Аутор Тема: Презиме Грдинић  (Прочитано 2244 пута)

Ван мреже Nikola-dzon

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Презиме Грдинић
« послато: Децембар 11, 2019, 10:33:12 поподне »
Malo sam istrazivao po internetu o plemenima u Crnoj Gori i citao dosta o tome ali davno. Zna li neko podatak porekla prezimena Grdinic? Nisam nasao puno podataka na internetu a na nekim stranicama prezime cak nije ni pomenuto mada je pisalo o svim Crnogorskim prezimenima. Moguce da je neko ko je pisao izostavio podatke slucajno.
« Последња измена: Децембар 12, 2019, 12:34:45 пре подне Зрно »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Pleme rovcani prezime Grdinic
« Одговор #1 послато: Децембар 11, 2019, 11:11:13 поподне »
Malo sam istrazivao po internetu o plemenima u Crnoj Gori i citao dosta o tome ali davno. Zna li neko podatak porekla prezimena Grdinic? Nisam nasao puno podataka na internetu a na nekim stranicama prezime cak nije ni pomenuto mada je pisalo o svim Crnogorskim prezimenima. Moguce da je neko ko je pisao izostavio podatke slucajno.
Грдинићи су пореклом Требјешани, који су напистили Требјесу после разуре 1711те...(неће да ми отвори страницу о пореклу Грдинића, па не могу да прекопирам текст и линк да окачим)
« Последња измена: Децембар 11, 2019, 11:14:34 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Pleme rovcani prezime Grdinic
« Одговор #2 послато: Децембар 11, 2019, 11:14:53 поподне »
Malo sam istrazivao po internetu o plemenima u Crnoj Gori i citao dosta o tome ali davno. Zna li neko podatak porekla prezimena Grdinic? Nisam nasao puno podataka na internetu a na nekim stranicama prezime cak nije ni pomenuto mada je pisalo o svim Crnogorskim prezimenima. Moguce da je neko ko je pisao izostavio podatke slucajno.

Лубурић их први спомиње као ускочко братство, пореклом Требјешане. Грдиниће у Потарју аутори повезују са Ровцом. Раосављевић у књизи "Морача, Ровца, Колашин" спомиње их у неколико села у Потарју, да славе Лучиндан и да не знају од ког су братства из Ровце. Он их повезује са Тарским Никшићима. Данас знамо да Тарски Никшићи и остали Никшићи, укључујући и Ровчане, нису у патрилинеарној вези. Тако да сматрам да су Грдинићи или Требјешани или Тарски Никшићи. А то само тестирање може да да одговор.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Pleme rovcani prezime Grdinic
« Одговор #3 послато: Децембар 12, 2019, 12:05:51 пре подне »
Zna li neko podatak porekla prezimena Grdinic?
Што се тиче порекла презимена Грдинић , оно се код Караџића и Шибалића "Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло", везује за село Грдијевићи:
"Послије прве разуре Требјешана, 1711. године, Раде Требјешанин ускочи у Ровца, а одатле пређе у Гојаковиће (код Мојковца), гдје се настани. Неке неродне године одјави стадо оваца на зимовник у село Грдијевиће, па пошто је била зла зима, сви се помрзну и измету, сем једног који је остао , чије потомке прозваше Грдинићима."

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Презиме Грдинић
« Одговор #4 послато: Децембар 12, 2019, 06:11:13 пре подне »
По предањима Никшића, Грдинићи су Требјешани, потомци војводе Грдана. Такво је предање,а шта је истина, може показати само тестирање.

Ван мреже Nikola-dzon

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Презиме Грдинић
« Одговор #5 послато: Децембар 12, 2019, 04:01:47 поподне »
Hvala svima koji su potrosili svoje vreme da odgovore u svakom slucaju trazicu i citati da nadjem jos nekih podataka.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Презиме Грдинић
« Одговор #6 послато: Децембар 12, 2019, 04:11:51 поподне »
Грдинића има у селу Гојаковићи у општини Мојковац, и у селу Баре, племе Ускоци, општина Шавник. Славе Св. Луку.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nikola-dzon

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Презиме Грдинић
« Одговор #7 послато: Децембар 12, 2019, 05:48:43 поподне »
Tako je slava je Sv Luka kao i svima iz plemena Rovcani koliko sam citao izvinjavam se ako gresim. Jeste rodbina mi je sva u Mojkovcu a nasao sam negde podatak da ima prezimena i po Hrvatskoj,R Srpskoj i Vojvodini gde i sam zivim.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Презиме Грдинић
« Одговор #8 послато: Август 16, 2022, 04:29:29 поподне »
Презиме Gerdenits има и код градишћанских Хрвата.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ