Аутор Тема: Порекло Павловића из Братунца  (Прочитано 1508 пута)

Ван мреже Маркан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Порекло Павловића из Братунца
« послато: Април 23, 2017, 09:48:24 поподне »
Велики поздрав свима. Волео бих да почнем са истраживањем о својој породици, Павловићи из села Полом код Братунца. Волео бих када би могли да ми дате савете како отпочиње истрага и све што бих о томе требао да знам.

Хвала свима.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Павловића из Братунца
« Одговор #1 послато: Април 23, 2017, 10:04:23 поподне »
Велики поздрав свима. Волео бих да почнем са истраживањем о својој породици, Павловићи из села Полом код Братунца. Волео бих када би могли да ми дате савете како отпочиње истрага и све што бих о томе требао да знам.

Хвала свима.

Добро дошао, Маркане! :)

Ако још ниси ништа почињао, најбоље је прво почети од својих укућана, и онда даљих ближих сродника (бабе, деде, стичеви, стрине ујаци, ујне... и сваког ко нешто може да зна).

После тога, може се отићи у парохију где вам је породична база, и тамо повадити податке који се тичу ваше породице (најбоље је то посликати, па доцније код куће натенане прегледати, и преписивати).

Успут, мало се интересујете има ли какве литературе о вашем крају, у којој би се могао задесити неки податак, који не бисте могли наћи на терену. ;)

Кад се све то заврти, није лоше урадити и ДНК тестирање по мушкој лози, што су скоро сви Порекловци овде већ урадили. А то вас даље увлачи у свет генетичке генеалогије и ту почиње права потера за рођацима, и пореклом веће групе, било племена или скупине људи са неког простора. У начелу, завршите у историји, што уопште није лоше. ::)

Наравно, овде имате друштво каквог нигде нема, и можете у сваком тренутку на њега да рачунате.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Павловића из Братунца
« Одговор #2 послато: Април 23, 2017, 10:13:59 поподне »
Јесу ли вам какав род Павловићи из: Бољевића, Красановића, Липеновића, Млечве, Оправдића, Реповца, Слапашнице, Станатовића, Тегара, Вранешевића, Жлијебца? :)

Коју славу славе ваши Павловићи?
« Последња измена: Април 23, 2017, 10:30:14 поподне Amicus »



Ван мреже Маркан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Порекло Павловића из Братунца
« Одговор #3 послато: Април 24, 2017, 03:07:52 поподне »
Хвала на овако брзом одговору.  8)
Ја сам мислио да почнем преко цркве, путем крштеница, међутим сви моји Павловићи који су крштени до рата 1992. године, имали су крштенице у Кравичкој цркви која је изгорела 1993, а добар део књига из Братуначке цркве су однели комунисти и губи им се сваки траг. Што се тиче литературе, могу потражити, оно што сам до сада нашао, спомиње најдаље мога деду, који је умро 1995. и о њему све знам, а који је остао сироче са 4 године, те најдаље што знам до сада је име његовог оца и ту све нестаје, мада могао бих наћи још по неку старину који би знао да ми каже можда још једно име.
Занима ме како и где се обавља тестирање, дефинитивно ћу га урадити. Што се тиче историје, она ме не плаши ни мало, а још мање ми је досадна, историја ме и довела овде.
Хвала на гостопримству, надам се да ћемо се лепо дружити. Поделићу овде све што будем нашао , па и и ток мог истраживања.

А да, Павловићи из наведених села ми нису ништа, бар да ја знам. На Братуначкој општини има пуно Павловића , и нисмо рођаци. Иначе, моји славе Ђурђевдан.

Свако добро и хвала још једном.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Павловића из Братунца
« Одговор #4 послато: Април 26, 2017, 02:02:15 поподне »
Хвала на овако брзом одговору.  8)
Ја сам мислио да почнем преко цркве, путем крштеница, међутим сви моји Павловићи који су крштени до рата 1992. године, имали су крштенице у Кравичкој цркви која је изгорела 1993, а добар део књига из Братуначке цркве су однели комунисти и губи им се сваки траг. Што се тиче литературе, могу потражити, оно што сам до сада нашао, спомиње најдаље мога деду, који је умро 1995. и о њему све знам, а који је остао сироче са 4 године, те најдаље што знам до сада је име његовог оца и ту све нестаје, мада могао бих наћи још по неку старину који би знао да ми каже можда још једно име.
Занима ме како и где се обавља тестирање, дефинитивно ћу га урадити. Што се тиче историје, она ме не плаши ни мало, а још мање ми је досадна, историја ме и довела овде.
Хвала на гостопримству, надам се да ћемо се лепо дружити. Поделићу овде све што будем нашао , па и и ток мог истраживања.

А да, Павловићи из наведених села ми нису ништа, бар да ја знам. На Братуначкој општини има пуно Павловића , и нисмо рођаци. Иначе, моји славе Ђурђевдан.

Свако добро и хвала још једном.

Добро је, Маркане, ствари ипак нису тако тешке, како умеју бити.

Што се тиче књига, комунисти су их однели у вероватно најближи уред (месни, општински, градски), где су им те књиге требале да би формирали државне матице... наши свештеници данас о томе углавном појма немају, и мисле да су те књиге уништене, а као што видимо из многих примера последњих година, те књиге полако почињу да се враћају цркви... Наравно, то све зависи и од републике у којој се налазе, и њеног законодавства. Мислим да су најажурнији органи у Хрватској, па нешто стидљиво и у Србији, а у БиХ мислим да то питање још и није дошло на ред.

У сваком случају, ваљало би потражити човека у општини, и тамо тражити увид у те податке... или да вам они то поваде. Проблем је наравно што се то не ради по службеној дужности, већ мораш да мољакаш, тражиш везу, свог човека итд.

Везано за тестирање, ево управо се приводи крају Светски ДНК дан, где је било могуће тестирати се са попустом од 50%. Мада, биће таквих акција вероватно и у будуће, ако не пре, онда за Српски ДНК дан (14. септембар).

Оно се може обавити нпр. код нас у Београду, а од куће може и даље у земљи и свету. За тестирање у Београду, треба купити прибор за тестирање (прибор за букални брис, који се узима у апотеци), и према упутству узети себи узорак букалног бриса. Након тога материјал се шаље поштом у лабораторију, а тако се може извршити и уплата.

Наравно, пошто смо разбијени и подељени у више страних државица, пожељно је промислити како избећи банкарске трошкове, па за ту потребу најбоље је уплату извршити из Србије, пошто је из БиХ исто као и из Немачке или САД-а,а то значи да се плаћа бар 20-ак евра само њима (банци), док овако, стандардна уплатница, плус педесетак динара (мање од 0,5 евра) за поштанске-банкарске трошкове.

Како било, за сада знамо одакле сте, што је добро, и знамо коју крсну славу славите, што је такође битно.

Свакако, поразговарајте са старијима, било рођацима било суседима, тј. не било, већ и са једнима и са другима. Људи који знају прави су рудници блага. То кажем из личног искуства, које сам истим трагом стицао, а кад се покупи инфорамција са терена, онда је упола лакше ући у матичне књиге, јер знате шта све тражите, и мање су шансе да вам нешто промакне.

А пратите како ствари теку и овде, јер кад буде нешто, сигурно ћемо поставити. ;)