Аутор Тема: Даниловићи из Медне  (Прочитано 2058 пута)

Ван мреже Trubadur

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Даниловићи из Медне
« послато: Март 28, 2016, 10:34:48 пре подне »
Поздрав свима,
ја сам из фамилије Јоксимовић, село Очевље. општина Бреза. Крсна слава је Свети Трифун.
Познато је да смо се презивали Даниловић и да због неког сукоба са турцима променисмо презиме и место боравка.
Пронашао сам Даниловиће у околини Шипова у селу Медна и славе исту славу, међутим ниста више о њима нисам могао да сазнам.
Ако неко случајно има какве информације у њиховом пореклу волео бих да прочитам.

Хвала,
Александар

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Даниловићи из Медне
« Одговор #1 послато: Март 28, 2016, 10:47:17 пре подне »
Поздрав свима,
ја сам из фамилије Јоксимовић, село Очевље. општина Бреза. Крсна слава је Свети Трифун.
Познато је да смо се презивали Даниловић и да због неког сукоба са турцима променисмо презиме и место боравка.
Пронашао сам Даниловиће у околини Шипова у селу Медна и славе исту славу, међутим ниста више о њима нисам могао да сазнам.
Ако неко случајно има какве информације у њиховом пореклу волео бих да прочитам.

Хвала,
Александар

Александре,

вјероватно јесте управо од ових Даниловића из Медне, јер за вашу породицу у монографији Височка нахија од Филиповића се каже:

"Јоксимовићи (2) су старином Даниловићи из Кључа у Крајини. Надимак им је Прце. Доселио им је прадед за време турске управе.Били су и у Подгори. Славе Трипуњдан."

С обзиром да су по Шематизму из 1882. Даниловићи са овом славом забиљежени  у парохијама Бараћи (то је парохија која обухвата Медну) и да је та парохија у непосредној близини Кључа, подаци се поклапају.

Карановић је све породице у крајини које славе Тривуњдан сматрао једним родом, мада то не мора да буде тачно. Имамо тестираног Бигу из Лике који је из овог рода. Ту су још и Инђићи, Дрљаче. Бига је тестиран као R1a. Не би било згорег да се тестирате, акција је управо у току и можда упоредите свој резулатат са Бигиним.

Ван мреже Trubadur

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Даниловићи из Медне
« Одговор #2 послато: Март 28, 2016, 01:15:58 поподне »
Синиша,
хвала пуно на одговору.

Тестирање је у плану само је питање слободног времена.

Подаци се заиста поклапају. Да ли можда имате неке информације о пореклу Даниловића из Медне?

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Даниловићи из Медне
« Одговор #3 послато: Децембар 26, 2016, 11:14:04 поподне »
Даниловића има у селу Горњи Врбљани, засеок Страинићи. То је данашња општина Рибник, западно од Медне и Бараћа.
бити Србин је светиња