Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2548232 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2280 послато: Јул 29, 2016, 10:18:38 поподне »
Колико видим,Поповић је доста близак Копривици из Бањана због тога што и један и други имају специфичну вредност 19. на маркеру 448.

Добро запажање, Лука! Ови Поповићи би теоретски могли бити и од бањанских Поповића (Петровића) - и слава се поклапа.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2281 послато: Јул 29, 2016, 11:13:54 поподне »
Добро запажање, Лука! Ови Поповићи би теоретски могли бити и од бањанских Поповића (Петровића) - и слава се поклапа.
Само што Поповићи у Бјелошевом Долу славе Ђурђевдан.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2282 послато: Јул 30, 2016, 11:08:53 поподне »
Из истраживања САНУ:

Бакић, Аранђеловдан, Добри До, Куршумлија, раније Забрђе (код Андријевице), Васојевићи, хаплогрупа E-V13

„Од Новаковића: Бабовићи, Драговићи, Рачићи, Бакићи, Ћулафићи, томовићи, Оровићи, радуновићи, Крушчићи, Лакушићи, Дујовићи и Радевићи.“


Бакић више "упада" у род Куча него у род Васојевића?

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2283 послато: Јул 30, 2016, 11:34:18 поподне »
Бакић више "упада" у род Куча него у род Васојевића?

Бакић је даљим пореклом из Васојевића, али упада у род Куча. Род В38 у који је смештен и јесте род Куча, по новој систематизацији. Раније убачени хаплотипови су још увек класификовани по старој систематизацији, али и то ће се ускоро променити.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2284 послато: Јул 31, 2016, 12:24:36 пре подне »
Бакић је даљим пореклом из Васојевића, али упада у род Куча. Род В38 у који је смештен и јесте род Куча, по новој систематизацији. Раније убачени хаплотипови су још увек класификовани по старој систематизацији, али и то ће се ускоро променити.

А ок ок,хвала на објашњењу :)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2285 послато: Јул 31, 2016, 09:10:11 пре подне »
Бакић је даљим пореклом из Васојевића, али упада у род Куча. Род В38 у који је смештен и јесте род Куча, по новој систематизацији. Раније убачени хаплотипови су још увек класификовани по старој систематизацији, али и то ће се ускоро променити.
Колико ми је познато, и колико ме сећање служи, порекло Бакића није дефинисано ни у истраживањима која су спровођена од стране оних који су публиковали издања која су се бавила истраживањем порекла становништва Мораче и околине Колашина, где је живео и живи велики број припадника овог братства. Предање које је код њих сачувано везује их за Бакиће из Васојевића, али се исто тако помиње и племе Кучи. Моје мишљење је да су они по пореклу ипак ближи Кучима, а било би добро тестирати и неког Бакића из Васојевића, па упоредити хаплотипове.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2286 послато: Август 04, 2016, 03:58:46 поподне »
Носиоци хаплогрупе R1а из истраживања САНУ за Пријепоље, Београд и Уб:


Келовић, Никољдан, Ђурашићи, Пријепоље, хаплогрупа R1а-Z280

Томашевић, Никољдан, Бабине, Пријепоље, раније од Бањана (код Никшића), хаплогрупа R1а-Z280

Келовићу и Томашевићу је најближи католик Мандић па су сврстани у исти род са њим.


Триндић, Ђурђевдан, Чучуге, Уб, раније из Осата, хаплогрупа R1а-Z280>Z92

Триндићу је најближи католик Раштегорац, који припада грани Z92>YP617*, па је и Триндић скоро сигурно Z92.


Карпатско-далматинска грана:

Цвијовић, Мратиндан, Црквени Тоци, Пријепоље, раније Крће (Пљевља), родовски надимак Шкеврије, хаплогрупа R1а-Z280>Y2613

Мелуновић, муслиман, Душманиће, Пријепоље, раније Шаховићи (Морача), старо презиме  Хасанбеговић, хаплогрупа R1а-Z280>Y2613


Волго-карпатска грана:

Петрић, Стевањдан, Горња Косатица, Пријепоље, раније Звијезд, раније Косаница (код Левер Таре), хаплогрупа R1а-Z280>Y2902

Безаревић, Лазарева Субота, Скокуће, Пријепоље, раније околина Пљеваља, хаплогрупа R1а-Z280>Y2902

Јовановић, Лазарева Субота, Мушковина, Пријепоље, раније Црмница, родовски надимак Гобелићи, хаплогрупа R1а-Z280>Y2902

Најближи су им хаплотипови Сеочанца и Вилимоновића из Александровачке Жупе који такође припадају грани Y2902.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2287 послато: Август 04, 2016, 04:33:07 поподне »
Наставак:


Опанчина, Никољдан, Аљиновци, Пријепоље, раније Павино Поље, хаплогрупа R1а-M458

Кувељић, Ђурђевдан, Милешева, засеок Бјелобабе, Пријепоље, раније Павино Поље, хаплогрупа R1а-M458

Опанчини и Кувељићу су најближи хаплотипови из рода М458 А01.


Бурмазовић, Алимпијевдан, Руњани, Лозница, раније Херцеговина, (Бурмази код Стоца?), хаплогрупа R1а-M458

Бурмазовићу су најближи хаплотипови из рода М458 А05, са Аксићем има потпуно поклапање на 17 маркера.


Јовановић, Аранђеловдан, Краљево, раније Скопска Црна Гора, хаплогрупа R1а-M458

Јовановићу су такође блиски поједини хаплотипови из рода М458 А05 (Дуњићи), али је због вредности маркера YGATAH4=12 ипак смештен у посебан род, М458 А07.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2288 послато: Август 07, 2016, 05:51:48 поподне »
Баришић (Хрватска?), хаплогрупа I1

13   23   14   10   13   14   11   14   11   12   11   28

Ово презиме се најчешће јавља код Хрвата из Далмације.


Сарић, хаплогрупа I1

13   23   14   10   13   14   11   14   11   12   11   28

Иако се на 12 маркера не може одредити којој подграни I1 припада Сарић, лако може бити у питању Дробњак (у Србији има Сарића који воде порекло од Косовчића (потомци Омакаловића).

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2289 послато: Август 08, 2016, 08:31:47 пре подне »
Баришић (Хрватска?), хаплогрупа I1

13   23   14   10   13   14   11   14   11   12   11   28

Ово презиме се најчешће јавља код Хрвата из Далмације.


Сарић, хаплогрупа I1

13   23   14   10   13   14   11   14   11   12   11   28

Иако се на 12 маркера не може одредити којој подграни I1 припада Сарић, лако може бити у питању Дробњак (у Србији има Сарића који воде порекло од Косовчића (потомци Омакаловића).
Из ког места у Србији су ти Сарићи? Обзиром да су И1 вероватно да су заиста пореклом из Дробњака. Осим њих ја знам једино још за Сариће из Доње Мораче који су ''Богићевци''.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2290 послато: Август 08, 2016, 10:24:15 пре подне »
имам је другара Сарића он је тамо негде из краја код Деспотовца заборавио сам како се зове место, слави Аранђеловдан, има кући оне црногорске капе, могао би бити пореклом из Дробњака

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2291 послато: Август 08, 2016, 11:33:59 пре подне »
http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DN

Видим да се овде у табели под бројем 9. појавио неки Караџић из Тузле,зна ли се нешто више о њему,да ли можда има везе са Караџићима из Дробњака који би требали бити Васојевићи Е - В13?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2292 послато: Август 08, 2016, 11:39:03 пре подне »
http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DN

Видим да се овде у табели под бројем 9. појавио неки Караџић из Тузле,зна ли се нешто више о њему,да ли можда има везе са Караџићима из Дробњака који би требали бити Васојевићи Е - В13?

Теби, Лука, ништа не може промаћи.  :)

Поставио сам Караџића синоћ, послао ми је те резултате наш члан Влада Урошевић. Немам никакве детаљније податке о његовом поријеклу сем да је из Тузле и по имену, свакако муслиман.

Нема блиских поклапања на пројекту, па је стављен у посебан род.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2293 послато: Август 08, 2016, 11:40:01 пре подне »
Теби, Лука, ништа не може промаћи.  :)

Поставио сам Караџића синоћ, послао ми је те резултате наш члан Влада Урошевић. Немам никакве детаљније податке о његовом поријеклу сем да је из Тузле и по имену, свакако муслиман.

Нема блиских поклапања на пројекту, па је стављен у посебан род.

А ок ок,хвала на појашњењу :)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2294 послато: Август 08, 2016, 12:12:07 поподне »
Теби, Лука, ништа не може промаћи.  :)

Поставио сам Караџића синоћ, послао ми је те резултате наш члан Влада Урошевић. Немам никакве детаљније податке о његовом поријеклу сем да је из Тузле и по имену, свакако муслиман.

Нема блиских поклапања на пројекту, па је стављен у посебан род.
Изгледа да осим дробњачких Караџића постоје и други, овај муслиман би требало да је потврда томе јер је за очекивати да су ови из Дробњака Е-В13 јер имају предање да су пореклом од Васојевића. Караџа је надимак који је настао као турцизам, и има значење које представља црног овна. Постоји прича о томе како је предак Караџића из Дробњака добио надимак од неког турског аге који је на неком скупу упитао: ''Ко је онај Караџа?'', алудирајући на његову мало тамнију пут. Познајем једног Караџића који заиста има мало тамнију пут, и мрга је од човека, један од најснажнијих људи које знам.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2295 послато: Август 08, 2016, 12:23:36 поподне »
Изгледа да осим дробњачких Караџића постоје и други, овај муслиман би требало да је потврда томе јер је за очекивати да су ови из Дробњака Е-В13 јер имају предање да су пореклом од Васојевића. Караџа је надимак који је настао као турцизам, и има значење које представља црног овна. Постоји прича о томе како је предак Караџића из Дробњака добио надимак од неког турског аге који је на неком скупу упитао: ''Ко је онај Караџа?'', алудирајући на његову мало тамнију пут. Познајем једног Караџића који заиста има мало тамнију пут, и мрга је од човека, један од најснажнијих људи које знам.

Karaca (Караџа) би на турском требало да значи јелен или срна...
roe
karaca, balık yumurtası, dişi karaca, balık menisi
deer
geyik, karaca, geyik benzeri hayvan
roe deer
karaca
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2296 послато: Август 08, 2016, 12:27:25 поподне »
Изгледа да осим дробњачких Караџића постоје и други, овај муслиман би требало да је потврда томе јер је за очекивати да су ови из Дробњака Е-В13 јер имају предање да су пореклом од Васојевића. Караџа је надимак који је настао као турцизам, и има значење које представља црног овна. Постоји прича о томе како је предак Караџића из Дробњака добио надимак од неког турског аге који је на неком скупу упитао: ''Ко је онај Караџа?'', алудирајући на његову мало тамнију пут. Познајем једног Караџића који заиста има мало тамнију пут, и мрга је од човека, један од најснажнијих људи које знам.
Ja caм чуo дa je нaзив зa цpнoг oвнa "гaљaк", a тaквo пpeзимe пocтojи у Ибapcкoм Кoлaшину...

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2297 послато: Август 08, 2016, 12:38:44 поподне »
Ја колико се сећам, прочитао сам негде баш тако да се на некаквом скупу појавио тај предак Караџића и да је нешто гласно говорио, не марећи много за то што је ту био присутан турски ага, и да је због тога овај питао ''Ко је овај Караџа?!'', и да је то било са увредљивим значењем (црни ован), и да је овоме остало то као надимак. Ако стигнем погледаћу данас мало по литератури коју имам о Дробњацима, да ли сам то тамо прочитао или негде друго.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2298 послато: Август 08, 2016, 12:42:17 поподне »
Изгледа да осим дробњачких Караџића постоје и други, овај муслиман би требало да је потврда томе јер је за очекивати да су ови из Дробњака Е-В13 јер имају предање да су пореклом од Васојевића. Караџа је надимак који је настао као турцизам, и има значење које представља црног овна. Постоји прича о томе како је предак Караџића из Дробњака добио надимак од неког турског аге који је на неком скупу упитао: ''Ко је онај Караџа?'', алудирајући на његову мало тамнију пут. Познајем једног Караџића који заиста има мало тамнију пут, и мрга је од човека, један од најснажнијих људи које знам.

Зар нису Караџићи били просељеници кроз Васојевиће, а даљим пореклом из Македоније?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2299 послато: Август 08, 2016, 01:12:27 поподне »
Зар нису Караџићи били просељеници кроз Васојевиће, а даљим пореклом из Македоније?

Постоји и такво предање.  У једној књизи (не сјећам се како се зове, мислим да ју је писао као коаутор  Караџић) о Дробњацима, то изричито пише.