Аутор Тема: Црнчевићи из Рељиног села/Гламоч  (Прочитано 1756 пута)

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Црнчевићи из Рељиног села/Гламоч
« послато: Новембар 21, 2018, 09:48:13 поподне »
 Покушавам да одгонетнем поријекло рода Црнчевић (Гаџић), из Рељина села/Гламоч.О поријеклу има на сајту и у књизи "Купрешко, вуковско и гламочко поље", али то није поткријепљено јасним доказима.У предању о Црнчевићима има сличних теорија, али моја нека  анализа доводи у питање те теорије.Прво је што ми грди очи, предходно презиме наводно, Милошевић (нигдје у Крајинама не наиђе на Јовањштаке који се презивају Милошевић, односно нигдје ни на било какве Милошевиће).Некако ми је немогуће да смо били сами на толиком простору, без рода..Друго  непостојање топонима са префиксом или коријеном "Милошевић" на ширем Гламочком подручју.
У Рељином селу постоје Црнчевићи (Кебић) , који нису род са Црнчевић (Гаџић),  не копају се у исто гробље (имају своје засебно), нити имају међе у њивама и ливадама са Црнчевић (Гаџић).

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Црнчевићи из Рељиног села/Гламоч
« Одговор #1 послато: Новембар 21, 2018, 10:40:29 поподне »
 Nisam poznavalac tog kraja, ali moram da pitam da to nije razlog što su Vještice promjenili prezime u Milošević nedavno.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Црнчевићи из Рељиног села/Гламоч
« Одговор #2 послато: Новембар 22, 2018, 02:31:58 поподне »
Здраво,
једна породица Вјештица је промијенила презиме у Милошевић (локални власник кафане али до смрти за све остао "Вјештак").промјена је можда била 1950-60 године , док су по предању моји били Милошевићи 1700 и неке, већ 1780 и неке су засигурно били Црнчевићи.
поздрав
Жељко

На мрежи crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Црнчевићи из Рељиног села/Гламоч
« Одговор #3 послато: Новембар 24, 2018, 02:10:03 пре подне »
Учину ми се да Romanijski указује на рад Душана Миланова Никића, Glamoč naselja i stanovništvo, Geografsko drušvo Bosne i  Hercegovine, posebna izdanja, knjiga VII, Sarajevo 1989. (https://www.scribd.com/document/354675566/Dusan-Nikic-Glamoc) ?

На страни 93. и 95. Никић вели за Црнчевиће и село Красинац "Krasinac je jedno od najmanjih naselja na Glamočkom polju. Za položaj ovog egzotičnog glamočkog sela dva su momenta važna. Selo se nalazi gotovo u sredini Glamočkog polja i uz put koji ide iz pravca Glamoča ka Banja Luci. Interesantno je da se selo doslovce naslonilo na ovaj asfaltirani magistralni put, ali da u selu „nema asfalta ni koliko je pregača moje pokojne babe“, kako reče Mijo Čvokić, starac od 105 godina, najstariji stanovnik na Glamoču. ... CRNČEVIĆ – 40/16  Srpske porodice Crnčevića krvina su i bratstveničke sa Vujakovićima, Pivačima, Radičićima, Kebićima i Gadžićima. Sve ove porodice su starinačke u naseljima na Glamoču. Mi smo Crnčeviće registrovali u Krasincu – 7/3, Reljinom Selu – 12/5, Perduvu – 6/1 i Glamoču – 15/6. Ranije je pripadnike ovog roda bilo i u Hasanbegovićima koji su im rodovsko selo. Krsna im je slava Jovanjdan, a najranije rodovsko ime – prezime Milošević. Inače, sadašnje prezime Crnčević ubaštinili su po pretku Dmitru Miloševiću „koji je bio crn ko gavran“, pa su ga zato zazvali Crnčević, a po njemu tako i sve njegove potomke. Šire o ovom rodu vidjeti i pod prezimenom Milošević, odnosno selom Vagan."

За Милошевиће казује на 320. страни да су "iz plemena Glamočana" од VII. вијека на Гламочу те под напоменом "veza Vještica".
Тако за Вјештице слиједи под напоменом на 323. страни "veza Milošević, Grubor, od Unca - Župa".

Е сад, кад сам погледао у село Ваган ниђе Милошевића ... 1989. године Никић ту описује породице Гашић, Ивић, Крндија, Малешевић, Пејић, Рудић, Симиџија и Шавија, не помиње Милошевиће или нисам примјетио због лошије копије текста.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Црнчевићи из Рељиног села/Гламоч
« Одговор #4 послато: Новембар 24, 2018, 10:58:16 пре подне »
 A gdje bi u čitavoj priči smjestio Markoviće iz Vagana ?

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Црнчевићи из Рељиног села/Гламоч
« Одговор #5 послато: Новембар 25, 2018, 01:32:38 пре подне »
Поздрав за Романијског и за мог "рођака" Црнчевића,
прбо одговор Романијском, у Вагану неме нити знам да је било Марковића, једино их има у Пријанима, Оџаку (доселили из Пријана) и у Прибељи.
Сада одговор за "рођака" Црнчевића,
Душана Миланов Никић, је више пута боравио у нашој кући у Рељином селу.Први пут кад прикупљао материјале за књигу (на крају одјељка за Рељино село, захваљује се мом дједу Сими Црнчевићу на гостопримству).Послије је долазио неколико пута у истраживање локалне илирске градине (Градина у Рељином селу, истраживао Бенац, процијењена старост 1000 година прије Христа) и ноћивао код нас.Том приликом ми је "однио на испитивање" медаљон-новчић S. Georgivs Eqvitum Patronvs ,који сам као дерле пронашао копајући по селу, и никад га није вратио.Прича о поријеклу Црнчевића из "уста" Чвокић Мицуна (тако су га звали), је произвољна, а зашто је Душан баш њу усвоио, немам коментар.Наиме нико жив никад није довео у везу презимена која он спомиње са презименом Црнчевић,поготово ако неки од њих знају своје поријекло много дубље него Црнчевићи, или још горе не знају ни 150 година уназад .Моје Црнчевиће зову још и Гаџић (ваљда је турска ријеч за неког ко је црн ко циганин), и до дана данашњег без обзира на "разводњавање" рађамо се црнокоси.Недавно сам сазнао  од чобана који чува овце у Гламочу(при чему он нема појма о мом поријеклу и породичном називу Гаџић) , да је путујући овцама на Мањачу упознао човјека који му је рекао да води поријекло из Гаџића куће у Рељином селу.Наравно да га намјеравам посјетити, могуће да нешто и зна.Његово садашње презиме је Гачић, Тријебово/Мркоњић град.Морам обратити пажњу на Малешевиће, поготове ове твоје из Биочића, могућност да су преко Бјељајског поља дошли до Прибеље/Гламоч , а одакле су се (то је засигурно) раселили према Мркоњић граду и по гламочком пољу.Говорим о Малешевићима који славе Јовањдан.На мјесто гдје су живјели Милошевићи (или Малешевићи), а које је прво на путу из Прибеље у гламочко поље, Турци су посли одмазде и паљења имовине Милошевића (или Малешевића), на њихово мјесто довели Шавије из Малешевића/Вагана.Шавије су и дан данас тамо.
 свако добро и срећа!
Жељко