Аутор Тема: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе  (Прочитано 1849 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« послато: Март 27, 2021, 10:59:38 пре подне »
На овој теми можемо дискутовати о генетичким везама између појединих родова са простора Крајине и Црне Горе.
https://www.poreklo.rs/2021/03/27/geneticke-veze-krajine-i-crne-gore/

На мрежи vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #1 послато: Март 27, 2021, 05:24:56 поподне »
Мислим да би овде могли, поменути/објаснити везу племена Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>S8230 и
Крајишки Богуновићи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #2 послато: Март 27, 2021, 07:44:15 поподне »
Мислим да би овде могли, поменути/објаснити везу племена Пјешивци и Цуце J2a-M92>Z8096>S8230 и
Крајишки Богуновићи.

Богуновићи спадају у крајишке родове које предање везује за југоисточне крајеве:

"Богуновићи су по Вл. Скарићу од Рашке. То сам чуо и од њихових братственика у Лици, да су од Старе Србије." (М. Карановић, Поуње у Босанској Крајини)

Највећи део динарских J-S8230>SK1357, са славом Јовањдан, своје порекло може везати управо за Црну Гору. Иако група родова око Богуновића у свом предању не помиње конкретно Пјешивце (није реално очекивати тако нешто), блиска генетичка поклапања са припадницима овог племена, као и иста крсна слава, сасвим сигурно упућују на те крајеве. У прилог томе иде и ово магловито предање о пореклу "из Старе Србије".


Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #3 послато: Март 27, 2021, 08:27:40 поподне »
Ја мислим да на крају наслова треба ставити упитник, јер предања нису баш поучна за озбиљна истраживања. Досадањши резултати тестираних из Крајине у великој мјери су демантовали Скарића, па и Карановића. Издвајати поједина презимена из Крајине која су у сродству са родовима у Црној Гори и Херцеговини, само се и даље тапка у мјесту.
Зашто се не би извршило масовније тестирање и у Крајини као што се то често организије у Херцеговини и Црној Гори, па да се коначно једном научно докаже та теза "да смо сви дошли уз Херцеговине и Црне Горе", како се то већ полако уљуљало у овим крајевима.
 

На мрежи vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #4 послато: Март 27, 2021, 09:42:05 поподне »
Ја мислим да на крају наслова треба ставити упитник, јер предања нису баш поучна за озбиљна истраживања. Досадањши резултати тестираних из Крајине у великој мјери су демантовали Скарића, па и Карановића. Издвајати поједина презимена из Крајине која су у сродству са родовима у Црној Гори и Херцеговини, само се и даље тапка у мјесту.
Зашто се не би извршило масовније тестирање и у Крајини као што се то често организије у Херцеговини и Црној Гори, па да се коначно једном научно докаже та теза "да смо сви дошли уз Херцеговине и Црне Горе", како се то већ полако уљуљало у овим крајевима.
Мислим да  је Небојша спојио предање са резултатима, тако да за ове тврдње о споју наведених родова докази одавно постоје.
О томе да су Карановић и Скарић грешили, треба гледати у контексту њима доступних алата. Наравно да поред светског мира и масовног тестирања, по могућству WGS тестовима можемо причати али мало шта учинити.
« Последња измена: Март 27, 2021, 09:43:52 поподне vid.knezevic »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #5 послато: Март 27, 2021, 10:51:48 поподне »
Ја мислим да на крају наслова треба ставити упитник, јер предања нису баш поучна за озбиљна истраживања. Досадањши резултати тестираних из Крајине у великој мјери су демантовали Скарића, па и Карановића. Издвајати поједина презимена из Крајине која су у сродству са родовима у Црној Гори и Херцеговини, само се и даље тапка у мјесту.
Зашто се не би извршило масовније тестирање и у Крајини као што се то често организије у Херцеговини и Црној Гори, па да се коначно једном научно докаже та теза "да смо сви дошли уз Херцеговине и Црне Горе", како се то већ полако уљуљало у овим крајевима.

Требао си пажљивије прочитати текст. Наведени су родови за које се, на основу генетике и предања, може са сигурношћу утврдити да воде порекло са простора данашње Црне Горе. Махом из њеног западног дела, односно Старе Херцеговине. Нигде се не наводи да су сви Крајишници "из Црне Горе и Херцеговине" пореклом. Ови што и нису пореклом са подручја данашње Црне Горе, углавном воде порекло из Источне Херцеговине и Старог Влаха. О њима ће бити посебни текстови.

Постоји вероватно и један мањи део староседелаца, или досељеника (старинаца) са Змијања. Они су делимично обрађени у текстовима о породицама које славе Марковдан у Крајини (I2-S17250>I2-S17250*) и родовима R1a-Z280>YP951.

Иначе је Крајина прилично тестирана. Заправо је то српска област са највише тестираних. Сигурно преко 1000, са резултатима са 23andme и знатно више. А обрађени/тестирани су готово сви значајнији крајишки родови. Наравно да увек може више, и биће, али не знам шта ће се ново открити, осим што ће се додатно потврдити ова прича о пореклу већине Крајишника из Црне Горе, Херцеговине и југозападне Србије.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #6 послато: Март 27, 2021, 11:42:05 поподне »
...
Зашто се не би извршило масовније тестирање и у Крајини као што се то често организије у Херцеговини и Црној Гори...
...

Колико је мени познато, Порекло је организовало само једно тестирање родова из Херцеговине. Тестирања Пиве, Бањана, Зете и Грбља су била приватни пројекти, које су финансирали појединци. Ако се нађе неко да финансира тестирање родова Крајине, верујем да Порекло неће одбити да пружи логистичку подршку.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #7 послато: Март 28, 2021, 10:26:42 пре подне »
Мислио сам да на врло миран и културан начина иде ова расправа о овој врло важној теми, али очито је да се без увреда и једноумља овдје не може.  >:(

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #8 послато: Март 28, 2021, 10:49:58 пре подне »
Мислио сам да на врло миран и културан начина иде ова расправа о овој врло важној теми, али очито је да се без увреда и једноумља овдје не може.  >:(

Никаквог једноумља овде нема, а колико видим, ни увреда. Једина увреда је практично твој први пост, где испада да је ово неки "тралала" рад, без икаквих доказа и да га још треба ставити под знак питања.

Ја мислим да на крају наслова треба ставити упитник, јер предања нису баш поучна за озбиљна истраживања.

Још је једна ствар овде важна. Миграције. Оне су потврђене кроз предања и кроз историјске изворе (забележене у историографији), а данас имају потврду и у виду генетике, од које не постоји јачи доказ.

Ако ти мислиш другачије, изволи напиши текст о томе. Само, ако ће се заснивати на субјективном мишљењу и игнорисању миграција, предања и генетике, бојим се да неће имати никакву тежину.
« Последња измена: Март 28, 2021, 11:14:43 пре подне Небојша »

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #9 послато: Март 28, 2021, 11:52:09 пре подне »
Свакако важна тема и ту се очигледно сви слажемо.
Разменом чињеница, информација, мишљења и дискусијом свакако додатно се ставља у фокус и добија на значају.
Наравно, треба покушати елиминисати емоције и водити аргументовану дискусију, с обзиром да она највише доприноси.

Захваљујем и поздрављам напоре Небојше да систематизује податке и да међу њима установи релације, то је свакако важан корак ка добијању "шире слике", а можда се дође и до нових сазнања :-).

Жао ми је што тема није ширег карактера, па да обухвати и друге крајеве за које се могу везати Крајишници, па верујем да стога и нема рода, тј. породице којима припада моје презиме.

Поздрав за све .


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #10 послато: Март 28, 2021, 12:46:58 поподне »
Свакако важна тема и ту се очигледно сви слажемо.
Разменом чињеница, информација, мишљења и дискусијом свакако додатно се ставља у фокус и добија на значају.
Наравно, треба покушати елиминисати емоције и водити аргументовану дискусију, с обзиром да она највише доприноси.

Захваљујем и поздрављам напоре Небојше да систематизује податке и да међу њима установи релације, то је свакако важан корак ка добијању "шире слике", а можда се дође и до нових сазнања :-).

Жао ми је што тема није ширег карактера, па да обухвати и друге крајеве за које се могу везати Крајишници, па верујем да стога и нема рода, тј. породице којима припада моје презиме.

Поздрав за све .

Хвала, wiola. Крајишника је пуно тестираних, али временом ће бити обрађени сви родови.

Мени је пре свега драго што су многа крајишка предања потврђена и генетичким путем. Примера ради: Дробњаци - Дробњак; Бањци - Бањани; Кричке - Кричи, итд. Тамо где предања не постоје, генетика углавном покаже миграциони правац породице, или групе родова.

Ви припадате роду Бурсаћа-Зељковића (R1a-M458>A11460)? Та група родова заслужује посебан текст, с обзиром на разгранатост на простору Крајине. И ту је генетика мање-више открила миграциони правац. Као што вероватно знате, подграна је присутна на потезу од Косова/Македоније, преко Старог Влаха/Западне Србије, до Лике/Босанске Крајине.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Генетичке везе између Крајине и Црне Горе
« Одговор #11 послато: Март 28, 2021, 06:02:07 поподне »

Ви припадате роду Бурсаћа-Зељковића (R1a-M458>A11460)? Та група родова заслужује посебан текст, с обзиром на разгранатост на простору Крајине. И ту је генетика мање-више открила миграциони правац. Као што вероватно знате, подграна је присутна на потезу од Косова/Македоније, преко Старог Влаха/Западне Србије, до Лике/Босанске Крајине.

Да то је мој род, доста је и писано о њему на форуму, а и ван форума, пре свега мислим на Слободана и Владимира Бурсаћа.


Ја се још нисам тестирао, али вероватно хоћу у некој перспективи, неовисно о резултату, моја идентитеска припадност је већ одређена, па ми сам евентуални резултат теста не значи толико. За сад пратим форум и систематузујем доступне изворе и литературу, а кроз то се упознајем са тематиком, околностима, историјом, различитим изворима, јер чини ми се да би се добро разумела ситуација у Крајини, морају се узети у обзир и наши и турски и аустријски и хрватски и млетачки и бошњачки, па у некој инстанци и мађарски извори, а све то ми личи на један велики босански лонац.
На жалост, још су ми "далеке" све области сем Лике/Босанске Крајине, али мислим да ми је потребно време да бих могао да све то "сварим".

У сваком случају, управо због комплексности ситуације у Крајини, текстови на форуму и порталу су ми изузетно вредни.