Аутор Тема: Војвођански ДНК подухват  (Прочитано 31924 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #60 послато: Фебруар 09, 2018, 06:07:23 поподне »
Ако заживи "Војвођански ДНК подухват" онда би ту требало ставити и тестиране из Барање.
Реално Барања историјски, географски и културолошки има пуно више везе са Бачком, Банатом и Сремом, него са Босанском Крајином, Далмацијом, Ликом, Кордуном и Банијом тј. са крајишким крајевима.
Ја ни Славонију не сматрам крајишким крајем, а камоли Барању.

Иако си у начелу у праву, и ја сам некад мислио баш тако, али извори показују да је било тамо још од 17. века сеоба управо са простора Карловачког и Вараждинског генералата. ;)



Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #61 послато: Фебруар 09, 2018, 06:11:25 поподне »
Ја као неко ко је покренуо ову тему свакако подржавам иницијативу :)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #62 послато: Фебруар 09, 2018, 06:13:13 поподне »
Ако заживи "Војвођански ДНК подухват" онда би ту требало ставити и тестиране из Барање.
Реално Барања историјски, географски и културолошки има пуно више везе са Бачком, Банатом и Сремом, него са Босанском Крајином, Далмацијом, Ликом, Кордуном и Банијом тј. са крајишким крајевима.
Ја ни Славонију не сматрам крајишким крајем, а камоли Барању.

Јел Славонија обухваћена Крајишким ДНК подухватом?
Знао сам да ће се неко сложити самном,сад је само питање од чега зависи само извођење подухвата,почетак као и број  који ће бити обухваћен пројектом.Логично би било да се са тиме почне,макар на папиру што се тиче података о породицама које би биле тестиране тек када се заврше тестирања Косоваца и Херцеговаца,с тим да немам појма када ће то бити.
Нигде не треба срљати и журити јер не гори под ногама али свакако у једном тренутку треба почети од нечега па је то оно што ме интересује,када ћемо нешто по том питању почети да радимо? ;D
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #63 послато: Фебруар 09, 2018, 06:14:48 поподне »
Јел Славонија обухваћена Крајишким ДНК подухватом?
Знао сам да ће се неко сложити самном,сад је само питање од чега зависи само извођење подухвата,почетак као и број  који ће бити обухваћен пројектом.Логично би било да се са тиме почне,макар на папиру што се тиче података о породицама које би биле тестиране тек када се заврше тестирања Косоваца и Херцеговаца,с тим да немам појма када ће то бити.
Нигде не треба срљати и журити јер не гори под ногама али свакако у једном тренутку треба почети од нечега па је то оно што ме интересује,када ћемо нешто по том питању почети да радимо? ;D

Можда неки новчани фонд у ту сврху!

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #64 послато: Фебруар 09, 2018, 06:17:39 поподне »
Јел Славонија обухваћена Крајишким ДНК подухватом?
Знао сам да ће се неко сложити самном,сад је само питање од чега зависи само извођење подухвата,почетак као и број  који ће бити обухваћен пројектом.Логично би било да се са тиме почне,макар на папиру што се тиче података о породицама које би биле тестиране тек када се заврше тестирања Косоваца и Херцеговаца,с тим да немам појма када ће то бити.
Нигде не треба срљати и журити јер не гори под ногама али свакако у једном тренутку треба почети од нечега па је то оно што ме интересује,када ћемо нешто по том питању почети да радимо? ;D

Славонија и Барања су обухваћене "крајишким ДНК подухватом", мада их ја не би ставио да сам се питао (поготово не Барању).  :)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #65 послато: Фебруар 09, 2018, 06:33:32 поподне »
Можда неки новчани фонд у ту сврху!
Можда би творци и реализатори пројеката везаних за тестирање Косоваца и Херцеговаца могли да кажу на који начин то функционише,како новчано тако и у организационом смислу.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #66 послато: Фебруар 09, 2018, 06:48:09 поподне »
Било би занимљиво допунски планирати и Србе из румунског дела Баната, јер су тамо старинци...(или у некој будућности посебно обрадити румунске и мађарске Србе)
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 06:49:54 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #67 послато: Фебруар 09, 2018, 09:54:58 поподне »
На последњој Скупштини "Порекла" сам и ја предложио да би после Косоваца било пожељно организовати тестирање староседелаца Војводине и Барање, где рачунам и Србе који данас живе у румунском Банату и у Мађарској. Осим њих, било би занимљиво тестирати и одређени број Палћана (Банатских Бугара) и Крашована, који су католици али имају занимљиву етногенезу и историјски пут. Сматрам да би нам војвођански старинци, нарочито они за које би се утврдило да не припадају динарској већ косовској и моравској струји, дали добар приказ како је изгледало становништво Старе Србије, Поморавља и доброг дела Шумадије пре великих сеоба, и да то онда упоредимо са резултатима Косоваца и видимо какав је био континуитет тј. дисконтинуитет насељавања у тим крајевима. Прво да изгурамо Херцеговце и Косовце па ћемо да видимо, ја бих волео да то заживи.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #68 послато: Фебруар 09, 2018, 10:02:55 поподне »
Било би занимљиво допунски планирати и Србе из румунског дела Баната, јер су тамо старинци...(или у некој будућности посебно обрадити румунске и мађарске Србе)
Једног Србина из Мађарске већ имамо... мене ;D (разумем да то није репрезентативан узорак :) )

Румунски део Баната би био свакако занимљив  :)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #69 послато: Фебруар 09, 2018, 10:05:48 поподне »
На последњој Скупштини "Порекла" сам и ја предложио да би после Косоваца било пожељно организовати тестирање староседелаца Војводине и Барање, где рачунам и Србе који данас живе у румунском Банату и у Мађарској. Осим њих, било би занимљиво тестирати и одређени број Палћана (Банатских Бугара) и Крашована, који су католици али имају занимљиву етногенезу и историјски пут. Сматрам да би нам војвођански старинци, нарочито они за које би се утврдило да не припадају динарској већ косовској и моравској струји, дали добар приказ како је изгледало становништво Старе Србије, Поморавља и доброг дела Шумадије пре великих сеоба, и да то онда упоредимо са резултатима Косоваца и видимо какав је био континуитет тј. дисконтинуитет насељавања у тим крајевима. Прво да изгурамо Херцеговце и Косовце па ћемо да видимо, ја бих волео да то заживи.

Из твојих уста у божије уши што би се рекло. ;D
Слажем се,као добра идеја чини ми се и тестирање одређеног броја Шокаца и Буњеваца,као становништва не толико јасног и доста оспораваног порекла(по некима Срби католичке конфесије времемон похрваћени ,по другима изворно Хрвати,по трећима са Србима и Хрватима неповезане групе становништва) уколико се са тестирањем сложе наравно. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #70 послато: Фебруар 09, 2018, 10:09:23 поподне »
било би занимљиво тестирати и одређени број Палћана (Банатских Бугара) и Крашована, који су католици али имају занимљиву етногенезу и историјски пут.

Старинци у Војводини који су Срби су свакако занимљиви из разлога које си навео, али не видим зашто бисмо организовали и финансирали тестирање Бугара и Крашована...

Крашовани се већински изјашњавају као Хрвати:

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8

као добра идеја чини ми се и тестирање одређеног броја Шокаца и Буњеваца,као становништва не толико јасног и доста оспораваног порекла(по некима Срби католичке конфесије времемон похрваћени ,по другима изворно Хрвати,по трећима са Србима и Хрватима неповезане групе становништва) уколико се са тестирањем сложе наравно. :)

Тестирање Буњеваца ми се чини далеко прихватљивијим. Мада, мислим да њихови резултати не би били нарочито занимљиви. Предвидљиво - углавном РН 908, и можда по неки "уљез".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #71 послато: Фебруар 09, 2018, 10:17:53 поподне »
На последњој Скупштини "Порекла" сам и ја предложио да би после Косоваца било пожељно организовати тестирање староседелаца Војводине и Барање, где рачунам и Србе који данас живе у румунском Банату и у Мађарској. Осим њих, било би занимљиво тестирати и одређени број Палћана (Банатских Бугара) и Крашована, који су католици али имају занимљиву етногенезу и историјски пут. Сматрам да би нам војвођански старинци, нарочито они за које би се утврдило да не припадају динарској већ косовској и моравској струји, дали добар приказ како је изгледало становништво Старе Србије, Поморавља и доброг дела Шумадије пре великих сеоба, и да то онда упоредимо са резултатима Косоваца и видимо какав је био континуитет тј. дисконтинуитет насељавања у тим крајевима. Прво да изгурамо Херцеговце и Косовце па ћемо да видимо, ја бих волео да то заживи.

Мудро збориш Никола. Једва чекам да ова идеја заживи.

Из твојих уста у божије уши што би се рекло. ;D
Слажем се,као добра идеја чини ми се и тестирање одређеног броја Шокаца и Буњеваца,као становништва не толико јасног и доста оспораваног порекла(по некима Срби католичке конфесије времемон похрваћени ,по другима изворно Хрвати,по трећима са Србима и Хрватима неповезане групе становништва) уколико се са тестирањем сложе наравно. :)


После Горанаца на ред би свакако требали доћи Буњевци и Шокци. Мада било би интересантно тестирати нпр. Влахе из источне Србије.

Тестирање Буњеваца ми се чини далеко прихватљивијим. Мада, мислим да њихови резултати не би били нарочито занимљиви. Предвидљиво - углавном РН 908, и можда по неки "уљез".

Ја бих рек'о да ће међу њима бити значајан проценат R1a, већи него што многи мисле...


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #72 послато: Фебруар 09, 2018, 10:19:19 поподне »
Старинци у Војводини који су Срби су свакако занимљиви из разлога које си навео, али не видим зашто бисмо организовали и финансирали тестирање Бугара и Крашована...

Па и једни и други би требали бити Срби пореклом, а кроз генетику би се видело да ли то "има основа, или нема. А и другачије тешко да би се те две мале скупине икада саме организовале у овом правцу, као и још мање што је вероватно да би их тестирали они којима сада припадају.

Буњевци су већ доста познати, а била је и нека иницијатива тестирања само Буњеваца, док су Шокци и даље мистерија.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #73 послато: Фебруар 09, 2018, 10:24:06 поподне »
Па и једни и други би требали бити Срби пореклом

Волео бих да чујем шта они сами мисле о томе  ;)

И ако добијемо већинске РН 908 популације, вероватно ће они то тумачити као доказ свог бугарског / хрватског порекла / подријетла... Већ виђено.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #74 послато: Фебруар 09, 2018, 10:29:05 поподне »
Волео бих да чујем шта они сами мисле о томе  ;)

И ако добијемо већинске РН 908 популације, вероватно ће они то тумачити као доказ свог бугарског / хрватског порекла / подријетла... Већ виђено.

Слажем се, можда они не би пристали да се тестирају, могу да буду већински PH908, али нема сигурице док се не уради тест. :D



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #75 послато: Фебруар 09, 2018, 11:20:24 поподне »
Палћани и Крашовани су били Ивичина идеја на Скупштини, мени се то свидело јер би заиста могли да потичу (барем део њих) од Дубровчана и других јадранских "Латина", мада би само тест то могао да потврди; део би свакако могао да буде и од Саса. Што се тиче Буњеваца и Шокаца, мислим да је порекло ових других доста нејасније и самим тим занимљивије за истраживање путем ДНК.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #76 послато: Фебруар 09, 2018, 11:33:24 поподне »
Палћани и Крашовани су били Ивичина идеја на Скупштини, мени се то свидело јер би заиста могли да потичу (барем део њих) од Дубровчана и других јадранских "Латина", мада би само тест то могао да потврди; део би свакако могао да буде и од Саса. Што се тиче Буњеваца и Шокаца, мислим да је порекло ових других доста нејасније и самим тим занимљивије за истраживање путем ДНК.

Оно што сам за Крашоване на википедији видео је и оно што о њима једино знам,ал ако се каже
 да су из Тимочке крајине дошли у данашњу Румунију мање више је јасно коме припадају пореклом.Не знам само каква је ситуација са Власима што се тиче њиховог доласка у Тимочку Крајину,да ли су дошли на место исељених Срба или су ту одувек и били и живели са њима, хоћу рећи да не знам да ли постоји шанса да су Власи и Крашовани истог порекла.
Мислим да би све скупине тј. нације које имају вероватне везе са Србима а чија се повезаност са српским народом негира ,било од стране њих самих или неких других требало тестирати,притом мислим на Буњевце,Крашоване,Шокце и Влахе и друге уколико постоје.Наравно не можемо и не треба никог да силимо да се тестира,али ако се нађе неко ко је расположен,зашто да не.То не би био велики број тестираних и не бисмо могли неке конкретније закључке да извлачимо али опет можемо да видимо где цела прича отприлике генеолошки води што и јесте идеја целог ДНК тестирања ваљда.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #77 послато: Фебруар 09, 2018, 11:46:20 поподне »
Оно што сам за Крашоване на википедији видео је и оно што о њима једино знам,ал ако се каже
 да су из Тимочке крајине дошли у данашњу Румунију мање више је јасно коме припадају пореклом.Не знам само каква је ситуација са Власима што се тиче њиховог доласка у Тимочку Крајину,да ли су дошли на место исељених Срба или су ту одувек и били и живели са њима, хоћу рећи да не знам да ли постоји шанса да су Власи и Крашовани истог порекла.
Мислим да би све скупине тј. нације које имају вероватне везе са Србима а чија се повезаност са српским народом негира ,било од стране њих самих или неких других требало тестирати,притом мислим на Буњевце,Крашоване,Шокце и Влахе и друге уколико постоје.Наравно не можемо и не треба никог да силимо да се тестира,али ако се нађе неко ко је расположен,зашто да не.То не би био велики број тестираних и не бисмо могли неке конкретније закључке да извлачимо али опет можемо да видимо где цела прича отприлике генеолошки води што и јесте идеја целог ДНК тестирања ваљда.

Источносрбијански Власи су потомци досељеника из Влашке (Мунтеније) и Олтеније - Царани, и из Баната и Ердеља - Унгурјани. Царани се зову по изразу "Цара Ром'неска" (Țara românească - румунска (влашка) земља), који означава земљу под влашћу влашких (мунтенских) кнежева, док се Унгурјани тако зову јер су дошли из земаља које су биле под управом угарске круне. Постоје и малобројнији Буфани, за њихов назив нисам сигуран одакле потиче. У сваком случају, њихово досељавање у источну Србију се догодило у првој половини 18. века, током аустријске окупације Србије и Темишварског Баната (који је обухватао целокупан простор источне Србије који данас насељавају Власи), али се то досељавање наставило и након повратка Турака на те просторе; Власи су већином бежали са бојарских имања, јер су их они држали у веома бедном положају па им је чак и живот под турском или аустријском влашћу био сношљивији од живота под њиховим племством. Наратив да они тобоже потичу од некаквих римских легионара који у том крају без прекида пребивају још од времена Трајана је једна фантазија коју пропагирају злонамерни националистички великорумунски кругови.



Крашовани би требало да представљају старо источносрбијанско становништво, пре великих сеоба Срба и доласка Влаха почетком 18. века и касније, па би најпре из тог разлога били занимљиви за испитивање.
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 11:49:17 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #78 послато: Фебруар 09, 2018, 11:56:05 поподне »
Источносрбијански Власи су потомци досељеника из Влашке (Мунтеније) и Олтеније - Царани, и из Баната и Ердеља - Унгурјани. Царани се зову по изразу "Цара Ром'неска" (Țara românească - румунска (влашка) земља), који означава земљу под влашћу влашких (мунтенских) кнежева, док се Унгурјани тако зову јер су дошли из земаља које су биле под управом угарске круне. Постоје и малобројнији Буфани, за њихов назив нисам сигуран одакле потиче. У сваком случају, њихово досељавање у источну Србију се догодило у првој половини 18. века, током аустријске окупације Србије и Темишварског Баната (који је обухватао целокупан простор источне Србије који данас насељавају Власи), али се то досељавање наставило и након повратка Турака на те просторе; Власи су већином бежали са бојарских имања, јер су их они држали у веома бедном положају па им је чак и живот под турском или аустријском влашћу био сношљивији од живота под њиховим племством. Наратив да они тобоже потичу од некаквих римских легионара који у том крају без прекида пребивају још од времена Трајана је једна фантазија коју пропагирају злонамерни националистички великорумунски кругови.



Крашовани би требало да представљају старо источносрбијанско становништво, пре великих сеоба Срба и доласка Влаха почетком 18. века и касније, па би најпре из тог разлога били занимљиви за испитивање.

Апсолутно тачно!

Власи нису аутохтоно становништво источне Србије него су се доселили из темишварског Баната, Олтеније и Мунтеније у време аустријске владавине Србијом јужно од Саве и Дунава 1718-1739.

Пре 18-ог века нема ни трага ни гласа о било каквом романофоном становништву у источној Србији.
Ако је негде у Србији било романофоних Влаха у средњем веку то јер онда подручје око Димитровграда, Власине, Босилеграда, Пирота.. тј. југоисточна Србија, а у источној Србији их није било пре 18-ог века.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Војвођански ДНК подухват
« Одговор #79 послато: Фебруар 10, 2018, 07:12:38 поподне »
Ако је негде у Србији било романофоних Влаха у средњем веку то јер онда подручје око Димитровграда, Власине, Босилеграда, Пирота.. тј. југоисточна Србија, а у источној Србији их није било пре 18-ог века.

Извори?