Аутор Тема: Mitrovdan...  (Прочитано 10773 пута)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #40 послато: Април 19, 2018, 10:05:15 поподне »
Наравно, али је већа вероватноћа да су Грци ако су ХГ Т, невезано за Митровдан (то је разлог више).
Зашто би хаплогрупу Т везали за Грке, кад се код њих јавља око 1% или мање.
Кад причамо о Грцима требали би да знамо о којем времанском периоду говоримо, тј. антички, средњевјековни, модерни...
А наравно, многе хаплогрупе кроз историју улазе у разне народе, па можемо данас имати Грке или оне који потичу од њих и припаднике Ј2, Ј1, Е-В13, Р1а, И2а...

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #41 послато: Април 22, 2018, 01:55:31 поподне »
Nego mene zanima da li su sve DNK baze povezane...tipa uradi DNK test neki Hrvat iz Ravnog (koji je do 1945) slavio Mitrovdan,i uradim ja...da li bi ja dobio poklapanja sa njima ako recimo imamo zajedničko poreklo...Znamo da je pregršt katoličkih familija iz Ravnog slavilo Mitrovdan...(Čokljati,Palavestre,Djurići,Kojići,Dobroslavići...)....Salate i Kralji su jedini ostali pravoslavne vere,imali popa u porodicama koji im nisu dali da se pokatoliče...na brdu iznad Ravnog ima crkva Sv. Dimitrija,Čokljati je otvaraju,katolička je ali temelj je po istočnom obredu...E sada,ako su neki od njih radili DNK i stavili na javni uvid tamo negde u Hrvatskoj ili Herceg Bosni,i uradim ja...dodje do poklapanja...da li su baze povezane i da li bih ja dobio te podatke

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #42 послато: Април 22, 2018, 02:09:03 поподне »
Sin Dimitrije
Otac Miroslav
Deda Radovan
Pradeda Slavoljub (Slavko)
Čukundeda Vitomir
Navrdeda Miloš
Kurdjel Ćira
Askurdjel Ljubinko
Kurdjun Pantelija
Kurlebalo Petar
Sukurdol Trifko
Sudepač Vojin (oko 1700god)

Dobar sam zar ne...no za dalje mi treba DNK potvrda verovatno...možda Dubrovački Arhiv...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #43 послато: Април 22, 2018, 02:30:53 поподне »
Nego mene zanima da li su sve DNK baze povezane...tipa uradi DNK test neki Hrvat iz Ravnog (koji je do 1945) slavio Mitrovdan,i uradim ja...da li bi ja dobio poklapanja sa njima ako recimo imamo zajedničko poreklo...Znamo da je pregršt katoličkih familija iz Ravnog slavilo Mitrovdan...(Čokljati,Palavestre,Djurići,Kojići,Dobroslavići...)....Salate i Kralji su jedini ostali pravoslavne vere,imali popa u porodicama koji im nisu dali da se pokatoliče...na brdu iznad Ravnog ima crkva Sv. Dimitrija,Čokljati je otvaraju,katolička je ali temelj je po istočnom obredu...E sada,ako su neki od njih radili DNK i stavili na javni uvid tamo negde u Hrvatskoj ili Herceg Bosni,i uradim ja...dodje do poklapanja...da li su baze povezane i da li bih ja dobio te podatke

Нису повезане, али за оне које су јавно доступне, подаци се упоређују. Ако се запази блискост са неким католиком или муслиманом то се помене.

Одакле знамо за горе наведене податке о католичким родовима из Равног?

Dobar sam zar ne...no za dalje mi treba DNK potvrda verovatno...možda Dubrovački Arhiv...

Па, ниси лош. ;)



Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #44 послато: Април 22, 2018, 03:53:31 поподне »
Pa malo sam i ja ispitivao...Ja bi trebalo da vodim poreklo od Salata ili Kralja,mada moglo bi biti da bude neka od nabrojanih familija...Ima tu još i Korde,Kordići,Skaramuce...možda sam neku propustio...ali mislim da su one već katoličke još pre 1700 godine bile... (otprilike tada rodjen Vojin)....Mada ja se držim predanja da smo iz Popova,možda i nismo...mada to Mitrovdan mi govori da sam na pravom putu

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #45 послато: Април 22, 2018, 03:54:48 поподне »
DNK testiranje bi moglo pomoći,ali me zato zanima poklapanja zbog ovih katoličkih porodica

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #46 послато: Април 22, 2018, 04:20:54 поподне »
DNK testiranje bi moglo pomoći,ali me zato zanima poklapanja zbog ovih katoličkih porodica

Мислим да се ипак треба имати на уму, да иако је у питању релативно ретка слава, да ипак сви слављеници Св. Димитрија нису у сродству. Неки би пак требали бити, и њих треба циљати за тестирање, па у зависности шта ту буду показали резултати, може се ићи даље и шире.

Сад нешто закључивати, па макар и на основу можда неког тестираног католичког рода са тог простора, преурањено је. Али треба потражити у доступним базама на интеренту да ли се негде помињу нека од тих презимена. Адресе за то су FTDNA и Ysearch.

Треба имати на уму и да се по књигама свашта пише, па је зато корисно увек навести одакле је неки податак узет, јер некада су подаци научно релевантни, а некада једноставо нису. Зато и питах, који је извор за ове информације, како бих знао да ли је на чему конкретно засновано, или је некоме само било мило да тако запише.



Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #47 послато: Април 22, 2018, 05:01:13 поподне »
To su podatci koje je izneo Jevto Dedijer i mislim Mario Petric ili Perović (koji je bio katolik iz Hercegovine)...moguće da sam do tih podataka i ovde negde u digitalnoj biblioteci došao,no podatci jesu relevantni...

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #48 послато: Април 22, 2018, 05:06:04 поподне »
"Ali su slavili Mitrovdan, kao i mi sve do 1930-tih,  dok im za sveštenika nije došao don Josip Zovko, klerofašista koji im je to zabranio" Gojko Salata iz Ravnog ,pravoslavac...sada živi u Trebinju..

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #49 послато: Април 22, 2018, 05:10:57 поподне »
Mitrovdan je jedna od češćih slava u Srbiji,no u Hercegovini nije baš česta,i malo je starinskih porodica sa istom slavom...A uglavnom su koncentrisani u Ravnom što kod katolika ,što kod pravoslavaca...A i moje predanje kaže da smo došli iz Popovog Polja...tako da ne bi trebalo da bude greške...Stara crkava Sv Dimitrija je ozidana po pravoslavnom obredu,već je ukopana do pola u zemlju,a čuvaju je Hrvati Čokljati i mislim Kojići...previše podudarnosti...zar ne

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #50 послато: Април 22, 2018, 05:24:36 поподне »
Онда тестирање једино може покренути ствар са мртве тачке.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #51 послато: Април 22, 2018, 05:40:50 поподне »
To su podatci koje je izneo Jevto Dedijer i mislim Mario Petric ili Perović (koji je bio katolik iz Hercegovine)...moguće da sam do tih podataka i ovde negde u digitalnoj biblioteci došao,no podatci jesu relevantni...

ОК. То ме је занимало.



Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #52 послато: Април 22, 2018, 06:36:32 поподне »
Nego mene zanima da li su sve DNK baze povezane...tipa uradi DNK test neki Hrvat iz Ravnog (koji je do 1945) slavio Mitrovdan,i uradim ja...da li bi ja dobio poklapanja sa njima ako recimo imamo zajedničko poreklo...Znamo da je pregršt katoličkih familija iz Ravnog slavilo Mitrovdan...(Čokljati,Palavestre,Djurići,Kojići,Dobroslavići...)....Salate i Kralji su jedini ostali pravoslavne vere,imali popa u porodicama koji im nisu dali da se pokatoliče...na brdu iznad Ravnog ima crkva Sv. Dimitrija,Čokljati je otvaraju,katolička je ali temelj je po istočnom obredu...E sada,ako su neki od njih radili DNK i stavili na javni uvid tamo negde u Hrvatskoj ili Herceg Bosni,i uradim ja...dodje do poklapanja...da li su baze povezane i da li bih ja dobio te podatke
Чим су славили славу значи да су били православни,  ;)

Има неких Војина да се спомињу у околини Равног 1701. године, али то не мора ништа да значи.

Има једна старинска породица у Херцеговини што слави Митровдан, моја. :)
« Последња измена: Април 22, 2018, 06:38:41 поподне Грк »

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #53 послато: Април 22, 2018, 08:07:13 поподне »
Ali nije iz Popovog polja...ili jeste :) i ovaj moj Vojin je rodjen oko 1700...Braća Stevan i verovatno Kokan...pa ako imamo nekih podataka...dobro bi došli...ja bi da objavim knjigu...al mi treba dalje od Erića :)

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #54 послато: Април 22, 2018, 08:11:14 поподне »
Anonimus....svako predanje (neću reći pisan trag) sam proveravao i tražio dokument da ga i dokažem...imao sam mnoga predanja za nas Eriće,jedino sam ovo dokazao...Do 10 generacija imamo pisano..
No trebalo mi je za još dve...Dobijem informaciju Vojin došao,doveo sina Trifuna...imalo je logike ali ne i dokaza....tražim...Pronadjem Trifuna u knjizi Vojvoda Stojan Čupić...starina od 80 leta...i kockice se slože...
.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #55 послато: Април 22, 2018, 08:46:59 поподне »
Ali nije iz Popovog polja...ili jeste :) i ovaj moj Vojin je rodjen oko 1700...Braća Stevan i verovatno Kokan...pa ako imamo nekih podataka...dobro bi došli...ja bi da objavim knjigu...al mi treba dalje od Erića :)
Ово име Кокан ми не звучи Херцеговачки. :o

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #56 послато: Април 22, 2018, 09:02:25 поподне »
Možda nije Kokan,ne znamo ime,ali 1829 po popisu su bili Kokanovići samo,već 1863 imamo i Tadiće i Ignjatoviće...trebam ići u Šabački arhiv da vidim poimenični popis iz 1831,ali i neke druge popise izmedju (popisi stoke po domaćinstvima 1859 i popis iz 1834 popis ovaca i stanovništva)...Tako da verovatno jeste bio Kokan,no možda i nije...Ali definitvno sam oborio teoriju da su tri brata otišla iz Erića i njihova deca uzela prezimena očeva...Takodje sam oborio teoriju došla dva brata Era i Steka (od njih Erići i Stekići) i jos neka predanja sam oborio ali već duga priča...No hoćemo saznati makar u inbox koja je starinska porodica :) ...u Popovu slavila Mitrovdan...E da,Jelikići iz Noćaja slave Mitrovdan,razgranata familija...iz Hercegovine su...čisto da znaš...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #57 послато: Април 22, 2018, 11:25:47 поподне »
Možda nije Kokan,ne znamo ime,ali 1829 po popisu su bili Kokanovići samo,već 1863 imamo i Tadiće i Ignjatoviće...trebam ići u Šabački arhiv da vidim poimenični popis iz 1831,ali i neke druge popise izmedju (popisi stoke po domaćinstvima 1859 i popis iz 1834 popis ovaca i stanovništva)...Tako da verovatno jeste bio Kokan,no možda i nije...Ali definitvno sam oborio teoriju da su tri brata otišla iz Erića i njihova deca uzela prezimena očeva...Takodje sam oborio teoriju došla dva brata Era i Steka (od njih Erići i Stekići) i jos neka predanja sam oborio ali već duga priča...No hoćemo saznati makar u inbox koja je starinska porodica :) ...u Popovu slavila Mitrovdan...E da,Jelikići iz Noćaja slave Mitrovdan,razgranata familija...iz Hercegovine su...čisto da znaš...
Јесу ли и Јеликићи из Попова? Ниси ме разумио за старинску породицу. Мислио сам на моје Грке.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Mitrovdan...
« Одговор #58 послато: Април 23, 2018, 01:12:37 пре подне »
Ne znam da li su Jelikići iz Popova,iz Hercegovine su...nisam ih još detaljno proučavao.
.