Аутор Тема: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894  (Прочитано 165399 пута)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #220 послато: Новембар 14, 2016, 02:38:38 поподне »
Zdravo, pošto pomalo poznajem bihorski kraj:

Lutovac za Agoviće:
"Kažu da je njihov predak doseljen iz okoline Plava pre deset pojaseva. Tamo je kao katolik primio Islam."
Znači bar kod Lutovca tada nije bilo priče o Selcu, prica o Selcu je izgleda prešla iz Rožaja.
U Rožajama postoji isto jedno bratstvo Agovića, koji su po svojim predanju iz Selca.

E sad je samo pitanje šta je tada bila plavska okolina, koja možda nije ista kao sadašnja plavska okolina, dal je Selce nekada pripadao plavskoj okolini?
Moguće je isto da su sva tri bratstva posebno naseljavala bihorski kraj koji je kako izgleda privukao puno različitih porodica ?
И ја познајем   Бихор ( нарочито Горњи). Тачно је да Аговићи из Врбице, Орахова, и засеока Баре у оквиру села Туцање нијесу истородни.  И за  Муслимане ( или Бошњаке)  Црне Горе важи правило да сва братства нијесу истородна. Има  прибијања уз братство, по разним основама, нпр. прелазак у ислам, и томе слично.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #221 послато: Новембар 14, 2016, 02:40:15 поподне »
И ја познајем   Бихор ( нарочито Горњи). Тачно је да Аговићи из Врбице, Орахова, и засеока Баре у оквиру села Туцање нијесу истородни.  И за  Муслимане ( или Бошњаке)  Црне Горе важи правило да сва братства нијесу истородна. Има  прибијања уз братство, по разним основама, нпр. прелазак у ислам, и томе слично.
Мислио сам да нијесу истог рода са Аговићима из Рожаја.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #222 послато: Новембар 14, 2016, 03:23:44 поподне »
1) Приче типа да су сродни са Феровићима из Плава и Нурковићима из Рожаја су типипичне бајке по систему дошла су три брата од којих смо ми а од друга два брата најчувеније куће у околини. Једино ме чуди да кад већ поминњу Рожајце се нису везали са Ганићима.

2) Феровићи нису братство но трбушчић (алб. bark) Шабовића. Самим тим се претходна бајка негира. Њихово порекло је другачије но Нурковића. Нурковићи су досељени из Куча (као православни) а Шабовићи су досељни као муслимани из Финдине. Фундина је село које се налази на српско-албанског етникума и једино је село где живе измешани Срби (православи) и Албанци (католици). Такође има и неколико братстава исламске вере који сви говоре албански.
Из овога произилази да ће пре бити да је Шабо био Малисор а не Србин (али ни то није сигурно)

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #223 послато: Новембар 14, 2016, 04:54:01 поподне »
1) Приче типа да су сродни са Феровићима из Плава и Нурковићима из Рожаја су типипичне бајке по систему дошла су три брата од којих смо ми а од друга два брата најчувеније куће у околини. Једино ме чуди да кад већ поминњу Рожајце се нису везали са Ганићима.

2) Феровићи нису братство но трбушчић (алб. bark) Шабовића. Самим тим се претходна бајка негира. Њихово порекло је другачије но Нурковића. Нурковићи су досељени из Куча (као православни) а Шабовићи су досељни као муслимани из Финдине. Фундина је село које се налази на српско-албанског етникума и једино је село где живе измешани Срби (православи) и Албанци (католици). Такође има и неколико братстава исламске вере који сви говоре албански.
Из овога произилази да ће пре бити да је Шабо био Малисор а не Србин (али ни то није сигурно)

To što sam do sada čuo za ova bratstva je da se Rastoderi i Nurkovići iz Rožaja smatraju rođacima, Rastoderi smatraju da su Nurkovici od nekog Nurka Hrastodera, moguće je da je to istina, moguće je isto da se jedan dio Rastodera pripojio Nurkovićima, takodje po pričama među njima ima isto pridošlica koji ustvari nijesu Rastoderi vec neko drugo meni nepoznato bratstvo, kolko je to istina je jedno pitanje, a ko je pridošlica drugo.

Da Rastoderi smatraju Feroviće za rođake do sada nijesam cuo (osim to što piše kod Lutovca), al sam čini mi se pročitao da oni smatraju Medunjanine iz Plava za rođake.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #224 послато: Новембар 14, 2016, 04:56:04 поподне »
Предање Доњоцеклињана каже да је Лека пред смрт завештао свом сину Крстићу да слави Никољдан, а пасторак Вукосав да слави славу његовог рода који је остао у Пиперима - Ђурђевдан, што упућује на то да је Лека вероватно био пореклом из Селца, мада предање то не помиње.
Мала исправка - Горњоцеклињани су Лекини потомци, а Доњоцеклињани су од Лијешевића из Пипера. Раније сам наишао на предање да је Лека управо из Селца, и то унук родоначелника племена који се доселио из Пипера.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #225 послато: Новембар 14, 2016, 05:00:34 поподне »
To bi bilo ok. Medunjani kako samo ime kaže potiču sa Meduna u Kučima (oni su mislim bili poslednji muslimani koje su napustili Kuče kad su ojačali Čejovići (grana Drekalovća) i potisli ih.

Čuo sam to da su Nurkovići i Radstoderi rodjaci, isti tako su Beškovići trbušćić Medunjana koje ste pomenuli.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #226 послато: Новембар 14, 2016, 05:06:10 поподне »
2) Феровићи нису братство но трбушчић (алб. bark) Шабовића. Самим тим се претходна бајка негира. Њихово порекло је другачије но Нурковића. Нурковићи су досељени из Куча (као православни) а Шабовићи су досељни као муслимани из Финдине. Фундина је село које се налази на српско-албанског етникума и једино је село где живе измешани Срби (православи) и Албанци (католици). Такође има и неколико братстава исламске вере који сви говоре албански.
Из овога произилази да ће пре бити да је Шабо био Малисор а не Србин (али ни то није сигурно)
Да, као што сам споменуо раније, и мени је вероватније да су Шабовићи Малисори:
Јовићевић наводи да су Феровићи огранак Шабовићи који су од Љухара из Фундине. С обзиром да је тестирани Перковић (Prekaj) из Фундине E-V13, деловало ми је логично да су и Растодери E-V13. Наравно, предање не мора да буде тачно.
Ердељановић је забележио Перковиће (17 кућа), Ђоловиће (3 куће) и Муховиће (3 куће) у фундинском засеоку Љухари. Како што се види, Перковићи су убедљиво најбројнији, па је и највећа вероватноћа да су Шабовићи од њих. Праве Мартиновиће треба тражити међу Ђоловићима и Муховићима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #227 послато: Новембар 14, 2016, 05:09:40 поподне »
Да, као што сам споменуо раније, и мени је вероватније да су Шабовићи Малисори:Ердељановић је забележио Перковиће (17 кућа), Ђоловиће (3 куће) и Муховиће (3 куће) у фундинском засеоку Љухари. Како што се види, Перковићи су убедљиво најбројнији, па је и највећа вероватноћа да су Шабовићи од њих. Праве Мартиновиће треба тражити међу Ђоловићима и Муховићима.

Има неких Шабовића на 23andMe, хаплогрупа E1b. Овде их поменусмо:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg16916#msg16916

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #228 послато: Новембар 14, 2016, 05:12:24 поподне »
Да, као што сам споменуо раније, и мени је вероватније да су Шабовићи Малисори:Ердељановић је забележио Перковиће (17 кућа), Ђоловиће (3 куће) и Муховиће (3 куће) у фундинском засеоку Љухари. Како што се види, Перковићи су убедљиво најбројнији, па је и највећа вероватноћа да су Шабовићи од њих. Праве Мартиновиће треба тражити међу Ђоловићима и Муховићима.

Ne, to nije tako. Nepoznato je da se je neko od Perkovića islamiziro. Pre će biti da je od Glavatovića. U okolini Peći ima familija Kuči za koju se zna da su od Glavatovića iz Fundine. Kod njih je bilo u isto bratstvo i muslimana i pravoslavnih.

A Perkovići nisu starinim Malisori no albanizovani Crnogorci.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #229 послато: Новембар 14, 2016, 05:14:54 поподне »
Има неких Шабовића на 23andMe, хаплогрупа E1b. Овде их поменусмо:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg16916#msg16916


To su ti o kojima pišemo. Jeli Nebojša kome su oni bliže Kućima ili Malisoriima po Dnk

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #230 послато: Новембар 14, 2016, 05:17:42 поподне »

To su ti o kojima pišemo. Jeli Nebojša kome su oni bliže Kućima ili Malisoriima po Dnk

Тестирани је са 23andMe, тако да нема маркера, само ознака E1b1b1a2*.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #231 послато: Новембар 14, 2016, 05:22:00 поподне »
Тестирани је са 23andMe, тако да нема маркера, само ознака E1b1b1a2*.

A kod Vas na listi kome je on najbliži ?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #232 послато: Новембар 14, 2016, 05:34:56 поподне »
Ne, to nije tako. Nepoznato je da se je neko od Perkovića islamiziro. Pre će biti da je od Glavatovića. U okolini Peći ima familija Kuči za koju se zna da su od Glavatovića iz Fundine. Kod njih je bilo u isto bratstvo i muslimana i pravoslavnih.

A Perkovići nisu starinim Malisori no albanizovani Crnogorci.
Не бих се сложио око тога. Јовићевић изричито наводи да су Шабовићи из Љухара, а не из неког другог фундинског засеока. Ердељановић каже да су се досељени Мартиновићи у Љухарима прибили уз староседеоце Малисоре и албанизовали се, а да се су стари Љухари узели њихово презиме јер су познато братство. Самарџићи из Кривошија који су најближи род Мартиновићима нису Е-V13, тако да би баш Перковићи требало да буду стари Љухари с обзиром су Е-V13. Сад кад је Небојша споменуо да су и Шабовићи Е-V13, мислим да нема много дилеме од кога су. Можда се нико од Перковића није исламизовао у Кучима, али за исељенике у Плав је тешко тврдити тако нешто.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #233 послато: Новембар 14, 2016, 05:43:27 поподне »
Мала исправка - Горњоцеклињани су Лекини потомци, а Доњоцеклињани су од Лијешевића из Пипера. Раније сам наишао на предање да је Лека управо из Селца, и то унук родоначелника племена који се доселио из Пипера.
ОК извињавамо се, јасна је ствар да сам у брзини направио грешку, Горњоцеклињани су од Леке, а Доњоцеклињани из Пипера.
Нисам знао за то предање Горњоцеклињана али се свакако поклапа са оним што сам навео и што је на крају крајева и логично.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #234 послато: Новембар 14, 2016, 06:56:18 поподне »
ОК извињавамо се, јасна је ствар да сам у брзини направио грешку, Горњоцеклињани су од Леке, а Доњоцеклињани из Пипера.
Нисам знао за то предање Горњоцеклињана али се свакако поклапа са оним што сам навео и што је на крају крајева и логично.

Да, наводно, према предању, Горњаци у Цеклину су од Леке из Климената, а Доњаци од његовог брата по мајци из Пипера, а даље из Дробњака. Ко је гледао затворени део форума и резултате тамо објављене, мораће добро да се запита... Како год, недостаје нам неки резултат Доњака. Он би много тога разрешио (и за Клименте, и за Цеклин, и за Пипере, а и за Дробњаке).
Ако неко зна неког Доњака вољног да се тестира, нека се потруди да разрешимо и ову дилему.

Доњачка братства (презимена) на:

http://www.poreklo.rs/2016/03/10/bratstva-plemena-ceklin/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #235 послато: Новембар 14, 2016, 07:07:59 поподне »
Да, наводно, према предању, Горњаци у Цеклину су од Леке из Климената, а Доњаци од његовог брата по мајци из Пипера, а даље из Дробњака. Ко је гледао затворени део форума и резултате тамо објављене, мораће добро да се запита... Како год, недостаје нам неки резултат Доњака. Он би много тога разрешио (и за Клименте, и за Цеклин, и за Пипере, а и за Дробњаке).


Не знам зашто би се ико запитао нешто посебно само на основу предања. Ако ћемо на основу предања, свашта може да буде. Потребан је днк резултат да би се конструисала прича.

Ево даћу само пример за род коме припадам. Многи J2b1 из Црне Горе негују предање о пореклу из Катунске нахије, са Чева, из Црмнице, итд, а сви су, гле чуда, лоцирани недалеко од Дробњака и Кричка. Ако овоме додамо и предања неких исељених J2b1 о пореклу из Куча, од Васојевића, итд, онда би J2b1 слој морао бити заступљен по читавој ЦГ и то равномерно.

Данас имамо днк резултате и знамо да то није тачно. Тако је исто и у случају ових родова које поменусте. Колико год нека предања звуче уверљиво, лако знају бити оборена дубљом анализом породице (днк).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #236 послато: Новембар 14, 2016, 07:39:05 поподне »
Не знам зашто би се ико запитао нешто посебно само на основу предања.

Небојша, с обзиром да знаш ДНК резултате тестираних Горњака, мислио сам да се треба запитати о основаности предања, имајући у виду те резултате. Надам се да схваташ шта сам хтео рећи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #237 послато: Новембар 14, 2016, 07:45:38 поподне »
Небојша, с обзиром да знаш ДНК резултате тестираних Горњака, мислио сам да се треба запитати о основаности предања, имајући у виду те резултате. Надам се да схваташ шта сам хтео рећи.

Море бити да не схватам. ;) Генерално сам постао јако скептичан када су предања по ЦГ у путању. Силни неки I2a и R1a родови имају предање о пореклу "из Куча" нпр., па не можемо само на основу тога говорити да су они "носиоци" тога племена и сл.

Мислим да се може направити велика штета уколико предање није исправно. Читајући литературу и упоређујући днк резултате, можемо наслутити да су многа ЦГ братства тежила да се повежу са неким звучнијим племеном, па је отуд можда долазило и до "погрешних предања". Ово је сад више генерално, невезано за Васојевиће. ;)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #238 послато: Новембар 14, 2016, 09:55:16 поподне »
Мислим да се може направити велика штета уколико предање није исправно. Читајући литературу и упоређујући днк резултате, можемо наслутити да су многа ЦГ братства тежила да се повежу са неким звучнијим племеном, па је отуд можда долазило и до "погрешних предања". Ово је сад више генерално, невезано за Васојевиће. ;)
Нема дилеме да су се многа мала братства везивала за племена, а племена за племство (ни Васојевићи ту нису изузетак). Али често се код таквих предања јасно може приметити да су врло уверљива до родоначелника, а да након тога звуче као бајка. Зато сваком предању треба приступити са резервом када је у питању даље порекло самог родоначелника, али до њега су по правилу тачна. Не треба гледати на предања по принципу све или ништа.

Мени рецимо то предање о Лекином пореклу из Селца делује уверљиво јер је по том предању као што је већ споменуто Лека био обичан човек, а не неки племић. Не знам зашто би везивање за Клименте било вредније из нечијег угла од порекла од Пипера тим пре што су Пипери релативно близу Цеклина, а Клименти подалеко и нису могли да им прискоче у помоћ. Једноставно не видим мотив за то. С обзиром да се на основу дефтера јасно види да је део становништва у Климентима био српског порекла резултат Горњака о коме је било речи на затвореном делу форума уопште није у супротности са њиховим предањем.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Васојевићи E-V13>Y30977>Y37092>Y126722>Y176894
« Одговор #239 послато: Новембар 15, 2016, 08:06:08 поподне »
Силни неки I2a и R1a родови имају предање о пореклу "из Куча" нпр., па не можемо само на основу тога говорити да су они "носиоци" тога племена и сл.

Добро си написао да ти родови имају предање о пореклу "из Куча", што не значи да су Кучи у племенском смислу.
Још кад је Ердељановић боравио међу Кучима, почетком 20. века, било је родова који потичу од тог прекучког слоја становништва, и он их је прибиљежио. А има их и данас, и тамо и другде по ЦГ и околним земљама.
Кад погледаш која су све племена у тој области живела половином 15. века, јасно је да нису сви Кучи. И кучко предање помиње старије (додајем: словенско) становништво.
"Наша мука ваља за причешћа"