Аутор Тема: Порекло Дугића  (Прочитано 12978 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #20 послато: Април 19, 2014, 10:49:10 поподне »
Товјанин.



Ogulinsko-modruški rodovi: podrijetlo, razvoj, rasprostranjenost, seobe i prezimena stanovništva ogulinskog kraja

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #21 послато: Април 19, 2014, 11:16:52 поподне »


Ogulinsko-modruški rodovi: podrijetlo, razvoj, rasprostranjenost, seobe i prezimena stanovništva ogulinskog kraja

Ето то нисам знао и вероватно још дуго се не бих дотакао тог извора. Хвала. :)

Иначе, то место је матица свих данашњих породица са тим презименом, бар свих оних које сам до сада успео да нађем. А само презиме се у неким изворима среће још и као Товљанин и Товјанић.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #22 послато: Април 19, 2014, 11:33:38 поподне »
Нема на чему Amicus. Вероватно је реч о истом роду. Видим да се презиме Товљанин такође помиње међу Србима из Барање.

Ово је вероватно познато:

http://www.prezime.net/Tovjanin

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #23 послато: Април 19, 2014, 11:59:02 поподне »
Нема на чему Amicus. Вероватно је реч о истом роду. Видим да се презиме Товљанин такође помиње међу Србима из Барање.

Ово је вероватно познато:

http://www.prezime.net/Tovjanin

Они и јесу сви одатле. Нисам знао само за етимолошко порекло презимена, иако сам претпостављао да би могло бити тако нешто. Кнежеви Виногради су матично место свих данашњих, а њихови преци су се ту доселили некада у XVIII или XIX веку из мађарског Шумберка. Што се тиче ових варијација презимена, сретао сам их све три у сачуваним документима само из моје породице. :)

Приложени сајт ми је познат, и баш сам недавно коментарисао колико је прецизан, и колико залази у прошлост, с обзиром да су се неке од тих породица спојиле још пре сто и више година.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #24 послато: Јул 27, 2014, 02:42:51 поподне »
Читајући поменуто Филиповићево дело може се закључити да су Дугићи из Херцеговине стигли на Требаву највероватније почетком 19. века, када се у те крајеве доселио велики број новог становништва, углавном са простора Источне Херцеговине и Црне Горе, док се дотадашње староседелачко становништво исељавало према Славонији и Срему.

Што се тиче разлога последње сеобе Дугића, није искључено да је разлог томе био Устанак на Дугој Њиви 1858. године. Из једног извештаја Руске владе од 1860. године, наводи се да су Турци у Посавини спалили 200 хришћанских кућа, 500 хришћана је побијено, а 230 одведено у ропство. Страдала су српска села: Обудовац, Човић Поље, Доњи Жабар, Горњи Жабар, Баткуша, Слатина, Црквина, Крушково Поље, Тишина, Брвник, Милошевац, Врањак, Горња Толиса, Копривна, Кожухе, Осјечани и друга. А то се уклапа у вероватни период њихове последње сеобе, непосредно пред крај османске владавине на тим просторима.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #25 послато: Август 24, 2016, 02:33:06 поподне »
Како свраћах пар пута на ову секцију форума, подсети ме да допуним новим сазнањима и ову тему коју започех тек кад сам дошао на овај форум, а ради се наравно о мом сопственом пореклу.

Премда сам у начелу остао на неким полазним положајима, неке ствари сам ипак још доутврдио, неке и досазнао, а једну ствар сам у почетку и омашио, иако то у начелу битно не мења ствари на терену.

Да кренемо редом, видим да се овде нисам ни похвалио да су Дугићи тестирани, а захваљујући нашем другу Млађи, и да су утврђени као припадници хаплогрупе И1, а касније и дотестирани на СНП, па утврђени и као чувени огранак ове хаплогрупе на нашим просторима П109.

К томе, додао бих и чињеницу да сам захваљујући нашем другару Мркиму, сазнао неколико корисних података о поменутим маглајским Дугићима (Шематизам Митрополије дабро-босанске из 1882. године). Они постоје и данас, и то су заправо озренски или подозренски Дугићи, пореклом из села Бријеснице под Озреном. По предању дошли су из Црне Горе, некад у време турске владавине, и то је дошао нико други, до "неки Дуга" (истичем ово сматрајући тај део неком досетком њих самих, баш због тог неодређеног члана "неки", иако не треба сметнути с ума да ово име заиста постоји као лично име, додуше врло ретко, али виђао сам га на више места), а кад је он могао живети сведочи нам памћење старијих који одлично познају родослов својих предака низводно од тог Дуге све до данас. Углавном, кад се пресаберу и одузму године, тај Дуга је могао бити рођен око 1800. године.

Нажалост, ови Дугићи су након овог последњег рата сви расељени са тих простора, а намали део овог рода населио се по северној Републици Српској, Западном Срему и Источној Славонији.

Крсна слава им је, како и у Шематизму пише , Никољдан.

Поред ових Дугића, нађох и помен Дугића у Речнику презимена Шајкашке од Горадне Вуковић, тамо се помињу да су пописани 1760. године у Ковиљу, да ли три особе или три куће, те 1783. и 1786. године, шест особа или шест кућа у Горњем Ковиљу.

Нажалост, не нађох податке о крсној слави ових очигледно сродних Дугића.

Ту новим Дугићима није још крај, наиме, то је ваљда још први податак био који сам нашао на интернету, а на који нисам одмах довољно пажње обратио, ваљда зато што ми је страница била сумњива, али као што рекох, од пре знадох да се неки Дугићи помињаху у Котору. Тек јуче, захваљујући доброј вољи нашег неуморног прегаоца Војислава Ананића и Вучине, дознах један податак више о тим Дугићима. Ту се ради о извесним католичким Дугићима, који су поменути у књизи Презимена у Црној Гори од Акима и Вукоте Миљанића, а које су они пронашли у Матичној књизи рођених, као католике, а која се чува или се бар до 2007. године, када је књига издана, чувала у Народноослободилачком одбору Котора.

На крају, дугујем Небојши извињене за своју брзоплетост и незнања, а у вези оних Дугића у Дробњаку, које мишљах да помињаше Константин Петковић. Моја маленкост је из његове књиге погрешно протумачила мени тада још увек недовољно познат знак јата (ѣ), па уместо Дуге, ја Дугѣ прочитах као Дугић. Премда у начелу то битно не мења ствар, ипак тај мој навод као чињеница отпада, тако да заправо немамо нигде податак о Дугићима у Дробњаку.

И још један исправка, додуше податка који овде мислим да и нисмо помињали, у једном од спискова српских добровољаца у ратовима за ослобођења 1912-1918. године, помиње се извесни Раде (Обрена) Дугић, рођен 1895. године, пореклом из села Мируше код Билеће, но другар нам Волф скрену пажњу да је ту у питању штампарска грешка, те да се заправо ради о Думнићу.



Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #26 послато: Март 28, 2018, 11:27:28 пре подне »
Нешто ми паде на памет, да ли си размишљао да твоје је твоје презиме изведено из мјеста Дуга код Никшића. Могао је тај неко доћи одатле у Посавину па по том старом мјесту поријекла настати и презиме Дугић. Само размишљам.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #27 послато: Март 28, 2018, 12:58:46 поподне »
Нешто ми паде на памет, да ли си размишљао да твоје је твоје презиме изведено из мјеста Дуга код Никшића. Могао је тај неко доћи одатле у Посавину па по том старом мјесту поријекла настати и презиме Дугић. Само размишљам.

Јесам, има неколико тих Дуга, вероватно и више него што сам нашао, ту је и кланац Дуга, али ништа ми то поближније није било од помоћи. Могуће да је презиме настало и од надимка, или је можда надимак од презимена. Ствар је у томе што изгледа ни то презиме није старијег карактера, али док не тестирам Дугиће Игњатијевштаке из истога места, сва питања остају отворена. А они изгледа нису заинтересовани за ове ствари. Можда и неког муслимана, из суседног села, вероватно су од нас - исто презиме.