Аутор Тема: Порекло Дугића  (Прочитано 14653 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Порекло Дугића
« послато: Фебруар 13, 2014, 04:39:11 пре подне »
Пре свега желим све да Вас поздравим и да похвалим Ваш врли рад који заслужује сваку пажњу. :)

Озбиљан приступ и константни развој појединих тема на Форуму, несумњиво подстичу на даље истраживње, прикупљање нових података, преиспитивање старих, а све с циљем стварања јасније слике о целокупним генеалошким приликама на нашим просторима.

Управо то је подстакло и мене да се још једном вратим истраживању порекла своје породице, о којој су иначе извори прилично шкрти, и због чега сам често од тог посла одустајао, али полазећи од тога да имам опет какве такве податке, ценио сам да их овде неће бити од вишка поменути, јер можда у неком контексту некоме другоме буду од користи, па највише из тог разлога написаћу овде онолико колико знам о свом пореклу.

Због немало отворених питања, а да би било што јасније, почећу причу ретроспективно.

Истражујући порекло своје породице, која се некада презивала Дугић, прво сам био у недоумици где да поставим ову тему.

Разлог томе је чињеница да, с једне стране Дугића има веома мало, а с друге да живе концентрисани у три релативно удаљење и међусобно подељене историјске, политичке и географске целине. Једни живе у Хрватској, у околини Загреба; други у Босни, у околини Модриче; и трећи у Шумадији, углавном у околини Крагујевца.

С обзиром да не могу са сигурношћу да тврдим да се у сва три случаја ради о једној те истој породици, морао сам да се определим и где да поставим ову тему, а пошто сви подаци које имам не излазе из оквира Босне и Херцеговине, одлучио сам онда да тему поставим на потфорум Порекло становништва Босне и Херцеговине.

ПОРЕКЛО: Последње пребивалиште Дугића под тим презименом била је Доња Грапска (Општина Добој), у коју су се доселили из Толисе (Општина Модрича), некад пред сам крај турске владавине на овим просторима (то је друга половина XIX века). Та два места међусобно нису много удаљена и раздваја их тек неких двадесетак километара ваздушне линије. Једно село се налази на западним падинама планине Требаве, а друго на источним, али за услове живота међусобно драматично различитим.

Разлози за то пресељење ми нису познати, али није искључено да се радило о некаквом сукобу са властима, до чега ће долазити и после тог пресељења, с тим да за овај први случај само претпостављам, а за други знам све појединости до у детаље. Оно што би ишло у прилог поменутој претпоставци је чињеница да су се преселили из напредног и богатог места, у место у сред шуме, где сунца не видиш до подне, а облака док не почне да пада киша, што би рекла моја баба.

Иначе, тамо у крају одакле су дошли, и данас живи неколико породица које носе презиме Дугић, а ако се узме мало шири простор видеће се да је ту концентрисана и већина породица са овим презименом у Босни. Једини податак који говори о неком даљем пореклу Дугића из тог краја, јесте онај који наводи Миленко Филиповић у својим "Прилозима етнолошком познавању североистичне Босне" из 1969. године, где каже да су Дугићи пореклом из Херцеговине. Покушао сам да о томе сазнам нешто више, али нисам имао превише успеха. Занимљиво је само да сам нашао у књизи Константина Петковића "Черногория и черногорцы" из 1877. године, помен Дугића у Црној Гори, где се наводи да припадају племену Дробњак, а што би могло да има неке везе са поменом Херцеговине, јер се тај део некада био познат као Стара Херцеговина.

СЛАВА: Што се тиче крсне славе мојих предака, докле ми је познато, била је Свети Георгије. Међутим неки наши даљи рођаци славе Светог Игњатија Богоносца. Заједнички предак наш и њихов живео је вероватно некад крајем XVIII или почетком XIX века. Како је дошло до промене славе није ми познато, а могло је доћи из више разлога. Занимљиво је да Светог Игњатија Богоносца славе и Дугићи које помиње Филиповић, као што је занимљиво и да Светог Георгија славе ови Дугићи из Старе Херцеговине, које спомиње Петковић.

ПРОМЕНА ПРЕЗИМЕНА: На почетку сам наговестио да се моја породица некада презивала Дугић. Дакле данас се тако више не презивамо. Последњи који су носили то презиме, и за време чијег живота је оно промењено, живели су концем XIX века и у првој половини XX века, а до саме промене презимена дошло је доласком аустроугарске управе у Босну и Херцеговину, највероватније још на првом попису становништва 1879. године, који су одмах по доласку спровеле нове власти. Из ког разлога они нису задржали или нису могли да задрже првобитно презиме, није ми познато, али у том месту исто се десило са презименима других породица.

РОДОСЛОВ: Први родослов је урадио мој отац пре двадесетак година на основу црквених књига и према сећању његовог оца. Најстарији предак за кога знамо јесте мој наврдеда који је могао бити рођен некад крајем XVIII или почетком XIX века. Његово име се спомиње у "Попису Срба харачких обвезника у Модричи и околици 1851. године", где би се према опису могло закључити да је реч о већ старом човеку. За његовог сина зна се да је умро 1905. године, на основу сачуваних књига умрлих у месној цркви. О свим осталим познатим прецима одатле на овамо имам потпуне податке. Од првог познатог претка до данас постоји само једна мушка линија која се продужавала, па је бочно сродство само оно проистекло од женске деце.

Иако бих могао до сутра овако, овде ћу ипак да се зауставим, написано је доста, а да ли је толико и речено, питање је. :)

P. S. Ко буде читао видеће да је и ово компликовано. ;)

Amicus



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #1 послато: Фебруар 13, 2014, 08:04:03 пре подне »
Поздрав за Вас Amicus и признање за Ваш упоран и успешан рад.

Мислим да су овде ствари јасне и да херцеговачко порекло Дугића не треба доводити у питање. Миленко Филиповић је један од респектабилнијих етнолога тога времена.

Такође, сами сте пронашли податак о Дугићима Дробњацима чија је слава Ђурђевдан. Исту славу славе и Дугићи у Босни.

Чињеница да неки славе и Игњатија, не коси се са причом о пореклу из Херцеговине. Наиме, ова слава је карактеристична такође за источну Херцеговину и племе Малешеваца.

Дробњаци и Малешевци су у значајној мери учествовали у насељавању североисточне Босне.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #2 послато: Фебруар 13, 2014, 12:57:21 поподне »
Поздрав за Вас Amicus и признање за Ваш упоран и успешан рад.

Мислим да су овде ствари јасне и да херцеговачко порекло Дугића не треба доводити у питање. Миленко Филиповић је један од респектабилнијих етнолога тога времена.

Такође, сами сте пронашли податак о Дугићима Дробњацима чија је слава Ђурђевдан. Исту славу славе и Дугићи у Босни.

Чињеница да неки славе и Игњатија, не коси се са причом о пореклу из Херцеговине. Наиме, ова слава је карактеристична такође за источну Херцеговину и племе Малешеваца.

Дробњаци и Малешевци су у значајној мери учествовали у насељавању североисточне Босне.

Хвала Небојша.

Да, нашао сам и тај података Дугићима из Малешеваца.

Тачно је што кажете да слављење две различите славе не коси са заједничким пореклом, али то у овом случају повлачи једно друго питање. Ако су једни од Малешеваца, а други од Дробњака, поставља се питање колико је блиско сродство међу данашњим Дугићима у Босни?

Према томе било би да смо у најбољу руку неки далеки, далеки род, а према стању на терену то се не би рекло, па сам стога склонији помисли да је неко у скорије време ипак мењао славу, а да су сви Дугићи у Босни пореклом само од једних или само од других.

Оно што би можда помогло одгонетању тог питања, јесте време када су се из Херцеговине преселили у Босну. На основу времена, можда би се могли сазнати разлози, а на основу њих и прецизније географско порекло.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #3 послато: Фебруар 13, 2014, 01:08:35 поподне »
Према томе било би да смо у најбољу руку неки далеки, далеки род, а према стању на терену то се не би рекло, па сам стога склонији помисли да је неко у скорије време ипак мењао славу, а да су сви Дугићи у Босни пореклом само од једних или само од других.

Мислим да је ово сасвим реално.

Иначе, днк анализа би разрешила ову дилему. Дробњаци Новљани су I1, док једна фамилија из Босне, са славом Св. Игњатије (потенцијални Малешевци?) припада хаплогрупи I2a.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #4 послато: Фебруар 13, 2014, 01:25:01 поподне »
Мислим да је ово сасвим реално.

Иначе, днк анализа би разрешила ову дилему. Дробњаци Новљани су I1, док једна фамилија из Босне, са славом Св. Игњатије (потенцијални Малешевци?) припада хаплогрупи I2a.

У генетичку генеалогију се не разумем, али имам у плану да урадим ДНК анализу. То ми је већ саветовано од стране ваших колега. Кад будем имао резултате подалићу их и овде са Вама. Та тематика ми је иначе веома занимљива, али не стижем студизоније њоме да се позабавим. А ценим да би свако друго прилажење истој било неозбиљно.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #5 послато: Април 17, 2014, 02:43:46 поподне »
У првом посту сам споменуо да Дугића, осим у Босни, има још у Хрватској и Србији. Недавно сам користећи именик маркирао на карти где се и у ком броју спомињу имена корисника са презименом Дугић. У прилогу су резултати:



Плавом бојом су означени они који су православни, зеленом који су муслимани, а црвеном они који су римокатолици.

Што се тиче њихових међусобних веза, могу рећи само да су ови православни у Источној Славонији пореклом од ових из Босне и да су досељени у те крајеве после 1946. године. Не искључујем могућност да су они у Војводини пореклом од тих из Источне Славоније.

Дугићи муслимани и Дугићи православци у околини Модриче су највероватније истог порекла. Ценим да је исти случај и са православним породицама које носе презиме Дугић у Србији као и са римокатоличким породицама које носе презиме Дугић у Хрватској.

Оно што не знам, и што још нигде нисам успео да нађем ни у наговештају, јесте веза између ове три главне групе.



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #6 послато: Април 17, 2014, 08:56:41 поподне »
Презиме Дугић спомиње се 1882 године  и у парохији Маглај као слављеници Никољдана.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #7 послато: Април 17, 2014, 09:25:57 поподне »
Не верујем да постоји веза Amicus. Чак ни ови шумадијски Дугићи нису сви истог порекла.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #8 послато: Април 17, 2014, 09:53:59 поподне »
Ови ''црвени'' Дугићи се постројише уз границу ''Остатка остатака Хрватске'', сви под конац.  :D
Икавац

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #9 послато: Април 17, 2014, 10:37:53 поподне »
Презиме Дугић спомиње се 1882 године и у парохији Маглај као слављеници Никољдана.

Занимљиво је да су славили Никољдан. Од тих у Босни, од оних који су мени познати, славили су Игњатијевдан и Ђурђевдан. Док они у Србији славе опет неке друге славе, као на пример Аранђеловдан и друге...

Не верујем да постоји веза Amicus. Чак ни ови шумадијски Дугићи нису сви истог порекла.

И мени се сад чини да је тако. Највише ме буни етимолошко порекло презимена. Ако би то било од личног имена, као што сам понегде наилазио на мушко име Дуга, могућност да сви ти Дугићи нису међусобно повезани била би сасвим неупитна.

Ови ''црвени'' Дугићи се постројише уз границу ''Остатка остатака Хрватске'', сви под конац. :D

То сам и ја прво помислио кад сам довршио маркирање. :)



Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #10 послато: Април 17, 2014, 11:37:56 поподне »
Амикусе, јеси ли обраћао пажњу на попис СР Хрватске из 1948. године?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #11 послато: Април 18, 2014, 12:36:31 пре подне »
Амикусе, јеси ли обраћао пажњу на попис СР Хрватске из 1948. године?

Нисам. Па зар има негде поименице објављен попис?



Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #12 послато: Април 18, 2014, 02:04:22 поподне »
Нисам. Па зар има негде поименице објављен попис?
Нисам сигуран да ли постоји поименични попис.
Оно што је сигурно, то је да је Дугић било ријетко презиме на територији СР Хрватске.

Пописано је само у четири мјеста. Матица је у селу Доњи Десинец крај Јастребарског (15 кућа, 64 особе; 3 особе без своје куће). Село Доњи Десинец припадало је до 1945. години жупи Плешивица, за коју су сачуване црквене књиге из периода посље 1879. године.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #13 послато: Април 18, 2014, 05:33:29 поподне »
Нисам сигуран да ли постоји поименични попис.
Оно што је сигурно, то је да је Дугић било ријетко презиме на територији СР Хрватске.

Пописано је само у четири мјеста. Матица је у селу Доњи Десинец крај Јастребарског (15 кућа, 64 особе; 3 особе без своје куће). Село Доњи Десинец припадало је до 1945. години жупи Плешивица, за коју су сачуване црквене књиге из периода посље 1879. године.

До сличног закључка сам дошао и ја док сам вршио ово маркирање.

Биће корисна и ова инфомација којој је жупи Доњи Десинец тада припадао, било ми је већ на уму да то погледам, али због немогућности приступа бази података на familysearch.org нисам то онда ни тражио.

Што се тиче тог пописа, да питам, где се могу наћи такви подаци? Претпостављам у некој студији објављеној на ту тему? Од литератруе коју сам налазио на интернету, углавном се све сводило на статистичке податке, у које нису улазиле овакве информације.

Ако је тако нешто урађено за СР Хрватску, претпостављам да исто постоји и за остале републике, тадашње ДФ Југославије?



Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #14 послато: Април 18, 2014, 07:48:26 поподне »
До сличног закључка сам дошао и ја док сам вршио ово маркирање.

Биће корисна и ова инфомација којој је жупи Доњи Десинец тада припадао, било ми је већ на уму да то погледам, али због немогућности приступа бази података на familysearch.org нисам то онда ни тражио.

Што се тиче тог пописа, да питам, где се могу наћи такви подаци? Претпостављам у некој студији објављеној на ту тему? Од литератруе коју сам налазио на интернету, углавном се све сводило на статистичке податке, у које нису улазиле овакве информације.

Ако је тако нешто урађено за СР Хрватску, претпостављам да исто постоји и за остале републике, тадашње ДФ Југославије?
Подаци су из Лексика СР Хрватске. Можете га пронаћи у дигиталној библиотеци портала Порекло (http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo/).

Колико ми је познато не постоји ништа слично за друге републике.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #15 послато: Април 18, 2014, 08:40:23 поподне »
Подаци су из Лексика СР Хрватске. Можете га пронаћи у дигиталној библиотеци портала Порекло (http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo/).

Колико ми је познато не постоји ништа слично за друге републике.

Наилазио сам често на ту публикацију, али нисам је до сада нашао у дигитализованом облику. Хвала. :)

Јасно је зашто онда нема исто и за друге републике, иако би тако нешто било сасвим корисно да је направљено.



Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #16 послато: Април 19, 2014, 12:34:46 пре подне »
Наилазио сам често на ту публикацију, али нисам је до сада нашао у дигитализованом облику. Хвала. :)

Јасно је зашто онда нема исто и за друге републике, иако би тако нешто било сасвим корисно да је направљено.
Хрвати су урадили сличну ствар и са пописом из 2001. године, с тим што уз преглед презимена по абецедном реду (са пописаним мјестима у којима се презимена јављају) постоји и преглед насељених мјестима по абецедном реду (са пописаним презименима у њима).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #17 послато: Април 19, 2014, 01:23:16 пре подне »
Хрвати су урадили сличну ствар и са пописом из 2001. године, с тим што уз преглед презимена по абецедном реду (са пописаним мјестима у којима се презимена јављају) постоји и преглед насељених мјестима по абецедном реду (са пописаним презименима у њима).

Свака им част. То је одлична литература да се њоме започне неко истраживање.

Недавно сам наставо са истраживањем свог порекла и са мајчине стране. Презиме је такође ретко и према до сада прикупљеним подацима и сазнањима сви које сам нашао са тим презименом данас воде порекло од истог претка. До сада сам направио родослове седам породица са тим презименом. Надам се до лета да ћу бити у прилици да се сретнем са људима чије би ми информације могле бити од користи за њихово повезивање. Неке родослове ћу сигурно моћи да повежем, а за оно што преостане покушаћу да потражим у месној цркви. Најближи заједнички предак им је могао живети најкасније крајем XVIII и почетком XIX века.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #18 послато: Април 19, 2014, 10:13:12 поподне »
Презиме је такође ретко и према до сада прикупљеним подацима и сазнањима сви које сам нашао са тим презименом данас воде порекло од истог претка.

Које презиме је у питању?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Дугића
« Одговор #19 послато: Април 19, 2014, 10:41:51 поподне »
Које презиме је у питању?

Товјанин.