Аутор Тема: Презиме Малиџа  (Прочитано 1399 пута)

Ван мреже Малиџа

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Презиме Малиџа
« послато: Мај 09, 2018, 03:44:27 поподне »
Поздрав свима,

истраживала сам неко вријеме своје презиме, пронашла сам у попису рањених из 1. свјетског рата једну особу са овим презименом, која је рођена 1877., мјесто Варцар-Вакуф (данашњи Мркоњић-Град). У Шематизаму православне Митрополије и Архидијецезе дабро-босанске из 1882. године спомиње се презиме Малица, парохија: Варцар-Вакуф, протопрезвитерат: варцарвакуфски, слава: Архиђакон Стефан. Славимо ову славу и дан-данас, међутим вјерујем да је ријеч о правописној грешци, да је Малиџа умјесто Малица, јер има још погрешно написаних презимена. Мој дјед се доселио из села Подрашница у село Бјелаце (општина Мркоњић-Град) гдје је основао своју породицу.

Малиџа има по Србији (углавном Војводина), скоро сви су са подручја општине Мркоњић-Град. Такође их има нешто мало у Хрватској (Тења, Мирковци). Пронашла сам да је неко од Малиџа, рођен 1928. у Немили (Зеница), учествовао у НОР 1945. Неко је испод чланка "Тења, село у Славонији" на сајту Порекла навео презимена из Пописа становништва Републике Хрватске из 2001. године, међу тим презименима налази се презиме Малиџа (опет погрешно написано, Милиџа).

Занима ме ако неко има информације у вези овог презимена да ми се јави или коментарише испод или да ми да неке смјернице за истраживање. Може и нека литература и документи који би ми могли помоћи да сазнам нешто више о свом презимену и о својим прецима.

Унапријед хвала!

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Презиме Малиџа
« Одговор #1 послато: Мај 09, 2018, 11:21:09 поподне »
Занимљиво презиме... у књизи Презимена Црне Горе јавља се слично: МАЛИЏАН, Градац, Шљиванско и Готовуша (Пљевља). Малиџа је на попису РХ 2001. године било у Мирковцима (Винковци) и Тењи (Осијек). Осим тога, не рачунајући већи број помена Малиџана, Малиџа не нађох. Малице се, истина, повремено помињу, али мислим да су разнородни... нпр. помињу се у Банату, као слављеници Петровдана.

Можда ће више знати неко ко је из тих крајева.