Аутор Тема: Порекло Буквића  (Прочитано 1495 пута)

Ван мреже zokib

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Порекло Буквића
« послато: Децембар 03, 2017, 08:42:05 поподне »
Ми смо Буквићи  (православне вероисповести) из Херцеговине - Љубиње ( Влаховићи, Дрвеница ).
Слава нам је , Свети Јован.

Кажу да нам је неки рођак отишао у Америку,и да је кад се вратио , купио земљу у Влахивићима (Дрвеница) и да смо из Храсна, прешли у Дрвеницу.
А ово су неки подаци , до којих сам дошао на интернету  :"
Горње Храсно је старо српско село. У њему су, у више заселака, живјеле познате старосједилачке породице, помињане и у средњевјековним изворима:Буквићи,Ћук,Ђого,Комад,Медан,Вукосав и Жарковић. Горње Храсно од седамдесетих година ХХ вијека припада општини Неум, а налази се недалеко од пута који води од Стоца до овог мјеста на мору. До оснивања Неумске општине припадало је Чапљини, од које је удаљено 16 км. Од Стоца, у чијем је срезу некада било, Горње Храсно је далеко око 11 км. Временом су католици постали већина у околини.
Ако неко има још информација, био бих врло захвалан.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Порекло Буквића
« Одговор #1 послато: Март 26, 2018, 01:01:48 пре подне »
О Буквићима имаш што у литератури, што у предањима података колико хоћеш. Има их на више мјеста по Херцеговини, у Малом Пољу, Јасеној, Опличићима, у Убоску, а сви воде поријекло из Побрђа у Горњем Храсну. Нека днк тестирања су показала сродност породица који припадају Мириловићима, тако да је ту предање махом потврђено. Колико знам сви славе Светог Јована. Не знам шта те тачно занима у вези тога. Моје комшије у Опличићима су Буквићи из Горњег Храсна. Поред остале литературе, налазио сам доста Буквића из Горњег Храсна у сљедећем дјелу: Глигор Станојевић – Попис Херцеговаца пресељених у Боку Которску послије Карловачког мира.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Порекло Буквића
« Одговор #2 послато: Март 26, 2018, 01:15:46 пре подне »
За почетак, ево овде имаш нешто уопштено

https://www.poreklo.rs/2012/02/11/bukvić/

http://www.vesti-online.com/print/26904/Riznica/Vesti/26904/BUKVIC