Аутор Тема: Најбољи српски редитељи-порекло  (Прочитано 17615 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Најбољи српски редитељи-порекло
« послато: Децембар 29, 2016, 11:36:34 пре подне »
Прочитах у Политици списак најбољих српских филмова који су проглашени за културно добро од великог значаја од стране Кинотеке. Ту су нама свима познати наслови. Хтио сам да видим који људи стоје иза тих великих филмских остварења, па сам на основу те листе филмова направио листу 13 најбољих српских редитеља, узимајући у обзир првих 20 најбољих филмова. Иако је Слободан Шијан редитељ филма који заузима 1. мјесто, кад се споје сви филмови, на прво мјесто ипак избија Живојин Павловић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/371033/Ko-to-tamo-peva-ponovo-izabran-za-najbolji-srpski-film

Волио бих да заједно прокоментаришемо поријекло ове десторице најбољих српских редитеља. Можда неко зна неку информацију више.

1. Живојин Жика Павловић

2. Александар Саша Петровић

3. Слободан Шијан

4. Душан Макавејев

5. Емир Кустурица

6. Живорад Жика Митровић

7. Пуриша Ђорђевић

8. Горан Марковић

9. Срђан Драгојевић

10. Желимир Жилник

11. Ђорђе Кадијевић

12. Срђан Карановић

13. Владимир Погачић


Не знам зашто филмове Живка Николића нису уврстили у овај списак, можда га сматрају Црногорцем, али Живку Николићу свакако припада мјесто у првих пет. Зато га такође уврштавам у овај списак.

Почасно мјесто: Живко Николић

« Последња измена: Децембар 29, 2016, 12:38:23 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #1 послато: Децембар 29, 2016, 11:47:31 пре подне »
Почасно мјесто: Живко Николић

Апсолутни краљ режије, за мене.
Николић је од Озринића, а рођен је у селу Озринићи код Никшића. Дакле, динарик јужни (?).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #2 послато: Децембар 29, 2016, 11:48:19 пре подне »
11. Ђорђе Кадијевић
,

Од Кадијевића из Имотског. Имамо једног R1a.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #3 послато: Децембар 29, 2016, 11:52:30 пре подне »
Шијан је Крајишник пореклом, I2a DN. И Карановић може бити Крајишник пореклом (I1 P109?).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #4 послато: Децембар 29, 2016, 11:56:01 пре подне »
Шијан је Крајишник пореклом, I2a DN. И Карановић може бити Крајишник пореклом (I1 P109?).

Шијан је син Народног хероја Милана Шијана,
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D0%BD_%D0%A8%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD

Карановић је унук нама познатог, и често цитираног Милана Карановића.

Значи са приличном сигурношћу можемо рећи:

Слободан Шијан I2-CTS10228
Срђан Карановић I1-P109
« Последња измена: Децембар 29, 2016, 11:58:10 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #5 послато: Децембар 29, 2016, 12:05:37 поподне »
Од Кадијевића из Имотског. Имамо једног R1a.

Лука ме опомиње да имотски Кадијевићи славе Светог Луку (што је тачно, јер знам једну њихову породицу), док тестирани Кадијевић из Мостара слави Јовањдан. Тако да, вероватно, отпада R1a, a као могућа ХГ фигурира динарска јужна.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #6 послато: Децембар 29, 2016, 12:12:44 поподне »
Живорад Жика Митровић, редитељ филмова: Капетан Леши, Ужичка Република и Марш на Дрину је из Горње Бадање под Цером.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #7 послато: Децембар 29, 2016, 12:14:05 поподне »
Лука ме опомиње да имотски Кадијевићи славе Светог Луку (што је тачно, јер знам једну њихову породицу), док тестирани Кадијевић из Мостара слави Јовањдан. Тако да, вероватно, отпада R1a, a као могућа ХГ фигурира динарска јужна.

За Ђорђа Кадијевића сам прочитао само да је рођен у Шибенику, немам података да је од Кадијевића из Имотског.

Српски краљ хорора.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #8 послато: Децембар 29, 2016, 12:14:47 поподне »
5. Емир Кустурица

О пореклу Кустурица постоје разне варијанте. Има и на порталу о томе:
http://www.poreklo.rs/2012/03/14/poreklo-prezimena-kusturica/

Сећам се једног интервјуа где је сам Емир (Немања) причао како се у његовој фамилији зна да су пореклом из Дробњака и кад и како су се потурчили.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #9 послато: Децембар 29, 2016, 12:19:28 поподне »
За Ђорђа Кадијевића сам прочитао само да је рођен у Шибенику, немам података да је од Кадијевића из Имотског.

Јесте, од тих из Имотског је.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #10 послато: Децембар 29, 2016, 12:20:33 поподне »
О пореклу Кустурица постоје разне варијанте. Има и на порталу о томе:
http://www.poreklo.rs/2012/03/14/poreklo-prezimena-kusturica/

Сећам се једног интервјуа где је сам Емир (Немања) причао како се у његовој фамилији зна да су пореклом из Дробњака и кад и како су се потурчили.

Што се Кустурице тиче, постоји онај навод Дедијера да су Кустурице поријеклом од циганчета којег је Авдић из Плане покупио у Ћустендилу. Међутим, то и не мора бити тачно. Познато је како су комшије знале сликовито да опишу поријекло оних других.

У околини Требиња постојао је стари род Кустуричића муслимана.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #11 послато: Децембар 29, 2016, 12:21:20 поподне »
Јесте, од тих из Имотског је.

Ови Кадијевићи у Имотском су у ствари од херцеговачких Кадијевића који су доселили у 18. вијеку.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #12 послато: Децембар 29, 2016, 12:22:32 поподне »
Што се Кустурице тиче, постоји онај навод Дедијера да су Кустурице поријеклом од циганчета којег је Авдић из Плане покупио у Ћустендилу. Међутим, то и не мора бити тачно. Познато је како су комшије знале сликовито да опишу поријекло оних других.

Можда зато воли да снима филмове о Циганчићима. :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #13 послато: Децембар 29, 2016, 12:23:25 поподне »
Можда зато воли да снима филмове о Циганчићима. :)

Мислим да је прошао ту фазу... :)

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #14 послато: Децембар 29, 2016, 12:25:48 поподне »

10. Желимир Жилник

Не знам зашто филмове Живка Николића нису уврстили у овај списак, можда га сматрају Црногорцем, али Живку Николићу свакако припада мјесто у првих пет. Зато га такође уврштавам у овај списак.

Почасно мјесто: Живко Николић

Желимир Жилник јесте српски режисар, али је по оцу Словенац. Слажем се за почасно јесто Живка Николића!

Чудо невиђено Ха, Ха, Хи. Хи, Хо, Хо  ;D; Браћа Кондић (Славко Штимац), Зељо (Петар Божовић) "Све ћа ја то рашћерати"; а онда финале окршај са  веслима "чија млада има првенство пролаза".

Опростите што сам мало скренуо са теме, али увијек када гледам српске филмове са израженом тенденцијом црног хумора, прва асоцијација ми је како су наши западни сусједи "сиромашни са хумором, да не кажем досадни". Некако се ту најбоље уклапао Звонко Лепетић "Ђуро има тешку руку".

Можда не би било лоше, мада је основ теме поријекло редитеља, да се направи неко гласање за најбољи филм.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #15 послато: Децембар 29, 2016, 12:27:23 поподне »
Апсолутни краљ режије, за мене.
Николић је од Озринића, а рођен је у селу Озринићи код Никшића. Дакле, динарик јужни (?).

Озринићи су насељени крајем 16. века из племена Озринића. Николић је потомак тих првих насељеника. Тако да је то то. Иначе, од тих истих Николића је и чувени никшићки песник Вито Николић, а мајка му је од Јегдића из Дробњака  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #16 послато: Децембар 29, 2016, 12:33:29 поподне »
Што се Кустурице тиче, постоји онај навод Дедијера да су Кустурице поријеклом од циганчета којег је Авдић из Плане покупио у Ћустендилу. Међутим, то и не мора бити тачно. Познато је како су комшије знале сликовито да опишу поријекло оних других.

У околини Требиња постојао је стари род Кустуричића муслимана.

Има и ова верзија:

"Једном Бабићу (слава Лазарева Субота) је наметнут ислам и прозвао се Кустурица, а изгледа да су ови Бабићи били рода с Кривокапићима и свакако из рода Красојевића. Преци Кустурица бивали су градитељи и од користи народу. Кустурица би могао бити поисламљен у доба градње Арсланагића моста повише Требиња (године 1573 и 1574-е).
Презиме Кустурица помиње се и у Кучима.
Пошто Красојевићи и бјеху властела, непосредни потомци називали су се и Властелиновићи, па се неке лозе помињу и тако.
Властелиновићи су доселили „из Херцеговине“ преко Бјелопавловића и Колашинске Плане. Ово „из Херцеговине“ се пише из изговора од када је велики простор Херцеговине припао проширеној поберлинској Црној Гори, а до тада су наиме просељеници звани селили се по Херцеговини.

ИЗВОР: Петар Ашкраба Загорски – СРБИЈА (ИЛИ ЗАГОРЈЕ, СТАРА СРБСКА  ПРЕЗИМЕНА, СЕОБЕ…) друга књига, Загорје, 2008 ; СТР 462"
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #17 послато: Децембар 29, 2016, 12:36:51 поподне »
а онда финале окршај са  веслима "чија млада има првенство пролаза".

Ово је истинит догађај из времена Светог Петра Цетињског (крај 18. века отприлике) када су се сватови поубијали негде у Вељем блату, код Каруча ваљда.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #18 послато: Децембар 29, 2016, 12:37:31 поподне »
Што се Кустурице тиче, постоји онај навод Дедијера да су Кустурице поријеклом од циганчета којег је Авдић из Плане покупио у Ћустендилу. Међутим, то и не мора бити тачно. Познато је како су комшије знале сликовито да опишу поријекло оних других.

То је прича која се веома форсира у Сарајеву, ваљда зато што се "дрзнуо" да напусти мултиетничко и мултикултурно Сарајево. Ово последње је најобичнија флоскула!

Кустур је врста кратког ножа! Мислим да је ријеч влашког поријекла.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #19 послато: Децембар 29, 2016, 01:37:31 поподне »
Aлександар "Саша" Петровић, за мене једини озбиљан са ове листе. Волим и Макавејева, али мислим да је он ипак више био зајебант него филмаџија.

http://aleksandarpetrovic.org/o-sebi-i-drugima/o-poreklu/