Аутор Тема: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука  (Прочитано 31332 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« послато: Април 08, 2017, 11:25:45 пре подне »
Поштовани,

Хвала вам што сте ми одобрили присуство свом форуму.
Моје прво питање које ћу поставити овде је да ли осим књиге Душана Ј. Поповића-Пописи Срема у 18.веку ,постоје још неке књиге у којима се јављају пописи Сремаца,или још боље књиге у којима се спомињу пописи села Сурдук јер је оно изостављено из књиге Душана Ј. Поповића а конкретно ме то месташце интересује.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #1 послато: Април 08, 2017, 11:57:08 пре подне »
Поштовани,

Хвала вам што сте ми одобрили присуство свом форуму.
Моје прво питање које ћу поставити овде је да ли осим књиге Душана Ј. Поповића-Пописи Срема у 18.веку ,постоје још неке књиге у којима се јављају пописи Сремаца,или још боље књиге у којима се спомињу пописи села Сурдук јер је оно изостављено из књиге Душана Ј. Поповића а конкретно ме то месташце интересује.

Здраво делијо!

То ће ти бити најлакше пешке да провериш, и то увидом у дигитализоване пописе, које су Мађари обрадили.

Овако прециозно ништа ти не бих умео кас'ти.

Погледај овде:

1. http://adatbazisokonline.hu (1715, 1720)
2. https://hungaricana.hu (1767)
3.. https://familysearch.org/search/catalog/450353?availability=Family%20History%20Library (1828)

Добродошао на форум! :)



На мрежи Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #2 послато: Април 08, 2017, 12:58:38 поподне »
Кад смо код Душана Поповића, ја ономад отворих тему о њему.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1734.0

Ево и снимака са јутјуба:

<a href="https://www.youtube.com/v/ZDianE9LJgM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ZDianE9LJgM</a>
<a href="https://www.youtube.com/v/y7P9SMcA-Tw&amp;t" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/y7P9SMcA-Tw&amp;t</a>

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #3 послато: Април 08, 2017, 02:18:26 поподне »
У Чонопљи је део села био "Сурдук" (у 19.веку),а насељавали су је Буњевци и Мађари.Да ли има икакве везе са сремским Сурдуком,не знам?!Ако овде неко одлично познаје историју села Сурдук,било би добро видети да ли има везе са Чонопљом. :)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #4 послато: Април 08, 2017, 02:57:54 поподне »
Јеси ли пробао са матичним књигама? Већина села из тог краја Срема има сачуване матичне књиге од периода када су кренуле да се воде, а то је период од 1720 до 1740. Матичне књиге су углавном у цркви, можда нешто има и у надлежном архиву у Митровици, мада су архиви почели да враћају књиге локалним црквама. За суседне Бановце знам да се књиге налазе код свештеника. Тај део Срема није толико страдао од усташа у току рата, па има доста сачуваних књига, мада то зависи и од тога колико свештеник мари за њих.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #5 послато: Април 08, 2017, 03:01:25 поподне »
У Чонопљи је део села био "Сурдук" (у 19.веку),а насељавали су је Буњевци и Мађари.Да ли има икакве везе са сремским Сурдуком,не знам?!Ако овде неко одлично познаје историју села Сурдук,било би добро видети да ли има везе са Чонопљом. :)

Сурдук означава провалију, и често се као топоним помиње у областима где се под утицајем вода, земља одрони и направи високи окомити пад са обале.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #6 послато: Април 08, 2017, 03:03:14 поподне »
Сурдук означава провалију, и често се као топоним помиње у областима где се под утицајем вода, земља одрони и направи високи окомити пад са обале.
Тако је Амикусе. Сурдук се тако зове због карактеристичне обале на Дунаву.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #7 послато: Април 08, 2017, 03:09:20 поподне »
Ово што сте ми послали је сјајно,камо среће да код нас постоји овако нешто,с тим што нема података за Сурдук .  :(
Оно што за Сурдук знам јесте да је основан на месту некадашњег римског насеља Ритиум,наводно назив је добио по турској речи која означава провалију,што је чини ми се логично јер постоји карактеристичан спуст налик провалији ка Дунаву у самом селу.Чини ми се да је црква св.Николаја у селу основана 1816.године.Иначе у овом тренутку сам покренуо тему на делу форума везаном за Крајину. :D Оно што за своје знам по некој породичној причи је да су дошли из Крајине, а оно што сам ја нашао поклапа се са том причом,конкретно да су дошли из Северне Далмације,1774.године.
Према томе мени у суштини требају било какви подаци од тог периода,рецимо 1774.године па до краја 19.века јер у архиву Сремске Митровице постоје црквене матичне књиге од 1886-1931.године чини ми се,ал за те податке ћу морати лично да одем и видим у Митровици.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #8 послато: Април 08, 2017, 03:13:33 поподне »
Можда бих могао да видим са локалним парохом,мада ако је црква основана тек 1816.године не верујем да постоје подаци пре тог периода,једино ако су се уписивали у матичне књиге околних места где су и пре тог периода постојале цркве.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #9 послато: Април 08, 2017, 03:18:46 поподне »
Можда бих могао да видим са локалним парохом,мада ако је црква основана тек 1816.године не верујем да постоје подаци пре тог периода,једино ако су се уписивали у матичне књиге околних места где су и пре тог периода постојале цркве.
Данашња барокна црква је подигнута 1816. Могуће је да је Сурдук имао цркву и раније. Пробај у Белегишу или евентуално у Сасама. Што се тиче порекла становништва већина Сремаца из тог краја потиче од досељеника из Крајине или из Шумадије, углавном подавалска села а прелазили су за време Кочине Крајине и устанака.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #10 послато: Април 08, 2017, 03:22:45 поподне »
Симеон Араницки у својој монографији о Парохији у Старој Пазови, написаној 1911. години наводи да је становништво тог краја махом насељено из Лике, што је потврђено црквеним књигама у Пазови.Помиње да је један део становништва прво насељен у Белегиш и Сурдук, па је прешао после у Стару Пазову.Ради се о периоду око 1770-их година.
Душан Ј. Поповић је у свом капиталном делу Срби у Војводини и наводио остала насеља у Срему, где је становништво из Војне Крајине насељевано, као и презимена из тог краја.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #11 послато: Април 08, 2017, 06:46:13 поподне »
Погледао сам књигу од Душана Ј. Поповића Срби у Срему у 18.веку и видим да је аутор навео да за то село као и нека друга не постоји попис,док се у регистру имена наводи  Сурдук, али се помиње у првом делу књиге који није објављен на сајту.Претпостављам да је у питању нека уопштена прича о самом месту,можда и та прича о пореклу досељеника.
Да ли можда знате где могу да нађем попис Витојеваца из 1788.године,јел се то налази у неком чланку на сајту можда или? :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #12 послато: Април 08, 2017, 08:00:19 поподне »
Ово што сте ми послали је сјајно,камо среће да код нас постоји овако нешто,с тим што нема података за Сурдук .  :(
Оно што за Сурдук знам јесте да је основан на месту некадашњег римског насеља Ритиум,наводно назив је добио по турској речи која означава провалију,што је чини ми се логично јер постоји карактеристичан спуст налик провалији ка Дунаву у самом селу.Чини ми се да је црква св.Николаја у селу основана 1816.године.Иначе у овом тренутку сам покренуо тему на делу форума везаном за Крајину. :D Оно што за своје знам по некој породичној причи је да су дошли из Крајине, а оно што сам ја нашао поклапа се са том причом,конкретно да су дошли из Северне Далмације,1774.године.
Према томе мени у суштини требају било какви подаци од тог периода,рецимо 1774.године па до краја 19.века јер у архиву Сремске Митровице постоје црквене матичне књиге од 1886-1931.године чини ми се,ал за те податке ћу морати лично да одем и видим у Митровици.

Ја сам преко мејла контактирао архив у Митровици, тражећи нешто од података везаних за Буђановце, али рекоше да немају. Али је црква у Буђановцима на иницијативу свештеника дигитализовала црквене књиге и може се доћи до драгоцених података. Такође, постоје  документа и у месној заједници. Тако да је мој предлог да одеш до цркве и месне заједнице у Сурдуку, по могућству попричаш са мештанима и будеш упоран...

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #13 послато: Април 08, 2017, 08:04:49 поподне »
Здраво делијо!

То ће ти бити најлакше пешке да провериш, и то увидом у дигитализоване пописе, које су Мађари обрадили.

Овако прециозно ништа ти не бих умео кас'ти.

Погледај овде:

1. http://adatbazisokonline.hu (1715, 1720)
2. https://hungaricana.hu (1767)
3.. https://familysearch.org/search/catalog/450353?availability=Family%20History%20Library (1828)

Добродошао на форум! :)

Амикусе, појма нисам имао о овом попису, а и за прва два сајта сазнадох од тебе раније. Подоста предака нађох у Буђановцима! Хвала!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #14 послато: Април 08, 2017, 08:17:30 поподне »
Амикусе, појма нисам имао о овом попису, а и за прва два сајта сазнадох од тебе раније. Подоста предака нађох у Буђановцима! Хвала!

Нема на чему Сремче! ;)

Овај је мало закукуљен, али кад сам га нашао, и ја сам прозборио - БИНГО! :D



Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #15 послато: Април 08, 2017, 08:25:34 поподне »
Нема на чему Сремче! ;)

Овај је мало закукуљен, али кад сам га нашао, и ја сам прозборио - БИНГО! :D

Баш сада упоређујем податке из пописа са оним што знам из црквених књига. У том времену "патер фамилиас" Сремчевића или Сремаца требао би бити Теофил, док се у попису спомиње Стеван Сремац :). Да ли постоји могућност да се ради о истом човеку? Морам погледати црквене списе поново, углавном, драгоцена информација.
Хвала Амикусе још једном, Делијо извини на злоупотреби теме.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #16 послато: Април 08, 2017, 08:37:58 поподне »
Гледао сам податке о архиву у Митровици и видео да за Сурдук има, али је период релативно млад,1886-1931.године чини ми се.Када то упоредим са архивом у Панчеву ,где сам за своје презиме нашао податке из 1800.године у црквеним књигама,то је доста мали временски оквир,али боље ишта него ништа.Као што је већ неко већ написао,можда у самој цркви имају матичне књиге из периода пре 1886. тао да ћу првом приликом када будем ишао у госте код мојих отићи до пароха и видети како стоје ствари. :D
Ма ништа,драго ми је да си нешто ново сазнао,не морамо стриктно да се држимо тема тако да опуштено.  ;)
« Последња измена: Април 08, 2017, 08:42:56 поподне делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #17 послато: Април 08, 2017, 08:38:47 поподне »
Баш сада упоређујем податке из пописа са оним што знам из црквених књига. У том времену "патер фамилиас" Сремчевића или Сремаца требао би бити Теофил, док се у попису спомиње Стеван Сремац :). Да ли постоји могућност да се ради о истом човеку? Морам погледати црквене списе поново, углавном, драгоцена информација.
Хвала Амикусе још једном, Делијо извини на злоупотреби теме.

Кроз исти попис сам и ја идентификовао двојицу патерфамилијаса Товјанина, које сам раније забележио на основу црквених матица, и имена су се подударала - с тим да су била у латинској форми.

А пре бих рекао да је ово неко други, а не исти човек Теофил=Стеван, мада има и ретких случајева где човек користише два имена, често независно једно од другога, што такође треба имати на уму.



Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #18 послато: Април 08, 2017, 08:47:58 поподне »
Кроз исти попис сам и ја идентификовао двојицу патерфамилијаса Товјанина, које сам раније забележио на основу црквених матица, и имена су се подударала - с тим да су била у латинској форми.

А пре бих рекао да је ово неко други, а не исти човек Теофил=Стеван, мада има и ретких случајева где човек користише два имена, често независно једно од другога, што такође треба имати на уму.

Хвала,
управо нађох Стефана Сремчевића у једној матичној књизи, година је 1806. Сада га треба довести у везу са Теофилом.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #19 послато: Април 11, 2017, 07:29:37 поподне »
Поштовани,

Хвала вам што сте ми одобрили присуство свом форуму.
Моје прво питање које ћу поставити овде је да ли осим књиге Душана Ј. Поповића-Пописи Срема у 18.веку ,постоје још неке књиге у којима се јављају пописи Сремаца,или још боље књиге у којима се спомињу пописи села Сурдук јер је оно изостављено из књиге Душана Ј. Поповића а конкретно ме то месташце интересује.

Делијо, добро дошао! Једва сам чекао да неко  покрене тему о Срему. А и скоро ме питао за Сурдук мој друг И. Смуђа, родом даљим из Пађена (Книнска крајина), слава Свети Георгије, који ми рече да су његово отац, деда, и тако редом сви из Сурдука. Мада он мало о томе свему зна. Рођен и одрастао у Београду, што бих ја рекао на асфалту.