Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?

<< < (2/5) > >>

Делија:

--- Цитат: Paradoks  Јун 07, 2021, 03:24:42 поподне ---Хвала! Зашто не видим линк, јесам ли толико погубљена?  ;D

Оно што поуздано знам јесте да су преткиње по женској линији неколико генерација уназад рођене у ужем центру Београда (око 1850. су дошли у Београд из Војводине) - то би требало да олакша ствари, али не знам даље од бабине мајке Милеве, удате Недељковић, не знам јој ни девојачко презиме ни годину рођења... Баба је рођена 1907. године као Радмила Недељковић и то је једина поуздана информација коју имам.

Постоји предање да је бабин предак дао или продао део свог имања за оснивање Новог гробља.

--- Крај цитата ---

https://digitalni.arhiv-beograda.org/search.php
Проблем је што га ја нисам изгледа налепио  ;D ::)
Потребна је регистрација , а има сјајни ствари и матица за Београд и његове општине.
Хм или да се погледају матице (ретроградно) за ужи део Београда па да се надаш поготку..или да одеш у матичну службу било.које општине у Бепграду и замолиш за смртовницу-можда и венчани лист Милеве и њеног супруга који се презивао Миленковић.

Надам се да сам мало помогао !

Paradoks:

--- Цитат: Делија  Јун 07, 2021, 03:32:41 поподне ---https://digitalni.arhiv-beograda.org/search.php
Проблем је што га ја нисам изгледа налепио  ;D ::)
Потребна је регистрација , а има сјајни ствари и матица за Београд и његове општине.
Хм или да се погледају матице (ретроградно) за ужи део Београда па да се надаш поготку..или да одеш у матичну службу било.које општине у Бепграду и замолиш за смртовницу-можда и венчани лист Милеве и њеног супруга који се презивао Миленковић.

Надам се да сам мало помогао !

--- Крај цитата ---

Одлично, хвала! Поднела сам захтев за регистрацију.

Могуће је само тражити смртовницу по имену, без знања о години рођења и смрти, матичном броју итд? Једино за бабу знам те податке - а немам кога да питам, са те стране су сви покојни.

Platin:
Архив Београда је љубазно ставио своје црквене матичне књиге на интернет... али не постоји претрага.
1907. година је прилично нова, што се тиче архивских стандарда. Било би од помоћи да се зна која је црква у питању?

Може нешто да се учини са картонима житеља, претрага тамо постоји, али би могла да буде и боља - може да се претражује по имену, презимену или имену родитеља али не може по месту рођења... које за Београд може да буде скоро па важније од презимена.
Мислим да нисам затицао да у резултатима претраге картона пише девојачко презиме.
Око имена родитеља треба бити опрезан јер су у процесу произвољно (не)уписивали у базу. Негде оца, негде обоје, негде само мајку - иако оба податка стоје уписана. Додуше, рукопис уме да буде свакојак. Најбоље је не унети уопште, па ако се добије превелик број резултата онда тек покушати са родитељима.
Најлакше је отварати 10 по 10 (по једну страну резултата).

Бирање фонда се врши на истом месту, чим се улогује.

Регистрацију врше запослени у архиву, није аутоматска. Можда постигну одмах истог дана, можда буде сутра, прекосутра. Нисмо чули проблем око тога, једино се дешава да архивски мејл заврши у спаму, па то треба проверити пре него што покушамо да се жалимо :)

Није дозвољено било какво кликтање по сликама, тако да се за сопствене примерке морамо снаћи за други начин - довољно је урадити "скриншот" у виндоузу и пренети то у било који програм за обраду слика.

Paradoks:
Већ су ми прихватили регистрацију и већ сам сигурно нашла "моју" Радмилу Недељковић и њене родитеље, Милеву и МИЛАНА (нова информација), као и брата и сестру чија сам имена знала па их по томе препознала  :)

Милеви је девојачко презиме било Шандоровић, идем даље.

Хвала пуно!

Platin:

--- Цитат: Paradoks  Јун 07, 2021, 03:24:42 поподне ---Хвала! Зашто не видим линк, јесам ли толико погубљена?  ;D

Оно што поуздано знам јесте да су преткиње по женској линији неколико генерација уназад рођене у ужем центру Београда (око 1850. су дошли у Београд из Војводине) - то би требало да олакша ствари, али не знам даље од бабине мајке Милеве, удате Недељковић, не знам јој ни девојачко презиме ни годину рођења... Баба је рођена 1907. године као Радмила Недељковић и то је једина поуздана информација коју имам.

Постоји предање да је бабин предак дао или продао део свог имања за оснивање Новог гробља.

--- Крај цитата ---

Погледао сам шта све архив поседује... Од "сувог центра" за Саборну цркву и Светог Марка нема књига рођених које су довољно нове. Од Александра Невског и Вазнесењске има.

Сам преглед књига је добро урађен, али бих саветаовао да се само бира име цркве, да се остало занемари. Почети са куцањеим имена цркве (свеца) и лако се добије прави резултат.
После се може преглед уредити по врстама, тако да прво дођу венчани, па рођени, па умрли.

Да не буде забуне, овако изгледа део екрана када се претражује:

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију