ДНК порекло > I2-PH908

I2-PH908>Y32084>PH3310>A20333>FT25902

(1/48) > >>

Exiled:
Ево одлучих се да отворим ову тему без велике наде да ће се у скоријој будућности нешто озбиљније дешавати али нека је има, не смета.
Нећу се бавити великим теоријама али оно што је моја основна претпоставка је да је ова грана кренула од некуд из Закарпатја па преко Дунава и данашње Бугарске дошла до Грчке а потом једним делом копненим путем преко Албаније а другим делом морем до Херцеговине. За овај сценарио немам ниједан конкретан доказ у виду археогенетских налаза. Једино на чему базирам ову тезу су резултати наших савременика које налазимо међу Украјинцима, Бугарима,Грцима и Србима, Хрватима и Бошњацима. Сад ћу прескочити развојни процес целе гране и посветићу се најнижој грани у најкраћим цртама.  На тој грани коју са сигурношћу можемо назвати балканском, јер је настала пре око 850 година и сачињавају је искључиво људи са нашег подручја, налазе се Видовић из Билећких Корита,слава Јовањдан,Дробњак из Пријепоља,слава Јовањдан,Хуремовић,Павловић(Љубић)Бијељина и Војнић Пурчар,Буњевац,Суботица. Последња три човека од набројаних су поцепали постојећу ФТ25902 грану и формирали су нову под именом Ѕ10860 и њена процена старости је на око 650 година. Како се Војнићима претпоставља да су у Суботицу дошли из околине Љубушког а помињу се у Суботици још почетком 17.вијека врло је могуће да је матица те гране у Западној Херцеговини(претпоставка). Оно што је битно за други дио гране је да сам кандидово мојих шест новела и прихваћене су четири и на њих ћемо тестирати Видовића. Мислим да грана није малобројна, иако нас је заиста мало тестираних, али сада не бих образлагао разлоге таквог размишљања.

drajver:
Подршка за отварање теме.  :)

Мени су у овој вашој групи најинтересантнији Војнићи, јер би требало да се ради о потомцима старог влашког катуна из Херцеговине. Ердељановић је додуше мислио да су из Ливањског поља, док их други аутори лоцирају у околину Љубушког гдје и данас постоји село Војнићи, што је вјероватнија локација. Власи Војихнићи који су поменути у једном документу 1434.  у западној Херцеговини, касније половином 16. вијека налазимо у шибенском залеђу као добро профилисан катун. Изгледа да су се  помјерали ка Равним котарима, одакле је почетком 17. вијека забиљежена њихова сеоба у Велебитско приморје,а сасвим извјесно и у Бачку. Позната сердарска породица Накића у сјеверној Далмацији требали би потицати од ових Војихнића.

Exiled:

--- Цитат: drajver  Април 30, 2021, 02:28:23 поподне ---Подршка за отварање теме.  :)

Мени су у овој вашој групи најинтересантнији Војнићи, јер би требало да се ради о потомцима старог влашког катуна из Херцеговине. Ердељановић је додуше мислио да су из Ливањског поља, док их други аутори лоцирају у околину Љубушког гдје и данас постоји село Војнићи, што је вјероватнија локација. Власи Војихнићи који су поменути у једном документу 1434.  у западној Херцеговини, касније половином 16. вијека налазимо у шибенском залеђу као добро профилисан катун. Изгледа да су се  помјерали ка Равним котарима, одакле је почетком 17. вијека забиљежена њихова сеоба у Велебитско приморје,а сасвим извјесно и у Бачку. Позната сердарска породица Накића у сјеверној Далмацији требали би потицати од ових Војихнића.

--- Крај цитата ---
Хвала на подршци и на корисним информацијама. Како се тај резултат Војнића појавио тако сам се и бацио на ишчитавае свега доступног у дигиталној у везу са њима. Детаљ о Накићима ми је промако... Што се тиче Војихнића и слично изведених презимена и надимака могу само рећи да је добар путоказ али том професијом су се многи бавили па и китили тако да без неких опипљивих доказа не бих ништа тврдио. Пратим Демићеве извјештаје о Банијцима и Небојшине о Крајишницима али искрено мислим да кључеве те подгране држи Зденко, мада нисам сигуран и да он поседује неки озбиљан квантитет што се тиче генетичких података...

Imoćanin:
Da li je ova informacija o Purcarima provijerena?

Možda vam je promaklo, ali grudski Šimići (prijašno prezime Vojnić) su Z16983 i ipak oni imaju najbližu vezu sa ljubuškim Vojihnićima.

Exiled:

--- Цитат: Imoćanin  Април 30, 2021, 03:00:51 поподне ---Da li je ova informacija o Purcarima provijerena?

Možda vam je promaklo, ali grudski Šimići (prijašno prezime Vojnić) su Z16983 i ipak oni imaju najbližu vezu sa ljubuškim Vojihnićima.

--- Крај цитата ---
Пурчари си дефинитивно провјерени на Ѕ10860, радили су панел код yseq-а. Знам да Шимићи потичу од Војнића али нисам знао да су потврђени на Z16983. Управо је ваш коментар потврда мог пређашњег упућеног Драјверу, тешко се поуздати на писане изворе...Јесу ли Шимићи заиста потврђени или им је то претпоставка?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију