Доколица > Забава

Најдуговечнији Срби

<< < (4/10) > >>

Најстарији људи у Србији:
Nakon što je rešen slučaj Dimitrija Filipovića i Kaline Danilović, još jedan slučaj je rešen, Lena Ljubić iz sela Trejak,u opštini Bujanovac, navodno živela 113 godina. Otkriveno je da je zapravo imala 103 godine, a ne 113 jer je bila 10 godina mlađa, odnosno nije rođena 1891, već 1901, (24. Maja 1901. Što svedoče i registri iz matične knjige.) Prema rečima njenih potomaka ona je nakon smrti svog supruga uvećala svoje godine za 10, zbog toga što tada nije imala dovoljno godina da odmah nasledi njegovu penziju, nakon čega je ostao i na kraju se ispostavilo da ima 113 godina zbog toga. Ona je rođena u selu Rusce (Bujanovac), 24 Maja 1901, a 1919. Udala se za u susedno selo Trejak, takođe u opštini Bujanovac, gde je i Preminula u dobi od 103 godine i 255 dana. Oko njenog slučaja nije bilo problema i dodatnih tvrdnji, jer je njena porodica bez ikakvih problema priznala da je ona jednostavno morala da poveća svoje godine, zbog penzije tada kada je bilo potrebno.

Što se tiče slučaja Kaline Danilović, njena porodica tvrdi sasvim suprotno od onoga što stoji u dokumentima, a to je datum rođenja 16.04.1918. , a nigde se ne pominje 1900. godina. Tu je samo zabuna zbog neznanja, jer je ona možda bila malo starija od 1918. Kada je upisano njeno rođenje, pa je onda ona govorila da je starija, ali svakako po dokumentima je imala 95 godina, međutim procenjuje se da je imala negde između 97 i 100 godina, nikako više. Ne 113 godina kako se govorilo.

Što se tiče slučaja Đurđe Stojković iz sela Radovnica kod Trgovišta, ona je trenutno živa i tvrdi da je rođena mogu 1908 ili 1913. Međutim može se prihvatiti 1913. Jer je njena NAJSTARIJA ĆERKA ROĐENA 28.12.1929. A ĐURĐA STOJKOVIĆ 20.10.1913. što je sasvim moguće i za sada se može ostati pri tome 1913.
1908. Godina se pominje samo u jednom izvodu iz matične knjige rođenih za njenog sina iz 1945, u kojem piše da mu je majka rođena 1908. U ostalim izvodima iz matičnih knjiga rođenih za ostalu njenu decu piše da je rođena 1913. (Za većinu, za neke piše da je još mlađa). 1908. Je 100% GREŠKA U izvodu iz matične knjige njenog sina iz 1945. , Ali ako uzmemo u obzir starost njene NAJSTARIJE ĆERKE od 92 godine, onda možemo zaključiti da je Đurđa zaista rođena 1913.
Ona je postala najstarija živa osoba u Srbiji, 16. Aprila 2021., Nakon smrti Nadežde Pavlović (1912-2021).

Zaključak: SRBIJA IMA SAMO JEDNU OSOBU KOJA JE ZAISTA ŽIVELA VIŠE OD 110 GODINA, A TO JE BILA JELISAVETA VELJKOVIĆ (1904-2016), 112 GODINA I 95 DANA.
za ostale slučajeve iz Srbije koji su navodno imali više od 110 godina, otkriveno je da su bili mlađi od toga i da su uvećali svoje godine kako bi ranije dobili penziju. (Kao što je veoma čest slučaj na Balkanu). 

I naravno jedan pravi superstogodišnjak iz Srbije je i Mađarica Veronika Žilinski rođena u Kovinu, a Preminula u Baji u Mađarskoj, ona je imala 113 godina i 75 dana.

Što znači u istoriji Srbije postoje samo dve osobe koje su dostigle dob od 110 godina i više.

NACIONALNI REKORD ZA SADA OSTAJE JELISAVETA VELJKOVIĆ.

Неродимац:
Има још старији а рођен је ни мање ни више него у Неродимљу, шта ћете, нисам ја крив због тога. Шалим се, ради се о Јанићију Дајићу из Горњег Неродимља. У дневном листу Време од 14. августа 1940. године објављен је чланак о Најстаријем човеку у тадашњој Краљевини Југославији који је имао 130 година, а исти лист је истог дана али августа месеца исте године објавио његову смрт. По мојим истраживањима то није било могуће зато што да је тако он би требао бити рођен 1810 а те године је рођен његов отац а и још већи материјално доказ је књига умрлих парохије Неродимске где је у рубрици кад је покојник рођен убележена 1831. година. Тако да када је умро имао 109 или 110 година.
Међутим исти лист је 4. августа 1937. године писао о СТОГОДИШЊАЦИМА НА КОСОВУ и констатовао следеће: Бахтијар Кожан из Великог Рибара је тада имао 132 година и укупно 312 потомака, затим следе:
У Неродимљу (поменути) Јанићије Дајић који је тада имао 118 година
У Мужичану је живео Коста Јевтић који је тада имао 122 година и тада је имао ћерку која је имала 90 година, док му је најмлађи син стар 60 година.
Преко сто година тада су на Косову имали Стојан Дебељковић из Лупљана и Ђока Филић из Приштине али се не наводи колико су тачно имали тада година.
 

Најстарији људи у Србији:
Moguće je da postoji još slučajeva, ali su veoma male verovatnoće da su njihove godine bile istinite, jer to je tada bio nepismen i polupismen narod, tako da to nije moguće, jer je naučno dokazano da životni vek čoveka maksimum 125 g.
Za sada NAJSTARIJA POTVRĐENA osoba koja je ikada želela, je bila Francuskinja Žana Kalman (1875-1997). 122 godine i 164 dana.

Ako je moguće pronaći neke dokumente u vezi drugih sličnih slučajeva bilo bi najbolje slikati te stare zapise i proslediti u GRG (Gerontološku istraživačku organizaciju), i Evropsku superstogodišnju organizaciju, ESO).

ONO ŠTO JE NEOPHODNO JE:
• 1ORIGINALNI ZAPIS O ROĐENJU (ODNOSNO KRŠTENJU,- krštenica
• 2 Venčani list i
• Umrli list
Zaista bi bilo lepo kada bi se otkrio još koji slučaj 110+

Za sada osoba koja ima ubedljive dokaze o svojoj starosti je Jelisaveta Veljković. Ona ima potencijal da bude zvanično potvrđena (odnosno Validna), prikupljeni su dokumenti iz Hrvatske, jer je tamo rođena, samo nedostaje njen venčani list, koji se nalazi u arhivi matičnog ureda Palilula, potrajaće to dok porodica ne dostavi ono što je potrebno.

СреткоСЈ:
Поздрав свима, пошто видим да овде спомињете најдуговечније Србе, желео бих да споменем и свог чукундеду Мата Думића из села Гоња код Сјенице који је  према причи коју је мени причао мој деда, живео 115 година.
По тој причи он је умро 1927. године када је мом деди било три године. Ја лично не верујем да је он могао имати толико година, из разлога зато што то не могу да нечим потврдим. Годину смрти бих можда и могао да потврдим, налажењем умрлице, али годину рођења, то испада 1812. година, свакако не. У том времену не верујем да су се водиле било какве књиге о томе, нарочито овде код нас, а и да постоји било какав податак о његовој години рођења, ја не знам где би тај податак могао да нађем јер не знам где је он тачно рођен.
Такође, деда ми је спомињао и један занимљив детаљ који је вероватно чуо од свог оца, пошто је он био мали да то лично види, а који иде у правцу потврде дуговечности мог чукундеде.
Наиме, мом чукундеди пре смрти, никли су нови зуби.
Да ли је то уопште могуће, ја не знам.

Дробњак:
Крајем 2021. у мом граду, Јагодини, умро је Милисављевић Милун рођен 05.02.1918. у селу Лукар, општина Јагодина. Радио је у Робној кући Београд, као трговац, одакле је и отишао у пензију. До дубоко у старост био је активан, чак возио и бицикл. Нажалост доживео је да надживи оба сина. Није био суперстогодишњак али доживео је значајне године, о којима већина може само да сања.
У Јагодини има још једна жене са преко 100 година, не знам јој име али знам да је рођена 1916. и да је још увек жива. Учитељица у пензији, до пре пар година била је покретна и витална.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију