Доколица > Забава

Најдуговечнији Срби

<< < (3/10) > >>

Дробњак:
Крајем 2019. године код мене на посао је долазила жена рођена 1916. године. Била је покретна и врло живахна. Не могу да сетим имена. Знам да је рођена у Јагодини, где је и провела живот и да је била учитељица. Не знам је ли још увек жива.

Мирно:
Поздрав, пре свега надам се да није проблем што постављам нешто ново након пар месеци. Нови сам овде па не знам како форум функционише.

Морам рећи како ми је драго видети више људи који су заинтересирани за најстарије људе из Србије. Укратко да кажем нешто о себи - људска дуговечност ме занима већ годинама и у слободно време сам добро истражио како светску тако и "домаћу" дуговечност (односвно најстарије људе на нашим просторима).

Заправо постоје научне организације које истражују најстарије људе и верификују њихове доби. Верујем да знате како многи људи тврде да су доживели, лупам 150 година, што је научно доказано немогуће, па ево и у случају Димитрија Филиповића смо видели како би могао бити 20 година млађи. Организације које сам споменуо називају се Геронтолошка Истраживачка Група (https://grg.org/) и Европска Група Суперстогодишњака (https://europeansupercentenarians.org/supercent.php). Уколико особа тврди да је доживела преко 110 година, они ће то истражити и потврдити њихову доб уколико је веродостојна. То раде прикупљањем документације попут оригиналних записа из матичних књига. Оно што је по мени веома жалосно јесте што на њиховим пописима нема нити једне особе из Србије, иако имамо особе попут Јелисавете Вељковић (112), Ђурђе Стојковић (113?)... Због овога људи у свету који су заинтересирани за људску дуговечност не знају тко су најстарији житељи из Србије. За Хрватску и БиХ је слична ситуација, ма да пошто ја живим у Хрватској почео сам истрагу за најстарије људе из Хрватске, и резултати се већ виде на сајту Европске групе. Такођер сам истражио и случајеве гђе. Вељковић и гђе. Жилински, и могу потврдити како су обе заиста имале преко 110 година у тренутку смрти. Ово сам потврдио тако што сам проверио матичне књиге крштених/рођених.

Пошто видим како је један корисник проверио попис становништа из 1863. за Димитрија Филиповића, занима ме да ли више чланова има приступ матичним књигама. Примерице, немам појма кога могу да контактирам да проверим доб гђе. Ђурђе Стојковић, тј. не знам где су црквене матичне књиге и да ли су уопште сачуване. Слично је и у случају гђе. Вељковић где би требао проверити њезин запис о венчању (пошто је променила име) - не знам да ли су црквене књиге сачуване. Пошто живим у Хрватској могу да наручим изводе из матичних књига и слично из Хрватске, али не знам кога контактирати што се тиче црквених књига из Србије.

Најстарији људи у Србији:

--- Цитат: Селаковић  Април 22, 2021, 09:16:25 пре подне ---Трагом вести од пре пар дана да је у Београду умрла „најстарија Српкиња“ Надежда Павловић, покрећем ову тему о најдуговечнијим Србима.



Дуговечност ми је као млађем била занимљива тема, сада и не толико, али ме свеједно фрустрира што на нашем простору не постоје систематични подаци о најстаријим тренутно живим људима, као и о рекордерима - најстаријима икада.

Наравно, најстаријих пар Срба у овом тренутку могло је теоријски бити рођено у бар четири различите државе (Краљевина Србија, Краљевина Црна Гора, Аустроугарска Монархија и Османско Царство), при чему им је животе обележило неколико ратова, укључив оба светска, мењање граница, окупације... Ово је имало за последицу неретка страдања цркава, паљења матичних књига и слично, па треба разумети што аутентични и поткрепљиви докази о рођењу садашњих и некадашњих најстаријих Срба често – не постоје.

Интересанто би било знати две ствари:

1. Ко је тренутно најстарији Србин/Српкиња?

У последњих неколико година више пута је у медијима као најстарија Српкиња помињана Надежда Павловић. Рођена је 1. јануара 1912. (ваљда по новом календару?) у Високом у Босни, а умрла је пре пет дана, 16. априла 2021, у Београду, тако да је живела 109 година и 105 дана. Према неким наводима, сада би најстарија требало да је Милева Димитријевић, која има 108 година и 78 дана. Милева је рођена 2. фебруара 1913. године у Горњој Слатини код Лесковца, а удала се у суседну Јелашницу. Међутим, од 2018. не видим да су медији писали о њој, па се питам да ли је и даље жива.



С друге стране, у Квадратури круга се пре две године појавила бака Ђурђа Стојковић (рођена Марковић) из села Радовница (засеок Рупице) код Трговишта. За њу је тада речено да је 1908. годиште!, а медији су о њој писали и у марту ове године, јер је пре пар месеци прележала и корону. Уколико је податак о њеној години рођења тачан, она би ове године требало да напуни, или је већ напунила, 113 година!



2. Ко је најстарији Србин/Српскиња икада?

Наравно да не можемо имати поуздана сазнања о људима који су живели пре више векова, па се подразумева да се у овиру овог питања мисли на оне о којима можемо имати какве-такве податке о години рођења и смрти, дакле у поседњих 180-250 година, у зависности од области.

По некима, то је био чувени Димитрије Филиповић, који је 1928. године тврдио да је имао двадесетак година кад је Милош абдицирао 1839, а последњи пут поменут је 1932, када је тврдио да супруга (пар година млађа од њега) и он славе 93. годишњицу брака. Живео је у Врбици код Аранђеловца, где колико видим заиста има Филиповића Михољданаца, мада нигде не пише да је тамо и рођен. Са супругом се венчао „у малом селу близу Земуна“?. Уколико су његови наводи тачни, Димитрије је живео преко 114 година, и, премда делује да је ипак мало измишљао, вредело би видети да ли се случајно помиње на арачким дефтерима почетком 30-их година и шта се каже за њега на попису 1863.

Изгледнији рекордер би била Костадинка Момировић, из Извора код Параћина. Ту се родила 6. марта 1900. године, а као млада удала се у, такође параћинско, село Буљане, где је живела до смрти, 8. јула 2009. Живела је 109. година и 124 дана.



За пар година умреће последњи људи који су рођени у Краљевини Србији, Краљевини Црној Гори и Аустроугарској, и било би лепо знати када се то деси.

--- Крај цитата ---
Милева Димитријевић је преминула 25. децембра 2019. Године у доби од 106 година и 303 дана ,што значи да је након смрти Надежде Павловић нова најстарија особа у Србији Илона Ковач из новог сада, која је рођена 15. октобра 1914. Године https://www.dnevnik.rs/sites/default/files/styles/single_article_main_image/public/2021-04/15-ilona.jpg?itok=1RyFXXM9

Најстарији људи у Србији:
1. Ко је тренутно најстарији Србин/Српкиња?

У последњих неколико година више пута је у медијима као најстарија Српкиња помињана Надежда Павловић. Рођена је 1. јануара 1912.  у Високом у Босни, а умрла је 16. априла 2021, у Београду, тако да је живела 109 година и 105 дана. Према неким наводима, сада би најстарија требало да је Милева Димитријевић, која има 108 година и 78 дана. Милева је рођена 2. фебруара 1913. године у Горњој Слатини код Лесковца, а удала се у суседну Јелашницу. Међутим она је преминула 25. децембра 2019. године.


Најстарија жива особа у Србији (чије се године могу потврдити) , од 16. априла 2021. године је Илона Ковач рођена 15. октобра 1914.

Зрно:

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију