Науке и научне дисциплине > Језикословље

Узроци промена током развоја једног језика

(1/6) > >>

НиколаВук:
Често место у лингвистичкој литератури, када се говори о променама у једном језику током одређеног временског периода, заузимају описи наведених промена, шта се тачно променило, на ком географском простору, у ком временском периоду итд. Међутим, нисам видео објашњење због чега до тих промена долази? Изузетак представљају објашњења везана за супстратне и суперстратне утицаје на неки језик. У првом случају, утицај врше говорници језика који нестаје и уступа место проучаваном језику, јер они приликом преласка на нови језик задржавају неке граматичке особености свог старог језика, с обзиром да им је на тај начин лакше да прихвате нови језик. Пример би били супстратни утицаји које су извршили говорници источнороманских језика на српски језик, нарочито на средњоштокавске дијалекте, као нпр. творба да+презент, или смањивање броја падежа/њихово потпуно нестајање и убацивање постпозитивног члана у бугарском и македонском језику (нпр. главни-главниот). У другом случају, неки престижни језик врши утицај на проучавани језик, који прихвата његове речи али, што је много далекосежније, неке његове граматичке облике и особености, чиме се мења граматичка структура проучаваног језика. Добар пример за то су језички утицаји које је латински извршио на прото-албански, а у новије време се назире таква појава у погледу утицаја енглеског језика на српски.

Међутим, недостаје објашњење језичких промена које се дешавају унутар једног језика а које немају везе са спољним утицајима (супстратним или суперстратним), већ су резултат самосвојне еволуције тог језика. Пример за то би могла бити промена јата у српском језику, где се на одређеним подручјима тај глас почео изговарати као "е", негде као "је" а негде као "и". За ову и сличне самосвојне појаве нисам нашао никакво конкретно објашњење. Слично би се могло рећи и за словенску метатезу ликвида, зашто је она почела да се врши баш у 7. веку и зашто се са тиме престало током 9/10. века, као и зашто је до те промене уопште дошло.

Шта заинтересовани саговорници мисле о овоме?  :)

ДушанВучко:
Ово је чешке википедије о метатези ликвида:
Zřejmě se konala v období, kdy praslovanština už nebyla jedním celkem, ale byla rozdělena na dialekty, proto měla čtyři různé výsledky v různých skupinách slovanských jazyků (jeden v jihoslovanských jazycích a československé skupině, druhý ve východoslovanských jazycích, třetí v polštině a lužičtině, čtvrtý v kašubštině a polabštině). Proběhla někdy mezi osmým až devátým stoletím n.l., o konkrétní časové období se však vedou spory.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Metateze_likvid
Изгледа да се десила у периоду када прасловенски више није био једна целина, него је била подељен на дијалекте, зато је имала четири различита резултата у разним групама словенских језика:
1. у јужнословенској и чешко-словачкој групи
2. код источнословенских језика
3. у пољском и лужичкосрпском
4. у кашубском и полапском
То би значило да у седмом веку (у периоду доласка на Балкан) ,није постојао један општи словенски језик, чим се за јужне Словене, Чехе и Словаке, везује заједничка метатеза ликвида (него је већ у то време постојала разлика код Словена)... Сувише ми је прецизна формулација да се нека промена у језику може директно везивати за седми век и за сеобу, тј. одвајање, него да се то код нас десило пре сеобе ( чим имамо заједнички модел код Чеха и Срба напр...они кажу "хлава", ми "глава", "храд"-"град"...)

НиколаВук:

--- Цитат: ДушанВучко  Јануар 24, 2021, 10:20:21 поподне ---Ово је чешке википедије о метатези ликвида:
Zřejmě se konala v období, kdy praslovanština už nebyla jedním celkem, ale byla rozdělena na dialekty, proto měla čtyři různé výsledky v různých skupinách slovanských jazyků (jeden v jihoslovanských jazycích a československé skupině, druhý ve východoslovanských jazycích, třetí v polštině a lužičtině, čtvrtý v kašubštině a polabštině). Proběhla někdy mezi osmým až devátým stoletím n.l., o konkrétní časové období se však vedou spory.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Metateze_likvid
Изгледа да се десила у периоду када прасловенски више није био једна целина, него је била подељен на дијалекте, зато је имала четири различита резултата у разним групама словенских језика:
1. у јужнословенској и чешко-словачкој групи
2. код источнословенских језика
3. у пољском и лужичкосрпском
4. у кашубском и полапском
То би значило да у седмом веку (у периоду доласка на Балкан) ,није постојао један општи словенски језик, чим се за јужне Словене, Чехе и Словаке, везује заједничка метатеза ликвида (него је већ у то време постојала разлика код Словена)... Сувише ми је прецизна формулација да се нека промена у језику може директно везивати за седми век и за сеобу, тј. одвајање, него да се то код нас десило пре сеобе ( чим имамо заједнички модел код Чеха и Срба напр...они кажу "хлава", ми "глава", "храд"-"град"...)

--- Крај цитата ---

С тим да је ово опет само описна констатација затеченог стања. Због чега се само код неких група (или групе) та промена вршила, а код других не? Зашто је била временски "орочена" на само неколико векова?

ДушанВучко:

--- Цитат: НиколаВук  Јануар 24, 2021, 10:30:22 поподне ---С тим да је ово опет само описна констатација затеченог стања. Због чега се само код неких група (или групе) та промена вршила, а код других не? Зашто је била временски "орочена" на само неколико векова?

--- Крај цитата ---
По овоме, ми смо били део западнословенске метатезе ликвида ( и Краљ би то било, Карло Велики) ...а зашто се код тадашњих западних Словена (укључујући и нас који смо неки кратак период били западни Словени) она десила и шта је узрок да се направи разлика у односу на источне, можда језик староседелаца тих подручја пре доласка Словена на запад? Претпостављам да се промене у језику дешавају искључиво у корелацији са другим језицима (као утицај другог језика), па је неки језик можда имао утицај на те промене код нас, Чеха и других западних Словена. Не знам германску фонетику, да ли је то "угрубљавање" у односу на "мекши" словенски истог, њихов утицај

НиколаВук:

--- Цитат: ДушанВучко  Јануар 24, 2021, 10:56:51 поподне ---По овоме, ми смо били део западнословенске метатезе ликвида ( и Краљ би то било, Карло Велики) ...а зашто се код тадашњих западних Словена (укључујући и нас који смо неки кратак период били западни Словени) она десила и шта је узрок да се направи разлика у односу на источне, можда језик староседелаца тих подручја пре доласка Словена на запад? Претпостављам да се промене у језику дешавају искључиво у корелацији са другим језицима (као утицај другог језика), па је неки језик можда имао утицај на те промене код нас, Чеха и других западних Словена. Не знам германску фонетику, да ли је то "угрубљавање" у односу на "мекши" словенски истог, њихов утицај

--- Крај цитата ---

Могуће, мада ја мислим да се не могу све промене објашњавати само утицајем супстрата/суперстрата. Нпр. промена јата мислим да нема са тим везе, а до сад нисам видео ниједно сувисло објашњење те појаве, односно њених узрока.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију