Порекло становништва > Старе породице и племство

Seoski knez

<< < (3/3)

herceg:

--- Цитат: Vlax  Децембар 10, 2019, 01:54:34 пре подне ---Такође, постојали су и некакви скупљачи пореза, заборавио сам да ли су имали неки посебан назив. Можда се ради о истој функцији?

--- Крај цитата ---

Prebirem malo, pa vidim ovaj stari post. Sakupljači poreza su imali svoje ime, zvali su se desetari. Bili su zaduženi, između ostalog za održavanje puteva.

Панић:
Овако ми је човек који се бавио мојим родним крајем објаснио шта је сеоски кнез био код нас у Босни у време Аустрије:
Кнезови су по дефиницији били старјешине села и својеврсни посредници између власти више нивоа и сељана. Они су издавали тзв. сточне пасоше (пратећи документ уз стоку која се продавала на већим сточним тржницама) и слична документа. Поред тога, они су били врховни ауторитети села коме су се обраћали сељани када би имали какав проблем међу собом или са звничном влашћу. У правилу били су бирани на велики сеоским скупштинама на којима су присуствовале старјешине породичних задруга (у правилу најстарији мушки чланови домаћинства)

За СХС не знам.

Павловић:
Na slici se nalazi seoski knez Dusan Kostresevic sa celinacke opstine. Preko ramena mu visi torba, a u torbi je pecat koji je koristio.
https://ibb.co/6yd6dw1
Zanima me kako je izgledao taj pecat.

Wolf Sagash:

--- Цитат: Панић  Мај 12, 2020, 01:06:18 поподне ---Овако ми је човек који се бавио мојим родним крајем објаснио шта је сеоски кнез био код нас у Босни у време Аустрије:
Кнезови су по дефиницији били старјешине села и својеврсни посредници између власти више нивоа и сељана. Они су издавали тзв. сточне пасоше (пратећи документ уз стоку која се продавала на већим сточним тржницама) и слична документа. Поред тога, они су били врховни ауторитети села коме су се обраћали сељани када би имали какав проблем међу собом или са звничном влашћу. У правилу били су бирани на велики сеоским скупштинама на којима су присуствовале старјешине породичних задруга (у правилу најстарији мушки чланови домаћинства)

За СХС не знам.

--- Крај цитата ---
Istu ulogu knezovi su imali i u SHS, A u SFRJ na početku su se zvali predsjednici seoskih odbora.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију