Порекло становништва > Старе породице и племство

Poljska porodica u BiH

(1/5) > >>

Protic2000:
Postovani,

Pokusavam da proverim plemicko poreklomoje porodice.

Moji preci pripadali su Poljacima koji su migrirali 1875. u Bosnu iz Galicije. Moj predak se prezivao Ivanjišin (Ivanyszyn) i bio je oženjen Danutom Ripianskom čija je porodica, po predanju moje bake, nosila grofovsku titulu istoimene oblasti.

S obzirom da se bavite rodoslovljem da li bi ste mogli da mi pomognete da proverim ove podatke i saznam nesto novo o svojim precima iako nije u pitanju srpska porodica?

Amicus:
За почетак, ваљало би утврдити како су oba презимена изворно писана. Пошто смо се већ чули мејлом, да поновим и овде шта смо нашли за Ивањшине/Иванишине, ово презиме се помиње у католичким матичним књигама жупе Добој, као  Ivaniszyn, Ivanišin, Ivanyszin (в. Јосип Сењак, 110 година Жупе Добој 1896-2006, Добој, 2006).




То је жупа суседна жупи Дервента, где је ово презиме 1917. године забележено као Ivanýszýn, у изводу из матичне књиге крштених за 1880. годину. Такође, на мрежи видим да се данас ово презиме у пољској бележи и као Iwanyszyn.

Што се тиче другог презимена, још не успевам одгонетнути како се могло изворно писати, да ли га имате негде записаног? Документ попут извода из матичних књига, што смо имали прилику видети и за прво презиме, био би од користи.

Мало подсећа на презиме Рибински, које је забележено у околини Дервенте, али не могу да тврдим да је то исто што и Рипиански.

Ojler:

--- Цитат: Amicus  Март 23, 2019, 02:44:14 поподне ---...
Мало подсећа на презиме Рибински, које је забележено у околини Дервенте, али не могу да тврдим да је то исто што и Рипиански.

--- Крај цитата ---

Мени највише личи на пољско презиме Rybiański. У Пољској постоји село по имену Rybianka. Није баш у Галицији али није ни далеко.

Amicus:

--- Цитат: Ojler  Март 23, 2019, 02:53:42 поподне ---Мени највише личи на пољско презиме Rybiański. У Пољској постоји село по имену Rybianka.
--- Крај цитата ---

По свему судећи јесте у питању нека Rybianka. Место тако записано јавља се и у поменутој крштеници, која се односи на крштеног Ивањишина, чији је отац пореклом одатле (Ribianka, Galicia). Питање је само да ли је то та Рибианка или нека друга. С обзиром да иза пише Галиција, могла би бити и нека јужнија? Иначе, по вери су гркокатолици, а тој конфесији припадају и раније поменути Рибински.

НиколаВук:

--- Цитат: Amicus  Март 23, 2019, 03:06:53 поподне ---По свему судећи јесте у питању нека Rybianka. Место тако записано јавља се и у поменутој крштеници, која се односи на крштеног Ивањишина, чији је отац пореклом одатле (Ribianka, Galicia). Питање је само да ли је то та Рибианка или нека друга. С обзиром да иза пише Галиција, могла би бити и нека јужнија? Иначе, по вери су гркокатолици, а тој конфесији припадају и раније поменути Рибински.

--- Крај цитата ---

Претражио сам сајтове са топонимима, али изгледа да је једина Рибијанка баш та у Мазовјецкој области.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију