Порекло становништва > Старе породице и племство

Цар Јован Ненад и његово порекло?

(1/11) > >>

Amicus:
Шта наша класична генеалогија зна о пореклу ове тајанствене личности?

На мрежи се може наћи више чланака који оживљавају сећање на ову знамениту личност XVI века. Тамо ћемо наћи да је у изворима Јован Ненад називан као: „Црни човек“, „Joanni Char Nenada“, „Niger Homo„, „Der schwarze Mann“, „зли Рац“, „цар Иван“, „Јован Црнојевић“, „Црни Јован“; али и „Fekete Iván/Jován“, „Fekete Ember“, „Cserni Jován“, „Csernajevics Iván“.

О времену његовог рођења, такође је више мистике, него стварних података, па се тако у неким изворима помиње податак да је рођен у „години звери“ (1492. године после Христа), у време открића Америке, и време када је по византијској ери (тада настаје 7000. год., 5508+1492=7000) настао „втори век“, и када је за ондашње људе било за очекивати да ће са тим доћи и пропаст света. Ове чињенице свакако су додатно утицале на мистичност и саме појаве Јована Ненада на историјској позорници тога времена.

Сам Јован Ненад, према писањима других, никада није говорио о свом роду и пореклу, па се тако не зна ни одакле је дошао (мада је претпоставља да је рођен у Липови, на Моришу, у Банату), него је само истицао да извршава божанску мисију ослобађања света од неверника, па се у складу са тим потписивао као „Јован, од Бога послани цар”.

То је историчаре доводило у искушење да поставе макар неку теорију о његовом пореклу, па су тако од оних познатијих и оне које га доводе у везу са Палеолозима, српским деспотима, али и оне које говоре да је био незнатног рода и да је обављао посао коњушара на двору угарског краља Јована Запоље.

По изгледу, остало је забележено, био је човек изразито црне пути, а додатно мистичном и одабраном личношћу чинила га је црна пруга, прст широка, која се протезала од његовом десном страном тела, и то од слепоочнице до стпала.

Јован Ненад је најпознатији ипак по томе, што је у време након пропасти Угарске на Мохачу 1526. године, у свом Банату, Бачкој и у Срему, заједно са својим Србима подигао устанак, а успоставивши власт над поменутим крајевима, прогласио себе царем Јованом Ненадом.

Ово његово царевање није дуго потрајало, а завршило се трагично и по самога цара, умро је од ране задобијене у борби са Запољином војском годину дана касније, а Запоља дозвавши где се налазило тело Јована Ненада, посла човека да му одруби главу, коју је овај доцније истакао на зидине Будима, и то окренуту ка Бечу, односно Јовановом савезнику Фердинанду...

Занимљиво је да је цар Јован Ненад за заповедника својих чета поставио вештог војника Радослава Челника, а за изасланика код страних владара школованог протестанта Фабијана Литерата, док је улогу палатина и благајника обављао племенити Субота Врлић, родом из Јагодине.

Неке су процене да је почетком 1527. године имао 15.000 присталица под оружјем.

Извори: Политикин забавник, бр. 3320, Портал „Порекло“, Вечерње новости

Rimidalv:
Енглези су га називали и Moer (Мавар) , такође због тена.

Помиње се и тај број људи у његовој војсци, препостављам да су њихови потомци били они који су дочекали Чарнојевића и Србе који су кренули 1690. ка северу.

vojislav.ananic:
Погледаћу сутра о Јовану Ненаду у књизи М. Туторова "Банатска рапсодија". Тамо има доста о њему, али се већ не сећам помиње ли му се и порекло.

Amicus:

--- Цитат: Rimidalv  Мај 22, 2017, 05:54:49 поподне ---Енглези су га називали и Moer (Мавар) , такође због тена.

Помиње се и тај број људи у његовој војсци, препостављам да су њихови потомци били они који су дочекали Чарнојевића и Србе који су кренули 1690. ка северу.
--- Крај цитата ---

Онда је био баш црн. 8)

Што се тиче предсеобених Срба, њих је било у врема доласка патријарха Чарнојевића, о чему сведоче и привилегије, за које су патријарх и његови људи инсистирали да обухвате и Србе који су већ ту.

О активном присуству Срба на том простору сведоче и спискови угарског племства из 19. века, где међу носиоцима племићких звања има и немали број оних који носе презиме Рац (мађ. Racz). О томе сведоче родословне таблице које се могу видети и које сежу до XVI века, али и пракса је била таква, да су већина таквих презимена настала у ранијем добу, а не у време сеобе 1690. године.

Када су дошли Срби са Чарнојевићем, на простору Хабзбуршке монархије већ је било дефинисано и устаљено коришћење једног презимена кроз генерације, те већина оних који су тада дошли, дошли су са патронимичким презименима, која су као таква и побележена и задржана до данашњих дана.


--- Цитат: vojislav.ananic  Мај 22, 2017, 06:09:45 поподне ---Погледаћу сутра о Јовану Ненаду у књизи М. Туторова "Банатска рапсодија". Тамо има доста о њему, али се већ не сећам помиње ли му се и порекло.
--- Крај цитата ---

Одлично, Војиславе! ;)

ДушанВучко:
Рођен је у Липови 1492., у румунском делу Баната, али не могу да нађем нигде презиме које је носио...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију