Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Аутосомална ДНК / QuickTrait
« Последња порука kocovic послато данас у 02:05:32 поподне »
Уколико неког занима постоји овај делимично бесплатан сајт/алат за аутозомални ДНК:
https://quicktrait.com/
2
Историја / Одг: Свакодневни живот у Османском царству
« Последња порука Христифор послато данас у 01:57:35 поподне »
Нисам рекао да би се разумели 100%, већ да се доста тога може похватати. Упоредити старословенски, староруски, старочешки и старопољски истовремено са прaгерманским, староенглеским и пранордијским и све ће се казати.
3
Драговић, Св. Врачи, Доњи Класнић, Глина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Драговић се тестирао преко YSEQ (Alpha STR panel+појединачни тест на DYS448), тако да нема распоред и број маркера који су уобичајени код већине тестираних који су се тестирали у београдским лабораторијама. Оно што се може рећи да је карактеристично на основу тестираних 18 маркера је снижена вредност 11 на DYS439 и повишена вредност 32 на DYS389II. Нема смисленијих поклапања у бази СДНКП, па се због малог броја тестираних маркера препоручује да уради неки од дубинских тестова (WGS или Big Y).

Тестирани није оставио никакве податке о пореклу, па претпостављам да ће Петар Демић да каже нешто више о томе.

Презиме Драговић настало је скраћивањем изворног презимена Драгојевић.

На основу података из архивске грађе Прве банске крајишке регименте, утврђено је да су Драгојевићи били присутни у Класнићу током прве половине XVIII вијека и да су имали најмање 1 породичну задругу у селу.

У списку крајишника Малоградачке компаније Прве банске крајишке регименте, насталом 1772. године, поименично је пописан:
  • 159. Драгојевић Дамјан (Gemeine Artilleristen), рођен и живи у Класнићу под бројем 15, православац, ожењен, стар 30 година, служи 6 година.

Помени Драгојевића у периоду од 1772. до 1786. године:
  • породична задруга бр. 15 - Драгојевић Дамјан.
  • непозната породична здруга - Драгојевић Миливој, Драгојевић Лазо.
4
Дискусије о хаплогрупама / Одг: I1-M227
« Последња порука mladend послато данас у 11:38:47 пре подне »
YFull је старост Y331655 процјенио на 1.150 година. Ипак ништа од неке ближе везе за коју је постојала нека шанса јер је тестирани порјеклом из мјеста сусједног мјесту гдје је било Драча.
5
Савети за тестирање / Одг: Dante Labs
« Последња порука Grbić послато данас у 06:10:02 пре подне »
Коначно ми је стигао прибор за прикупљање узорка крви „Tasso-M20”. Од Италије до Беча му је требало мање од недељу дана плус још пар дана да стигне до Београда. Све у свему, ако вас не обесхрабри перспектива да ћете на резултате анализе највероватније чекати годину дана или чак и више од тога (ја сам се одлучио јер ми је цена од 200€ прихватљивија од пуне цене на другим местима), ниуком случају при наручивању не бирајте адресу у Србији. Пре наручивања обезбедите адресу рођака или пријатеља у иностранству на коју ће прибор бити упућен а они ће вам лично допремити прибор у Србију. Пошто се Данте лабс налази у Италији, ова земља може бити Ваш избор. Из мог искуства и искуства још неких на форуму и Аустрија је пожељна земља за пријем комлета. Вероватно ће још неко од чланова потврдити земље преко којих су они обезбедили пријем комплета. У мом случају, курирска служба познанике није затекла код куће па су пакет оставили у пакетомату, што значи да приликом пријема нема никаквих посебних процедура.

И на крају имам питање за оне са више искуства. У пакету се налази кесица од алуминијумске фолије на  којој пише „KIT ID” па испод тога четири слова и четири цифре са бар кодом. Моје питање је да ли је то ознака коју користим код регистрације прибора на сајту Данте Лабса? И још једно питање. Да ли се било шта лепи или уписује на сам уређај за узорак крви или је довољна ознака на кесици? Унапред захвалан на одговорима.
Samo registruješ kit number(te brojeve i slova),ubaciš u kesicu,ništa dodatno ne lepiš i pošalješ.I na kraju se pomoliš da ti rezultat ikada stigne.
6
Крајишки родови / Одг: Бачке I1-P109>Y13930>FG21792>BY210954>FTA73226
« Последња порука Слобо послато данас у 04:01:06 пре подне »
Интересантно да три велика теста (ако узмемо да два Бачка чине један резултат) не налазе никакву везу ближу од 1000 г... Штета што онај Атлић са Бошњачког пројекта није пребацио своје резултате на УФУЛЛ па да можемо да их упоредимо
7
Историја / Одг: Свакодневни живот у Османском царству
« Последња порука ДушанВучко послато данас у 12:51:02 пре подне »
Онај коме је ово нормално да је народни језик из средњег века био толико сличан данашњем, он би могао да се телепортује у 13, 14ти век и да нормално разговара са тадашњим Србима , без икаквог личног изненађења, а ја бих напр. био изненађен и одушевљен . Ајде мало да се одушевимо :)
8
Историја / Одг: Свакодневни живот у Османском царству
« Последња порука ДушанВучко послато данас у 12:26:24 пре подне »
Словенски језици су и данас јако блиски, доста ближи од германских и романских између себе.  Може се доста похватати и старословенског камоли српског старог неколико векова.
Овде се ради о конкретно језичком континуитету српског народног говора кроз векове. Овај извор који је сунце поставио с краја 15 века није нешто што би било напр. нешто што се подразумева или да изнесемо оцену да је то нешто што је тако како јесте. Ради се о открићу, о нашем језику, и то износи на видело тадашњи говор, преко турско дубровачке преписке. Свакако је ексклузивно откриће које износи на видело народни говор, јер је претходна епоха у званичним списима доносила црквенословенски, па шира јавност мисли да је то био језик народа . Ми немамо световну литературу из тог периода, па нам посредно ови извори износе говор народа . У супротном би могли да изнесемо такве опште оцене, у смислу, "па добро, па то је нормално, словенски језици су ближи итд", али ово су конкретни примери које немамо прилике у школама да нађемо , тј да ово што је сунце поставио, нешто опште познато
9
Занимљив је детаљ из рада A genomic history of the North Pontic Region from the Neolithic to the Bronze Age:

Цитат
The Catacomb group was succeeded in the North Pontic Region by the Multi-Cordoned Ware/Babyne (MCW/B) complex. The only feasible models for the ancestry of two MCW/B individuals in our sample selection involve Core Yamna, a European farmer source, and additional hunter-gatherer ancestry above and beyond what was present in even the most hunter-gatherer admixed farmer populations of the farmer-hunter-gatherer cline. Three-way modeling with varying hunter-gatherer ancestry for BA Ukraine confirms that MCW/B in Ukraine experienced gene flow from a population that had considerable hunter-gatherer ancestry. Such populations have been described from the BA of what is today Romania at the sites of Arman (Cârlomănești) and Târgșoru Vechi in Muntenia, indicating that populations of high hunter-gatherer ancestry contributed to some post-Yamna people in the NPR and Southern Carpathians.

Ови локалитети из Румуније који се помињу би могли бити извор за неке гране I2a-M223>L701, на пример I2a-M223>L701>P78 и I2a-M223>L701>Y5606(xL699), која се јавља у каснијим археогенетским узорцима и са Балкана (укључио бих овде и оног Дауна са југа Апенинског полуострва) и из степе, што би могло да се објасни потискивањем носилаца MCW/B према Балкану и њиховом делимичном асимилацијом у црноморским степама од стране носилаца Срубне културе. Касније су носиоце Срубне културе асимиловали Скити.
10
Крајишки родови / Одг: Бачке I1-P109>Y13930>FG21792>BY210954>FTA73226
« Последња порука drajver послато Мај 08, 2024, 11:34:08 поподне »
Видим да се на ФТДНА појавио неки незнанац који са Бачком дијели ФТА75664 и чија је старост гране процјењена као 100 г млађа од ФТА73226. предпостављам да је из наших крајева. Да ли неко зна о коме се ради?

Ради се о Баталу из околине Слуња на Кордуну. Имамо и Батале из истог краја који су I2-PH908 и по свему судећи "праве" Батале.

Овом Баталу који припада грани FTA73226 резултати BIGY700 су стигли данас. Дијели један заједнички SNP FTA75664 са Бачкама. Али ни веза са Бачкама није баш скорашња, могла би се процијенити на око 1000 година.
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10