Порекло становништва > Старе породице и племство

Спискови средњовековног српског племства

(1/8) > >>

Amicus:
Кад већ имамо категорију о старим породицама и племству, мислим да је незаобилазно отворити тему и о списковима средњовековног српског племства.

У науци под овим називом сматрају се међу главнима они спискови које су забележили Гргур Чеваповић у свом делу Synoptico-memorialis Catalogus (1823), 264-270, и Еузебије Ферменџин у свом делу Acta Bosnae (1892), 559-562, али и Лука Владимировић у свом делу De regno Bosniae (1781), 48-66.

Основни извор обају ових дела је заправо чувени Фојнички грбовник из 1686. године, настао као препис оригиналног Илирског грбовника из око 1592. године, али у коме за разлику од препостављеног оригинала, у садржају поред назива породица, стоје и места њиховог порекла.

Такође, својеврсни списак наше средњовековне властеле налазимо и код Андрије Качића-Миошића, у његовом Razgovoru ugodnom naroda Slovinskog (1756).

Наравно, у ове спискове можемо убројати и све до сада откривене преписе Илирског грбовника, којих по мојој рачуници до сада има забележних укупно 26 (двадесет шест), с тим да постоје приче о још неким, али о њима осим прича тренутно немамо никакве опипљивије доказе.

Ако успем да прикупим, објавићу још пар спискова племства из мање познатих дела, а очекујем и остале да се ангажују и допринесу теми. :)

Radul:
Асистенција помоћног уредника: У прилогу следи списак “Старог сербского благородства из XI, XII, XIII, XIV века - Имена старих благородних сербских домородаца, са њиховим грбовима који се у оригиналу могу наћи”, публикован у “Годишњаку” Митрополије сремско-карловачке из 1839. године.

СРПСКО ПЛЕМСТВО

У ПОМЕНУТОМ запису "Годишњака" Митрополије сремско-карловачке породице су пописане овим редом: Ковачевићи, Предијевићи, Друбајевићи, Сагреловићи, Лебибратићи, Ситничићи, Кадунчићи, Костанићи, Решеревићи, Војковићи, Слиловићи, Соколовићи, Градановићи, Главићи, Томановићи, Козачићи, Жарковићи, Распроковићи, Химаровићи, Охмучевићи, Кастриотићи, Чернојевићи, Балшићи, Корчинићи, Неорићи, Јеронићи, Цветинанићи, Ђипановићи, Вукотићи, Сладојевићи, Котроманићи, Немањићи, Копчићи, Мировлашићи, Миљеновићи, Саимировићи, Кнежевићи, Тасовићи, Боснићи, Зубићи, Твориковићи, Лучићи, Миљковићи, Мергнановићи, Брајковићи, Рубићи, Бурмазовићи, Златоносовићи, Копљевићи, Владимировићи, Богашиновићи, Дубашиновићи, Мрњавчевићи, Дукадиновићи, Чикарићи, Радиједовићи, Црикаловићи, Новаковићи, Грубковићи, Билазићи, Манковићи, Резићи, Дичнићи, Лјубетићи, Кораловићи, Дидловићи, Клешићи, Облачићи, Маргушићи, Зјендисалићи, Мехлинићи, Купритићи, Крижићи, Кукретићи, Старсаровићи, Храбреновићи, Бјеловићи, Дебилићи, Мириловићи, Клупковићи, Мауповићи, Дешковићи, Угреновићи, Пазагићи, Станковићи, Купљеновићи, Сестрићи, Калићи, Смокреновићи, Бризојевићи, Пармезановићи, Браниловићи, Толивићи, Војковићи, Вилићи, Подројчићи, Бакићи, Бибићи, Марковићи, Пикоминићи, Марковчићи, Масновићи, Обилићи, Косовићи, Красијевићи, Красојевићи, Прелазовићи, Безонпанковићи, Лјубинковићи, Сувићи, Орловићи (директни преци Обреновића), Субићи, Музевићи, Рајковићи, Дивовићи, Маруловићи, Сенчевићи, Немичићи, Блотијевићи, Дунчићи, Деновићи, Туговићи, Звјездићи, Мирославићи, Бранковићи и Милишићи.

Извор: Вечерње новости

Amicus:
Радуле не замери, али имао сам наравно на уму поставити и спискове презимена, само што је то посао који захтева мало више времена и доста пажње, пошто све морам да прекуцавам, а кад бих већ то радио, волео бих да избегнем што је могуће више грешака.

Иначе, хвала на овом списку, тај из Годишњака сам свакако имао на уму да поставим, али неке сам сматрао битнијим, па нисам одмах полетео за њим. Како било, надам се да ћу имати колико толико времена, па да прекуцам за почетак бар један од тих спискова.

Данас сам успут увидео да својеврстан попис српског средњовековног племства имамо и у делу Кратки опис Зете и Црне Горе, од анонимног аутора, па се надам да ћу успети одатле извући породице које се помињу, и евентуално, податке који се за њих вежу. Мало је компликовано, јер је књига у рукопису, али о том по том.

Amicus:

--- Цитат: Amicus  Септембар 09, 2016, 01:16:56 пре подне ---Данас сам успут увидео да својеврстан попис српског средњовековног племства имамо и у делу Кратки опис Зете и Црне Горе, од анонимног аутора, па се надам да ћу успети одатле извући породице које се помињу, и евентуално, податке који се за њих вежу. Мало је компликовано, јер је књига у рукопису, али о том по том.
--- Крај цитата ---

Дакле, о чему је заправо реч, реч је о извору одакле је преписан и овај списак из “Годишњака”, с тим да у транслитерацији има понека грешка, а вероватно ће је бити и у овом пречишћеном списку, рађеном по регистру имена Слободана Радовановића, уредника фототипског издања овог рукописа (Кратки опис Зете и Црне Горе, Београд, 1970).

У прилогу следи азбучним редом посложен списак породица које се помињу у поменуту делу: Бакић, Баошић, Безопанковић, Бибић, Биелончић, Билазић, Бјелотиевић, Богашиновић, Боснић, Браиковић, Браниловић, Бранковић, Бурмазовић, Вилић, Владимировић, Влашић, Воиновић, Вукотић, Вукотић, Гјапановић, Главић, Градановић, Гризоевић, Дебелић, Деновић, Дешкоевић, Дивоевић, Дидловић, Дичнић, Драсоевић, Дубрашиновић, Дукадиновић, Дукчић, Жарковић, Звиездић, Зиендисалић, Златоносовић, Зоиковић, Зрубковић, Зубић, Иеронић, Јарубачевић, Кадуић, Кастриотић, Клешић, Клупковић, Кнежевић, Кобилић, Ковачевић, Козачић, Копиевић, Копчић, Кораловић, Косовић, Костанић, Котромановић, Крагуевић, Кразоевић, Крижић, Кукретић, Кукритић, Купленовић, Лучић, Љубетић, Љубинковић, Љубобратић, Маиковић, Маргушић, Марковић, Маруловић, Масновић, Мауповић, Мергановић, Мехлинић, Милиеновић, Милишић, Милковић, Мирилиновић, Мировлашић, Мирославић, Моковичић, Мригавшевић, Музиевић, Неманић, Неорић, Нимичић, Новаковић, Облачић, Орловић, Охмучевић, Пазачић, Пармежановић, Пикоминић, Подроичић, Предиевић, Прелазовић, Радиеловић, Раиковић, Рапрановић, Резић, Решевић, Рубић, Сагриеловић, Саимировић, Сенчевић, Сетричић, Ситличаничић, Сладоевић, Слиловић, Смокроновић, Соколовић, Станковић, Старсаровић, Субић, Сувић, Тасовић, Твориковић, Толивић, Томановић, Туговић, Угреновић, Халић, Химаровић, Хоренић, Храбреновић, Цетињанић, Црикаловић, Черноевић, Чихорић, Шестокриловић.

Оно што је занимљиво, јесте да се аутор рукописа позива на својеврсни зборник племства у коме се налазе и њихови грбови, а који се чува у Рагузи. Иако сам читајући те прве редове помислио да би то могао бити Коренић-Неорићев препис Илирског грбовника, по садржају који је уследио увидео сам да је реч о неком другом грбовнику.

Не могу сад да се сетим, али мислим да сам код Соловјева (Историја српског грба и други хералдички радови, Београд, 2008) наишао на помен извесног црногорског “Илирског грбовника”, али никако да то нађем поново (а требало би да стоји у Приносима за илирску и босанску хералдику).

Amicus:

--- Цитат: Amicus  Септембар 09, 2016, 01:16:56 пре подне ---Данас сам успут увидео да својеврстан попис српског средњовековног племства имамо и у делу Кратки опис Зете и Црне Горе, од анонимног аутора, па се надам да ћу успети одатле извући породице које се помињу, и евентуално, податке који се за њих вежу. Мало је компликовано, јер је књига у рукопису, али о том по том.
--- Крај цитата ---

У наведеном делу налази се и занимљив списак имена древних благородних фамилија сербских, које су примили мухамеданску веру, а ево о којима се родовима ради.

Љубовић, Ченгић, Соколовић, Тасовић, Арнаутовић, Остојић, Кулиновић, Филиповић, Бранковић, Чановић, Руповић, Копчић, Ћирић, Предоевић, Томашевић, Томановић, Јелић и Зотовић.

Дакле, укупно осамнаест родова је наведено, а реч је о делу анонимног аутора, за кога се чак сматра да је био женско, насталом 1774. године (то раније заборавих да поменем).

Елем, својевремено сам био преписао Моденски грбовник (почетак XVII века), али тај списак ми се канда негде изгубио, па ћу покушати то поново прекуцати овде, да то једном већ имамо транскрибовано.

Alaupovich, Alinich, Brankovich, Baoscich, Begascinovich, Bieloscevich, Bosnich, Bisaglich, Bielavich, Barzoevich, Branilovich, Bachich, Babich, Bogopankovich, Bieloperievich, Burmasovich, Buoikovich, Cihorich, Ciubrerich, Dukaginovich, Dignicich, Dikgnich, Draxoevich, Didlovich, Debeglich, Deskoevich, Divoevich, Denovich, Eusebisuvich, Frankopanovich, Gribeglianovich, Gliubibbratich, Grubiescevich, Gradanovich, Glauich, Glenditaglich, Gliubxovich, Havkovich, Halenich, Harstich, Harvoevich, Iablanich, Iamomatovich, Iaksich, Iugovich, Kotromanovich, Kastriotich, Kolacich, Klexich, Kovacich, Kostagnich, Kacich, Kopievich, Kobcich, Kraicinovich, Krixich, Kukrecich, Klupkovich, Kutlovich, Knesovich, Kruxichievich, Kobilich, Kosovich, Kraguievich, Krasoevich, Mergnaucich, Mateikovich, Morovlascich, Marguitich, Mehlinich, Mirilovich, Martinuscevich, Masnovich, Mokrovich, Marulovich, Musievich, Nemagnich, Novakovich, Neorich, Nimicich, Ohmuchievich, Oblacich, Orlovich, Predoevich, Pasacich, Parmaxanich, Pokraicich, Pikelomenovich, Prelasovich, Radulovich, Resich, Rubcich, Ruxerevich, Raikovich, Scimrakovich, Sviesdich, Slaronosovich, Soimirovich, Sladoevich, Saghrielovich, Scefstokrilovich, Sviloevich, Sitniklanich, Sokolovich, Scijeh, Stankovich, Sestricich, Smokronovich, Sciantich, Sudich, Siebich, Senceuich, Sagrosaglich, Tuartkovich, Tasovcich, Tomanovich, Tihcinovich, Toliscich, Texevcich, Voinovich, Vrfinich, Vuladimirovich, Vukotich, Vlascich, Vgrinovich, Vilich, Vukovich, Xarkoevich, Xupanovich, ,Xdralovich, Xegliglovich, Zarnoevich, Zoranovich, Zetignanich.

Наравно, реч је само о још једном препису Илирског грбовника, насталом почетком XVII века, а на иницијативу босанског рода Радуловића који се из Дубровника негде у то време доселио у Напуљ, где су стакли грађански статус и титулу маркиза, вероватно уз помоћ баш реченог грбовника, где се уместо стандардних Радијеловића, случајно нашао грб Радуловића. ::)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију