Аутор Тема: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?  (Прочитано 2693 пута)

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Има ли негде на форуму линковано или ме неко може упутити где могу да нађем неке матичне књиге рођених за Београд, конкретно за 1907. годину, а затим родитеље те особе и даље претке по женској линији? Има ли неко неких савета за налажење преткиња по женској линији?

Хвала пуно унапред!

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Има ли негде на форуму линковано или ме неко може упутити где могу да нађем неке матичне књиге рођених за Београд, конкретно за 1907. годину, а затим родитеље те особе и даље претке по женској линији? Има ли неко неких савета за налажење преткиња по женској линији?

Хвала пуно унапред!

Поздрав !
 Ево линка ка матичним књигама Београда, само не знам која је највиша година..
Што се женских преткиња тиче, мпгу ти само рећи да је у Банату до Другог Светског рата био обичај да свадба буде у месту из ког је млада, па се упис вршио у матичним књигама одакле је девојка родом. Поздрав !

Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Поздрав !
 Ево линка ка матичним књигама Београда, само не знам која је највиша година..
Што се женских преткиња тиче, мпгу ти само рећи да је у Банату до Другог Светског рата био обичај да свадба буде у месту из ког је млада, па се упис вршио у матичним књигама одакле је девојка родом. Поздрав !

Хвала! Зашто не видим линк, јесам ли толико погубљена?  ;D

Оно што поуздано знам јесте да су преткиње по женској линији неколико генерација уназад рођене у ужем центру Београда (око 1850. су дошли у Београд из Војводине) - то би требало да олакша ствари, али не знам даље од бабине мајке Милеве, удате Недељковић, не знам јој ни девојачко презиме ни годину рођења... Баба је рођена 1907. године као Радмила Недељковић и то је једина поуздана информација коју имам.

Постоји предање да је бабин предак дао или продао део свог имања за оснивање Новог гробља.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Има ли негде на форуму линковано или ме неко може упутити где могу да нађем неке матичне књиге рођених за Београд, конкретно за 1907. годину, а затим родитеље те особе и даље претке по женској линији? Има ли неко неких савета за налажење преткиња по женској линији?

Хвала пуно унапред!

Ако нисте, региструјте се овде: https://digitalni.arhiv-beograda.org/login.php

За више ће вас упутити Platin, он најбоље познаје стање у Београду.



Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Ако нисте, региструјте се овде: https://digitalni.arhiv-beograda.org/login.php

За више ће вас упутити Platin, он најбоље познаје стање у Београду.

Хвала пуно, управо поднела захтев за регистрацију.

Још један податак који засигурно знам је да је једна преткиња по побочној женској линији (бабина тетка?) била удата за Јову Адамовића (1871-1913), уредника Правде, али не знам како се она звала. Претпостављам да је то релативно лако наћи, само што ја не умем  ::)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Хвала! Зашто не видим линк, јесам ли толико погубљена?  ;D

Оно што поуздано знам јесте да су преткиње по женској линији неколико генерација уназад рођене у ужем центру Београда (око 1850. су дошли у Београд из Војводине) - то би требало да олакша ствари, али не знам даље од бабине мајке Милеве, удате Недељковић, не знам јој ни девојачко презиме ни годину рођења... Баба је рођена 1907. године као Радмила Недељковић и то је једина поуздана информација коју имам.

Постоји предање да је бабин предак дао или продао део свог имања за оснивање Новог гробља.

https://digitalni.arhiv-beograda.org/search.php
Проблем је што га ја нисам изгледа налепио  ;D ::)
Потребна је регистрација , а има сјајни ствари и матица за Београд и његове општине.
Хм или да се погледају матице (ретроградно) за ужи део Београда па да се надаш поготку..или да одеш у матичну службу било.које општине у Бепграду и замолиш за смртовницу-можда и венчани лист Милеве и њеног супруга који се презивао Миленковић.

Надам се да сам мало помогао !
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
https://digitalni.arhiv-beograda.org/search.php
Проблем је што га ја нисам изгледа налепио  ;D ::)
Потребна је регистрација , а има сјајни ствари и матица за Београд и његове општине.
Хм или да се погледају матице (ретроградно) за ужи део Београда па да се надаш поготку..или да одеш у матичну службу било.које општине у Бепграду и замолиш за смртовницу-можда и венчани лист Милеве и њеног супруга који се презивао Миленковић.

Надам се да сам мало помогао !

Одлично, хвала! Поднела сам захтев за регистрацију.

Могуће је само тражити смртовницу по имену, без знања о години рођења и смрти, матичном броју итд? Једино за бабу знам те податке - а немам кога да питам, са те стране су сви покојни.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Архив Београда је љубазно ставио своје црквене матичне књиге на интернет... али не постоји претрага.
1907. година је прилично нова, што се тиче архивских стандарда. Било би од помоћи да се зна која је црква у питању?

Може нешто да се учини са картонима житеља, претрага тамо постоји, али би могла да буде и боља - може да се претражује по имену, презимену или имену родитеља али не може по месту рођења... које за Београд може да буде скоро па важније од презимена.
Мислим да нисам затицао да у резултатима претраге картона пише девојачко презиме.
Око имена родитеља треба бити опрезан јер су у процесу произвољно (не)уписивали у базу. Негде оца, негде обоје, негде само мајку - иако оба податка стоје уписана. Додуше, рукопис уме да буде свакојак. Најбоље је не унети уопште, па ако се добије превелик број резултата онда тек покушати са родитељима.
Најлакше је отварати 10 по 10 (по једну страну резултата).

Бирање фонда се врши на истом месту, чим се улогује.

Регистрацију врше запослени у архиву, није аутоматска. Можда постигну одмах истог дана, можда буде сутра, прекосутра. Нисмо чули проблем око тога, једино се дешава да архивски мејл заврши у спаму, па то треба проверити пре него што покушамо да се жалимо :)

Није дозвољено било какво кликтање по сликама, тако да се за сопствене примерке морамо снаћи за други начин - довољно је урадити "скриншот" у виндоузу и пренети то у било који програм за обраду слика.

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Већ су ми прихватили регистрацију и већ сам сигурно нашла "моју" Радмилу Недељковић и њене родитеље, Милеву и МИЛАНА (нова информација), као и брата и сестру чија сам имена знала па их по томе препознала  :)

Милеви је девојачко презиме било Шандоровић, идем даље.

Хвала пуно!

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Хвала! Зашто не видим линк, јесам ли толико погубљена?  ;D

Оно што поуздано знам јесте да су преткиње по женској линији неколико генерација уназад рођене у ужем центру Београда (око 1850. су дошли у Београд из Војводине) - то би требало да олакша ствари, али не знам даље од бабине мајке Милеве, удате Недељковић, не знам јој ни девојачко презиме ни годину рођења... Баба је рођена 1907. године као Радмила Недељковић и то је једина поуздана информација коју имам.

Постоји предање да је бабин предак дао или продао део свог имања за оснивање Новог гробља.

Погледао сам шта све архив поседује... Од "сувог центра" за Саборну цркву и Светог Марка нема књига рођених које су довољно нове. Од Александра Невског и Вазнесењске има.

Сам преглед књига је добро урађен, али бих саветаовао да се само бира име цркве, да се остало занемари. Почети са куцањеим имена цркве (свеца) и лако се добије прави резултат.
После се може преглед уредити по врстама, тако да прво дођу венчани, па рођени, па умрли.

Да не буде забуне, овако изгледа део екрана када се претражује:


Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #10 послато: Јун 07, 2021, 04:31:23 поподне »
Већ су ми прихватили регистрацију и већ сам сигурно нашла "моју" Радмилу Недељковић и њене родитеље, Милеву и МИЛАНА (нова информација), као и брата и сестру чија сам имена знала па их по томе препознала  :)

Милеви је девојачко презиме било Шандоровић, идем даље.

Хвала пуно!
Драго ми је да је одмах дошло до нових открића  :)

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #11 послато: Јун 07, 2021, 05:34:12 поподне »
Драго ми је да је одмах дошло до нових открића  :)

Јесте, хвала!

Нашла сам и Милевиног оца, Миту Шандоровића, рођеног 1844. од оца Мије и мајке Софије и као адреса му стоји управо она разрушена кућица у Кнез Даниловој 44 коју су ми као малој показали, значи све се поклапа.

А сада је мало већи проблем наћи Милевину мајку, али ваљда ће бити нешто по крштеницама  :D

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #12 послато: Јун 07, 2021, 09:25:33 поподне »
Јесте, хвала!

Нашла сам и Милевиног оца, Миту Шандоровића, рођеног 1844. од оца Мије и мајке Софије и као адреса му стоји управо она разрушена кућица у Кнез Даниловој 44 коју су ми као малој показали, значи све се поклапа.

А сада је мало већи проблем наћи Милевину мајку, али ваљда ће бити нешто по крштеницама  :D

Дакле, у књигама рођених из св. Марка (обема породицама најближа црква) појављују се, као једини са тим именом и презименом у том релевантном распону (да би могли да имају најстарије дете 1903. а најмлађе 1911.) Милан Недељковић (рођен 1875. од оца Георгија и мајке Софије) и Милева Шандоровић (рођена 1880. од оца Архадија и мајке Јудите). Милеви изгледа Мита није био отац, него можда стриц, с обзиром на године.

Свакако ми је најзанимљивија Јудита, с обзиром да су жене у мојој породици имале предање да су вазда сви мушкарци долазили, а да је женска линија била у Београду још од времена Турака. Знам да је моја бака и те своје претке придошле из Баната 1850. звала "дошљаци" у односу на женску линију. Јудитино девојачко презиме не знам, али се питам да није јеврејског порекла.

Надам се да не смета ово моје контање и записивање пронађених података овде, знам да нам је многима помогло да нађемо понеки податак на основу туђих контања, а и добро је имати их на безбедном месту са солидно добром претрагом  :D


Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #13 послато: Јун 07, 2021, 10:33:18 поподне »
Мислим да сам мистерију Мите/Архадија решила тиме што сам сад прилично сигурна да је у питању иста особа, која је у тренутку Милевиног рођења у црквену књигу уписана као Архадије, кочијаш, а накнадно као Мита, рентијер, дочим постоји и Мита Шандоровић фијакериста 1908. међу свечарима у Београду, а 1924. и 1933. се на тој адреси појављује као рентијер. Променио занимање, обогатио се, а можда негде успут и име - или је 'Архадије' крштено које је записано у црквеним књигама.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #14 послато: Јун 08, 2021, 04:02:48 поподне »
Ако добро пратим, Мита рођен 1844. и Милева из 1880. ...

Могу без проблема да буду отац и ћерка. По мом искуству са подацима, могућ опсег добијања деце за мушкарце је комотно од 18 до преко 40. За жене практично исто, од 18 до 40.

У поменутом случају Милева упада у могући опсег без проблема, а могла би да буде отприлике 8. дете. Зависи када се Мита венчао (могао је да крене са децом већ од 1864. па на даље).
Колико деце је преживело и потрајало, доспело до женивбе-удаје... Може да се истражи.
Углавном се ишло на 2 године, мада је било и бржих и споријих.

Није обавезно да су се одмах са 18 година венчавали - што ће веома утицати на број деце која ће бити пронађена.

Што се имена тиче... На сопственом примеру сам могао да паднем у несвест. Знам да мог чукундеду ("пуна мушка" линија) сви знају као Макса... Да бих у књигама видео да је уписан као Емануил. Доста касније, када се оженио и кренуо да добија децу, тек тада су му дописали и име које ми знамо (мислим од 3. детета на даље).
Срећа па у књигама постоји само један Емануил одговарајућег презимена.
« Последња измена: Јун 08, 2021, 04:05:19 поподне Platin »

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #15 послато: Јун 08, 2021, 06:18:32 поподне »
У мојој читавој фамилији је још од тад баш уобичајено да се касно добијају деца - ретко ко је пре тридесет и кусур имао прво дете, и мушки и женски, и ретко ко је имао више од двоје, најчешће једно. Мита је имао 36 година када се Милева родила, а с обзиром на уврежену праксу, не бих се зачудила ни да је била прво дете. Моја баба је са 36 родила моју мајку, моја мајка са 39 мене. На свим странама су овакве приче. Зато се генерације озбиљно развлаче код мојих, аскурдеде и аскурбабе су рођене самим почетком 19. века.  ;D

Хвала за ту примедбу о именима - видим рецимо да се Миланов отац уписан као Георгие у црквеним књигама сасвим опуштено појављује као Ђока у списку свечара, а црквене књиге помињу још много Георгија којих нигде другде нема, тако да је за претпоставити да је и Архадије неко крштено име које се у другим приликама није користило, с обзиром на то да је у питању једини Шандоровић у свим црквеним књигама из периода, а добио је баш кћи Милеву, једину Милеву Шандоровић коју је тад могуће наћи у Београду, и крстио у цркви која им је била на пар стотина метара од куће.

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #16 послато: Децембар 16, 2021, 07:04:06 поподне »
Samo da dopišem update - na par mesta sam našla u crkvenim knjigama mog čukundedu upisanog kao Dimitrije (Arkadije) Šandorović, tako da je potvrđeno da je u pitanju ista osoba. Inače se često pominju nadimci uz krštena imena, tako da on nije izuzetak.

Misterija Judite je takođe delimično rešena - našla sam im venčani list iz 1877, i tu za nju stoji da je rođena u Beogradu 1860. od oca Stevana Oprića i majke Jovanke. Oprić je, koliko shvatam, vlaško prezime često u Negotinu i Zaječaru sa okolinom, tako da neke pretpostavke o dubljem poreklu sa te strane mogu da izvučem. Sa strane Šandorovića sam došla do askurbaba i askurdeda, dok sam za Nedeljkoviće sigurna samo za jednog askurdedu, Zaharija Krnića iz Zemuna, što je takođe zanimljivo prezime koje ću dalje pokušati da istražim.

Zaista nisam očekivala da ću ovoliko uspeti da nađem zahvaljujući Arhivu, a počevši od toliko oskudnih znanja.

Hvala svima još jednom.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #17 послато: Децембар 16, 2021, 07:19:33 поподне »
...
Sa strane Šandorovića sam došla do askurbaba i askurdeda, dok sam za Nedeljkoviće sigurna samo za jednog askurdedu, Zaharija Krnića iz Zemuna, što je takođe zanimljivo prezime koje ću dalje pokušati da istražim.
...

Шта су или ко су аскурбаба и аскурдеда?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #18 послато: Децембар 17, 2021, 12:20:03 пре подне »
Samo da dopišem update - na par mesta sam našla u crkvenim knjigama mog čukundedu upisanog kao Dimitrije (Arkadije) Šandorović, tako da je potvrđeno da je u pitanju ista osoba. Inače se često pominju nadimci uz krštena imena, tako da on nije izuzetak.

Misterija Judite je takođe delimično rešena - našla sam im venčani list iz 1877, i tu za nju stoji da je rođena u Beogradu 1860. od oca Stevana Oprića i majke Jovanke. Oprić je, koliko shvatam, vlaško prezime često u Negotinu i Zaječaru sa okolinom, tako da neke pretpostavke o dubljem poreklu sa te strane mogu da izvučem. Sa strane Šandorovića sam došla do askurbaba i askurdeda, dok sam za Nedeljkoviće sigurna samo za jednog askurdedu, Zaharija Krnića iz Zemuna, što je takođe zanimljivo prezime koje ću dalje pokušati da istražim.

Zaista nisam očekivala da ću ovoliko uspeti da nađem zahvaljujući Arhivu, a počevši od toliko oskudnih znanja.

Hvala svima još jednom.

Штета што моје бављење Земуном није укључивало презиме Крнић... Имам неких 40-50 презимена целих преписаних - да бих могао да испитујем могуће везе.
Сада увиђам да је боље да сам све преписивао, али нема везе.
Период мог истраживања је био пре него што су у Архиву Београда спровели дигитализацију.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Рођени у Београду пре Првог светског рата - матичне књиге онлајн?
« Одговор #19 послато: Децембар 17, 2021, 12:23:14 пре подне »
Шта су или ко су аскурбаба и аскурдеда?
То је једна митологија која се раширила... Сви ти називи (старији од чукун) потичу из једног књижевног дела из 1980. године или слично. Не могу да се сетим ни назива књиге ни имена аутора - мени је било сасвим довољно да јасно знам да је све то измишљено.

Српски језик нема традиционалне називе за даље од чукун колена.

У пракси за све старије од тога користим обичне бројеве (пети, десети или већ који предак), и људи ме добро разумеју.