Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 115929 пута)

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #220 послато: Мај 14, 2019, 07:28:56 пре подне »
Буловић, Јовањдан, Бителић, Сињ

Припада хаплогрупи I1-Z63. Нема потпуних поклапања међу претходно тестиранима, а најближи су му Чекић из Грбаваца код Градишке (разликују се на једном од 23 упоредива маркера), Поповић из Биовичиног села који такође слави Јовањдан (2/23) и Ћук из Зрмање (2/23).

О пореклу Буловића је више речи било на овој теми: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4167.msg114708#msg114708

Било би добро да тестирани уради СНП тестирање, како би се утврдило којој грани испод Z63 Буловићи припадају.

Hvala na informacijama i toliko željenim rezultatima.
Molio bih Vas da mi malo približite rezultate jer mi je sve ovo špansko selo.
Istražio sam značenje HAPLOGRUPE I1-M253, to mi je jasno. Sad konkretno interesujeme značenje u citatu navedene haplogrupe I-Z63. Ako sam dobro razumio to je grana ove osnovne haplogrupe. Dalje me interesuje značenje toga što su Bulovići i Čekići iz Grbavaca bliski. Inače, sa njima se dobro poznajem.
Na kraju molim Vas da mi pojasnite dalje preporuke...koji je moj sledeći logičan korak. Navodite da uradim SNP testiranje. Na koji način to testiranje radim i gdje se može uraditi.
Hvala Vam na prethodnim komentarima i unaprijed hvala za pojasnjenja.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #221 послато: Мај 14, 2019, 09:32:29 пре подне »
... molim Vas da mi pojasnite dalje preporuke...koji je moj sledeći logičan korak. Navodite da uradim SNP testiranje. Na koji način to testiranje radim i gdje se može uraditi.

Можеш радити I1-Z63 панел за утврђивање дубље подгране (YSEQ лабораторија).
Линк:
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=21060

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #222 послато: Мај 14, 2019, 10:01:04 пре подне »
Петровић, Никољдан, Мовљане, Сува Река, Косово, J2a-L24>L70

Петровићу је генетски најближа једна породица из Мовљана (необјављено истраживање), која такође слави Никољдан. Имају свега једну разлику на 23 маркера. Иначе је ова подграна J2a код нас најзаступљенија на југу/југоистоку Србије. Тренутно је највећа концентрација на простору Понишавља (3,3%). Ако неко при руци има литературу о Косову, нека провери има ли више информација о пореклу ових Петровића.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #223 послато: Мај 14, 2019, 10:36:21 пре подне »
Pozdrav Mico! Hvala na ovom tekstu, imao sam prilike da ga procitam. Mogu da potvrdim da je precizno uradjen,  zato sto se poklapa sve sa mestanima koji su navedeni.. Osim par prezimena koje danas ne postoje u Kaoni kao sto je na primer Djurdjevic. Na primer Miletici koji su dosli iz Rabrova su mi prve komsije, interesantno je to da su iz Rabrova u to vreme preneli i kucu koja je do pre 20tak godina postojala, koju pamtim odlicno, sa obzirom da imam 32 godine. Inace zanimljiva stvar za Miletice je da postoje danas zivi dva brata, jedan nema potomstvo, dok je drugi ozenjen Portugalkom i imaju jednog sina. I ostali primeri na primer Novakovici imaju nadimak "Madjar" i tako dalje.. Ako nwkog zanima od ovih navedenih u tekstu jos nesto, mogu da dam odgovore (koliko znam) a od prilike mozda 70% bih znao. Od navedenih "nadimka" moji nisu tu. Sto je zanimljivo posto najdublje sto sam saznao i iskopao jesete da je moj prapraded bio ovde u Kaoni oko 1850 godine, koji se prezivao Zaric i zvao se Ilija. Po nekoj staroj prici, moji su dosli iz Grcke., koliko je sigurno to, ne mogu da potvrdim. Moja "Poljikra" (poljikra bi sa Vlaskog znacilo PLEME, od prilike) jeste BRETKANJ, koje nije navedeno.

Sa postovanjem Mico
Надам се да ће резултат тестирања нешто резрешити у вези даљег порекла :)
Поздрав
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #224 послато: Мај 14, 2019, 10:47:52 пре подне »
Младеновић, Митровдан, Клокочевац, Мајданпек, E-V13>Z5017>Z16988>BY155589

Припада роду Бјелопавлића. Једина вредност која донекле одступа од модала је DYS576=16, али исту вредност има још неколико Бјелопавлића. Ово је први тестирани из Источне Србије који припада овом роду, а исто важи и за славу - ово је прво братство које слави Митровдан за које је утврђено да припада овом роду.

Како тестирани не зна ништа о даљем пореклу, овај резултат је надмашио сва очекивања јер је утврђено не само одакле, већ и од ког тачно рода потиче ова породица :)
Веома занимљив резултат :)
Надам се да тестирани прати тему. Било би интересантно да знамо породични надимак ("пољикру") Младеновића. Да ли можемо да претпоставимо да тестирани припада косовској струји?

На овој карти сам обележио положај Клокочевца.
Зна ли неко који је извор коришћен за ову карту? На карти је означено  да подручје Клокочевца насељава становништво тимочко-браничевске струје:



Оригинална карта: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:S._Srbija.pdf


У попису 1863. је било 2 куће Младеновића у Клокочевцу. Овде је тема о селу Клокочевац:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4257.0




 
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #225 послато: Мај 14, 2019, 12:01:10 поподне »
Веома занимљив резултат :)
Надам се да тестирани прати тему. Било би интересантно да знамо породични надимак ("пољикру") Младеновића. Да ли можемо да претпоставимо да тестирани припада косовској струји?


У попису 1863. је било 2 куће Младеновића у Клокочевцу. Овде је тема о селу Клокочевац:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4257.0

Судећи по мапи, у околини Бора постоји једна оаза досељеника из динарских крајева (динарски досељеници и староседеоци). Слично је и у околини Кладова, где већ имамо неке "Риђане и Катуњане" E-V13. По хаплотипу би се рекло да су и Младеновићи таквог порекла.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #226 послато: Мај 14, 2019, 12:08:58 поподне »
Hvala na informacijama i toliko željenim rezultatima.
Molio bih Vas da mi malo približite rezultate jer mi je sve ovo špansko selo.
Istražio sam značenje HAPLOGRUPE I1-M253, to mi je jasno. Sad konkretno interesujeme značenje u citatu navedene haplogrupe I-Z63. Ako sam dobro razumio to je grana ove osnovne haplogrupe. Dalje me interesuje značenje toga što su Bulovići i Čekići iz Grbavaca bliski. Inače, sa njima se dobro poznajem.
Na kraju molim Vas da mi pojasnite dalje preporuke...koji je moj sledeći logičan korak. Navodite da uradim SNP testiranje. Na koji način to testiranje radim i gdje se može uraditi.
Hvala Vam na prethodnim komentarima i unaprijed hvala za pojasnjenja.

Можеш радити I1-Z63 панел за утврђивање дубље подгране (YSEQ лабораторија).
Линк:
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=21060

Овде имате текст о I1 хаплогрупи на енглеском:

https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_I1_Y-DNA.shtml

Није лош за почетно упознавање. Још да напоменем да Невген даје око 30% шансе да припадате подграни Z63>L1237, али је то само предвиђање које није сигурно; најбоље би било да одрадите панел, за који вам је линк послао Сергио.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #227 послато: Мај 14, 2019, 01:02:37 поподне »
Петровић, Никољдан, Мовљане, Сува Река, Косово, J2a-L24>L70

Петровићу је генетски најближа једна породица из Мовљана (необјављено истраживање), која такође слави Никољдан. Имају свега једну разлику на 23 маркера. Иначе је ова подграна J2a код нас најзаступљенија на југу/југоистоку Србије. Тренутно је највећа концентрација на простору Понишавља (3,3%). Ако неко при руци има литературу о Косову, нека провери има ли више информација о пореклу ових Петровића.
Петровићи се помињу у књизи Данила Стијовића "Ономастика Суве Реке и околних села" стр. 509: "Петровић, две куће. Чувају предање о свом црногорском пореклу. Слава свети Никола, мала слава Свети никола летњи. Информатор Александар Петровић (46 год.)."

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #228 послато: Мај 14, 2019, 01:23:00 поподне »
Петровићи се помињу у књизи Данила Стијовића "Ономастика Суве Реке и околних села" стр. 509: "Петровић, две куће. Чувају предање о свом црногорском пореклу. Слава свети Никола, мала слава Свети никола летњи. Информатор Александар Петровић (46 год.)."

Ово је још један пример како се не треба превише поуздавати у предања родова са КиМ, нарочито ако су у питању старинци, као што је по свему судећи случај са овим родом. Хаплогрупа јасно указује да са Црном Гором немају везе; једино ако је можда у питању Скопска Црна Гора, она је ближа и логичнија би била та веза.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #229 послато: Мај 14, 2019, 04:40:33 поподне »
Јеринкић, Јовањдан, Кикинда

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности на маркерима, могу се издвојити: 19=15, 458=18, 456=16. Најближи му је Милићевић из Мирашевца код Раче, са којим дели споменуте карактеристике и славу. Имају три разлике на упоредива 23 маркера, где је на једном двострука разлика.

Ако неко има више података о овој фамилији, нека напише.

И Јеринкићу бих предложио да тестира маркер 561 преко Yseq-а.

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2298

Јеринкићи, слава Свети Јован, се помињу на стр.280 Срби у Банату Јована Ердељановића.

Велика Кикинда, прва четврт,  Семлачки крај (досељени из Семлака), као стари род (према протоколу исповедајушчих за 1818. годину).

Семлак (рум. Semlac) је насеље је у Румунији у округу Арад у општини Семлак.Oпштина се налази на надморској висини од 105 m

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A1%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%BA_(%D0%90%D1%80%D0%B0%D0%B4)


На сајту Порекла је из неког разлога А. Маринковић пропустио да наведе ову фамилију.

https://www.poreklo.rs/2012/07/29/poreklo-prezimena-kikinda-gornji-banat/

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #230 послато: Мај 14, 2019, 05:33:51 поподне »
Сјеран, Јовањдан, Житомислић, Мостар

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP4278, роду херцеговачких Јовањштака (род Б2) у табели пројекта. Најближа поклапања има међу нејавним резултатима из истраживања херцеговачких Срба. Нема потпуних поклапања, а најближе поклапање (21/23) има са тестираним који припада братству чија је матица такође у Житомислићу, као и са тестираним из околине Љубиње (такође 2 разлике али на другим маркерима). Сјеранова вредност која одударa од модалне јесте DYS533=13.

За Сјеране Ристо Милићевић каже следеће:
Цитат
Сјеран, у Зијемљу и Ходбини (Мостар). Сјерани су различитог поријекла. У Зијемљу су били старосједиоци, али су се, са осталим старим становништвом, раселили. У Зијемља је ''послије куге'' у XIX вијеку дошао неки Ковачевић из Срђевића (Гацко), населио се на ''Сјераново имање па се прозвао Сјеран''. Дакле, Сјерани у Зијемљу су Ковачевићи из Срђевића. Славе Игњатдан. Сјерани у Ходбини су старином из Житомислића.

Јевто Дедијер у свом капиталном делу ''Херцеговина'' пишући о Ходбини за тамошње Сјеране бележи:
Цитат
Сјерани су прије 10 година из Житомислића. Славе Јовањдан.

Сјерани се у делу Др Радивоја Симоновића ''Манастир Житомислић у Херцеговини'' из 1890-е године наводе као једно од локалних братстава које обрађује манастирску земљу.
Цитат
За обрађивање земље насељено је на манастирском земљишту 19 кућа кметова, који су све сами Срби, и то породице: Кузмани, Лелићи, Гаћићи, Сврдлини и Сјерани. Куће су им у Житомислићу, у Врхдолу и у Драчевом пољу.
« Последња измена: Мај 14, 2019, 05:36:48 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #231 послато: Мај 14, 2019, 06:31:25 поподне »
Милошевић, Аранђеловдан, Радмировац, Сврљиг, E-V13>Z1057

Има потпуно поклапање на 17 маркера са двојицом тестираних из Давидовца код Сврљига у оквиру истраживања САНУ. Како оба братства из Давидовца такође славе Аранђеловдан, највероватније су исти род са Милошевићима.

Тестирани није навео у упитнику податке о даљем пореклу.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #232 послато: Мај 14, 2019, 06:54:30 поподне »
Ђачанин, Јовањдан, Вашица, Шид, E-V13>Z5018>S2972>Y128213

Припада роду А из табеле Српског ДНК пројекта. Има потпуно поклапање на 23 маркера са Лучићем из Увца код Прибоја и Петровићем из Радановаца код Косјерића, као и на 17 маркера са Пантићем из Ваљева. Сви славе Јовањдан.

Тестирани је навео да су Ђачани преко 250 година у Вашици, а на основу овог резултата се може закључити да потичу из Старог Влаха.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #233 послато: Мај 14, 2019, 07:48:12 поподне »
Момчиловић, Аранђеловдан, Власина, Сурдулица

Припада хаплогрупи R1a-Z280>L1280>YP3987. Најближе поклапање има са Станковићем из Слишана код Лебана (слава Никољдан), разликују се на само 1 од 23 маркера. Релативно близак му је и Цветковић из Дупљана код Владичиног Хана (3/17), са којом дели и исту славу. Са обојицом наведених дели карактеристичну високу вредност DYS448=22, која их издваја од већине осталих припадника ове гране.

Тестирани је у упитнику навео да су у попису из 1905. године забележени под презименом Марковић, и да су по предању досељени пре 1860. године из Црне Горе (Брда). У дефтеру из 1861. године у селу је забележена Марковића махала, са Андрејем као старешином домаћинства.

Према студији „Власина и Крајиште“, Риста Т. Николића из 1912. године заиста се помињу Марковићи, и њихови сродници који по свему судећи потичу од горенаведеног Андреја:

"У Марковичевој Мали Марковичеви (5 к.) и Андрејчови (2 к.) су једна породица (славе св. Арханђела), с њима су исто по некима и Зељари (3 к. славе св. Арханђела) и Концови (4 к., славе св. Арханђела)."

https://www.poreklo.rs/2014/09/03/poreklo-prezimena-selo-vlasina-surdulica/

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #234 послато: Мај 14, 2019, 08:07:47 поподне »
Капларевић, Никољдан, Милатовићи, Лучани

Припада хаплогрупи I2-PH908. Један, може се рећи, потпуно модални хаплотип. Има доста блиских поклапања на Пројекту, али и поред 3 разлике (једна двострука), рекао бих да му је најближи Калајџић из истог места, са славом Аранђеловдан. По казиању тестираног, даљим пореклом су из околине Рожаја. Али по литератури стоји:

"Најстарије су породице:

Вукићевићи славе Ђурђев-дан;
Капларевићи, славе Арханђелов-дан; 
Калајџићи, славе Арханђелов-дан
; и
Вуличевићи славе Ђурђиц
."

https://www.poreklo.rs/2013/07/02/poreklo-prezimena-selo-milatovi%C4%87i-lu%C4%8Dani-gornje-draga%C4%8Devo/

Било би добро када би се тестирани јавио и објаснио ово око слава, јер резултат делимично има потврду овом предању из литературе.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #235 послато: Мај 14, 2019, 08:32:34 поподне »
Милојевић, Св. Трифун, Кушиљево, Свилајнац

Припада хаплогрупи R1a-Z280, највероватније грани YP4278. Поседује неколико вредности које се ретко јављају код припадника ове гране, па нема претерано блиских поклапања међу до сада тестиранима. У питању су благо повишене вредности DYS390=24 и DYS643=11, и благо снижене вредности DYS576=17 и DYS481=23. Све ове вредности осим DYS481=23 јављају се и код неких других припадника ове гране, тако да се може рећи да Милојевић упада у шири опсег ове гране, пошто је његов хаплотип нешто више измутирао у односу на остале.

Једини род у Кушиљеву који слави Св. Трифуна су Андрејевци, па Милојевићи највероватније припадају том роду:

"Андрејевци (12 к., Св. Трифун). Досељени су из села Топонице код Ниша."

https://www.poreklo.rs/2012/07/22/poreklo-prezimena-selo-ku%C5%A1iljevo-svilajnac/

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #236 послато: Мај 14, 2019, 08:50:23 поподне »
Величковић, Петковдан, Мачковац, Куршумлија, E-V13>Z5017>Z16988>BY155589

Припада роду Бјелопавлића и има хаплотип близу модалног за овај род.

Тестирани је навео за своју породицу да према предању потиче из Бјелопавлића одакле најпре долазе на Косово, а одатле у Мачковац у Топлици. Враћају се 1920. године на Косово у околину Вучитрна. Презиме носе по Величку, наврдеди тестираног.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #237 послато: Мај 14, 2019, 08:52:39 поподне »
Величковић, Петковдан, Мачковац, Куршумлија, E-V13>Z5017>Z16988>BY155589

Припада роду Бјелопавлића и има хаплотип близу модалног за овај род.

Тестирани је навео за своју породицу да према предању потиче из Бјелопавлића одакле најпре долазе на Косово, а одатле у Мачковац у Топлици. Враћају се 1920. године на Косово у околину Вучитрна. Презиме носе по Величку, наврдеди тестираног.

Близак је род (мислим да је поклапање 23/23) са Савићем из Мачковца, чији су преци такође пре насељавања у косаничком крају боравили на Косову.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #238 послато: Мај 14, 2019, 08:53:18 поподне »
Милојевић, Св. Трифун, Кушиљево, Свилајнац


Поздрав и хвала на тумачењу резултата. Волео бих да знам шта бих могао даље да урадим како бих сазнао нешто више о пореклу са те генетске стране.

Захвалио бих се форумашима  Златан, НиколаВук и Ojler који су ме дали одличне савете на теми коју сам отворио пре пар месеци. У међувремену сам, на основу тих информација, дошао до рођака који су ипак сачували више породичног предања. Тако сам дошао у посед прилично обимног породичног стабла .Моја линија: Прадеда Божидар, чукундеда Милош, наврдеда Милоје Станојевић, курђел Станоје Маленовић, аскурђел Мален Мујић (Мален Мујић је према породичном предању погинуо са Синђелићем на Чегру. ), курђул Муја. Оно што ми је интересантно је да породицу зову Андрејевци и да се дели на Мујинце и Шекинце, а ова два имена вуку на муслиманска...

Још једном, хвала!

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #239 послато: Мај 14, 2019, 09:08:34 поподне »
Матијашевић, Јовањдан, Барзиловица, Лазаревац, E-V22

Нема ближих поклапања на пројекту у оквиру ове гране која је слабо заступљена на нашим просторима .

Петра Петровића у својој књизи "Шумадија и Шумадијска Колубара" наводи да су Матијешевићи један од пет родова који су се доселили крајем 18. и почетком 19. века:
Матијашевићи (Радовановићи, Ђорђевићи и Никићи) су један род и најстарији досељеници. Доселила су се два брата Маријаш и Никаш од Сјенице, славе Јовањдан.

Тестирани је навео да су према предању пореклом из Рашке.