Аутор Тема: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице  (Прочитано 429 пута)

Ван мреже VeljkoDj

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« послато: Април 14, 2024, 10:24:28 поподне »
Поздрав свима! Први пут отварам тему на овом форуму, па вас молим да опростите ако нешто није у реду или ако се ова тема преклапа са неком постојећом.
Наиме желио бих да дискутујемо о једној теми на коју сам наишао на страним форумима али мислим да би одговарала и овом одјељку Језикословље.
Интересантно ми је да ли можда постоји утицај матерњег језика на формирање црта лица и облика вилице? Ту постоји више мишљења.
Прво, у вези ког сам доста скептичан, је да матерњи језик заиста утиче на ове карактеристике. Ја сам мишљења да је ипак генетика та која је заслужна за разлике у цртама лица међу географски блиским народима. Међутим, треба размотрити и ову прву могућност.
Друго, по мени вјероватније објашњење је да, постојање различитих гласова и положаја усана и језика при изговору, доприноси овој “илузији” различитих карактеристика лица. Сам говорим четири језика, укључујући матерњи српски, од којих су два балканска и два са географски удаљенијих простора.
Имам доста добар изговор и акцентовање страних језика и примијетио сам на неким снимцима да при изговору појединих, доста другачије изгледам.
Раније сам негдје чуо, можда баш на овом форуму, за појам “социјална мимика”, можда и у радовима Цвијића, исправите ме ско гријешим, тешко је сјетити се. Углавном, то је феномен да, када живиш окружен другим народом дуг период, и сам почнеш да личиш на њих, гестикулацијом и начином облачења.
Да ли сте и ви некад размишљали о овоме?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #1 послато: Април 14, 2024, 10:50:23 поподне »
Мени се чини да различити језици носе пре различита темпа говора и мимикрије, па зато исти говорник различитих језика може да има другачији израз (уколико на сличном нивоу зна више језика). Словачки има мало мирнији темпо, тамо сам приметио на себи да имам другачији темпо говора и израз у комуникацији са њима (него када сам разговарао са нашим људима), а њима се чинило да када ми Срби између себе разговорамо, да је то мало агресивније, са више емоција , некада као да се свађамо, иако то није. Чешки је мало бржи од словачког, "врцавији", и ту сам по себи приметио да ме је говор тог језика несвесно подстицао на изражајније покрете лица, очију За драмску уметност је чешки много погоднији него словачки, па је било у Чехословачкој напр словачких глумаца који већи израз и утисак пружали глумећи на чешком него на словачком језику
« Последња измена: Април 14, 2024, 10:59:08 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #2 послато: Април 14, 2024, 11:14:39 поподне »
Тада сам размишљао о томе и питао се, да ли језик може утицати и на неки општи карактер говорника тог језика (мимо индивидуалних карактеристика својствених свакој индивидуи понаособ)? Код Чеха и Словака чини ми се то можда има утицај, чешки хумор и склоност ка шали, која можда проистиче из бржег говора, код Словака мало већа интровертност у односу на Чехе (спорији говор, мања склоност ка "вицу", прилично обичније и једноставније конверзације у односу на Чехе). Мађарски не знам, али код њих ми њихов језик вуче на дело и акцију, конкретност (једнолична интонација са брзином и оштрином у говору). Они као да генерално мимоилазе неке дилеме и упуштају се у директно решавање проблема (у војсци су Мађари били можда и највреднији када је требало нешто да се одради лопатом, ашовом, најбрже би се латили алата када је требало неки радни задатак да се обави и ћутке су то радили, концентрисано и предано, без размишљања,док би се ми прво питали зашто се то ради, који је смисао тога, па тек онда би се латили алата)
« Последња измена: Април 14, 2024, 11:20:03 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #3 послато: Април 15, 2024, 10:28:08 пре подне »
Тада сам размишљао о томе и питао се, да ли језик може утицати и на неки општи карактер говорника тог језика (мимо индивидуалних карактеристика својствених свакој индивидуи понаособ)? Код Чеха и Словака чини ми се то можда има утицај, чешки хумор и склоност ка шали, која можда проистиче из бржег говора, код Словака мало већа интровертност у односу на Чехе (спорији говор, мања склоност ка "вицу", прилично обичније и једноставније конверзације у односу на Чехе). Мађарски не знам, али код њих ми њихов језик вуче на дело и акцију, конкретност (једнолична интонација са брзином и оштрином у говору). Они као да генерално мимоилазе неке дилеме и упуштају се у директно решавање проблема (у војсци су Мађари били можда и највреднији када је требало нешто да се одради лопатом, ашовом, најбрже би се латили алата када је требало неки радни задатак да се обави и ћутке су то радили, концентрисано и предано, без размишљања,док би се ми прво питали зашто се то ради, који је смисао тога, па тек онда би се латили алата)

То је генерално особина Срба, да се о свему и свачему распитују и дају своје мишљење, чак и у ситуацијама када то није потребно или пожељно.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже VeljkoDj

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #4 послато: Април 15, 2024, 10:56:31 пре подне »
То је генерално особина Срба, да се о свему и свачему распитују и дају своје мишљење, чак и у ситуацијама када то није потребно или пожељно.  :)
>

Да нисмо такви, не бих отварао ову тему ;D. Генерално, мислим да то највише зависи од гласовне структуре језика, положаја језика и усана приликом говора, па даје неки привид да говорници истог језика личе једни на друге. Зато рецимо, странцима тешко пада изговор наших ријечи, јер нам је језик доста тврд, док је руски, доста мек и код њих се сугласници стапају и умекшавају прије самогласника, што захтијева специфичан положај језика.
Исто тако и ми Срби генерално имамо проблем са изговором појединих гласова у страним језицима, као што су th i dh (енглески, албански, грчки). Интересантно је да, рецимо, велики број људи из Србије не зна да изговори оно црногорско “сј”, а притом знам доста људи који су учили руски језик, гдје је глас «щ» 90% подударан са црногорским “сј”, а опет не умију да га изговоре.
Е сад, да ли често стављање језика, зуба и у специфичне положаје може имати неки дугорочни утицај, заиста не знам.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #5 послато: Април 15, 2024, 11:15:41 пре подне »
>

Да нисмо такви, не бих отварао ову тему ;D. Генерално, мислим да то највише зависи од гласовне структуре језика, положаја језика и усана приликом говора, па даје неки привид да говорници истог језика личе једни на друге. Зато рецимо, странцима тешко пада изговор наших ријечи, јер нам је језик доста тврд, док је руски, доста мек и код њих се сугласници стапају и умекшавају прије самогласника, што захтијева специфичан положај језика.
Исто тако и ми Срби генерално имамо проблем са изговором појединих гласова у страним језицима, као што су th i dh (енглески, албански, грчки). Интересантно је да, рецимо, велики број људи из Србије не зна да изговори оно црногорско “сј”, а притом знам доста људи који су учили руски језик, гдје је глас «щ» 90% подударан са црногорским “сј”, а опет не умију да га изговоре.
Е сад, да ли често стављање језика, зуба и у специфичне положаје може имати неки дугорочни утицај, заиста не знам.

Мислим да је то око изговарања гласова индивидуално, неком једноставно више "лежи" да се прилагоди и на те гласове који не постоје у његовом матерњем језику, док неко то никада не може да савлада на прави начин. Ако желите да се тестирате колико сте добри у томе и да "поломите" језик при изговарању непознатих гласова, проверите систем сугласника у северозападним кавкаским језицима (черкески, кабардински, абхаски и абазински).  :D
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #6 послато: Април 15, 2024, 11:40:59 пре подне »
Ево простог примера разлике у брзини говора (гестикулацији, интонацији) код Чеха и Словака, временска прогноза:
https://youtu.be/XfSr8e7w7gM?si=EI48NACA3jL3dUfl
https://youtu.be/lK8IkY8K-Kk?si=0JKc1ZHlYxu_sklH
« Последња измена: Април 15, 2024, 11:50:45 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #7 послато: Април 15, 2024, 12:14:37 поподне »
Ево простог примера разлике у брзини говора (гестикулацији, интонацији) код Чеха и Словака, временска прогноза:
https://youtu.be/XfSr8e7w7gM?si=EI48NACA3jL3dUfl
https://youtu.be/lK8IkY8K-Kk?si=0JKc1ZHlYxu_sklH
Овде би можда неко рекао да су Чеси мало темпераментнији и "живљи" од Словака па зато причају брже и више гестикулирају. Али можда треба ствар поставити "наопачке", тј да сама форма језика "тера" говорника да прича брже или спорије, тј. да је та разлика између њих условљена самим језиком. Просто, неко ко научи чешки после словачког, сам језик га тера да прича брже и да има другачији израз него кад прича словачки (то сам видео код наших људи тамо који су савладали оба језика, и један ми је рекао да му више "паше" комуникација на чешком , ваљда јер је и сам темпераментан, а темпо словачког га је кочио, сам језик га је терао да прича спорије)
Зато мислим да језик може да утиче на формирање неког општег карактера говорника тог језика (мимо личног, и чешки флегматик и интроверт прича живље и брже од словачког екстроверта)
« Последња измена: Април 15, 2024, 12:23:03 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 707
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #8 послато: Април 15, 2024, 02:59:29 поподне »
Не знам за црте лица,али за ашов вилице (типа Стево Жигон) мислим да је заслужна карнивор (Big game) исхрана у палеолиту. Наиме, људи нису имали каријес,артритис, били су вишљи о живели дуже (уколико нису налетели на сабљастог тигра.Кад пређоше на биљке,зрневље смањише се висински,мождано идобише мање вилице са скупљеним и спрчканим зубима (ala House of Windzor).Бај д уеј, скратио им се животни век,мождана маса,добише каријес и артритис и још сто невоља,ццц... Људи, баталите бар шећер,маргарин и посан качкаваљ за почетак. Маслац о свињска маст закон! ;)
П.С. И баталите сунцоккретово (биљно уопште)уље! ;D

Ван мреже VeljkoDj

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #9 послато: Април 15, 2024, 06:59:46 поподне »
Не знам за црте лица,али за ашов вилице (типа Стево Жигон) мислим да је заслужна карнивор (Big game) исхрана у палеолиту. Наиме, људи нису имали каријес,артритис, били су вишљи о живели дуже (уколико нису налетели на сабљастог тигра.Кад пређоше на биљке,зрневље смањише се висински,мождано идобише мање вилице са скупљеним и спрчканим зубима (ala House of Windzor).Бај д уеј, скратио им се животни век,мождана маса,добише каријес и артритис и још сто невоља,ццц... Људи, баталите бар шећер,маргарин и посан качкаваљ за почетак. Маслац о свињска маст закон! ;)
П.С. И баталите сунцоккретово (биљно уопште)уље! ;D
Па ђе ме нађе сад за вријеме Великог поста😂. Нећу моћи да спавам цијелу ноћ од помисли на пршуту и свињску маст…

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #10 послато: данас у 12:19:42 пре подне »
Па ђе ме нађе сад за вријеме Великог поста😂. Нећу моћи да спавам цијелу ноћ од помисли на пршуту и свињску маст…
Пази се, ментални мрс за време поста може горе да буде него да не постиш  :D

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 707
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #11 послато: данас у 08:55:03 пре подне »
Па ђе ме нађе сад за вријеме Великог поста😂. Нећу моћи да спавам цијелу ноћ од помисли на пршуту и свињску маст…
;D ;D ;D

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 707
Одг: Утицај матерњег језика на црте лица и облик вилице
« Одговор #12 послато: данас у 08:56:10 пре подне »
Пази се, ментални мрс за време поста може горе да буде него да не постиш  :D
Апсолутно се слажем!