Аутор Тема: Порекло презимена Вилимон(-овић)  (Прочитано 4361 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Порекло презимена Вилимон(-овић)
« послато: Фебруар 19, 2017, 12:18:28 пре подне »
Мали ускочки упад на тему, али Вилимоновићи ме подсетише на концептуалну уметницу Биљану Вилимон, која је и по оцу и по мајци пореклом из Рашке... но презиме је Вилимон као презиме наводно узела по свом деди (очевом оцу), који је наводно био пољског порекла?

Према Вилимоновићима са Порекла ово име је постојало и код нас, видех да се помиње и у турском дефтеру Лепенице из 1833. године (извесни Вилимон Црноглавац), па се питам да није деда Биљане Вилимон неки наш Херцеговац?

Опростите још једном на оф-топику.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #1 послато: Фебруар 19, 2017, 01:31:12 поподне »
Мали ускочки упад на тему, али Вилимоновићи ме подсетише на концептуалну уметницу Биљану Вилимон, која је и по оцу и по мајци пореклом из Рашке... но презиме је Вилимон као презиме наводно узела по свом деди (очевом оцу), који је наводно био пољског порекла?

Према Вилимоновићима са Порекла ово име је постојало и код нас, видех да се помиње и у турском дефтеру Лепенице из 1833. године (извесни Вилимон Црноглавац), па се питам да није деда Биљане Вилимон неки наш Херцеговац?

Угред, на тему презимена Биљане Вилимон, нађох да се она рођено презива Пановић, а према подацима са нашег портала, Пановића је некад било у Поповом Пољу, у Херцеговини, одакле су се раселили према Црној Гори, Метохији и Западној Србији.



На мрежи Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #2 послато: Фебруар 19, 2017, 08:33:21 поподне »
Не бих желео да улазим у тумачење порекла презимена које је дотична уметница узела и приписујем га уметничкој слободи али ми је тешко замислити да се један Пољак, и то у јако блиској прошлости, асимилира и преузме српско презиме.

Не бих улазио у порекло самог личног имена које чини основу различитих варијанти овог српског презимена (Вилимоновић/Вилимановић/Филимоновић/Филимановић) јер ми се чини да не може битније да помогне у утврђивању самог порекла родова који носе било коју од претходно наведених варијанти.

Истраживањем порекла мог презимена сам утврдио да презиме Филимоновић носи више међусобно неповезаних родова, који потичу из уже Србије и са Косова и Метохије што ме је потакло да мало истражим учесталост и дистрибуцију личног имена Вилимон/Вилиман/Филимон у српским крајевима и закључак до кога сам дошао јесте да је учесталост била умерена у 18. и 19.веку и то искључиво на територији уже Србије и Косова, превасходно у западној и југозападној Србији.

На употребу овог личног имена нисам наишао у било ком другом крају који насељава српски народ те би било интересантно чути уколико неко од учесника на овом форуму има информацију или сазнања о широј географској дистрибуцији истог.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #3 послато: Фебруар 19, 2017, 09:53:09 поподне »
Ја могу само узгред напоменути да имена Филимон-Филиман и Вилимон-Вилиман срећемо у матичним књигама и пописном материјалу из 19. века широм Кнежевине Србије.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #4 послато: Фебруар 19, 2017, 09:54:48 поподне »
Хвала Equinoxe на коментару, сагласан сам са твојим мишљењем.

Мене је искрено копкнула поменута констатација да јој је деда Вилимон био пољског порекла, што ме из неког разлога одмах бацило у сумњу, с обзиром на место порекла, да бих касније дошао до података да таквог личног имена има и код нас међу Србима.

Тачније, помислих да је она то необично име нашла негде где није требала да тражи, и да је то одвело у кривом правцу - у Пољску.

Наравно, то је само неко размишљање на ово мало информација што имамо, можда јој је деда био пореклом Пољак, а рођењем добио српско име Вилимон.

Такође, не сумњам да су В/Филимон(овић)и разнородни, искрено, нисам се тим презименима толико ни водио, кад написах ово прво као поруку, али каснје издвајајући је у посебну тему, хтедох јој опет дати какав такав смисао, па направих место где би се могло убудуће рећи нешто о рецимо Вилимововићима, Филимоновићима и сличним презименима, али и о самом личном имену Вилимон.



На мрежи Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #5 послато: Фебруар 19, 2017, 11:29:54 поподне »
Ја могу само узгред напоменути да имена Филимон-Филиман и Вилимон-Вилиман срећемо у матичним књигама и пописном материјалу из 19. века широм Кнежевине Србије.

Било би заиста интересантно видети да ли је распоређено по територији односно, да ли је и неким крајевима Кнежевине било заступљеније него у другима. То би указало на неки конкретан друштвени утицај или општи тренд који је владао у том временском периоду. Једна ствар је сигурна а то је да ово лично име није било својствено српском народу у прошлости а да је варијанта тог имена дошла у наше крајеве са грчког говорног подручја. Мора се признати да јесте мало необично да то име продрло у наше крајеве тако касно. С обзиром да се ради о библијском имену, чудно је да није било у употреби током средњег века.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #6 послато: Фебруар 19, 2017, 11:45:31 поподне »
Било би заиста интересантно видети да ли је распоређено по територији односно, да ли је и неким крајевима Кнежевине било заступљеније него у другима. То би указало на неки конкретан друштвени утицај или општи тренд који је владао у том временском периоду. Једна ствар је сигурна а то је да ово лично име није било својствено српском народу у прошлости а да је варијанта тог имена дошла у наше крајеве са грчког говорног подручја. Мора се признати да јесте мало необично да то име продрло у наше крајеве тако касно. С обзиром да се ради о библијском имену, чудно је да није било у употреби током средњег века.

Да, то је занимљиво, можда ћемо нешто више открити кад будемо имали више грађе и литературе на располагању? Узгред, кад смо код Вилимона, у неким нашим северним крајевима постојало је или и данас постоји женско име Вилма, што би могло доћи као нека скраћена верзија имена Филимона/Вилимона, мада највероватније преузето од неког од суседних народа са којима су Срби били или и даље јесу у додиру (Мађари, Словаци, Чеси, Немци...)?



На мрежи Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #7 послато: Фебруар 19, 2017, 11:47:17 поподне »
Хвала Equinoxe на коментару, сагласан сам са твојим мишљењем.


Наравно, то је само неко размишљање на ово мало информација што имамо, можда јој је деда био пореклом Пољак, а рођењем добио српско име Вилимон.

Такође, не сумњам да су В/Филимон(овић)и разнородни, искрено, нисам се тим презименима толико ни водио, кад написах ово прво као поруку, али каснје издвајајући је у посебну тему, хтедох јој опет дати какав такав смисао, па направих место где би се могло убудуће рећи нешто о рецимо Вилимововићима, Филимоновићима и сличним презименима, али и о самом личном имену Вилимон.

Нема на чему! Сјајна Вам је идеја Amicuse. На једном месту се могу укрстити информације и отклонити сумње које можда постоје о сродничким везама припадника различитих родова који деле ово презиме.
Мени је требало доста времена да утврдим одсуство било какве везе са носиоцима истог презимена а с обзиром да већина наших људи настоји да утврди порекло или везу свог са другим родовима на најкраћи и најједноставнији начин, проста идентификација другог носиоца истог презимена доводи до нетачних закључака.

Што се Биљане Вилимон тиче, у праву сте, можда јој деда и јесте био Пољак и придружен роду Пановића из Новог Пазара. То јесте могуће. Оно што мене мало буни јесте управо та варијанта имена коју уметница користи јер ми не личи на пољску варијанту личној имена.
Покушаћу у наредним данима да истражим различите језичке верзије имена Филимон. То не би требало да буде сувише захтевно с обзиром да се помиње у Посланици апостола Павла Филимону а Нови завет је преведен на све светске језике.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #8 послато: Фебруар 19, 2017, 11:53:58 поподне »
Нема на чему! Сјајна Вам је идеја Amicuse. На једном месту се могу укрстити информације и отклонити сумње које можда постоје о сродничким везама припадника различитих родова који деле ово презиме.
Мени је требало доста времена да утврдим одсуство било какве везе са носиоцима истог презимена а с обзиром да већина наших људи настоји да утврди порекло или везу свог са другим родовима на најкраћи и најједноставнији начин, проста идентификација другог носиоца истог презимена доводи до нетачних закључака.

Што се Биљане Вилимон тиче, у праву сте, можда јој деда и јесте био Пољак и придружен роду Пановића из Новог Пазара. То јесте могуће. Оно што мене мало буни јесте управо та варијанта имена коју уметница користи јер ми не личи на пољску варијанту личној имена.
Покушаћу у наредним данима да истражим различите језичке верзије имена Филимон. То не би требало да буде сувише захтевно с обзиром да се помиње у Посланици апостола Павла Филимону а Нови завет је преведен на све светске језике.

Хвала, Еквиноксе! - Иначе, слажем се са свиме реченим. А било би одлично ако бисмо сазнали нешто више и о значењу самог имена Филимон! Многа на први поглед "безазлена" имена имају сасвим моћну симболику иза свога назива. Баш ме занима шта би могло бити значење имена Филимон? :)



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #9 послато: Фебруар 20, 2017, 12:09:11 поподне »
Хвала, Еквиноксе! - Иначе, слажем се са свиме реченим. А било би одлично ако бисмо сазнали нешто више и о значењу самог имена Филимон! Многа на први поглед "безазлена" имена имају сасвим моћну симболику иза свога назива. Баш ме занима шта би могло бити значење имена Филимон? :)

Пада на памет "Посланица Филимону", Нови Завет. Грчки Филимон "Φιλήμων" по српски би могао бити рецимо "Љуба"?  :)

Ван мреже Челић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Порекло презимена Вилимон(-овић)
« Одговор #10 послато: Март 05, 2018, 02:01:34 поподне »
Било би заиста интересантно видети да ли је распоређено по територији односно, да ли је и неким крајевима Кнежевине било заступљеније него у другима. То би указало на неки конкретан друштвени утицај или општи тренд који је владао у том временском периоду. Једна ствар је сигурна а то је да ово лично име није било својствено српском народу у прошлости а да је варијанта тог имена дошла у наше крајеве са грчког говорног подручја. Мора се признати да јесте мало необично да то име продрло у наше крајеве тако касно. С обзиром да се ради о библијском имену, чудно је да није било у употреби током средњег века.
Вилимоновића данас има и у селу Лепенац, засеок Вилимоновићи, недалеко од Бруса.