Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196424 пута)

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #520 послато: Октобар 09, 2019, 11:41:29 поподне »
Na Bošnjački DNK sam utvrdio da Destanovici i ostala bratstva iz Prijepolja ne pripadaju rodu Kuča već Keljmendima

Послато са SM-A105F помоћу Тапатока


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #521 послато: Новембар 11, 2019, 01:57:19 поподне »
Видим да су прије пар дана стигли и резултати надоградње BigY700 теста за Божовића Куча, мислио сам да ће Бане коментарисати, па нисам помињао.

Засад нема промјена у вези терминалног СНП-а код ФТДНА, BY165837, није искључено да ће бити. Немам увид у Зећировићеве резултате,а Томовић који је на пројекту је радио само BigY500, па се ту нема шта ни очекивати.

Да ли неко зна ко је четврти Куч који је радио BiGY са ознаком мјеста поријекла Њемачка (у ствари можда је само тестирао терминални кучки СНП)?

Везано за Куче, најинтересантнија ми је њихова тренутна генетска изолованост, тј. уско грло које је прилично дуго трајало.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #522 послато: Новембар 12, 2019, 09:39:16 пре подне »
Видим да су прије пар дана стигли и резултати надоградње BigY700 теста за Божовића Куча, мислио сам да ће Бане коментарисати, па нисам помињао.

Засад нема промјена у вези терминалног СНП-а код ФТДНА, BY165837, није искључено да ће бити. Немам увид у Зећировићеве резултате,а Томовић који је на пројекту је радио само BigY500, па се ту нема шта ни очекивати.

Да ли неко зна ко је четврти Куч који је радио BiGY са ознаком мјеста поријекла Њемачка (у ствари можда је само тестирао терминални кучки СНП)?

Везано за Куче, најинтересантнија ми је њихова тренутна генетска изолованост, тј. уско грло које је прилично дуго трајало.

Нисам био приметио Божовићеве резултате. Хвала.
Што се тиче Куча из Немачке није ми познато о коме се ради.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #523 послато: Новембар 12, 2019, 10:09:03 пре подне »
Нисам био приметио Божовићеве резултате. Хвала.
Што се тиче Куча из Немачке није ми познато о коме се ради.

Сад видим, овај из Њемачке јесте такође радио BiGY. Значи четири Куча са BiGY: Божовић, Томовић, Зећировић и анонимни из Њемачке.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #524 послато: Новембар 12, 2019, 10:44:53 пре подне »
Сад видим, овај из Њемачке јесте такође радио BiGY. Значи четири Куча са BiGY: Божовић, Томовић, Зећировић и анонимни из Њемачке.

Vidjeh autosomalni rezultat Zećirovića, 64% istočna Evropa, 27% jugoistočna Evropa i 6% Anadolija. Iznenađen sam da je balkanska komponenta toliko niska a istočna Evropa toliko visoka, prije svega jer je u Sandžaku i Brdima Ev13 visoka.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #525 послато: Новембар 12, 2019, 11:23:53 пре подне »
Vidjeh autosomalni rezultat Zećirovića, 64% istočna Evropa, 27% jugoistočna Evropa i 6% Anadolija. Iznenađen sam da je balkanska komponenta toliko niska a istočna Evropa toliko visoka, prije svega jer je u Sandžaku i Brdima Ev13 visoka.

Не мора то ништа да значи. Зећировићи, иако Кучи по поријеклу, дуго су боравили на простору Полимља, па је и ту било мијешања. Видим имају и нешто јачи проценат Анадолије.

Послије свих могућих етничких процеса на нашим просторима, не вјерујем да директно можемо везивати ове проценте аутосомалне генетике са Y хаплогрупама. Довољна је једна баба са израженијом источноевропском генетиком у родословном стаблу, па да проценти оду у том правцу.

Мислим да би нека анализа аутосомалне генетике која би се више заснивала на дугачким сегментима хромозома била смисленија. Када видим своја најближа аутосомална поклапања са дугачким сегментима, онда се ту малтене искључиво ради о крајишким Србима, што је и очекивано, јер сам full-blooded Крајишник, најмање 300-400 година уназад.


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #526 послато: Јануар 19, 2020, 06:13:26 поподне »
https://www.yfull.com/tree/E-BY168279/

 Овај нови је Албанац? Покушавам доћи до неке информације о овом тестираном. 1485. пола имена у Кучима је било албанско, етимилогија племенског назива...  Изгледа да је ово Dante Labs WGS, не BigY. Чак 6 SNP-ова не дијели са Кучима. Видио сам да се појавио нови E-BY168279 без заставе, али сам мислио да је Нијемац са FTDNA који је E-BY168279*.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #527 послато: Јануар 23, 2020, 05:02:53 поподне »
 Могао би ово бити Бонкећ/Триеши. Јер се давно кад је тестиран чинило да има 1000 г. удаљености са Кучима. Мислим да је један админ тад рекао да је негдје 7/37 што изгледа више у том региону удаљености. Највјероватније је Dante Labs јер не изгледа да је BigY (једино ако је Нијемац ставио албанску заставу  :o ).
 
 Због његових STR се сумњало да ће подићи TMRCA.
 http://www.gjenetika.com/wp-content/uploads/2019/05/E-Z5018.png

Ван мреже Ратковић од Кучина

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #528 послато: Јун 01, 2020, 01:57:18 пре подне »
Остају још нека досељена братства:

Ровчани: Будинићи Бојановићи, Булатовићи (Оташевић, Тодић, Будинић, Томашевић, Боланџић), Чигомани исељени, горе спомињани Стјеловићи Вујичићи у Затријебчу

Љуљановићи, поријеклом из Диноше, помијешали се са Криводољанима, један дио братства остао у Лединама (Фундина): муслимани Мустафагићи, Прековићи, Цурићи

Миловићи (Ђерковићи) од Братножића Баљевића

Пуровићи, муслимани, из Зете, били православни

То би било то што се тиче Куча. Надам се да никог нисам заборавио.

Да ли су у међувремену вршена тестирања неког од Миловића, Ђерковића, Браковића или Џокића (из Куча) и какви су резултати? Лично сам заинтересован...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #529 послато: Јун 01, 2020, 05:34:40 поподне »
Да ли су у међувремену вршена тестирања неког од Миловића, Ђерковића, Браковића или Џокића (из Куча) и какви су резултати? Лично сам заинтересован...

Ниједно од та четири братства није тестирано до сада.

Ван мреже Ратковић од Кучина

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #530 послато: Јун 02, 2020, 02:17:14 поподне »
Ниједно од та четири братства није тестирано до сада.
Хвала.

Питам из разлога сопственог и порекла Несторовића, Лучића и Ратковића из Пријепоља, а који су се, по овдашњем предању доселили из Куча, тј. доселио се њихов отац, по предању, свештеник, са своја три сина, од којих насташе ова три братства.
Најпре су се, по предању, населили у село Кучин (тромеђа Пријепоља, Прибоја и Нове Вароши), где остаје само најмлађи брат Ратко, док се два старија брата селе у Велику Жупу (око 18км пешице узводно уз Лим), од којих настају Несторовићи и Лучићи. Сви славе искључиво Никољдан.

Осим усменог предања, цитираћу и следеће:

1) "(...) Септембра 1940. био сам у том селу и овде ћу изнети што сам сазнао о његову грнчарству; у Џурову нисам био.
У Кучину се баве лончарством Ратковићи, којих има око 20 кућа (славе Никољдан). Старином су Браковићи из Куча, одакле је дошао отац Ратка, прадеда Милорада Ратковића (коме је 1940. било 45 год.). Према томе, њихово пресељење пада у другу половину 18 века. (...)" - "Лончарство у Кучину и Џурову" - др Миленко С. Филиповић (примљено на седници Научног савета Етнографског института САНУ 29.12.1950)

2) "(...)Поуздано се само може рећи да су садашње фамилије Ратковића и Филиповића најстарији досељеници у Кучину и да су се доселиле из племена Куч из Црне Горе пре два и по до три века. Легенда каже да се Кучин звао Драча па по досељеним фамилијама из Куча добило име Кучин. Друга верзија каже да су давно калуђери манастира Ораховице у Мажићу у овом селу сијали конопљу и да је по њеном влакну – кучини, село добило име.
Досељеници из Куча нашли су староседеоце,  фамилије Кепиће, Буквиће, Тртовиће, Папиће... који су временом ишчезли. Буквићи су се бавили грнчарством правећи црепуље, лонце и друго, од глине, за кување и печење хлеба. Од Буквића су занат преузели Ратковићи и обављали га све до 1965. године када је потпуно ишчезао јер га је потиснуо вакат и савремени живот." - "Село Кучин и његови становници - село са три  капије" - Милан Филиповић (делови из бројних рукописаа које је оставио за собом, конкретно ово је писано негде 70-их година XX века, иначе живео од 1910. до 2001. године).

Е, сада, према подацима ДНК пројекта, тестирани су по један Несторовић, Лучић и Ратковић и сва тројица су I1>P109>FGC22045, дакле Дробњаци, односно Новљани, док међу Кучима, засада, ако сам добро прегледао податке, нема забележених I1.

Надам се да сам успео да објасним "проблем", а да нисам отишао прешироко...  ;)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #531 послато: Јун 02, 2020, 05:12:56 поподне »
Разумем сада зашто питате за та четири братства. Миловићи и њихов огранак Ђерковићи имају предање о пореклу из Братоножића, исто као и Браковићи од којих поменута братства из Пријепоља потичу према предању. Међутим, питање је да ли су Браковићи заиста род са Миловићима. Са Џокићима сигурно нису род, они су староседеоци који су се прибратили Миловићима. Ево шта пише Миљан Јокановић о пореклу Браковића, које Ердељановић из неког разлога уопште не помиње:

Браковићи у Дољанима били су досељени на Сјенице из Братоножића. Заправо, тамо се доселио Милутин Јанков. Он је био ожењен са Сјеница, жена му се звала Боса. Био је и перјаник. Његови потомци знали су да ми кажу само пет кољена. Добротом инж. Димитрије Вељовића у њихов родослов сам унио још 20 кољена – закључно са Младеном. Милутин се доселио из с. Вилца. У Дољане се преселио Лазар Милутинов са Сјеница, гдје и данас живи његово потомство. Славе св. Николу. У Кучима су им сродни “Берковићи и Миловићи на Безјову, јер су и ови досељени из Братоножића.

Дакле, то је неко рођакање на основу племенског порекла. За Миловиће се рецимо јасно каже да потичу од Баљевића из Братоножића за које је утврђено да припадају Q хаплогрупи. Проблем са предањем из Пријепоља је што ниједно једино братство из самих Куча и Братоножића не припада роду Новљана. Али свакако би требали ви из Пријепоља да организујете тестирање неког Браковића, па да разрешите дилему.

Ван мреже Ратковић од Кучина

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #532 послато: Јун 03, 2020, 01:50:30 пре подне »
Миловићи и њихов огранак Ђерковићи имају предање о пореклу из Братоножића, исто као и Браковићи од којих поменута братства из Пријепоља потичу према предању. Међутим, питање је да ли су Браковићи заиста род са Миловићима. Са Џокићима сигурно нису род, они су староседеоци који су се прибратили Миловићима. Ево шта пише Миљан Јокановић о пореклу Браковића, које Ердељановић из неког разлога уопште не помиње:

За Миловиће се рецимо јасно каже да потичу од Баљевића из Братоножића за које је утврђено да припадају Q хаплогрупи. Проблем са предањем из Пријепоља је што ниједно једино братство из самих Куча и Братоножића не припада роду Новљана. Али свакако би требали ви из Пријепоља да организујете тестирање неког Браковића, па да разрешите дилему.

Знам за то Миљаново у књизи "Племе Куча - етничка историја". Али он то пише под поднасловом "4. Мања братства у Кучима".

Али, када касније у књизи даје преглед стабла кучких братстава, на страни 683 (и даље) наводи да су Миловићи, Ђерковићи, Браковићи и Џокићи од истог претка (дакле, ем да су од Куча, само да су вероватно неко време живели у Братоножићима, ем да су близак род). И ту се види да су Миловићи и Ђераковићи од два брата (Мило и Ђерко), док им је Никола (од којих су Браковићи) брат од стрица.

Е, сад за Џаковиће је врло могуће да су се побратимили (или прибратимили, тј. придружили овим првима) јер се у том стаблу, иако их показује заједно, не види веза лозе Џаковића и ове три.

У истој књизи наоводи се и следеће:
"Петар Мркоњић је до 1902. утврдио да су се у Полимље и Потарје, Кричак - Колашин, из Куча доселила два брата. Један је био свештеник, а други се звао Бошко. Од њих двојице множило се велико потомство. Било их је око 300 пушака и 140 породица. Они потичу од братства Скендеријаша. Тамо су се разродили: Мемићи, Мицани, Поповићи, Бошковићи (Алиловићи), Баири, Дулани, итд. Славили су св. Николу. Касније су пријешли у ислам, осим ових које ћемо навести по мјестима становања:
Нестори у селима: Дриљани, Виницка, Пали и Избичани. Славе св. Николу.
(...)
Ратковићи у с. Кучини и Мажићима. Они су од Нестора. Славе св. Николу
."

Е, сад, ово је ТРЕЋА ТЕЗА о нашем досељавању: 1) по ДНК, засад, из Дробњака, 2) по овом писању Филиповића из 1940. где му Милорад Ратковић (рођен 1895.) каже да су Ратковићи доселили из Куча и то из Браковића и 3) ова сад наведена, по Петру Мркоњићу, који каже да су од Куча, али од братства Скендеријаша.

Иначе, ова Мркоњићева "устврдња" има неке "предности":
1) по предању овдашњем, тај Нестор који се доселио из Куча са три сина је био свештеник;
2) ово исто да се су се намножили такође пије воду, јер и Ратковића и Несторовића има много (и у Пријепољу, Прибоју и Новој Вароши, али и касније одсељених даље "за Србију"), а такође има и много оних I1>P109 у Пријепољу;
3) прилично тачно (уз неке грешчице) наводи где су насељени Нестори (односно Несторовићи): Дриљани (вероватно мисли на Думљане, пошто Дриљани не постоје у ПП), Виницка, Извичани (вероватно мисли на Избичањ, пошто Избичани не постоје или је дошло до корекције имена села) и Пали (то не знам да постоји у ПП). Исто тако за Ратковиће каже да су у селу Кучини (тј. Кучин, без ово И на крају) и Мажићима (заправо је у засеоку Дежује, између Кучина и Мажића, мада сада ту више нема Ратковића, али су некад живели и ту);
4) Наводи да су Ратковићи од Нестора, што је опет поклапање са овдашњим предањем.

Непоклапања са овдашњим предањем и овим што је утврдио Петар Мркоњић 1902:
1) не помиње Лучиће (а који се овде узимају као трећа фамилија од Нестора, мада се можда они још нису у то време били јасно одвојили од Несторовића, јер су се, по овдашњем предању, та два брата од којих су Несторовићи и Лучићи заједно из Кучина одселили за Велику Жупу - Виницка); Иначе и Лучићи су P109;
2) Мркоњић наводи да су од та два брата из Куча и Новаковићи, али тестирани Нованковић из Диваца није I1, већ I2 > I-PH908 (додуше ти Новаковићи из диваца славе св. цара Констатина и царицу Јелену - срећна им слава  ;). Међутим, Новаковиће које Мркоњић помиње нису из Диваца, већ из села Џурова (суседно село селу Кучин), а ти Новаковићи славе св. Николу (и нисам сигуран да су својта са овим првим Новаковићима). Е, ти Новаковићи из Џурова нису још тестирани.

И на крају, све остале које помиње Мркоњић, а који су наводно од ове двојице браће: Никитовићи из Сјеверина, Никовићи из Џурова и др., Нинчићи из Бабина, Раповићи (муслимани у Кричу и Маочу), Ружичићи (муслимани у Кричку, од Мицана), Станићи у фочанском крају, Цмиљановићи (у Коритнику, Ожеговићима и Машицама, мада вероватније да мисли на Нашице), Човићи из Камене Горе и др. и муслимани: Мемићи, Мицани (у Колашину), Бошковићи (Алиловићи), Баири, Дулани, као ни ови поменути Новаковићи из Џурова - НИСУ ТЕСТИРАНИ. Оно што је занимљиво, сви поменути који нису муслимани, осим Цмиљановића (св. Ђорђе) славе Никољдан.

И да то не буде све - у још једном делу "11. Регистар братстава" пише следеће:
"За регистрована братства - исељеници из племена Куча у тексту "Исељавања Куча", назначена су мјеста њиховог насељавања. Поштовани читаоци могу да користе, према интересовању, наведену литературу"
...па онда следе набрајања...
"127. Браковићи у Дољанима
628. Лучићи у Дабиновцу
813. Нестари
(вероватно Нестори) у Зриљане, Вињско Поље и Избичине (вероватно Избичањ)
1044. Ратковићи у Кучин и Нашице
« Последња измена: Јун 03, 2020, 01:59:06 пре подне Ратковић од Кучина »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #533 послато: Јун 03, 2020, 11:19:55 пре подне »
Знам за то Миљаново у књизи "Племе Куча - етничка историја". Али он то пише под поднасловом "4. Мања братства у Кучима".

Али, када касније у књизи даје преглед стабла кучких братстава, на страни 683 (и даље) наводи да су Миловићи, Ђерковићи, Браковићи и Џокићи од истог претка (дакле, ем да су од Куча, само да су вероватно неко време живели у Братоножићима, ем да су близак род). И ту се види да су Миловићи и Ђераковићи од два брата (Мило и Ђерко), док им је Никола (од којих су Браковићи) брат од стрица.

Е, сад за Џаковиће је врло могуће да су се побратимили (или прибратимили, тј. придружили овим првима) јер се у том стаблу, иако их показује заједно, не види веза лозе Џаковића и ове три.

У истој књизи наоводи се и следеће:
"Петар Мркоњић је до 1902. утврдио да су се у Полимље и Потарје, Кричак - Колашин, из Куча доселила два брата. Један је био свештеник, а други се звао Бошко. Од њих двојице множило се велико потомство. Било их је око 300 пушака и 140 породица. Они потичу од братства Скендеријаша. Тамо су се разродили: Мемићи, Мицани, Поповићи, Бошковићи (Алиловићи), Баири, Дулани, итд. Славили су св. Николу. Касније су пријешли у ислам, осим ових које ћемо навести по мјестима становања:
Нестори у селима: Дриљани, Виницка, Пали и Избичани. Славе св. Николу.
(...)
Ратковићи у с. Кучини и Мажићима. Они су од Нестора. Славе св. Николу
."

Е, сад, ово је ТРЕЋА ТЕЗА о нашем досељавању: 1) по ДНК, засад, из Дробњака, 2) по овом писању Филиповића из 1940. где му Милорад Ратковић (рођен 1895.) каже да су Ратковићи доселили из Куча и то из Браковића и 3) ова сад наведена, по Петру Мркоњићу, који каже да су од Куча, али од братства Скендеријаша.

Иначе, ова Мркоњићева "устврдња" има неке "предности":
1) по предању овдашњем, тај Нестор који се доселио из Куча са три сина је био свештеник;
2) ово исто да се су се намножили такође пије воду, јер и Ратковића и Несторовића има много (и у Пријепољу, Прибоју и Новој Вароши, али и касније одсељених даље "за Србију"), а такође има и много оних I1>P109 у Пријепољу;
3) прилично тачно (уз неке грешчице) наводи где су насељени Нестори (односно Несторовићи): Дриљани (вероватно мисли на Думљане, пошто Дриљани не постоје у ПП), Виницка, Извичани (вероватно мисли на Избичањ, пошто Избичани не постоје или је дошло до корекције имена села) и Пали (то не знам да постоји у ПП). Исто тако за Ратковиће каже да су у селу Кучини (тј. Кучин, без ово И на крају) и Мажићима (заправо је у засеоку Дежује, између Кучина и Мажића, мада сада ту више нема Ратковића, али су некад живели и ту);
4) Наводи да су Ратковићи од Нестора, што је опет поклапање са овдашњим предањем.

Непоклапања са овдашњим предањем и овим што је утврдио Петар Мркоњић 1902:
1) не помиње Лучиће (а који се овде узимају као трећа фамилија од Нестора, мада се можда они још нису у то време били јасно одвојили од Несторовића, јер су се, по овдашњем предању, та два брата од којих су Несторовићи и Лучићи заједно из Кучина одселили за Велику Жупу - Виницка); Иначе и Лучићи су P109;
2) Мркоњић наводи да су од та два брата из Куча и Новаковићи, али тестирани Нованковић из Диваца није I1, већ I2 > I-PH908 (додуше ти Новаковићи из диваца славе св. цара Констатина и царицу Јелену - срећна им слава  ;). Међутим, Новаковиће које Мркоњић помиње нису из Диваца, већ из села Џурова (суседно село селу Кучин), а ти Новаковићи славе св. Николу (и нисам сигуран да су својта са овим првим Новаковићима). Е, ти Новаковићи из Џурова нису још тестирани.

И на крају, све остале које помиње Мркоњић, а који су наводно од ове двојице браће: Никитовићи из Сјеверина, Никовићи из Џурова и др., Нинчићи из Бабина, Раповићи (муслимани у Кричу и Маочу), Ружичићи (муслимани у Кричку, од Мицана), Станићи у фочанском крају, Цмиљановићи (у Коритнику, Ожеговићима и Машицама, мада вероватније да мисли на Нашице), Човићи из Камене Горе и др. и муслимани: Мемићи, Мицани (у Колашину), Бошковићи (Алиловићи), Баири, Дулани, као ни ови поменути Новаковићи из Џурова - НИСУ ТЕСТИРАНИ. Оно што је занимљиво, сви поменути који нису муслимани, осим Цмиљановића (св. Ђорђе) славе Никољдан.

И да то не буде све - у још једном делу "11. Регистар братстава" пише следеће:
"За регистрована братства - исељеници из племена Куча у тексту "Исељавања Куча", назначена су мјеста њиховог насељавања. Поштовани читаоци могу да користе, према интересовању, наведену литературу"
...па онда следе набрајања...
"127. Браковићи у Дољанима
628. Лучићи у Дабиновцу
813. Нестари
(вероватно Нестори) у Зриљане, Вињско Поље и Избичине (вероватно Избичањ)
1044. Ратковићи у Кучин и Нашице
Поздрав земо,драго ми је да има неко још из ПП на форуму.Видим да си добро загазио у трагање али не укапирах јеси ли и сам урадио тест?Што се тиче тестираних Новљана који су дошли из Куча,мислим да ту нема ништа необично. Ако удјеш на табелу пројекта видеќеш да доста Куча насељава управо Бродарево и Жупу са околним селима.Тако ценим и да су и Лучиќи и Несторовиќи дошли из Куча али да нису то и генетски.Мислим да има Милачиќа из Куча који су Новљани са предањем да су Дрекали.А то свакако замоли Ивана да ти појасни ,то ми само паде на памет као могуќа повезаност,а можда је само случајност...

Ван мреже Ратковић од Кучина

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #534 послато: Јун 03, 2020, 12:55:59 поподне »
Поздрав земо,драго ми је да има неко још из ПП на форуму.Видим да си добро загазио у трагање али не укапирах јеси ли и сам урадио тест?Што се тиче тестираних Новљана који су дошли из Куча,мислим да ту нема ништа необично. Ако удјеш на табелу пројекта видеќеш да доста Куча насељава управо Бродарево и Жупу са околним селима.Тако ценим и да су и Лучиќи и Несторовиќи дошли из Куча али да нису то и генетски.Мислим да има Милачиќа из Куча који су Новљани са предањем да су Дрекали.А то свакако замоли Ивана да ти појасни ,то ми само паде на памет као могуќа повезаност,а можда је само случајност...

Отпоздрав, земо!
Разумем шта причаш. Ја сам родословом почео да се бавим још 2012, онако пешке, од човека до човека, гробља, старе матичне и црквене књиге, мада ми је много у почетку помогао родослов који је Милан Филиповић (1910-2001) био направио за све фамилије из Кучина, највише што нисам губио времена, већ сам имао "мапу" и лакше сам могао после да правим "стратегију". Заправо те 2012. за неких 5-6 месеци сам највише и урадио. Овдашњу фамилију сам сву похватао, имам неколико проблема са неким одсељенима "за Србију". Међутим, сви покушаји да лоцирам место одакле су дошли - ништа, па ме је то мало деморалисало. Јесам потом повремено нешто радио на ту тему, али све танко. Додуше, у међувремену стигло и троје деце, па нисам имао времена као пре.

У међувремену се појавио ДНК пројекат и од старта почео да гајим наду (уз свест да ће проћи доста времена и да је потребно много тестирања).
Тестирао се један Ратковић из села мог порекла. Међутим, скроз смо друга грана, заједнички предак пето колено.
Тако да се још нисам тестирао, али сам одлучио, само да се организујем, без обзира на тог мог рођака (јер је свашта могуће: усвајања, призећења, "швалерације" ;)), али, шалу на страну, хоћу да урадим "детаљан" тест како би повећао шансе за неко "повезивање".

Упознат са тим о чему причаш за Куче. Знам да предања могу лако да се "фалсификују" (што свесно, што несвесно, а можда и да се заметне траг... било Турцима, било некима којима је "дугована крв", нпр.), но ипак ми је чудно да сви чувају "сећање" на то кучко порекло. Због тога ми је реална варијанта да се један део Новљана населио у Кучима или уз Куче и после се отуд доселио овамо у ПП. Но и ту постоје, бар за ове моје, две варијанте: предање да су од Браковића и писање Петра Мркоњића 1902. да су од Скендеријаша (овај назив се користио за Куче из Скадарског санџака: "(...)писао вредни истраживач завичајне историје, Вукоман Шалипуровић. Објашњавајући откуд надимак Скендеријаши он пише: “Од краја 16. века, а нарочито после Велике сеобе, у Полимље је досељено много Куча. Они су продрли низ Лим све до Мажића. Досељени Кучи нарочито су много населили Комаран, који је скоро био испражњен сеобом. Пошто су се доселили из Скадарског санџака околни становници су их звали Скендеријашима (турцизирани назив Скадра)...Име Скендеријаши носиле су и врло угледне породице па и породица Дамјановића, односно Петровића која се доселила из Комарана у Пријепоље на почетку 19. века а затим отселила за Сарајево. " - извор: http://www.savindan.org.rs/index_htm_files/26%20ceo.pdf). Наравно, и ту је проблем, које фамилије из Куча су називали "Скендеријашима".

У овој варијанти Браковићи је проблем што међу Кучима није забележена ова I1>P109, додуше, нису ни тестирани Миловићи и Ђерковићи (да оставимо Џокиће по страни, јер Миљан Јокановић на једном месту наводи да су "остаци Џокића припојени Миловићима").

Има и једна занимљивост. На "граници" општина Беране и Бијело Поље видим да је забележена I1>P109 (нисам нашао које су фамилије у питању). Е, ту одмах у близини (2-3км) налази се манастир Калудре и село Калудре, а одмах следеће село је Заград.
Занимљивост је што се мој заселак у Кучину зове Калудре, а суседни заселак (који припада селу Џурово) - Заград. Наравно, вероватно је случајност у питању је, према оном што сам читао, назив калудре се везује или за турски "кале" (тврђава, њени остаци) или за романизовано "калударе" (за калуђере, односно калуђерско имање). Зато и кажем да је вероватно случајност, јер те беранске Калудре вероватно воде назив од тог манастирског имања, а код нас у Заграду има тзв. Јеринград (Ковинград), по чему су и Заград и Калудре (Пријепољске) вероватно добили име (први од основе "град", други од основе "кале"; Калудре од Јеринграда дели само поток Џуровска ријека).

Наравно, ово је све угрубо, има ту још детаља, а има и још на десетине неких појединости, али то би већ било за отварање посебне теме (надам се да ће и бити).

Све у свему - "истина је негде тамо".  ;)
« Последња измена: Јун 03, 2020, 01:02:47 поподне Ратковић од Кучина »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #535 послато: Јун 03, 2020, 01:24:43 поподне »
Отпоздрав, земо!
Разумем шта причаш. Ја сам родословом почео да се бавим још 2012, онако пешке, од човека до човека, гробља, старе матичне и црквене књиге, мада ми је много у почетку помогао родослов који је Милан Филиповић (1910-2001) био направио за све фамилије из Кучина, највише што нисам губио времена, већ сам имао "мапу" и лакше сам могао после да правим "стратегију". Заправо те 2012. за неких 5-6 месеци сам највише и урадио. Овдашњу фамилију сам сву похватао, имам неколико проблема са неким одсељенима "за Србију". Међутим, сви покушаји да лоцирам место одакле су дошли - ништа, па ме је то мало деморалисало. Јесам потом повремено нешто радио на ту тему, али све танко. Додуше, у међувремену стигло и троје деце, па нисам имао времена као пре.

У међувремену се појавио ДНК пројекат и од старта почео да гајим наду (уз свест да ће проћи доста времена и да је потребно много тестирања).
Тестирао се један Ратковић из села мог порекла. Међутим, скроз смо друга грана, заједнички предак пето колено.
Тако да се још нисам тестирао, али сам одлучио, само да се организујем, без обзира на тог мог рођака (јер је свашта могуће: усвајања, призећења, "швалерације" ;)), али, шалу на страну, хоћу да урадим "детаљан" тест како би повећао шансе за неко "повезивање".

Упознат са тим о чему причаш за Куче. Знам да предања могу лако да се "фалсификују" (што свесно, што несвесно, а можда и да се заметне траг... било Турцима, било некима којима је "дугована крв", нпр.), но ипак ми је чудно да сви чувају "сећање" на то кучко порекло. Због тога ми је реална варијанта да се један део Новљана населио у Кучима или уз Куче и после се отуд доселио овамо у ПП. Но и ту постоје, бар за ове моје, две варијанте: предање да су од Браковића и писање Петра Мркоњића 1902. да су од Скендеријаша (овај назив се користио за Куче из Скадарског санџака: "(...)писао вредни истраживач завичајне историје, Вукоман Шалипуровић. Објашњавајући откуд надимак Скендеријаши он пише: “Од краја 16. века, а нарочито после Велике сеобе, у Полимље је досељено много Куча. Они су продрли низ Лим све до Мажића. Досељени Кучи нарочито су много населили Комаран, који је скоро био испражњен сеобом. Пошто су се доселили из Скадарског санџака околни становници су их звали Скендеријашима (турцизирани назив Скадра)...Име Скендеријаши носиле су и врло угледне породице па и породица Дамјановића, односно Петровића која се доселила из Комарана у Пријепоље на почетку 19. века а затим отселила за Сарајево. " - извор: http://www.savindan.org.rs/index_htm_files/26%20ceo.pdf). Наравно, и ту је проблем, које фамилије из Куча су називали "Скендеријашима".

У овој варијанти Браковићи је проблем што међу Кучима није забележена ова I1>P109, додуше, нису ни тестирани Миловићи и Ђерковићи (да оставимо Џокиће по страни, јер Миљан Јокановић на једном месту наводи да су "остаци Џокића припојени Миловићима").

Има и једна занимљивост. На "граници" општина Беране и Бијело Поље видим да је забележена I1>P109 (нисам нашао које су фамилије у питању). Е, ту одмах у близини (2-3км) налази се манастир Калудре и село Калудре, а одмах следеће село је Заград.
Занимљивост је што се мој заселак у Кучину зове Калудре, а суседни заселак (који припада селу Џурово) - Заград. Наравно, вероватно је случајност у питању је, према оном што сам читао, назив калудре се везује или за турски "кале" (тврђава, њени остаци) или за романизовано "калударе" (за калуђере, односно калуђерско имање). Зато и кажем да је вероватно случајност, јер те беранске Калудре вероватно воде назив од тог манастирског имања, а код нас у Заграду има тзв. Јеринград (Ковинград), по чему су и Заград и Калудре (Пријепољске) вероватно добили име (први од основе "град", други од основе "кале"; Калудре од Јеринграда дели само поток Џуровска ријека).

Наравно, ово је све угрубо, има ту још детаља, а има и још на десетине неких појединости, али то би већ било за отварање посебне теме (надам се да ће и бити).

Све у свему - "истина је негде тамо".  ;)
Нисам те најбоље разумео за тог тестираног родјака,како мислиш имате заједничког претка а друга су грана?Причамо ли само о очинској линији или и о бабској?

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #536 послато: Јун 03, 2020, 02:17:26 поподне »
https://www.google.rs/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.listpolimlje.info/index.php/drustvo/item/1009-susr-br-s-v-iz-pl-n-uc-un-c-v-u-nj-v-di&ved=2ahUKEwjzn8STzeXpAhUhQEEAHUyuA3oQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw2Etgv8YNt-tvIEpoNWVoe8&cshid=1591185897953
На основу ваше ДНК анализе испаде да ниједна од ових породица није од Куча , мада што се Гојаковића тиче , чини ми се да ови хришћани У Комарану јесу Дрекаловићи , а ови из Гробница нису , и да су доста раније живели у Комарану него ови

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #537 послато: Јун 03, 2020, 03:02:29 поподне »
https://www.google.rs/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.listpolimlje.info/index.php/drustvo/item/1009-susr-br-s-v-iz-pl-n-uc-un-c-v-u-nj-v-di&ved=2ahUKEwjzn8STzeXpAhUhQEEAHUyuA3oQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw2Etgv8YNt-tvIEpoNWVoe8&cshid=1591185897953
На основу ваше ДНК анализе испаде да ниједна од ових породица није од Куча , мада што се Гојаковића тиче , чини ми се да ови хришћани У Комарану јесу Дрекаловићи , а ови из Гробница нису , и да су доста раније живели у Комарану него ови
Шта је ово данас,да није дан општине?Поздрав за ПП.Овај Гојаковиќ из Гробница је ПХ908, а за ту потврду о Дрекаловиќима,чини ми се треба сачекати.Јер ми ср чини да ту нису чиста посла.Опет је Иван најбоља адреса и за то...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #538 послато: Јун 03, 2020, 03:13:24 поподне »
Шта је ово данас,да није дан општине?Поздрав за ПП.Овај Гојаковиќ из Гробница је ПХ908, а за ту потврду о Дрекаловиќима,чини ми се треба сачекати.Јер ми ср чини да ту нису чиста посла.Опет је Иван најбоља адреса и за то...
https://books.google.rs/books?id=fTbUAAAAMAAJ&pg=PA44&lpg=PA44&dq=%D0%93%D0%BE%D1%98%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B8+%D0%9C%D0%BE%D1%98%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86&source=bl&ots=Cx4J4jp3dw&sig=ACfU3U2JvfCh4OtslR3-Rsp9E4gtjA43lQ&hl=sr&sa=X&ved=2ahUKEwiPwJer3OXpAhUyQEEAHTd5COgQ6AEwDXoECAQQAQ Ево овде стоји да код Пријепоља постоји село Гојаковићи , али да их ту више нема већ да су се доселили Дрекаловићи из Куча , па врв су узели њихово презиме , јер Гојаковић из Гробница тврди да су досељени 1759-e из Комарана , а ови данас који су у Комарану тврде да су 1870-e .

Ван мреже Ратковић од Кучина

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #539 послато: Јун 03, 2020, 04:09:16 поподне »
Нисам те најбоље разумео за тог тестираног родјака,како мислиш имате заједничког претка а друга су грана?Причамо ли само о очинској линији или и о бабској?
Можда се нисам добро изразио, исти нам наврдеда, али...
У међувремену се изродило много Ратковића, јер је бивало и по пет синова, ни ни то није толико битно, већ циљам на случајеве кад се неко негде призети и узме презиме, на разрођавање у случајевима неверства, на случај усвојења,...
Заправо, један старији човек из суседног села који више није међу живима (рођен 1926) ми је причао да је од свог деде слушао да један мали део Ратковића нису Ратковићи, јер је једна породица која је остала без мушких потомака усвојила једног слугу који се "добро показао", али није могао да се сети на кога се то односи. Међ' неколико Ратковића нисам добио ту потврду.
Због тога бих се тестирао да одагнам и најмању сумњу. И, свакако, да одрадим комплетну анализу.