Аутор Тема: Топоним Змај-Кук у Дабру?  (Прочитано 1512 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Топоним Змај-Кук у Дабру?
« послато: Септембар 11, 2019, 01:43:55 пре подне »
Читајући о херцеговачкој фамилији Рупар, у књизи Херцеговина од Јевте Дедијера, наишао сам на податак да су Рупари "најприје становали у Дабру, у Долу под Змај-Куком". Да ли неко зна о ком локалитету се ради? У питању је неко место у Дабарском пољу али нигде не могу да пронађем тај Змај-Кук, а Долова има разних. Пошто је у питању "кук", вероватно се ради о некој чуки, врху брда, или тако нечему. Наишао сам на топоним Змај-кук на стилизованој мапи тока реке Брегаве, али то је изгледа назив за неку окуку на току реке, коју такође не могу да пронађем на топографској мапи.


Помишљам да је До који се помиње у Дедијеровој реченици можда Љути До у Дабарском пољу. На брду изнад њега, према Трусини, постоји пећина по имену Змајевка, па можда је ту негде и Змај-Кук.

Има ли познавалаца топонимије и географије Дабра да око овога помогну?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Топоним Змај-Кук у Дабру?
« Одговор #1 послато: Септембар 11, 2019, 12:46:32 поподне »
У сиџилу се помиње Рупар 1770. г. у селу Трусина.
Мислим да Рупари нису никад живјели у Долу уз Брегаву. Ту су углавном живјели муслимани. Мјеста попут До и Долови има на картама сјеверно и западно од Трусине.
У тој широј области око Трусине и планине Снијежнице, се појављује већи број топонима Дујев Кук, Миш Кук(Мишин Кук), Обли Кук, Цвјетов Кук, Врањ Кук, па вјерујем да се негдје крије и Змај Кук.

Ту осим Змајевке постоји и Змињац, бунар.

Можда је временом, како то обично бива замјењена змија за змаја, а приликом писања предања Јефто додао "у Дабру", да се зна да је локалитет у његовој близини, а не негдје даље(нпр. у Црној Гори).

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Топоним Змај-Кук у Дабру?
« Одговор #2 послато: Септембар 11, 2019, 02:01:33 поподне »
У сиџилу се помиње Рупар 1770. г. у селу Трусина.
Мислим да Рупари нису никад живјели у Долу уз Брегаву. Ту су углавном живјели муслимани. Мјеста попут До и Долови има на картама сјеверно и западно од Трусине.
У тој широј области око Трусине и планине Снијежнице, се појављује већи број топонима Дујев Кук, Миш Кук(Мишин Кук), Обли Кук, Цвјетов Кук, Врањ Кук, па вјерујем да се негдје крије и Змај Кук.

Ту осим Змајевке постоји и Змињац, бунар.

Можда је временом, како то обично бива замјењена змија за змаја, а приликом писања предања Јефто додао "у Дабру", да се зна да је локалитет у његовој близини, а не негдје даље(нпр. у Црној Гори).

Није ми битно толико да ли је предање да су Рупари живели у неком "Долу под Змај-Куком" тачно или не, више ме занима где је тај локалитет. Ни ја не верујем да се ради о оном Долу у долини Брегаве јер тај тешко и да се може рачунати у Дабар. Него ме је збунио тај Змај-Кук на мапи Брегаве. Ако би се установило да је он заиста негде у близини "брегавског" Дола, онда ко зна...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Топоним Змај-Кук у Дабру?
« Одговор #3 послато: Септембар 11, 2019, 04:26:27 поподне »
Успео сам да мапирам стилизовану карту ревира брегаве на ГуглМапс и испада да је тај Змај-Кук који је означен на току Брегаве заиста у рејону села До. Изгледа да се ради о називу за камени испуст на литици који се налази на страни према Комањем Брду. У том случају је До који помиње Дедијер заиста До у долини Брегаве.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Топоним Змај-Кук у Дабру?
« Одговор #4 послато: Септембар 11, 2019, 05:45:11 поподне »
Могуће, мада се више налази Трусина у Дабру, него До.

Нисам до сад чуо за овај топоним, нити да неко у Долу говори да живи под Змај Куком. На старим картама из 19 вијека једино се примјећују куће на два локалитета До и Пода

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Топоним Змај-Кук у Дабру?
« Одговор #5 послато: Септембар 11, 2019, 07:06:48 поподне »
Могуће, мада се више налази Трусина у Дабру, него До.

Нисам до сад чуо за овај топоним, нити да неко у Долу говори да живи под Змај Куком. На старим картама из 19 вијека једино се примјећују куће на два локалитета До и Пода

Управо сам добио потврду од познаваоца корита Брегаве да је Змај-Кук име стене која се налази на око један километар од Дола према Стоцу, тако да нема сумње да се ради о овој стени са слике. Самим тим је јасно на који До је Дедијер мислио, јер не верујем да у околини постоји још неки До под Змај-Куком. Иако није у питању Дабарско поље, може да прође као део области Дабар, као што се и Дабрица, Хргуд и део Трусине у њу убрајају. А предање о Рупарима у Долу је наравно друга тема и може бити да није тачно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Топоним Змај-Кук у Дабру?
« Одговор #6 послато: Септембар 11, 2019, 08:37:09 поподне »
Одлично.
Да ли је рекао зашто и од када се тако зове?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Топоним Змај-Кук у Дабру?
« Одговор #7 послато: Септембар 11, 2019, 08:51:03 поподне »
Одлично.
Да ли је рекао зашто и од када се тако зове?

Не верујем да он то зна. У питању је члан Спортског риболовног друштва "Брегава", који јако добро познаје локалитете на том риболовном потезу од врела Брегаве до Бране, у дужини од 4 километра. Зна тачно која је стена у питању али зашто се тако зове не верујем да зна.
Kамене рабъ и госодинъ