Аутор Тема: Војска КЈ  (Прочитано 900 пута)

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Војска КЈ
« послато: Август 14, 2021, 03:24:37 поподне »
Послао сам поруку Војном архиву да ли имају неки подаци о мом прађеду Милету који је био 1898 јер је војску служио у војсци краљевине а не АУ. Њихов одговор је био:
"Поштовани,


Поводом захтева за проналажење података о Вашем претку Милу Барјактаревићу, који је служио војску Краљевине Југославије, обавештавамо Вас да је архивска грађа Војног архива сређена по војним јединицама, па је неопходно да  поседујете конкретне податке о војној јединици (дивизија, пук) којој је предак припадао, како би се могао извршити истраживачки рад." .


Да ли неко зна како се распоређивао одлазак војника на служење војног рока. Да ли су људи са одређеног простора углавном ишли на исти крај или је то било насумично?
Мислио сам да они могу укуцати неке основне податке и пронаћи уколико има.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Војска КЈ
« Одговор #1 послато: Фебруар 20, 2022, 01:35:34 поподне »
Odlično je da ste se setili da otvorite ovu temu! Ovo je takođe jedan bitan deo istorijskog mozaika u izučavanju predaka.

Ja takođe tražim svoga pretka, svoga čukundedu, koji je takođe morao otići u vojsku, na odsluženje vojnog roka, krajem 19. veka.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже VladaP

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 7
Одг: Војска КЈ
« Одговор #2 послато: Март 01, 2022, 09:35:38 поподне »
Rođeni brat moga dede je bio kaplar u vojsci KJ. Našao sam njegovu prijavu na digitalnom arhivu Beograda. Bio je u vojnoj bolnici u Avalskoj 13 tokom 2.svetskog rata u kojo je verovtno i preminuo. Došao je u bolnicu iz Varvarina. Zanima me da li postoji neka arhiva gde bih mogao da nađem više podataka o njemu.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Војска КЈ
« Одговор #3 послато: Март 01, 2022, 09:54:44 поподне »
Rođeni brat moga dede je bio kaplar u vojsci KJ. Našao sam njegovu prijavu na digitalnom arhivu Beograda. Bio je u vojnoj bolnici u Avalskoj 13 tokom 2.svetskog rata u kojo je verovtno i preminuo. Došao je u bolnicu iz Varvarina. Zanima me da li postoji neka arhiva gde bih mogao da nađem više podataka o njemu.

Који је одељак дигиталног архива Београда у питању, у ком сте нашли његову пријаву? Хвала
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже VladaP

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 7
Одг: Војска КЈ
« Одговор #4 послато: Март 01, 2022, 09:58:48 поподне »
Uprava grada Beograda - kartoteka žitelja Beograda i Zemuna

Ван мреже VladaP

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 7
Одг: Војска КЈ
« Одговор #5 послато: Новембар 03, 2022, 10:05:01 поподне »
Zamrla je tema, pa da je osvežim. Da li je neko imao pozitivna iskustva sa pretraživanjem Vojnog arhiva? Da li za Vojnu bolnicu u Avalskoj 13 postoji neka dokumentacija? Da li neko zna koja je jedinica bila u Varvarinu?