Аутор Тема: Порекло Јеремића из Лепенца код Бруса, који потичу од Фртунића из Вучитрна  (Прочитано 2519 пута)

Ван мреже Tragač

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Pozdrav , zanima me zna li neko nesto vise o poreklu Jeremica, nekada Frtunica poreklom iz Vucitrna. Znam da su moji dosli iz Vucitrna u Lepenac kraj Brusa. Zanimljiva mi je recenica sa sajta " U Kučima su se doselili u Skočnu" . Znaci li to da smo mi Kuči? Bilo ko ako ima bilo kakvu informaciju neka napise molim vas. Hvala!
« Последња измена: Јул 18, 2019, 01:51:54 пре подне Зрно »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
О Фртунићима је писао Нушић, да потичу из Куча. Идеална прилика да се тестирате и оповргнете ово предање.

Најстарији познати Фртунић из Вучитрна био је Цветко, на прелазу из 18. у 19. век.

Да ли славите Враче?

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Фртунићи из Вучитрна славе светог Николу као и сви Новокучи. Већ се тестирао један Фртунић у оквиру подухвата тестирање Срба староседелеца са КиМ-а, али његов резултат још није јаван.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Од ових Фртунића је и Живко Фртунић, познати трговац, писац, председник општине Вучитрн и посланик Прве скупштине Срба у Османском царству одржане 1909. године у Скопљу. Живко је рођен 1854. године у Вучитрну, у трговачкој и свештеничкој породици. Његов отац био је угледни свештеник Хаџи-Данило. За време аустро-немачке окупације у Првом светском рату Живко Фртунић је одмах ухапшен и отеран у заробљеништво. Тамновао је у логору у Нежидеру, У Мађарској, а после ослобођења 1918. године изабран је за председника вучитрнске општине и на тој дужности остао неколико година. Умро је 1937. године у Вучитрну.

Ван мреже Tragač

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Slavimo Đurđic/Đurđevdan. Znam za Zivka Frtunica, Stevana frtunica i pesmu Kosovo. Ali ne mogu da saznam ko je bio tak moj predak Jeremija po kome smo promenoli prezome i kada se to desilo,o nama u Vucitrnu i nalazom poneku onformaciju ali o nama u Lepencu(Brus) ne mkgu bas da nadjem informacije. Zna li se iz kog smo bratsva Kuča iznikli?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Slavimo Đurđic/Đurđevdan. Znam za Zivka Frtunica, Stevana frtunica i pesmu Kosovo. Ali ne mogu da saznam ko je bio tak moj predak Jeremija po kome smo promenoli prezome i kada se to desilo,o nama u Vucitrnu i nalazom poneku onformaciju ali o nama u Lepencu(Brus) ne mkgu bas da nadjem informacije. Zna li se iz kog smo bratsva Kuča iznikli?

Из књиге Радослава Павловића "Копаоник":

"Фртунићи — Јеремићи (8 кућа, Ђурђиц и Ђурђев дан). С Косова. У Кучима дошли су у Скочну, селу на вучитрнском Косову, а отуд овамо (у Лепенац, прим. Н.В.). У Вучитрну су њихови сродници Фртунићи."

Иако су се тражили Фртунићи за тестирање, ниједан се није одазвао позиву, самим тим њихова хаплогрупа није позната. Питање је да ли уопште припадате генетски профилисаном роду Куча, с обзиром да многи родови на КиМ имају предање о пореклу из или од Куча али су генетски врло шаролики и већином не припадају поменутом профилисаном роду. Најбоље решење је оно које вам је поменуо Зрно - да се тестирате и самим тим добијете јаснију слику о вашем пореклу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Tragač

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
U kojoj Nusicevoj knjizo se mogu naci informacije gde pise da smo Kuci?. Sa kolokp najmanje gdina se mogu testirati ?Od koje reci je nastalo Frtunic. Znam za taj tekst citah ga... je li istina da su svi novokuci potomci Drekala.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Фртуна означава некакво невреме.
http://www.prepis.org/items/show/11333

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Фртуна означава некакво невреме.
http://www.prepis.org/items/show/11333

Не знам да ли може имати икакве везе с тим презименом. Можда је оно настало од какве карактерне особине изражене овим појмом?

Ван мреже Tragač

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Hvala na tomee,stvarno nigde nisam mogao da nadjem koren...problem je sto imam 15 godina, ne znam jel smem sad da se testiram? Ako nista bar da ae dokopam te nusiceve knjige da procitam. Ako bilo ko zna bilo sta pisite molim vas. Ja sam kod nusica samo nasao da je u vucitrnu zive prota dqnilo danca frtunic. Kad bi imao naslov ili ga neko citirao puno bi znacilo... u stvari bilo koja informacija bi puno znacila

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Hvala na tomee,stvarno nigde nisam mogao da nadjem koren...problem je sto imam 15 godina, ne znam jel smem sad da se testiram? Ako nista bar da ae dokopam te nusiceve knjige da procitam. Ako bilo ko zna bilo sta pisite molim vas. Ja sam kod nusica samo nasao da je u vucitrnu zive prota dqnilo danca frtunic. Kad bi imao naslov ili ga neko citirao puno bi znacilo... u stvari bilo koja informacija bi puno znacila

Што се тиче тестирања, мислим да није никакав проблем што си малолетан. Треба се само распитати код лабораторије. Ово ти је линк за њихов сајт па их можеш контактирати и питати:

www.dnk.rs
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Фртунићи из Вучитрна славе светог Николу као и сви Новокучи. Већ се тестирао један Фртунић у оквиру подухвата тестирање Срба староседелеца са КиМ-а, али његов резултат још није јаван.

Постајала је жеља да се тестира неки Фртунић, али их нисмо нашли. Тако да Фртуниће немамо тестиране.

Ван мреже Perhan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Mislim da je u pitanju Nušićeva knjiga "Kosovo - opis zemlje i naroda" gde se Frtunići pominju kao jedna od najvećih (ili najstarijih, ne drži me za reč) porodica Vučitrnskih.
Osim toga, Dragan Frtunić je napisao dve zanimljive knjige o Kosovskoj Mitrovici, "Povesti i slike" i "Šeher Mitrovica pod Zvečanom". Nisam siguran da u tim knjigama imaš nešto značajno u Frtunićima jer sam ih čitao davno ali u belešci o piscu, piše da živi u Beogradu.
Probaj da dodješ do njega, ako je još uvek živ, verovatno će on imati neke korisne informacije...