Аутор Тема: Римски цареви са простора Србије  (Прочитано 19094 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Римски цареви са простора Србије
« послато: Октобар 30, 2015, 12:35:45 пре подне »
AVE SERBIA

Српско тло је изнедрило 16. римских царева, укупно их једино Италија дала више. Искрено се надам, да ће у будућности Божјим провиђењем бити и 17.

Први римско - српски цар је био Гај Месије Квинт Трајан Деције / Gaius Messius Quintus Traianus Decius, рођен око 200 године у Будалији (Сремска Митровица), погинуо заједно са својим сином Херенијем 251 године у бици против Гота код Абрита (Расград, Добруџа). Био је за разлику од потоњих царева аристократског порекла.




Гај Месије Квинт Трајан Деције / Gaius Messius Quintus Traianus Decius
« Последња измена: Јануар 30, 2017, 10:15:00 поподне Црна Гуја »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #1 послато: Октобар 30, 2015, 03:13:18 поподне »
2. Римско – српски цар је био Марко Аурелије Валерије Клаудије / Marcus Aurelius Valerius Claudius са надимком Готски и почасном титулом Germanicus Maximus  (рођен  214. године у Срему или Нишу - умро 270. године), познат под именом Клаудије II. Готски / Claudius II. Gothicus владао је римским царством од 268. до 270., успешно се борио против Алемана, Гота и Вандала. Позни родослови рода Цара Константина га сврставају у родоначелника.



Марко Аурелије Валерије Клаудије / Marcus Aurelius Valerius Claudius Клаудије II. Готски / Claudius II. Gothicus

« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:12:56 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #2 послато: Октобар 30, 2015, 04:53:01 поподне »
Сол, можеш ли ми објаснити по којој су логици ово и српски цареви?
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:13:08 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #3 послато: Октобар 30, 2015, 05:36:34 поподне »
Чињеница је, да за време римске империје није постојала држава именом Србија, а није ни Италија. Ја као надарени дилетант верујем, а и искрено се надам, да ће у будућим археогенетским истраживањима бити доказано сродство неких од римских царева са српским носиоцима хг E,G,J и других.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:13:21 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #4 послато: Октобар 30, 2015, 06:02:14 поподне »
Чињеница је, да за време римске империје није постојала држава именом Србија, а није ни Италија. Ја као надарени дилетант верујем, а и искрено се надам, да ће у будућим археогенетским истраживањима бити доказано сродство неких од римских царева са српским носиоцима хг E,G,J и других.

Али, наши преци, носиоци тих хаплогрупа, тад нису били Срби. Они су касније посрбљени. Дакле, сигурно је било царева с тим хаплогрупама, али они никако онда нису српски. То је као да Грка који је у 5. веку живео у Малој Азији називамо Турчином, јер је то данас део Турске. Тада Турака није било ни на видику, као што ни Срба није било на видику на Балкану за време тих царева.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:13:51 поподне админ »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #5 послато: Октобар 30, 2015, 06:09:27 поподне »
Јесте Бакс, али ни садашњи Италијани нису у убедљивој већини етрурско-римског порекла, и свеједно ноншалантно баш то баштине.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:13:33 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #6 послато: Октобар 30, 2015, 07:29:18 поподне »
Не видим зашто би се неко дичио неким римским царевима рођеним на територији на којој ми данас живимо, и да ли треба да се срами што су му преци имали демократичније друштвено уређење и нису имали цареве.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:14:08 поподне админ »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #7 послато: Октобар 30, 2015, 07:37:30 поподне »
Јесте Бакс, али ни садашњи Италијани нису у убедљивој већини етрурско-римског порекла, и свеједно ноншалантно баш то баштине.

Мислим да није баш добро поређење, али добро, свако има право на своје мишљење.
Српски народ је дошао са севера пар стотина година након владавине тих царева, а Италијански народ је потекао од Римљана.
Италијани су асимиловали неке друге народе, али не својатају њихову културу, као што су и Срби асимиловали неке друге народе, и не би требало да својатају њихову пред-словенску културу. То раде народи који своје историје немају, попут данашњих Македонаца, Бошњака и сличних.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:14:24 поподне админ »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #8 послато: Октобар 30, 2015, 07:54:33 поподне »
Сам наслов теме је по мом мишљењу проблематичан. У зависности од тога шта је хтјело да се прикаже, логичније би било да је назив теме: Римски цареви са простора данашње Србије. Али искрено ни ту не видим неку велику тему. У балканским римским провинцијама било је и Африканаца и Сиријаца и Гала, па су и сви ти цареви могли случајно бити рођени на подручју данашње Србије. То би могла бити тема за евентуалну туристичку експлоатацију, што се и чини.

Сасвим је друго питање поистовјећивања данашње српске популације са народом античког Рима.

У периоду када сам знао само своју Y-днк, био сам "загрижени Словен", међутим спознавши да у аутосомалној днк, као уосталом и остали Срби, носим и прилично насљеђе дословенсог становништва ових простора, перцепција се донекле промијенила, па сад поносно могу да узвикнем Аве Цезаре! При томе свакако мислим на хришћанског Константина, Теодосија и Јустинијана, а никако на Трајана или Диоклецијана.

А поготово не на проклетог Декија, чију си ти слику Сол поносно ставио горе и још га прогласио Србином, а који је био познат по масовним погубљењима хришћана.

« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:14:38 поподне админ »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #9 послато: Октобар 30, 2015, 08:07:46 поподне »
Не видим зашто би се неко дичио неким римским царевима рођеним на територији на којој ми данас живимо, и да ли треба да се срами што су му преци имали демократичније друштвено уређење и нису имали цареве.

Не знам зашто одмах тако накарадно гледаш на то? Ово је класична провокација, а после се жалиш када почну да те вређају. :)

Сваки Србин треба да се поноси и словенским и ромејским генима/коренима.

Овде већина воли историју, па је у неку руку и питање укуса - да ли се некоме више свиђа историја варвара, која није претерано богата пре 5., 6. века, или историја Рима, Античке Грчке, итд.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:14:57 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #10 послато: Октобар 30, 2015, 08:59:40 поподне »
Наравно Синиша да сам свестан, да је мој избор наслова помпезно-тендециозан, али зар нису и сами Немањићи у свом званичном родослову навели и Цара Лицинија (Valerius Licinianus Licinius) као родоначелика, и да та аспирација као таква тадашњим савременицима није сметала?

Ја не поистовећујем данашњу српску популацију са народом античког Рима, али истовремено колико толико знам (по Теодору Момзену) да је Рим настао уортачењем пар ертрушћанско-латинских родова у пљачкању и отмици. Из свега тога је касније изродила и идеја о царству, да би на крају све било невелирано стицањем статуса римског грађанина.

Наравно знам, да је Деције био велики прогонитељ хришћана и размишљао сам да ли да то наведем, јер ме је занимало да ли ће га неко "гугловати". Има и лепших примера, као нпр. Цар Јустинијан који је рођен у Царичином Граду (код Лесковца).

Циљ теме је, да парафразирам тебе, да "спознајом, да у аутосомалној днк, као уосталом и остали Срби, носимо и прилично насљеђе дословенсог становништва ових простора, се перцепција се донекле промијенила" отргнем из заборава те "наше претке" који су били на нивоу свог времена, као владари доброг дела тадашњег света.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:15:16 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #11 послато: Октобар 30, 2015, 09:30:31 поподне »
Не знам зашто одмах тако накарадно гледаш на то? Ово је класична провокација, а после се жалиш када почну да те вређају. :)

Сваки Србин треба да се поноси и словенским и ромејским генима/коренима.

Овде већина воли историју, па је у неку руку и питање укуса - да ли се некоме више свиђа историја варвара, која није претерано богата пре 5., 6. века, или историја Рима, Античке Грчке, итд.

А ја не знам зашто ти то гледаш као провокацију. Слажем се да сваки Србин треба да се поноси и словенским и ромејским генима/коренима. Оно што сам хтео да кажем је да не видим разлога да се поносимо било киме ко на својим рукама има море крви, попут поменутих царева и њима сличних, они којима треба да се поносимо су Руђер Бошковић, Готфрид Лајбниц, Никола Тесла,  Михајло Пупин, Милутин Миланковић, Новак Ђоковић... Као што, на пример, Французи немају разлога да се много диче Наполеоном, њихова дика су Декарт, Паскал, ЛАплас, Лавоазије и други.
Не разумем и зашто Синиша мисли да треба да се поносимо Константином, Теодосијем и Јустинијаном, а никако Трајаном, Диоклецијаном или Децијем. Ја не видим никакву разлику између њих. Деције је прогањао хришћане, Теодосије и Јустинијан нехришћане, сви поменути су отприлике једнако огрезли у крви. Узгред, нема доказа да је Константин икада постао хришћанин, мада је то небитно, ја ионако за хришћанина не признајем никога ко има крви на својим рукама, без обзира на то колико цркава је саградио.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:15:33 поподне админ »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #12 послато: Октобар 30, 2015, 10:02:24 поподне »
Оно што сам хтео да кажем је да не видим разлога да се поносимо било киме ко на својим рукама има море крви, попут поменутих царева и њима сличних, они којима треба да се поносимо су Руђер Бошковић, Готфрид Лајбниц, Никола Тесла,  Михајло Пупин, Милутин Миланковић, Новак Ђоковић... Као што, на пример, Французи немају разлога да се много диче Наполеоном, њихова дика су Декарт, Паскал, ЛАплас, Лавоазије и други.
Не разумем и зашто Синиша мисли да треба да се поносимо Константином, Теодосијем и Јустинијаном, а никако Трајаном, Диоклецијаном или Децијем.

Кириос, то је питање вјере сваког од нас, па је беспредметно о томе расправљати. У зависности од оног у шта вјерујемо, различито ћемо и посматрати одређене личности па и светог цара Константина.

Сви ови побројани научници нису ријешили основно питање које мучи сваког човјека, а мучило га је како сада тако и прије двије, три хиљаде година, а то је питање смисла постојања и смртности. Па не видим зашто бих се требао одушевљавати њима. Смртни људи, жељни знања, на крају је свако од њих отишао у гроб и понио тамо све оно што је научио за живота. Оно основно питање нису ријешили.

Суд Цркве о појединим личностима није земаљски суд, гдје се укрштају докази за и против. Неки од православних светитеља су били велики злочинци за живота, чак су и убијали друге хришћане, а на крају су се посветили. Да би се схватили такви парадокси, мора да се живи жива вјера, не сурогат исте.

Али као што рекох, беспредметно је на овом мјесту о томе расправљати. 
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:15:46 поподне админ »

Sasa123

  • Гост
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #13 послато: Октобар 30, 2015, 10:11:07 поподне »
Питање: Зашто Синиша мисли да треба да се поносимо Константином, Теодосијем и Јустинијаном, а никако Трајаном, Диоклецијаном или Децијем?

Одговор:Наука или знање без доброте јесте мудрост ђаволска. (Свети Филарет Московски)
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:16:02 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #14 послато: Октобар 30, 2015, 11:18:59 поподне »
3. Римско – српски цар је био Марко Аурелије Клаудије Квинтилије / Marcus Aurelius Claudius Quintillus, брат Клаудија II. Готског  (рођен  220. године у Срему - убијен/самоубиство 270. године У Аквилеји), владао је римским царством веома кратко - између 17 и 77 дана.




Марко Аурелије Клаудије Квинтилије / Marcus Aurelius Claudius Quintillus
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:16:23 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #15 послато: Октобар 30, 2015, 11:27:52 поподне »
Питање: Зашто Синиша мисли да треба да се поносимо Константином, Теодосијем и Јустинијаном, а никако Трајаном, Диоклецијаном или Децијем?

Одговор:Наука или знање без доброте јесте мудрост ђаволска. (Свети Филарет Московски)

Па управо сам о доброти и говорио. Али, нема везе, Синиша је у праву када каже да овде није место за такве дискусије, а осим тога, нормална дискусија о тим питањима није ни могућа јер припадамо различитим световима. Одустајем...
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:16:36 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #16 послато: Октобар 31, 2015, 01:04:21 пре подне »

У балканским римским провинцијама било је и Африканаца и Сиријаца и Гала, па су и сви ти цареви могли случајно бити рођени на подручју данашње Србије. То би могла бити тема за евентуалну туристичку експлоатацију, што се и чини.

Сасвим је друго питање поистовјећивања данашње српске популације са народом античког Рима.


Тачно је, да је у балканским римским провинцијама било и Африканаца и Сиријаца и Гала, али савремени хроничари за Цареве пореклом из Србије у 99% случаја наводе, да су били домородачко - сељачког порекла, који су као дечаци били чобани, као нпр. Лициније из Зајечара.

Није искључено да је оригинална етрурско-латинска-римска хг била G2, што би био додатан позитиван аспект при трагању за прото-српским коренима.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:16:56 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Sasa123

  • Гост
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #17 послато: Октобар 31, 2015, 10:59:47 пре подне »
Истна је једноставна а лаж има много лица. Лаж релативизује све па се у тој релативизацији чини као да истине и нема. Немој да одусајеш него тражи истину па ћеш је и наћи.

Да те мрзим не бих ти ово ни говорио и ако ми није јасно зашто вређаш Свтитеље и шта су ти они криви. Верујеш у научнике и теорије, сумњаш у Богочовека и Откривену Истину.

Да си икада читао Достојевског, видео би да пре крвавих руку иду крваве мисли а пре свега тога недостатак љубави за другог. Ти си можда природњак који више воли арапску бројку а мање Слово. 

"Нај већи" научници су веровали у Онога који је створио свет а помно су испитивали сваку честицу створеног и чинили су добро. Ови други пак су упорни у убијању Бога а потом и човека од почетка света или од ппочетка еволуције, па на овамо а почели су са релативизацијом добра, баш као и ти и твоји милионски узори, да некажем легиони.

Не постоје научници и људи атеисти и ако се тако декларишу, озбиљни људи не верују у ту мантру. Они нису објективни јер себе постављају као уље изнад воде, по чему се види да су далеко од објективности. И наравно нема у њима љубави и добра и по томе се види да су спремни да бацају лавовима оне друге прљаве и мрачне хришћане. Храбри су ако имају иза себе поднебесје, руљу и богоборног цара. Али, кад је цар Благоверан и на земљи као и на Небу...

Боље је по њих ако им суди овај на земљи али куку си га њима кад им буде судио онај на Небу.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:17:06 поподне админ »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #18 послато: Октобар 31, 2015, 11:11:35 пре подне »
Ево шта о Римљанима каже Кун:

Historically, the Romans should have been a mixture of Villanovan Italic northeners (R1b?) with Etruscans and Neolithic and Bronze Age predecessors (E + J + G?). The little crania material at hand points entirely in the northern direction, and confirms the relationship between Kelts and Italici, insofar as it may be used. On the other hand, the addition of Etruscan mesocephals with Dinaric and Mediterranean elements would not greatly alter the early Kelt-like Italic metrical form.

Сол је недавно помињао Галбу. Додао бих да су код њега снажно изражене динарске карактеристике (што се може видети и на осталим римским скулптурама)



« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:17:25 поподне админ »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #19 послато: Октобар 31, 2015, 11:27:52 пре подне »
Истна је једноставна а лаж има много лица. Лаж релативизује све па се у тој релативизацији чини као да истине и нема. Немој да одусајеш него тражи истину па ћеш је и наћи.
Да те мрзим не бих ти ово ни говорио и ако ми није јасно зашто вређаш Свтитеље и шта су ти они криви. Верујеш у научнике и теорије, сумњаш у Богочовека и Откривену Истину.
...
Боље је по њих ако им суди овај на земљи али куку си га њима кад им буде судио онај на Небу.

Не одустајем ја од потраге за истином, одустајем од расправе са тобом и теби сличнима јер у твојим порукама истину свакако нећу наћи. Такође, не сумњам у Богочовека, али сумњам у то да га ти схваташ онако како треба. Коначно, што се тиче оних за које ти кажеш да их вређам, њих светитељима није учинио Бог, светитељима су их учинили људи, можда чак и слични њима, далеки од Бога.

Дај, прођи се хоџа, узалуд не гуди,
Препусти нас Богу, нека нам он суди,
Ми идемо право, а ти гледаш криво,
Иди - видај очи, па гледај ко људи.
(Омар Хајам, ирански научник, филоѕоф и песник из 11. века)
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:17:34 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #20 послато: Октобар 31, 2015, 11:55:44 пре подне »
Да Небојша, управо сам хтео, да на тај аспект скренем пажњу, сличност је и сувише упадљива, да би била случајна.. Да напоменем, да до сада упркос великим напором, научно није оповргнута теза Радивоја Пешића, да сви симболи/слова винчанског писма постоје и у етрушћанском - и обрнуто. Очигледно постоји веза, и верујем, да је кључ у разрешењу прото-српског порекла управо у Тоскани односно Подунављу у будућим археогенетским истраживањима.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:18:17 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Римско-српски цареви
« Одговор #21 послато: Октобар 31, 2015, 12:19:18 поподне »
Без увреде, али мислим да је бесмислено својатати римске владаре као српске, па макар се и њихова презимена завршавала на "ић".
Као што неко већ рече, имамо довољно наших великана.

Sasa123

  • Гост
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #22 послато: Октобар 31, 2015, 12:22:17 поподне »
Е сг видим да си прави Србин а не Блгарин откуде Ниш. Додај ту Сегана Космоса из далеког свемира, званог и Сима, Хамбургер историчаре, Хепатитис Хипатију и не заборави сина Мајмунида. :)

Оде Марко друмом певајући,
Оста Муса ногом копајући.

Мој ти је савет држи се математике, мани се историје. У здрављу, остај!

« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:18:26 поподне админ »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Римско-српски цареви
« Одговор #23 послато: Октобар 31, 2015, 12:42:15 поподне »
Е сг видим да си прави Србин а не Блгарин откуде Ниш. Додај ту Сегана Космоса из далеког свемира, званог и Сима, Хамбургер историчаре, Хепатитис Хипатију и не заборави сина Мајмунида. :)

Оде Марко друмом певајући,
Оста Муса ногом копајући.

Мој ти је савет држи се математике, мани се историје. У здрављу, остај!

Саша, посљедња опомена. Рекли смо да расправу нећемо сводити на лични ниво.

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #24 послато: Октобар 31, 2015, 02:24:59 поподне »
Не видим ништа спорно у термину Римско-српски цареви, ако је један Реља Новаковић ( иначе својевремено и директор Историјског института Сану ) могао да објави књигу "Србин Римски цар", а осим тога ако се узме у обзир књига Гојка Вртунића " Етруси = Срби , па књига Светислава Билбије "Староевропски језик и писмо Етрураца " , "Српско-Српски речник" Радована Дамјановића. У свим тим књигама а и у литератури коју су аутори користили постоје неспорне везе између Етруса и Срба. Много појмова у самом Латинском има логичне везе са српски језиком које наука не прихвата јер не може да објасни откуд оне у латинском ако тада Срби нису живели на Балкану. Модеран термин Срби се односи на данашњи Српски народ на Балкану , а да ли је термин Срби пре хиљаду или две хиљаде година  означавао неко племе, групу више племена , народ или одређени сталеж у народу не можемо знати. Да су можда другачије историјске околности биле, можда би се данас Србија звала Рашка , а сви Срби Раси, па би смо имали велику Русију ( Расију како Руси иговарају) и Русе , Рашку на балкану и Расе или Рашане као народ, и античке Расене како су себе називали Етрурци-Етруси у данашњој Италији. Име Срби је постало доминантно у Средњовековној "Српској  држави" и наметнуло се као доминантно свим Словенским и староседелачким племенима што само говори да је тада свакоме била част да каже да је Србин за разлику од садашњег времена где се од Српског народа и од Српског језика калеме и стварају нови народи и језици. За многе римске цареве може се наћи податак да нису говорили Латинским као деца. Када је уједињена модерна Италија средином деветнаестог века, као званичан италијански наметнуо се тоскански дијалекат из околине Фиренце , Пизе и Сијене, док је преко двадесет различитих језика, говора или дијалеката који су се говорили у то време на Апенинском полуострву изгубило битку са временом. Данас је неколико локалних говора у Италији признато као језици одређених региона. Очигледно је да су нека Словенска племена дошла на Хелм / Хум / Земљу / Балкан у шестом или седмом веку али је језик који данас говоримо са балкана није одлазио.Херодот је сматрао да су сви Трачани, Трибали , Илири, Скити, Венди један народ који говори једним језиком. И данас се по лингвистичким стандардима од Црног мора па до Алпа говори малтене  један језик.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:18:36 поподне админ »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #25 послато: Октобар 31, 2015, 02:46:51 поподне »
Руси су име добили по варјашком племену. Нема то ама баш никакве везе с Рашком. А Рашка је добила назив по граду Расу, што је словенизирано латинско име Arsa.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:18:46 поподне админ »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #26 послато: Октобар 31, 2015, 03:07:27 поподне »

Модеран термин Срби се односи на данашњи Српски народ на Балкану , а да ли је термин Срби пре хиљаду или две хиљаде година  означавао неко племе, групу више племена , народ или одређени сталеж у народу не можемо знати.


Хвала Радевићу на сјајном коментару- свака част, пре свега за горе наведен навод, јер зажето дефинише круцијалну дилему настанка српског етнонима као и самих прото-Срба.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:18:55 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #27 послато: Октобар 31, 2015, 04:26:09 поподне »
Руси су име добили по варјашком племену. Нема то ама баш никакве везе с Рашком. А Рашка је добила назив по граду Расу, што је словенизирано латинско име Arsa.

То сам навео само као занимљив пример. Мада данас имамо пример да Руси Кијевску Русију тако и зову док Украјинци то називају само Кијевска Рус. Данас у изговору у руском Русија звучи Расија као и у енглеском изговору Рус=Рашн .Дакле термин Рус долази од Викинга/Варјага које су Словенска племена прозвали Руси из простог и логичног разлога јер су Викинзи имали русу односно риђу или црвенкасту косу.   Са друге стране осим Рашке као реке притоке Ибра и града Раса код Новог Пазара, такође имамо реку Рашку као притоку Марице и такође оближњи град Рас. Што се етимологије тиче да ли је Рас настало од Арса или обрнуто навешћу неколико примера из Латинског. 
Lux - Луч, луча, сјај
Lucus- Луг , дубрава
Mus - Миш
Musculus - Мишић (део тела)
Rallum - Рало за орање
Аro - Орати
Dormio - Спавати , дремати ( данас имамо јастук Дормео на којем дремамо  ;) )
Domus - Дом
Domo, domui - Кротити , пропитомити ( све припитомљене животиње су сада домаће или удомљене  ;)  )
Има тих примера још много.


     
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:19:06 поподне админ »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #28 послато: Октобар 31, 2015, 04:39:14 поподне »
Наравно да има доста примера, кад оба језика припадају индо-европској групи језика. Неке основне речи се нису толико мењале и сличне су у свим ИЕ језицима: дом, мама, сестра, брат....
"Луча" је директно узета из италијанског, као и имена пољопривредних алатки и пољопривредних радњи. Словени нису били баш вешти пољопривредници (тако се барем верује), па су позајмили те речи из језика који је имао називе за њих.
За све постоји веома логично и једноставно објашњење, и нема потребе за неким теоријама завере.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:19:16 поподне админ »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #29 послато: Октобар 31, 2015, 05:51:26 поподне »
То сам навео само као занимљив пример. Мада данас имамо пример да Руси Кијевску Русију тако и зову док Украјинци то називају само Кијевска Рус. Данас у изговору у руском Русија звучи Расија као и у енглеском изговору Рус=Рашн .Дакле термин Рус долази од Викинга/Варјага које су Словенска племена прозвали Руси из простог и логичног разлога јер су Викинзи имали русу односно риђу или црвенкасту косу.   Са друге стране осим Рашке као реке притоке Ибра и града Раса код Новог Пазара, такође имамо реку Рашку као притоку Марице и такође оближњи град Рас. Што се етимологије тиче да ли је Рас настало од Арса или обрнуто навешћу неколико примера из Латинског. 
Lux - Луч, луча, сјај
Lucus- Луг , дубрава
Mus - Миш
Musculus - Мишић (део тела)
Rallum - Рало за орање
Аro - Орати
Dormio - Спавати , дремати ( данас имамо јастук Дормео на којем дремамо  ;) )
Domus - Дом
Domo, domui - Кротити , пропитомити ( све припитомљене животиње су сада домаће или удомљене  ;)  )
Има тих примера још много.


   

Радевићу, оваквих рѣчий има много, разлог их постояња йе зайедничко порѣкло како словенских тако и латинскога йезика (и йош неких скупин, рецимо германска, келтска, индоарийска, грчки, албански...) од тзв. праиндоевропскога йезика. Савѣтуйем ти погледати на мрежи о њем.
Рецимо:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA

Што се тиче Викингъ, за њих нѣйе била уобичайена црвена (руса) коса, то йе много више особеност келтских народъ.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:19:26 поподне админ »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #30 послато: Октобар 31, 2015, 05:54:35 поподне »
4. Римско – српски је био Луције Домиције Аурелијан  / Lucius Domitius Aurelianus, рођен септембра 214. године у Сремској Митровици, умро / убијен 275. године у Чорлу (сада турска Тракија), био је римски цар између 270. и 275. године. Аурелијан се истакао у борби против Германа и позни римски историчари га углавном хвале. Град Орлеан носи његово име.



Луције Домиције Аурелијан / Lucius Domitius Aurelianus
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:19:37 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #31 послато: Октобар 31, 2015, 06:33:44 поподне »
Што се тиче Викингъ, за њих нѣйе била уобичайена црвена (руса) коса, то йе много више особеност келтских народъ.
[/quote]

Руси под русом косом подразумевају плаву косу, док се код нас најчешће мисли на риђу (црвену) косу.
Многи Руси мисле да назив Рус нема везе са Викинзима, већ само са плавом косом која је најчешћа код њих, тачније тамно плава.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:19:47 поподне админ »

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #32 послато: Октобар 31, 2015, 08:57:30 поподне »
Па и у нашем језику стоји објашњење да је руса коса тамнија плава која се пресијава на црвенкасто. Е сад питање је ако су Словенска племена Варјаге назвали Руси по коси , које боје је била коса тих Словена. Многи Руски научници сматрају да је постојбина Руских словена Балкан па је питање коју су боју косе понели са Балкана и да ли је данас плава коса последица укрштања са скандинавским народима. Знамо да је у старијем руском језику веверица била веверица а у новијем веверица је белка или бјелка односно бела веверица. Смер кретања је очигледан јер назив веверица је старији и задржао се до данашњег дана код Срба а етимолошки лако објашњив ( веверица се вере по дрвећу, вевери, ври , скакуће као што вода скакуће када ври).
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:19:58 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #33 послато: Октобар 31, 2015, 09:50:29 поподне »
Мало ведрија дигресија од теме. Ако нисте знали право значење, првобитно као поридичан надимак коришћеног имена Цезар, чије значење ономастичари нису могли да одгонетну, отркрио је управо лично његов најпознатији носилац. Наиме Цезаров деда је учествовао као војсковођа у првом Пунском рату против Картагине и тамо убио слона, а то створење се на феничанском звало Цезар, тако да је остало у породици као надимак једне од грана знаменитог рода Јулија. Историјски је потвђено, да је сам Јулије Цезар пре похода на Галију дао ковати новац, који је на реверсу имао мотив слона и име Caesar.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:20:09 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Sasa123

  • Гост
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #34 послато: Новембар 01, 2015, 05:03:59 поподне »
Цитат
Словени нису били баш вешти пољопривредници (тако се барем верује), па су позајмили те речи из језика који је имао називе за њих.
За све постоји веома логично и једноставно објашњење, и нема потребе за неким теоријама завере.

Брате, у свим уџбеницима историје пише да су Словени били и добри пољопривредници поред добрих сточара и то се види и из архелошких ивентара раног Средњег века. Ако мислиш на називе алатки код Јужних Словена, онда уреду али треба да знаш да су Јужни Словени били прво у контакту са римском аграрном културом у периоду римске власти на лимесу и одатле су се вратили или доселили на Хемус.

По Седову водећем светском археологу, Словени су поникли у Староевропској култури на Средњем Дунаву а палеолингвистика сведочи да им је језик био "прото - аријевски", не диференциран на идиоме словенски, балтски, германски, келтски или италски. Седов каже да су вероватно говорили Венетски или Вендски што је назив који су касније користили Германи да означе Словене.

Брате историју пишу победници уз помоћ "објективних"научника и треба бити мудар па не примити здраво за готово њихова логична и једноставна објашњења ( мислим на политику осовине Берлин-Беч).
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:20:19 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #35 послато: Новембар 01, 2015, 06:20:45 поподне »
Препоручујем свима које занима ова тема, да прочита поучну књигу "Србин Римски Цар", од нашег великана Проф. др. Реље Новаковића. Епилог 60-годишњег бављења српском историјом.

http://de.scribd.com/doc/45969035/СРБИН-РИМСКИ-ЦАР-Реља-Новаковић#scribd
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:20:28 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Sasa123

  • Гост
Одг: Римско-српски цареви
« Одговор #36 послато: Новембар 01, 2015, 07:53:25 поподне »
Ово име ће остати уписано великим словима у српској историографији.

Имао сам ту срећу да лично упознам на једној трибини 80-тих овог Човека и правог научника. Био је прави ауторитет, приступачан, никог није омаловажавао, озбиљно претресао изворе, сумњао у њихову аутентичност, тражио је споне науке и Откровења. Сећам се како је  са једним протом је разговарао о пољу Сенару и Вавилонској кули, о доласку народа у Европу преко Анадолије, као да разговара са академиком. Са истим жаром и нама млађима је објашњавао своје дилеме о досељавању Словена и непоштовању према нашим, српским хроничарима, паметарима и историчарима, наших познатих историчара. Отворено је рекао да су Срби сами криви што им други отимају и фалсификују историју.

Ко је једном чуо тог Човека како говори и колико воли историју не заборавља за цео живот.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #37 послато: Новембар 01, 2015, 08:07:52 поподне »
Брате, у свим уџбеницима историје пише да су Словени били и добри пољопривредници поред добрих сточара и то се види и из архелошких ивентара раног Средњег века. Ако мислиш на називе алатки код Јужних Словена, онда уреду али треба да знаш да су Јужни Словени били прво у контакту са римском аграрном културом у периоду римске власти на лимесу и одатле су се вратили или доселили на Хемус.

По Седову водећем светском археологу, Словени су поникли у Староевропској култури на Средњем Дунаву а палеолингвистика сведочи да им је језик био "прото - аријевски", не диференциран на идиоме словенски, балтски, германски, келтски или италски. Седов каже да су вероватно говорили Венетски или Вендски што је назив који су касније користили Германи да означе Словене.

Брате историју пишу победници уз помоћ "објективних"научника и треба бити мудар па не примити здраво за готово њихова логична и једноставна објашњења ( мислим на политику осовине Берлин-Беч).

Напуштам ову расправу.
Поздрав
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:20:40 поподне админ »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #38 послато: Новембар 01, 2015, 09:05:23 поподне »
На жалост је спомињање ове тематике међу Србима је увек, из мени непознатог разлога - изазивало подсмех. Ја само знам да је сваки западњак поносан и на своје келтско и романско па и словенско порекло.
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:20:51 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #39 послато: Новембар 01, 2015, 11:11:38 поподне »
5. Римско – српски цар је био Марко Аурелије Проб /  Marcus Aurelius Probus рођен 232. године у Срему близу Ср. Митровице, умро 282. године, такође у Срему, био је римски цар од 276. до 282. Проб се истакао у борбама против германских племена и зато добивао почасне титуле као нпр. Gothicus Maximus, Germanicus Maximus, Restitutor Illyrici. Приликом једне војне инспекције бива од незадовољних легионара убијен.




Марко Аурелије Проб /  Marcus Aurelius Probus
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:21:01 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #40 послато: Новембар 05, 2015, 02:36:17 поподне »
6. Римско – србски цар је био Марко Аурелије Валерије Максимијан Херкулије  / Marcus Aurelius Valerius Maximianus Herculius; рођен око 240. године у Ср. Митровици, самоубиство јула 310. године) био је римски цар, заједно са Диоклецијаном од 1. марта 286. године до 305. године, Син му је био Цар Максентије, а Констанције Хлор зет. Приликом повлачења у Галију након губитка царског звања, бива наводно по наређењу Цара Константина присиљен на самоубиство.




Марко Аурелије Валерије Максимијан Херкулије  / Marcus Aurelius Valerius Maximianus Herculius
« Последња измена: Новембар 05, 2015, 03:17:56 поподне админ »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #41 послато: Новембар 09, 2015, 08:16:05 пре подне »
"Јустинијан је рођен у Таурезуму, 28 км од данашњег Лерсковца. Познат је као последњи римски и први византијски цар, император Источног римског царства и православни теолог. Настојао је да обнови моћ, величину и организацију Римског царства која је била распарчана унутрашњим трзавицама и упадима варвара".

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #42 послато: Новембар 09, 2015, 10:29:05 пре подне »
15. Римско-србски Цар Флавије Петар Саватије Јустинијан / Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus познат као Цар Јустинијан, је рођен 482. године у близини Лесковца / Прекопчелица /Лебане код Царичиног Града; † 14. Новембра 565. године у Константинопољу.




Флавије Петар Саватије Јустинијан / Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus 
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #43 послато: Новембар 19, 2015, 11:26:54 поподне »
Римско-србско царство у време тетрархије царева Диоклецијана, Галерија, Максимијана и Констанција 310 године.


СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #44 послато: Новембар 19, 2015, 11:45:00 поподне »
Римско-србско царство у време тетрархије царева Диоклецијана, Галерија, Максимијана и Констанција 310 године.


Е Сол, баш га претјера...

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #45 послато: Новембар 19, 2015, 11:59:46 поподне »

...виша сила! Не могу оставити Митровчане, Зајечарце и Нишлије на цедилу!  :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #46 послато: Новембар 20, 2015, 01:43:37 пре подне »
...виша сила! Не могу оставити Митровчане, Зајечарце и Нишлије на цедилу!  :)

Кад си већ поменуо Ниш, ове године је прави празник за Нишлије, а не она шарада пре две године, 1400 година од освајања Ниша од стране Словена! Очекујем да ми честитате празник!  :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #47 послато: Новембар 20, 2015, 07:35:29 пре подне »


Башаре ал Асаде, јеси ли то ти?  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #48 послато: Новембар 20, 2015, 04:34:11 поподне »
Кад си већ поменуо Ниш, ове године је прави празник за Нишлије, а не она шарада пре две године, 1400 година од освајања Ниша од стране Словена! Очекујем да ми честитате празник!  :)

Зар се овако нешто заиста одржава у Константиновом граду?:)

Иако Сол иде у једну крајност, називајући римско царство римско-србским, мислим да је таква манифестација срамотна и бесмислена (уколико постоји, пошто заиста нисам чуо за нешто слично). :)

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #49 послато: Новембар 20, 2015, 08:55:44 поподне »
Зар се овако нешто заиста одржава у Константиновом граду?:)

Иако Сол иде у једну крајност, називајући римско царство римско-србским, мислим да је таква манифестација срамотна и бесмислена (уколико постоји, пошто заиста нисам чуо за нешто слично). :)

Да те обрадујем, нема никакве манифестације. Али, не видим зашто би некоме тај датум сметао, то је нешто из наше историје чега се не треба стидети. Ако ћемо о срамотним манифестацијама, таква је била она од пре две године. Не зато што не видим зашто би славили неког ко то не заслужује, већ и зато што је све било замишљено да би се покрало што више пара. Ниш од тога ништа конкретно није добио, могли су од тога бар да направе туристичку атракцију, али ни то нису умели.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #50 послато: Новембар 20, 2015, 09:01:43 поподне »
Да те обрадујем, нема никакве манифестације. Али, не видим зашто би некоме тај датум сметао, то је нешто из наше историје чега се не треба стидети. Ако ћемо о срамотним манифестацијама, таква је била она од пре две године. Не зато што не видим зашто би славили неког ко то не заслужује, већ и зато што је све било замишљено да би се покрало што више пара. Ниш од тога ништа конкретно није добио, могли су од тога бар да направе туристичку атракцију, али ни то нису умели.

Ма не радују ме никакве манифестације тог типа, само ми је било нелогично.

Не треба нико да се стиди, наравно, али треба да се поштују неке вредности. Ниш никада није био град Старих Словена, они су ту освајачи, па ми је са те стране зазвучало заиста чудно.


Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #51 послато: Новембар 20, 2015, 09:17:27 поподне »
Ма не радују ме никакве манифестације тог типа, само ми је било нелогично.

Не треба нико да се стиди, наравно, али треба да се поштују неке вредности. Ниш никада није био град Старих Словена, они су ту освајачи, па ми је са те стране зазвучало заиста чудно.

Мени је чудно нешто друго: Када су славили Константина, највише су потенцирали то да је "ширио толеранцију". Међутим, он је био далеко од толеранције, историјски извори кажу да није био нимало толерантан, чак ни према најближим рођацима. Ипак, мора се признати да је легализацијом хришћанства направио јако добар политички потез којим је учврстио власт, а за њега је само то било важно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #52 послато: Новембар 20, 2015, 09:23:50 поподне »
Међутим, он је био далеко од толеранције, историјски извори кажу да није био нимало толерантан, чак ни према најближим рођацима.

Као уосталом и сви владари. ;)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #53 послато: Фебруар 18, 2016, 09:37:41 поподне »
7. Римско-србски Цар Флавиiе Галериiе Валериiе Лициниiан Лициниiе / Flavius Galerius Valerius Licinianus Licinius Augustus, ie рођен око 250. године код Зајечара, уморен 325. године у Солуну, био iе римско-србски цар од 308. до 324. године. Ожењен Констанциiом – полусестром Константина Великог. По средњевековним србским родословима - родоначелник Немањића.



Цар Флавиiе Галериiе Валериiе Лициниiан Лициниiе / Flavius Galerius Valerius Licinianus Licinius Augustus
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римски цареви са простора Србије
« Одговор #54 послато: Март 09, 2017, 06:46:06 поподне »
Ниiе лепо. Могли сте онако реда ради питати Сола, дал се са променом наслова слаже.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #55 послато: Јун 18, 2017, 01:53:21 поподне »
На форуму смо се већ дотакли питања могуће владарске идеологие Светих србских царева и краљева лозе Немањића и питали се шта би било кад би било?

Позиваiући се на цара Ликиниа као свог родоначелника, Светородни Немаљићи су свесно, iасно и недвомислено на основи римског ius sanguinis /крвног права. (по дефиниции срж римског правног система - породично и наследно право) - већ од самог почетка имали нацрт, смер и идеологиу будућег устроiства државе.

Тиме iе у освови родослов Светородних Немаљића служио као покриће и антиципациа будућих империаланих претензиа (Anspruch, claim) -са своiеврсном кулминациом / врхунцем истих – крунидбом цара Стефана Уроша IV. Душана.

Империални легитимитет Светородне лозе Немањића на основи ius-a sanguinis-a се по концепту разликуiе од легитимитета западног франачко-немачког “Светог римског царства немачке нацие /Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicæ". Римско-немачки цареви су своi  легитимитет и прохтев (Anspruch / claim) црпили на основи традицие настављањ(ч)а римског царства у хришћанском Духу и владањем у име Божiе Милости (die gratia)- и ништа више.

А сада следи прилог познатог мађарског лингвисе Пала Хунфалвиа (Pál Hunfalvy) цитираiући Константина Iиречека (“Историа Бугара”), да су цар Iустин и његов сестрић цар Iустинијан несумљиво словенског порекла - на основу имена његове сестре Виљенице – матери цара Iустиниана и имена оца цара Iустина – Исток. Жена Јустинова зваше се  Љубкини.


Воiсковође цара Iустиниана такође имаше словенска имена – Доброгост, Всегрд, Сварун.

Дословно Хунфалви наводи; “ Да међу своiим земљацима Iустиниан -  би зван Управда”






Paul Hunfalvy, Die Rumänen und ihre Ansprüche, 1880.
https://archive.org/details/dierumnienundih00hunfgoog
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #56 послато: Јун 18, 2017, 03:43:09 поподне »
На форуму смо се већ дотакли питања могуће владарске идеологие Светих србских царева и краљева лозе Немањића и питали се шта би било кад би било?

Позиваiући се на цара Ликиниа као свог родоначелника, Светородни Немаљићи су свесно, iасно и недвомислено на основи римског ius sanguinis /крвног права. (по дефиниции срж римског правног система - породично и наследно право) - већ од самог почетка имали нацрт, смер и идеологиу будућег устроiства државе.

Тиме iе у освови родослов Светородних Немаљића служио као покриће и антиципациа будућих империаланих претензиа (Anspruch, claim) -са своiеврсном кулминациом / врхунцем истих – крунидбом цара Стефана Уроша IV. Душана.

Империални легитимитет Светородне лозе Немањића на основи ius-a sanguinis-a се по концепту разликуiе од легитимитета западног франачко-немачког “Светог римског царства немачке нацие /Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicæ". Римско-немачки цареви су своi  легитимитет и прохтев (Anspruch / claim) црпили на основи традицие настављањ(ч)а римског царства у хришћанском Духу и владањем у име Божiе Милости (die gratia)- и ништа више.

А сада следи прилог познатог мађарског лингвисе Пала Хунфалвиа (Pál Hunfalvy) цитираiући Константина Iиречека (“Историа Бугара”), да су цар Iустин и његов сестрић цар Iустинијан несумљиво словенског порекла - на основу имена његове сестре Виљенице – матери цара Iустиниана и имена оца цара Iустина – Исток. Жена Јустинова зваше се  Љубкини.


Воiсковође цара Iустиниана такође имаше словенска имена – Доброгост, Всегрд, Сварун.

Дословно Хунфалви наводи; “ Да међу своiим земљацима Iустиниан -  би зван Управда”






Paul Hunfalvy, Die Rumänen und ihre Ansprüche, 1880.
https://archive.org/details/dierumnienundih00hunfgoog

Поред толико написаног текста о неоснованости оваквих отрцаних аутохтонистичких бајки, и поред тога што сам објаснио зашто се Стефан Немања позивао на Лицинија као претка (средњовековна владарска идеологија која је тражила крвну везу са личностима из антике ради пружања легитимности њиховој власти и равноправности са другим европским династијама, наравно да та веза није била реална), и поред тога што је још у 19. веку (када је живео поменути лингвиста Пал Хунфалви) оборена романтичарска теза о словенству Јустина I и Јустинијана I, и поред толико историјских, археолошких, лингвистичких, генетских и разних других чињеница о доласку Словена на Балкан током Сеобе народа, неки људи и даље истрајавају у својим илузијама и самообманама...тужно.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #57 послато: Јун 18, 2017, 05:00:04 поподне »
Поред толико написаног текста о неоснованости оваквих отрцаних аутохтонистичких бајки, и поред тога што сам објаснио зашто се Стефан Немања позивао на Лицинија као претка (средњовековна владарска идеологија која је тражила крвну везу са личностима из антике ради пружања легитимности њиховој власти и равноправности са другим европским династијама, наравно да та веза није била реална), и поред тога што је још у 19. веку (када је живео поменути лингвиста Пал Хунфалви) оборена романтичарска теза о словенству Јустина I и Јустинијана I, и поред толико историјских, археолошких, лингвистичких, генетских и разних других чињеница о доласку Словена на Балкан током Сеобе народа, неки људи и даље истрајавају у својим илузијама и самообманама...тужно.

Да, збиља тужно да се овим горе наведеним именима (Доброгост, Всегрд, Сварун, Виљеница, Исток, Љубкини) оспорава очигледно словенско порекло. TMRCA  I2 дин и R1a оставља временску разину од пар векова, довољну за доказ њиховог делимичног обитавања на овом простору и пре званичне фамозне дозволе за насељавање од стране цара Ираклиа.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #58 послато: Јун 18, 2017, 05:20:48 поподне »
Да, збиља тужно да се овим горе наведеним именима (Доброгост, Всегрд, Сварун, Виљеница, Исток, Љубкини) оспорава очигледно словенско порекло. TMRCA  I2 дин и R1a оставља временску разину од пар векова, довољну за доказ њиховог делимичног обитавања на овом простору и пре званичне фамозне дозволе за насељавање од стране цара Ираклиа.

Мало више научне објективности, а мало мање повођења за измишљеним аналогијама једног романтичара из 19. века, и све ће бити у реду...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Римско-србски цареви
« Одговор #59 послато: Јун 18, 2017, 06:16:10 поподне »
7. Римско-србски Цар Флавиiе Галериiе Валериiе Лициниiан Лициниiе / Flavius Galerius Valerius Licinianus Licinius Augustus, ie рођен око 250. године код Зајечара, уморен 325. године у Солуну, био iе римско-србски цар од 308. до 324. године. Ожењен Констанциiом – полусестром Константина Великог. По средњевековним србским родословима - родоначелник Немањића.



Цар Флавиiе Галериiе Валериiе Лициниiан Лициниiе / Flavius Galerius Valerius Licinianus Licinius Augustus
Мој предак директни. Заиста личимо. Шта су ти гени!