Аутор Тема: Демографски суноврат Срба  (Прочитано 41538 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Демографски суноврат Срба
« послато: Новембар 20, 2014, 07:03:38 поподне »
Поново бих желио да се покрене озбиљна дискусија о демографском суноврату Срба и потрага за спасење. Све ово што ми на Пор(ј)еклу чинимо да се из заборава спаси истина о нашим корјенима губи сваку корист ако тај дар немамо коме да поклонима.

Зато, позивам све младе људе да се упознају са овом несрећом која нас је задесила, и  да они покушају наћи спас против  српске куге чија епидемија уништава овај народ. Кажем млади, јер они који су то требали, нису, признали су пораз, који је скупо плаћен.


http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbi-nestaju-kao-Hazari.sr.html
http://www.belakuga.narod.ru/
http://www.srbizasrbe.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1425&Itemid=45
http://mojahercegovina.com/realnost-srbi-nestaju-kao-narod/
http://www.radiosarajevo.ba/novost/137041
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1431674/Za%C5%A1to+Srbi+nestaju%3F.html




Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #1 послато: Новембар 20, 2014, 11:17:06 поподне »
Поново бих желио да се покрене озбиљна дискусија о демографском суноврату Срба и потрага за спасење. Све ово што ми на Пор(ј)еклу чинимо да се из заборава спаси истина о нашим корјенима губи сваку корист ако тај дар немамо коме да поклонима.

Зато, позивам све младе људе да се упознају са овом несрећом која нас је задесила, и  да они покушају наћи спас против  српске куге чија епидемија уништава овај народ. Кажем млади, јер они који су то требали, нису, признали су пораз, који је скупо плаћен.


http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbi-nestaju-kao-Hazari.sr.html
http://www.belakuga.narod.ru/
http://www.srbizasrbe.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1425&Itemid=45
http://mojahercegovina.com/realnost-srbi-nestaju-kao-narod/
http://www.radiosarajevo.ba/novost/137041
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1431674/Za%C5%A1to+Srbi+nestaju%3F.html
Ja sam svoju dužnost prema otadžbini obavio tako što sam stvorio troje, sina i dve ćerke, ali gotovo polovina moje braće i sestara od stričeva i tetaka niti su se ženili, niti imaju poroda. Oni koji  su zasnovali porodicu imaju uglavnom po dvoje ili čak samo jedno dete. Đed je imao 14-oro dece, 9 sinova i 5 ćerki, od njih je u sledećoj generaciji rođeno 10-oro unučadi, a u danas najmlađoj generaciji je samo 11-oro praunučadi. Da je sreće trebalo bi da je broj praunuka barem tri puta veći od broja dece koje je đed izrodio.


Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685

Đorđo

  • Гост
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #4 послато: Новембар 22, 2014, 06:11:22 поподне »
Gledao sam nedavno detaljnu tabelu sa statistikom koliko dece imaju parovi u našoj zemlji i jasno je kao dan da nikada više nećemo biti u plusu, tu mislim i na svu Evropoidiju ne samo na našu zemlju. Idućih 500 godina sigurno, teoretski nemoguće.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #5 послато: Децембар 08, 2016, 01:08:57 поподне »
Баш сам недавно гледао званичне демографске податке за северну покрајину. У Војводини се дешава једна интересантна ситуација. Наиме, процентуални удео Срба у покрајини расте од пописа до пописа али укупан број Срба се смањује у задњим деценијама. То се дешава зато што остале етниче групе бројчано брже опадају од српске етничке групе (која такође опада али релативно спорије).

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #6 послато: Децембар 08, 2016, 02:33:11 поподне »
Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #7 послато: Децембар 08, 2016, 03:01:19 поподне »
Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.
Па има нас који нисмо себични, и који не можемо да заборавимо светиње и гробове предака.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #8 послато: Децембар 08, 2016, 03:03:09 поподне »
Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.

Такав се утисак стиче, али мислим да он нема везе са стварношћу, јер такве сорте људи су свакако у мањини. Него, кад смо већ код ове теме, неки дан чујем да су почели да дају подстицаје и за друго дете. ::)

Код нас је основни проблем што су села уништена, њиве пусте, штале празне, тамо немате више шта да радите, а градови нису места за подизање многочланих породица. А на страну још и чињеница да су код нас и ти градови препуни људи без посла, па и оно градско двоје деце, дође превише и скупо, ако су људи незапослени и крпе крај с крајем.

Радна места за многе такве су просто збрисана са лица земље, након бомбардовања и демократских промена, а ова политика Бабе Симане свакако неће подићи нешто теже од кашике.

И не чуди онда што држава покушава да набере још ког становника, субвенционишћући друго дете, али то је све хватање за сламку.

Нас у демографском смислу могла би да спасе само нека нова аграрна реформа, тотални заокрет у политици, стављање националног питања изнад свих питања. Али тренутно нема ни појма да се о томе говори, а камоли да има неког ко би то урадио

Како рече народни песник:

Не може се царство задобити,
на душеку све дуван пушећи
.



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #9 послато: Децембар 08, 2016, 03:25:12 поподне »
Памтим добро своју прабабу Пецељушу, очеву бабу по мајци. Рођена је 1877. године а умрла 1983. Ја сам имао 8 година када је умрла. Недавно смо ја и једна родица рачунали њено потомство и остали запрепаштени чињеницом да нисмо могли избројати њене потомке, јер има рођака са којима смо изгубили контакт. Баба је подигла седмеро дјеце, двоје их је умрло у дјечијем узрасту. Од то седмеро дјеце имала је 40 унучади. Нико није имао мање од троје, једна кћер имала је десеторо а друга деветоро дјеце. Од то 40 унука баба је имала 125 праунука. Чукун унуке нисмо успјели набројити, али свакако их нема више од 100. Не могу бити сигуран колико је имала потомака у тренутку смрти. Један син је већ био умро али и неколико унучади. Моја претпоставка је да је у тренутку смрти имала 137 потомака или пар мање.
Замислите ту жену која је била свјесна себе и околине до последњих тренутака живота, којим је богатством располагала и како је била задовољна кад је пребројавала своје потомство и размишљала шта остаје иза ње.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #10 послато: Децембар 08, 2016, 06:17:00 поподне »
Такав се утисак стиче, али мислим да он нема везе са стварношћу, јер такве сорте људи су свакако у мањини. Него, кад смо већ код ове теме, неки дан чујем да су почели да дају подстицаје и за друго дете. ::)
Можда на селу, али у градовима сигурно нису у мањини. Потрошачки систем вредности је врло укорењен у урбаним срединама што је и логично јер је у њима утицај медија и маркетинга много већи него на селу.
Мере које је држава до сада предузимала за повећање наталитета су потпуно занемарљиве. О томе какав је однос државе према наталитету најбоље говори Вучићева изјава да "жене у Србији рађају децу како би од државе узеле новац".

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #11 послато: Децембар 08, 2016, 08:23:58 поподне »
Никада ни није било јасно зашто су Срби и Црногорци (у мањој мери) од 1945 почели да имају већином по двоје деце.
До 1945 фамилије и код Албанца и Срба биле су отприлике исте (родитељи и четворо/петоро деце). 
Још ми је чудније данашње позивање некога да нема услова да не може да има бар двоје деце.

Код Албанаца исто долази до падања наталитета али јединци су реткост. Генерација од 1960 - 1975 годишта има најчешће 4 деце, а генерације млађе од 40 година 3.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #12 послато: Децембар 08, 2016, 08:32:07 поподне »
Никада ни није било јасно зашто су Срби и Црногорци (у мањој мери) од 1945 почели да имају већином по двоје деце.
До 1945 фамилије и код Албанца и Срба биле су отприлике исте (родитељи и четворо/петоро деце). 
Још ми је чудније данашње позивање некога да нема услова да не може да има бар двоје деце.

Код Албанаца исто долази до падања наталитета али јединци су реткост. Генерација од 1960 - 1975 годишта има најчешће 4 деце, а генерације млађе од 40 година 3.

Тако је, од 1945. се нагло променило. Све моје бабе и деде су рођене 1920-их и 30-их и у свакој од те четири породице је било најмање четири, највише седморо деце. После 1945 све другачије, по једно-двоје, врло ретко троје, макар у мојој најширој фамилији.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #13 послато: Децембар 08, 2016, 08:48:33 поподне »
Тако је, од 1945. се нагло променило. Све моје бабе и деде су рођене 1920-их и 30-их и у свакој од те четири породице је било најмање четири, највише седморо деце. После 1945 све другачије, по једно-двоје, врло ретко троје, макар у мојој најширој фамилији.

По очевој страни: деда је из породице са петоро деце, баба из породице са десеторо деце.
За бабиног оца кажу да је много желео мушке потомке, али се рађала све женска деца. Он није хтео одустати док не добије сина, на крају је имао два сина, по реду 9. и 10. Нисам га упознао пошто је страдао у 2. светском рату. Убијен је од стране четника, ни крив ни дужан.

По мајчиној страни: деда је из породице са седморо деце, баба из породице са четворо деце.

После 1945. сви су имали у просеку двоје деце.


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #14 послато: Децембар 08, 2016, 08:52:43 поподне »
Он није хтео одустати док не добије сина, на крају је имао два сина, по реду 9. и 10.

Што би рекао мој кум Срђан, ти нису лако одустајали да немају сина.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #15 послато: Децембар 08, 2016, 08:55:40 поподне »
Што би рекао мој кум Срђан, ти нису лако одустајали да немају сина.

Управо тако  ;)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #16 послато: Децембар 08, 2016, 09:00:01 поподне »
Тако је, од 1945. се нагло променило. Све моје бабе и деде су рођене 1920-их и 30-их и у свакој од те четири породице је било најмање четири, највише седморо деце. После 1945 све другачије, по једно-двоје, врло ретко троје, макар у мојој најширој фамилији.

Да додам, ови после 1945. што су имали по једно-двоје деце, су и даље живели на селу, дакле ово смањење нема везе у случају моје најшире фамилије са неким пресељењем у град.

Не знам шта је узрок... Свакако није рат, јер је после 1918. исто завршен велики рат и окупација, па су људи и даље имали по четворо и више деце.
Мора имати везе са комунизмом и неким ширим околностима. Са новонасталим сеоским задругама, са забраном коза из 1948. (која знам да је нпр моје Селаковиће доста погодила), са гладним годинама (баба ми је причала да је 1950-та била нарочито страшна), са "еманципацијом" сељанки, које су ишле на течајеве, описмењавале се...??? Одузимање земље од стране комуниста свакако није било неки фактор, одузимано је онима који су имали преко 10 хектара, што барем у мојој најширој фамилији није имао нико. 

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #17 послато: Децембар 08, 2016, 09:13:59 поподне »
Поред свега наведеног, мислим да велики утицај имају обичаји који варирају од краја до краја. Нпр. у Поморављу и Ресави, породице са више деце нису биле честе ни у периоду између два рата. Обично је то било двоје, понекад троје деце, а јединци нису били реткост. Ова појава је пре свега везана за обичај да се не дели земља. Мој деда по мајци, који је рођен '30-их, био је четврто и најмлађе дете у породици и каже да је у њиховом комшилуку није било ни једне породице са толико деце. Обичај не дељења имања је најкарактеристичнији за Влахе источне Србије, тако да су код њих јединци били најчешћи.

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #18 послато: Децембар 08, 2016, 09:17:36 поподне »
Поред свега наведеног, мислим да велики утицај имају обичаји који варирају од краја до краја. Нпр. у Поморављу и Ресави, породице са више деце нису биле честе ни у периоду између два рата. Обично је то било двоје, понекад троје деце, а јединци нису били реткост. Ова појава је пре свега везана за обичај да се не дели земља. Мој деда по мајци, који је рођен '30-их, био је четврто и најмлађе дете у породици и каже да је у њиховом комшилуку није било ни једне породице са толико деце. Обичај не дељења имања је најкарактеристичнији за Влахе источне Србије, тако да су код њих јединци били најчешћи.

Да, да, ово ми је познато за Влахе и делове југа и истока Србије, али мислио сам да је то исто обичај настао после 1945, хвала.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #19 послато: Децембар 08, 2016, 09:42:15 поподне »
Да, да, ово ми је познато за Влахе и делове југа и истока Србије, али мислио сам да је то исто обичај настао после 1945, хвала.

Овај обичај је код Влаха заправо почео да нестаје у другој половини 20. века. Мислим да је био чешћи код богатих него код сиромашних. У 19. веку се чак ишло у ту крајност да су родитељи венчавали своју децу са децом своје рођене браће и сестара да би се ујединила имања.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.