Аутор Тема: Словенски идентитет код Срба  (Прочитано 28187 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Словенски идентитет код Срба
« послато: Јун 01, 2019, 04:00:56 поподне »
Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #1 послато: Јун 01, 2019, 04:25:26 поподне »
Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

Ово је већ питање за тему "криза идендитета". :) Лично сматрам да се Србин треба сматрати Србином пре свега. Како су Срби пореклом Словени, одговор на то питање се сам по себи намеће. Не треба се иначе идентификовати ни са Енглезима ни са Русима (иако су нам други ближи у сваком смислу), пошто је то у старту погрешно. Као што се не треба идентификовати са Y-ДНК хаплогрупом, што многи нажалост раде. Сваки народ је прича за себе.




Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #2 послато: Јун 01, 2019, 04:37:08 поподне »
Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

Ја себе видим/сматрам пре свега Србином иако не изгледам као типичан Србин, колико год то звучало површно. Рецимо у Америци су на први поглед мислили да сам Шкот а када сам упознао Русе мислили су да сам Украјинац. Углавном нико никада није погодио да сам Србин. Одрастајући са нетипичним презименом које увек морам да поновим неколико пута како би га људи разумели, исто тако не помаже. У принципу не видим себе блиским ни са једним садашњим народом јер су сви народи данас мешавина свега и свачега. Волим да читам о старим народима и све што бих хтео је да сазнам порекло сопствене породице.
У школи су нас учили о Словенима и тада сам то схватао као један исти народ који се само разделио. Сада мислим да је то назив за више различитих народа који су се једноставно стопили, измешали, сјединили, како год... током силних векова.
Што се тиче словена, мислим да су они конкретно један велики древни остатак оног народа који групно називамо Индоевропљани и који се историјски везује од британских острва до Индије и Кине, али релативно млади назив "словен" збуњује. Нису словени ништа млађи ни од германа ни од келта, одувек су ту са њима и били, само су били познати под другим називима пре тог словенског идентитета.
« Последња измена: Јун 04, 2019, 12:15:00 поподне Amicus »

Ван мреже Банска крајина

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #3 послато: Јун 01, 2019, 05:14:11 поподне »
Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

Сматрам себе крајишким Србином. Поштујем прије свега Грке и Јермене, пошто су доживјели сличну судбину као и крајишки Срби. Што се тиче других словенских народа, не доживљавам их као блиске.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #4 послато: Јун 01, 2019, 05:54:20 поподне »
И пре днк тестирања је наша и светска историографија писала о томе да су Словени, а касније Срби затекли и асимиловали романизовано балканско становништво, и у принципу је била и остала само ствар среће шта ће неко испасти (и данас је, али како имамо доста профилисаних родова и практично сва племена неке ствари се већ знају). Ту треба придодати и касније (германске) елементе, пре свега из средњег века, и полако се ствара мозаик српске етногенезе.

Што се тиче моје личне самоидентификације, свакако је да ми је Рус или Пољак ближи од неког Енглеза лингивстички и културолошки, а опет их не сматрам довољно блиским да би они имали битну улогу у мојој самоидентификацији. Као што не сматрам блиским неке нама комшијске народе, иако имамо реалне сличности које се не могу избрисати. Као неко ко вуче корене из три различите српске регије (Доњи Краји, Шајкашка и Доње Полимље) подједнако блиско гледам на све њих заједно и њима блиске крајеве, а трудим се ми да видљиве разлике између одређених српских крајева (што је крајње природно, јер и микро-области било где на свету имају разлике) не представљају проблем ка разумевању појава и историје у њима. Подједнако су ми драги и ''Лесковачки звиждук'' и ''Јел слободно царе господаре'', и само је ствар тренутног расположења када ће ми одређена песма бити више при срцу. ;)  Завршићу са по мени одличном поруком једног нашег мислиоца.

''Србин се не постаје чином рођења већ на испитима врлина.''
« Последња измена: Јун 04, 2019, 12:17:33 поподне Amicus »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #5 послато: Јун 01, 2019, 06:54:46 поподне »
Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

Морала сам више пута да прочитам ово што сте написали!

Помислих да вас је обузео "злодух" хаплогрупизма или да имате кризу идентитета!

Али, сад ипак након петог читања мислим да сте "мислили" да је долазак и о(п)станак тог неког вашег пра пра пра претка (по мушкој линији) на Балкану и прожимања како са својим "изворним" саплеменицима преко њихових кћери,  тако и са онима који су ту били од раније (коју годину, деценију или век или вековима) или  са онима који су дошли можда касније преко њихових кћери "учинило"  или довело до тога то сте ви данас, наравно,  другачија мешавина од Руса, Чеха, Литванца или Шкота.



 


На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #6 послато: Јун 01, 2019, 07:14:30 поподне »
Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

Видим себе као Словенина и тим се разликујем од других скупина народних. Веома волим истраживати друге народе, учити њихове језике и културу и док сам у њиховом дому поштовати њихова правила. Живећи у иностранству и побивши на многим местима и упознавши многе народе, схватио сам, да сви ми људи имамо исте бољке, да се сви молимо богу прво за здравље а онда за радост и љубав, а потом остало; да сви ми умемо и вољети и мрзјети и да међу свима има и добра и зла. Све ово је заједничко насљеђе човјека сачињава 99% човјека. Остало 1% су разлике које су разне заједнице приобреле услијед своје посебне околине и у вези с тим развијене културе и начина живота. Некога је живот учинио скитницом пастиром, некога ловцем, некога пољеработником, некога путујућим музичарем итд. но сви требамо једни друге.
Пастир мора некому продати сир и кожух, а пољеработник некому своје сијено и ланену тканину.
И пастир негде мора наћи супругу, јер не може своје сестре и племенице женити. Све ово чини, да су људи одувијек живјели у одређеној повезаности и размјењивали своја знања, ријечи и гене. Осјећам се прије свега дио човјечанства.

Од осталих припадника човјечанства ме дијели мој матерњи језик и покоји обичаји. Они ме чине Србином. И ако предам тај језик, а знам само њемачки или италијански бит ћу њемцем или италијаном, јер изгледом нисам различит. Наравно у Кинезе не пашем.
Тај исти језик и обичаји који ме разликују од Њемца или Италијана или Грка, а с једним Хрватом, Бугарином, Чехом, Словаком, Пољаком, Русом ме спаја. У једних сам у туђини, у других сам као свој међу својима, иако сам се као Србин из Подкозарја често осјећао као странац и у правој Босни и у Србији и у Црној Гори. Било је тренутака и када сам се у неких људи мога краја осјећао туђинцем, а у Међимерју или Москви својим на свому.
У току мога сусрета с разним народима осјећао сам неку топлоту у сусрету с Међимурцима, Мађарицама, Пољакињама, Украјинкама и Русима, као и сјеверним Италијанима. У Руса се ствар веома цијепа. Њих знам најбоље и с њима сам имао у нижим слојевима дружштва и сасвим високим позитивно осећање, док је у средњем слоју било у њух много неподношљивих и размажених жена и баба, од којих мени као крајишнику крв узаври. Крв ми је узвирала и у сусрету с појединим Хрватима Далматинцима, Турцима, Грцима, Арапима и Јерменима. Ти људи већином сви имају заједничку особину, да су надарени за пјесму, храну и разне занате и пријатно је с њима трговати и купити у њих штогод, али су толико склони варању, лагању, издаји и сплетничењу, те веома импулсивни и нада све умишљени и субјективни, да ми је било који ближи и осјећајан додир с њима непријатан, особено с Јерменима, који ће те братимити, а на крају ти украсти новце и сестру ти силовати. Моја баба би рекла за такве људе, да су пргаве нарави. Ја им цијеним умјетност, али не желим се с њима братимити нити кумити.
Што се тиче Њемаца, пријатно ми је с њима, јер су у поређењу с нашим просјеком нада све разумни и умни људи, веома везани за заједницу и пажљиви, да не увриједе, не краду, не примају мито, нису издајице и воле свој језик, своју земљу и природу, самоуверени су. Све ово не може се рећи за бизнисмене и политичаре, но то је обћа ствар за све земље.

Уз све моје искусство, научио сам, да су највећа одлика једнога народа његов језик, одјело и обичаји. Мој језик је из словјенскога племена и остали Словени су ми близки и језиком и духом, а Мађари и Власи духом, уз један осјећај, да смо ми Срби баш архаични тип Словијена имајући и словијенска имена и живе народне обичаје и неку гостопримност заједно.
С друге стране бити Србин је релативна ствар и некада ми је по нарави ближи рецимо Славонац, Русин, Словак и Украјинац него неки становник јужне Србије или неки Пазарац (ништа негативно, само ближи или сличнији). Никада нећу схватити логику неких Срба, који говоре једним словијенским језиком и обављају словијенске обичаје, а све мрзе Словене и диче се колики су Илири. Таквима кажем само, ено вам албански и грчки, а србско је од словијенскога нераздвојиво. Од Срба сам доживео и најљепше и најружније, јер су Срби пређе свега, исто само људи, а људски је гријешити, но у учити из њих. Ваља се развијати, но не и одтуђити од свога.
« Последња измена: Јун 01, 2019, 07:26:08 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #7 послато: Јун 01, 2019, 07:23:49 поподне »
Ја сматрам да ми Срби још увијек нисмо довољно формирали националну тј. народну свијест, поготово то долази сада до изражаја у овој ери интернета када нам је све доступно па и та "ДНК" истраживања. Да ли је то наше помодарство,лицемјерје или једноставно недовољно формирана национална свијест која је посљедица комунизма не знам, али свједоци смо да се на овом форуму полако стварају предрасуде према појединим хаплогрупама, предрасуде о "срБским" и "несрпским" хаплогрупама, о србизацији итд...
Оно што је мени стварно засметало јесте та предрасуда да су припадници свих других хаплогрупа осим И2 и Р1А мањи Срби. Оно што идентификује један народ су језик,традиција,култура и заједничка историја, а тек онда генетика итд... Нама Србима је овај ДНК пројекат најмање био потребан имајући у виду нашу склоност ка подјелама. Много се полемике водило и око србизације Шиптара и Хаплогрупе Е и поријеклу исте, међутим ми заборављамо да су Шиптари управо хетерогенији народ од нас са великим генетксим примјесама, разликама у културама између Гега и Тоска и многим другим несличностима а опет имају формиранију националну свијест, која како год да је настала нама може бити за примјер.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #8 послато: Јун 01, 2019, 07:30:27 поподне »
Морала сам више пута да прочитам ово што сте написали!

Помислих да вас је обузео "злодух" хаплогрупизма или да имате кризу идентитета!

Али, сад ипак након петог читања мислим да сте "мислили" да је долазак и о(п)станак тог неког вашег пра пра пра претка (по мушкој линији) на Балкану и прожимања како са својим "изворним" саплеменицима преко њихових кћери,  тако и са онима који су ту били од раније (коју годину, деценију или век или вековима) или  са онима који су дошли можда касније преко њихових кћери "учинило"  или довело до тога то сте ви данас, наравно,  другачија мешавина од Руса, Чеха, Литванца или Шкота.

Само сам изнео свој субјективни осећај. Мој национални идентитет је свакако српски, тим језиком говорим, осећам да припадам са људима истог идентитета, било које хаплогрупе. Међутим, да у собу у којој седи сто људи уђе неко и викне - ''Нека устану сви Словени!'' - не бих имао нагон да устанем. Да ли је то криза идентитета или моје васпитање не знам, али знам да није од јуче, тј. од када сам сазнао за хаплогрупе. У сваком случају драго ми је да на форуму имамо људе који умеју да процене да ли неко има кризу идентитета. То је велика услуга за 3000 динара годишње. :)
« Последња измена: Јун 04, 2019, 12:20:04 поподне Amicus »
Догодине у Холштајну!

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #9 послато: Јун 01, 2019, 08:46:17 поподне »
Другим речима, и онај несловенски удео код нашег народа је готово исто толики. Чини ми се да се та чињеница понекад неправедно запоставља и да би ближе истини било рећи да смо Словени отприлике исто колико и не-Словени.

Једини несловјенски удио у србству су туђе ријечи, туђи обичаји и туђа одиијела, за које човјек с предрассудама о свем што је своје, сматра да су боље чим су иностране. Срби су као Словјени дошли овдје и као Словјени постоје и данас. То што су тим Србима мнози пришли и постали дијелом њих и Словјена, а ови то прихватили радо, то треба славити, а не тога се стидјети или сада након тисућу година нешто по том чапркати, да Срби нијесу Словјени. Може се ради науке казати, да су Словјени обогатили свој генофонд из разних праваца, али ти који су пришли у Словјене веће стотине љета ријевно чувају словијенски језик Срба, словијенске чипке, ткање поњава, бајке, повијести и слично. Нема ту што називати несловијенским или додјељивати неке предрассудне црте једнима и другима, као боје косе и слично.

Ево неких примера Словијена, одгледајте:

https://www.youtube.com/v/qZ1qmJPV6DM&t=415s

<a href="https://www.youtube.com/v/3D6WDysKgqo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3D6WDysKgqo</a>



« Последња измена: Јун 02, 2019, 01:06:37 поподне НиколаВук »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #10 послато: Јун 01, 2019, 09:31:38 поподне »
Мислим да је сазнање о пореклу по мушкој линији итекако важно у једном дубљем аспекту. Па Свето Писмо има читаве родослове по мушкој линији. Адам односно сваки отац има Богом дани ауторитет давања имена својој деци. Мушка линија је једна од најбитнијих димензија у којој свако проналази праизвор живота и савремена сазнања о хаплогрупама су само модерна манифестација ове традиције.
Националности, односно данашње грађанство и културе су променљиве форме, на жалост често злоупотребљене. Стварање националних држава је и довело до најкрвавијих ратова. Имају националности и позитивних особина, свакако. Нисам ја за повратак родовским заједницама или слично.
Али, док су наши преци знали ко су и одакле су, живот је имао трансцендентну афирмацију, смисао бивствовања за разлику од данас, иако нису имали знање о днк и хаплогрупама. Били су у живој вези са извором путем традиције. То је традиција коју ствара душа или суштина бића, од самог извора и то је извор из којег је изрођена, како се данас каже "национална свест" а ја бих рекао етос једног народа па и српског. Ниједна хаплогрупа не чини неког већим или мањим Србином, али то не ниподаштава значај порекла мушке линије у једној широј мета-слици која не негира национални идентитет већ је обогаћује.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #11 послато: Јун 01, 2019, 09:45:41 поподне »
Али, док су наши преци знали ко су и одакле су, живот је имао трансцендентну афирмацију, смисао бивствовања за разлику од данас, иако нису имали знање о днк и хаплогрупама. Били су у живој вези са извором путем традиције. То је традиција коју ствара душа или суштина бића, од самог извора и то је извор из којег је изрођена, како се данас каже "национална свест" а ја бих рекао етос једног народа па и српског. Ниједна хаплогрупа не чини неког већим или мањим Србином, али то не ниподаштава значај порекла мушке линије у једној широј мета-слици која не негира национални идентитет већ је обогаћује.

Наравно да је директна мушка линија важна (посебно за нас Балканце). Зато се на крају крајева и тестирамо, не би ли октрили то пра-порекло. Поента је да то не утиче на национално опредељење, као што није утицало ни на формирање модерних нација. Ту су неке друге ствари много важније. У том смислу су све Y-ДНК гране, у оквиру неког народа, важне приликом истраживања историје/порекла истог.


На мрежи Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #12 послато: Јун 01, 2019, 09:58:10 поподне »
Мислим да је сазнање о пореклу по мушкој линији итекако важно у једном дубљем аспекту. Па Свето Писмо има читаве родослове по мушкој линији. Адам односно сваки отац има Богом дани ауторитет давања имена својој деци. Мушка линија је једна од најбитнијих димензија у којој свако проналази праизвор живота и савремена сазнања о хаплогрупама су само модерна манифестација ове традиције.
Националности, односно данашње грађанство и културе су променљиве форме, на жалост често злоупотребљене. Стварање националних држава је и довело до најкрвавијих ратова. Имају националности и позитивних особина, свакако. Нисам ја за повратак родовским заједницама или слично.
Али, док су наши преци знали ко су и одакле су, живот је имао трансцендентну афирмацију, смисао бивствовања за разлику од данас, иако нису имали знање о днк и хаплогрупама. Били су у живој вези са извором путем традиције. То је традиција коју ствара душа или суштина бића, од самог извора и то је извор из којег је изрођена, како се данас каже "национална свест" а ја бих рекао етос једног народа па и српског. Ниједна хаплогрупа не чини неког већим или мањим Србином, али то не ниподаштава значај порекла мушке линије у једној широј мета-слици која не негира национални идентитет већ је обогаћује.

Потпуно небитно.
Не може ми Хрват или Муслиман са хаплогрупом I2a1b-PH908, па макар у далекој прошлости имали заједничког мушког претка, бити испред брата Србина са хаплогрупом Ј2b-205.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #13 послато: Јун 01, 2019, 10:16:34 поподне »
Видим себе као Словенина и тим се разликујем од других скупина народних...

Све ово што је Сунце написао ми се веома допада и налазим своја размишљања у свему томе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #14 послато: Јун 01, 2019, 10:18:23 поподне »
А, иначе, отишли сте предалеко, са хаплогрупама итсл, човек је само поставио питање: "Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет?" 
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #15 послато: Јун 01, 2019, 10:41:48 поподне »
Све ово што је Сунце написао ми се веома допада и налазим своја размишљања у свему томе.

Није што си А1328, али сунце ти шаље на дар једно јарко сијање са Косова :)
Нека се овђе види колико је јединство нашијех М205, V13, PH908, АК47, сви на једном мјесту и један сан имају.
Тај дух, за мене словијенски, то је оно љепило, које скрепљује србски народ у једну цјелину.

<a href="https://www.youtube.com/v/Bccs7NeQQC0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Bccs7NeQQC0</a>
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #16 послато: Јун 01, 2019, 10:51:32 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/Bccs7NeQQC0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Bccs7NeQQC0</a>
Prelep video.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #17 послато: Јун 01, 2019, 10:59:52 поподне »
Лепо, лепо. Никад нисам ни сумњао у браћу Бокеље. А знам и да је ово већински осећај у Црној Гори.

Иста песма, Даница Црногорчевић:

<a href="https://www.youtube.com/v/1_DUgl7KB9I" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/1_DUgl7KB9I</a>

Говорећи о Словенству, погледајте прва два коментара (пољска). То је то.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #18 послато: Јун 01, 2019, 11:26:52 поподне »
Даница звана 5 глава. :P
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #19 послато: Јун 02, 2019, 12:10:59 пре подне »
Даница звана 5 глава. :P

Јел беше толико!?
"Наша мука ваља за причешћа"