Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482666 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8160 послато: Јун 26, 2021, 09:15:14 пре подне »
Жигровић, католик, Свети Иван Зелина

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Тестирани наводи да им је раније презиме било Сегровић.

У хаплотипу се једино истиче прилично ретка вредност DYS458 = 16, а треба споменути и релативно честе, али ипак немодалне, DYS19 = 15 и DYS389 II-I = 19.

Жигровићу је са Пројекта најближи врачевштак Мишчевић из Лике, подударају се на 21 од 23 упоредива маркера. 

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8161 послато: Јун 26, 2021, 10:31:14 пре подне »
Да додам овде пар коментара. Овај узорак сам ја узео због истраживања порекла моје породице. Село порекла мога деде је врло близу села одакеле је овај Спајић.Постојала је прича о нашем заједничком пореклу али увек је био проблем различите славе. Ја сам унапред знао да немамо заједичко порекло и типовао сам да ће резултат бити овакав.
Иначе они су из засеока Мишћевина. Требало би и то унети јер само селе Пљеско није њихова постојбина,него Пљеско-Мишевина.
У склопу истраживања сам проучио и њеихово порекло. Постоји једна групација породице Спајић који слави Лучиндан. Изгледа да им је задње познато извориште село Подблаће у садашњој општини Пљевља. Иначе ово село је близу тромеђе Црне Горе, Србије и БиХ. Због тога су се одавде исењавали и у правцу Прибоја и у правцу Рудог. Ови Спајићи из Мишћевине су уско повезани са Спајићима из Рудог па је то изгледа правац миграције. Има доста Спајића и у селима око Прибоја. Од ових је и познати ултрамаратонац Јовица Спајић.
У неким књигама о становинштву Пљеваља сам нашао да су се Спајићи у село Подблаће доселили из села или подручја Селине око Никшића. Близу Никшића постоје два топонима Селине. Једно је подручје према општини Гацко у БиХ.Постоји и село на самој граници Црне горе и Бих које се зове Силина. На обали Билећког језера. Осим ових топонима постији и село Селина између Жабљака и Пљеваља. Све у свему сва три топонима се уклапају у резултате ДНК.
 
Спајић, Лучиндан, Пљеско, Рогатица

Припада хаплогрупи I2-PH908, највероватније грани FT190799 односно роду Никшића. Има неколико атипичних вредности за род Никшића, попут 23 на 390, 10 на 391, 14-16 на 385 и 17 на 570, тако да би било пожељно да се припадност роду Никшића провери СНП тестом на FT190799.

Тестирани наводи да је раније порекло ових Спајића из околине Прибоја или Пљеваља. И заиста, Танасије Пејатовић у тим крајевима бележи Спахиће са Лучинданом као крсном славом.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8162 послато: Јун 26, 2021, 10:47:39 пре подне »
...
Изгледа да им је задње познато извориште село Подблаће у садашњој општини Пљевља.
...
У неким књигама о становинштву Пљеваља сам нашао да су се Спајићи у село Подблаће доселили из села или подручја Селине око Никшића.
...

Вероватно мислиш на село Поблаће. Нисам чуо да постоји Подблаће.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8163 послато: Јун 26, 2021, 02:15:27 поподне »
У праву си. Грешка у куцању.
Вероватно мислиш на село Поблаће. Нисам чуо да постоји Подблаће.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8164 послато: Јун 26, 2021, 07:59:08 поподне »
Радуловић, Ђурђевдан, Милићевци, Чачак

Припада хаплогрупи I1, највероватније грани FGC22045, односно роду Дробњака. Нема било каквих ближих поклапања.

Милићевачки Радуловићи наводе да су пореклом из Комана, што је вероватно скорије повезивање (из 20. века) на основу истог презимена. Извесно је да милићевачки и комански Радуловићи нису повезани.

Први писани помен Радуловића у Милићевцима је од 1823. године, када су у тефтеру чибука у овом селу пописани Јован и Симеун Радуловић, као релативно имућни домаћини. Такође, као један од устаника из Милићеваца 1815. године наводи се Милић Радуловић. Према томе, делује да су Радуловићи досељени у Милићевце још у 18. веку.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8165 послато: Јун 27, 2021, 12:50:39 поподне »
Цитат
Радуловић, Ђурђевдан, Милићевци, Чачак

Припада хаплогрупи I1, највероватније грани FGC22045, односно роду Дробњака. Нема било каквих ближих поклапања.

Милићевачки Радуловићи наводе да су пореклом из Комана, што је вероватно скорије повезивање (из 20. века) на основу истог презимена. Извесно је да милићевачки и комански Радуловићи нису повезани.

Први писани помен Радуловића у Милићевцима је од 1823. године, када су у тефтеру чибука у овом селу пописани Јован и Симеун Радуловић, као релативно имућни домаћини. Такође, као један од устаника из Милићеваца 1815. године наводи се Милић Радуловић. Према томе, делује да су Радуловићи досељени у Милићевце још у 18. веку.

Овим Радуловићима припадају и Радуловићи из Љубића, где се једна грана милићевачких Радуловића доселила почетком 20. века.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8166 послато: Јун 27, 2021, 03:04:11 поподне »
У Љубићу су уписани Радуловићи још у првим чибучким тефтерима, највероватније су исти род са овима из Милићеваца...... Мало сам био истраживао око њих јер сам мислио да су то могли бити исељени Радуловићи из Гостиља на Златибору, али нешто ми се нису слагале њихове године рођења

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8167 послато: Јун 28, 2021, 07:11:02 пре подне »
Цитат
У Љубићу су уписани Радуловићи још у првим чибучким тефтерима, највероватније су исти род са овима из Милићеваца...... Мало сам био истраживао око њих јер сам мислио да су то могли бити исељени Радуловићи из Гостиља на Златибору, али нешто ми се нису слагале њихове године рођења

Тачно, појављују се на првим тефтерима, али касније једноставно нестају. У матичним књигама не стижу ни да се појаве. Не знам да ли је баш та породица са чибучких изумрла, или су се једноставно предомислили и вратили у Милићевце :D

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8168 послато: Јун 29, 2021, 07:24:20 поподне »
Ковачевић, Андријевдан, Ораховица, Бијело Поље, E-V13>Z1057

Припада роду И из табеле Српског ДНК пројекта, коме припада неколико братстава из Полимља од Бијелог Поља до Руда, која славе Андријевдан. Једина карактеристична вредност коју поседује хаплотип тестираног је DYS481=20, док остали имају вредност 22 на том маркеру.

Тестирани је навео да Ковачевићи према предању потичу из Невесиња. Ово предање је могло настати и због тамошњих Ковачевића, који су једно од најбројнијих братстава у околини Невесиња.
Род коме припадају братстсва која славе Андријевдан је по свој прилици староседелачки у Полимљу.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8169 послато: Јун 29, 2021, 10:00:12 поподне »
Ковачевић, Андријевдан, Ораховица, Бијело Поље, E-V13>Z1057

Припада роду И из табеле Српског ДНК пројекта, коме припада неколико братстава из Полимља од Бијелог Поља до Руда, која славе Андријевдан. Једина карактеристична вредност коју поседује хаплотип тестираног је DYS481=20, док остали имају вредност 22 на том маркеру.

Тестирани је навео да Ковачевићи према предању потичу из Невесиња. Ово предање је могло настати и због тамошњих Ковачевића, који су једно од најбројнијих братстава у околини Невесиња.
Род коме припадају братстсва која славе Андријевдан је по свој прилици староседелачки у Полимљу.

 Сигурно су у вези са овима:

Лутовац, Бихор и Корита
Ресник
Ковачевићи (2 к. сл. св. Андријевдан, а раније св. Ђорђе) кажу да су досељени из Грахова пре 180 година


 Ови спомињу долазак из Грахова крајем 18 в.

 Јесу повезани Ковачевићи са Савковићима (иста слава) из Горачића? Савковићи имају хаплотип који одудара од просјека.
« Последња измена: Јун 29, 2021, 10:02:48 поподне Zor »

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8170 послато: Јун 29, 2021, 10:59:56 поподне »
Сигурно су у вези са овима:

Лутовац, Бихор и Корита
Ресник
Ковачевићи (2 к. сл. св. Андријевдан, а раније св. Ђорђе) кажу да су досељени из Грахова пре 180 година


 Ови спомињу долазак из Грахова крајем 18 в.

Да, то су ти.

И Ковачевићи из Невесиња који славе Аранђеловдан су наводно из Грахова, али још нису тестирани. Тешко је наћи Ковачевиће који немају предање о пореклу из Грахова...

Сигурно су у вези са овима:

Лутовац, Бихор и Корита
Ресник
 Јесу повезани Ковачевићи са Савковићима (иста слава) из Горачића? Савковићи имају хаплотип који одудара од просјека.

Скоро сигурно јесу. Савковић је тестирао само 17 маркера, али нема неких значајнијих одступања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8171 послато: Јун 30, 2021, 02:15:04 пре подне »
Да, то су ти.

И Ковачевићи из Невесиња који славе Аранђеловдан су наводно из Грахова, али још нису тестирани. Тешко је наћи Ковачевиће који немају предање о пореклу из Грахова...

 Као да је било "договарања" о доласку из Грахова више несродних родова у неком тренутку..

Скоро сигурно јесу. Савковић је тестирао само 17 маркера, али нема неких значајнијих одступања.

 Видим да су Савковићи у Горњим Горачићима.

 Што је занимљиво у Доњим Горачићима су Ковачевићи. 1912 у Горачићима (Доњи и Горњи) нема Савковића, имају 3 куће Ковачевића.

 Или су Савковићи дошли недавно ту или потичу од Ковачевића. Ако ти Ковачевићи славе исту славу наравно.

 Такођер је врло занимљиво ово
Скрадник - Два самачка домаћинства из рода Ковачевић.

 Скрадник је почетком 17 в. директно држао кнез Вук син Радака који је водио војнуке у Горачићима и још пар села. Он је био предводник јаког рода, који је вјероватно дао име Горачићима (дакле Горачићи), друго старије име тог села је било Миладовина. Чини се да је он био настањен управо у Скраднику.

 Ово је врло стар род/племе који се може датирати и у 15 в. И потиче од неке локалне ситне властеле. Иако су били почетком 17 в. у влашком статусу, то чини се нису били почетком 16 в. Директно се могу повезати са заједницама из 15 в. из њихових села.

 Не знам за неке везе овог рода са овим селима у Комарану и Бихору, но било је неког досељавања у Комаран у 16 в. Ораховица је 1485. била релативно бројно село у влашком статусу, док је Ресник било мало село које се јавља барем од почетка 16 в. Као што сам већ спомињао сва ова села су била у различитима санџацима, Босанском, Скадарском, Призренском иако су на истом ширем подручју.

 Дефинитивно ако ови Ковачевићи из Горачића славе Андријевдан да су родови овог генетског кластера добри кандидати за везу са овим старим родом. Вјерујем да јесу исти род, иако не могу да нађем податак о слави тих Ковачевића. А и да нису ови Ковачевићи су свакако занимљиви.
« Последња измена: Јун 30, 2021, 02:25:15 пре подне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8172 послато: Јун 30, 2021, 02:37:52 пре подне »
Такођер је врло занимљиво ово
Скрадник - Два самачка домаћинства из рода Ковачевић.

 Скрадник је почетком 17 в. директно држао кнез Вук син Радака који је водио војнуке у Горачићима и још пар села. Он је био предводник јаког рода, који је вјероватно дао име Горачићима (дакле Горачићи), друго старије име тог села је било Миладовина. Чини се да је он био настањен управо у Скраднику.

 Овај Скрадник се сматра једним од илирских топонима. Ако је ово генетика тог рода, могуће да је дужег вијека ова веза.:) Савковић не изгледа као да има неких поклапања што би говорило у прилог неком старом присуству.

 У сваком случају ови Ковачевићи су били једини род настањен ту.
« Последња измена: Јун 30, 2021, 02:39:23 пре подне Zor »

Ван мреже lucafik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8173 послато: Јун 30, 2021, 04:33:23 поподне »
Pozdrav, neznajuci za ovaj projekat, radio sam test praporekla preko dnk.rs i dobio rezultate, ali malo toga kapiram osim da mi je utvrdjena haplogrupa I1.

Voleo bih da dobijem vise informacija o poreklu i mogucim srodstvima. Moze li neko da mi pomogne? Imam rezultate DNK analize Y hromozoma.

Hvala!
« Последња измена: Јун 30, 2021, 04:35:42 поподне lucafik »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8174 послато: Јун 30, 2021, 04:37:49 поподне »
Pozdrav, neznajuci za ovaj projekat, radio sam test praporekla preko dnk.rs i dobio rezultate, ali malo toga kapiram osim da mi je utvrdjena haplogrupa I1.

Voleo bih da dobijem vise informacija o poreklu i mogucim srodstvima. Moze li neko da mi pomogne? Imam rezultate DNK analize.

Hvala!

Радили сте тест преко лабораторије ДНК центра у Београду. Слободно проследите сертификат о тестирању на адресу [email protected], па ћу вам путем мејла дати даље инструкције.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже lucafik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8175 послато: Јун 30, 2021, 05:04:57 поподне »
Радили сте тест преко лабораторије ДНК центра у Београду. Слободно проследите сертификат о тестирању на адресу [email protected], па ћу вам путем мејла дати даље инструкције.

Hvala, obavljeno!

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8176 послато: Јун 30, 2021, 11:08:37 поподне »
Ћурчић, Лучиндан, Пољанци, Славонски Брод

Припада хаплогрупи I1-M227>A11380, роду А у табели нашег пројекта. Први је тестирани припадник гране A11380 који слави Лучиндан. Има хаплотип који је уобичајен за припаднике подгране A11380, док једини изузетак чини повишена вредност 18 на 576, коју дели са Панићем из Врањка код Модриче.

Тестирани наводи предање о пореклу из околине Вучитрна. Не знам колико је ово предање поуздано, ако се узму у обзир миграторна кретања Срба у Славонији односно области из којих су се досељавали у Славонију (углавном је у питању суседна Босна).
« Последња измена: Јул 01, 2021, 11:26:56 пре подне Лука »

Ван мреже lucafik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8177 послато: Јул 01, 2021, 11:14:45 пре подне »
Ћурчић, Лучиндан, Пољанци, Славонски Брод

Припада хаплогрупи I1-M227>A11380, роду А у табели нашег пројекта. Први је тестирани припадник гране A11380 који слави Лучиндан. Има хаплотип који је уобичајен за припаднике подгране A11380, док једини изузетак чини повишена вредност 18 на 576, коју дели са Панићем из Врањка код Модриче.

Тестирани наводи предање о пореклу из околине Вучитрна. Не знам колико је ово предање поуздано, ако се узму у обзир миграторна кретања Срба у Славонији односно области из којих су се досељавали у Славонију (углавном је у питању суседна Босна).

Testirani pise  ;D Hvala za analizu. Zanimljivo, ovo sa obliznjom Modricom bas ima smisla, to je i geografski blizu Poljanaca.
« Последња измена: Јул 01, 2021, 11:26:43 пре подне Лука »

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8178 послато: Јул 01, 2021, 07:49:29 поподне »
Testirani pise  ;D Hvala za analizu. Zanimljivo, ovo sa obliznjom Modricom bas ima smisla, to je i geografski blizu Poljanaca.

Поздрав, Ћурчићу, овде Панић из Модриче :)
Можеш ли ми (у приватној поруци, овде или на мејл) рећи нешто више о твом пореклу?
« Последња измена: Јул 01, 2021, 07:53:22 поподне milpan »
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже lucafik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8179 послато: Јул 02, 2021, 10:05:48 пре подне »
Поздрав, Ћурчићу, овде Панић из Модриче :)
Можеш ли ми (у приватној поруци, овде или на мејл) рећи нешто више о твом пореклу?

Писао сам ти али ево да напишем и овде можда неко некад налети на податке. :) Не знам даље од наврдеде Павла који је живео у Пољанцима. Чукундеда, прадеда и деда су такође рођени тамо и живели су тамо до 1950. када су се преселили у Врњачку Бању.

Знам да су у Пољанцима данас Ћурчићи најбројнија фамилија, и у контакту сам са тим људима, али нико не зна шта је било пре Павла, који је живео негде средином 19. века.