Аутор Тема: Zlatibor  (Прочитано 21578 пута)

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Zlatibor
« Одговор #20 послато: Фебруар 04, 2018, 01:09:06 пре подне »
Дејан М. Булић
НАСЕЉА И СТАНОВНИШТВО „ЗЕМЉЕ“
MОРАВИЦЕ (XIV - СРЕДИНА XVI ВЕКА)
докторска дисертација

https://fedorabg.bg.ac.rs/fedora/get/o:9952/bdef:Content/get

кога интересује, ја сад крећем да читам

Đorđo, možeš li ponovo da okačiš monografiju Miroslava Đenića - Zlatibor? Istekao link.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Zlatibor
« Одговор #21 послато: Фебруар 04, 2018, 08:54:47 пре подне »
Đorđo, možeš li ponovo da okačiš monografiju Miroslava Đenića - Zlatibor? Istekao link.

што се тиче дела књиге о пореклу породица то је ово што је окачио Синиша у једном од ранијих постова. https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=60.msg443#msg443 Ако те интересује нека одређена породица реци можда имам нешто што ти може бити од користи

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Zlatibor
« Одговор #22 послато: Фебруар 04, 2018, 11:57:49 пре подне »
што се тиче дела књиге о пореклу породица то је ово што је окачио Синиша у једном од ранијих постова. https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=60.msg443#msg443 Ако те интересује нека одређена породица реци можда имам нешто што ти може бити од користи

Учинило ми се да си ти ставио овај линк
https://www.4shared.com/office/mLEoi_N2/Milisav_Djenic_-_Zlatibor_1912.html
Ништа конкретно, само тражим што више литературе о златиборском крају и Старом Влаху уопште. Ја сам иначе из Азбуковице, интересује ме род под именом Куревије (славе Никољдан), њима је према Љуби Павловићу, Доброселица била успутно станица према подрињским селима. Оно што знам према до сад урађеном родослову је да су се у Азбуковицу доселили сигурно пре 1800. године. Ево што каже Љ. Павловић за село Доња Ор(ах)овица у Азбуковици:
Цитат
Куревије су из Црне Горе; тачно не знају из кога места; дошли су у Стари Влах у Доброселицу, па одатле сишли низ Дрину и редом изостајали овде онде. Ови овде причају да их има и у нашим и у босанским селима при ушћу Дрине и око Ваљева. Овде се Куревије зову: Соврићи, Марковићи, Ђорђићи, Симићи, Матићи, Игњатовићи, Гајићи (45 к; Св. Никола).
Прелистао сам доста литературе, и нигде нисам наишао на овај род. Пробао сам тражити и у монографијама о појединим црногорским племенима и ништа. Ни најмањи помен. Ни Љубомир Мићић у својој студији није обрадио Доброселицу, тако да никако не могу да испратим ту миграциону линију. Поставио сам питање и на форуму, нико ништа не одговара. Очај живи  ;D

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Zlatibor
« Одговор #23 послато: Фебруар 04, 2018, 01:15:28 поподне »
јесам ја окачио али је Синиша само ископирао тај део који говори о пореклу породица, а и углавном је преписано од љ. Мићића тако да нема нешто посебно занимљиво да се прочита. За Куревије сам чуо али нема шансе да се сетим где, тако да ти тешко могу помоћи, потражи да ли има нека монографија о Доброселици или хроника села. Колико сам за сад спознао, латиборски крај је у 18. веку био транзитно подручје и нису се баш дуго задржавале породице, примера ради, само у првих пар деценија 19. века се иселила већина старих породица и на њихово место су дошле нове тако да је тешко "ухватити" те старе породице. Љ. Павловић би требало да је обрадио тај крај али то никад није објављено, можда једног дана буде...

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Zlatibor
« Одговор #24 послато: Фебруар 04, 2018, 01:53:23 поподне »
јесам ја окачио али је Синиша само ископирао тај део који говори о пореклу породица, а и углавном је преписано од љ. Мићића тако да нема нешто посебно занимљиво да се прочита. За Куревије сам чуо али нема шансе да се сетим где, тако да ти тешко могу помоћи, потражи да ли има нека монографија о Доброселици или хроника села. Колико сам за сад спознао, латиборски крај је у 18. веку био транзитно подручје и нису се баш дуго задржавале породице, примера ради, само у првих пар деценија 19. века се иселила већина старих породица и на њихово место су дошле нове тако да је тешко "ухватити" те старе породице. Љ. Павловић би требало да је обрадио тај крај али то никад није објављено, можда једног дана буде...
Због тога Мићић вероватно и није обрадио Доброселицу, становништво се кратко задржавало. Тражио сам и међу хроникама села, ништа. Једина нада су ми Црногорци. :)
Нисам стручан по питању етимологије, па не могу да разазнам откуд тај назив Куревије. Да је по неком топониму, било би лако. Слава Св. Никола  можда означава да су живели на приморју, мада је то скроз климава претпоставка.
Чуо сам да је Павловић оставио у рукописима грађу за санџачки крај, али ако је на нивоу "Соколске нахије", слаба вајда.  :(

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Zlatibor
« Одговор #25 послато: Август 22, 2018, 11:41:15 поподне »
Ово нађох на википедији, а може бити корисно

Досељавања становништва на Златибор

На Златибору је веома често долазило до помјерања становништва. Има мало најстаријих породица, јер су многе изумрле или су се одселиле у друге крајеве. Ипак, неке од најстаријих златиборских породица данас су: Шишовићи, Џамбићи, Спасенићи и Нинчићи у Чајетини; Бонџулићи, Лучићи, Милосављевићи и Костадиновићи у Шљивовици; Дабићи у Алином Потоку; Ђоковићи, Павловићи, Спасенићи и Радовићи у Сирогојну; Дацовићи у Љубишу; Браловићи у Негбини; Селаковићи у Драглици; Крсмановићи, Шарчевићи и Остојићи у Мокрој Гори; Јанковићи и Радоњићи у Кремнима; и Дидановићи у Стублу (њихови преци су били чивчије легендарног манастира Јање у Увцу).

....


Моје је мишљење да осим можда пар данашњих породица ниједна није била на Златибору пре 18. века... Током 1688. и 1689. иселило се око 6.000 људи из околине Ужица што је вероватно било целокупно становништво.

Ван мреже Никола Сремчевић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I2-CTS10228>Y3120>S17250>PH908
Одг: Zlatibor
« Одговор #26 послато: Фебруар 20, 2019, 06:16:07 поподне »
Нигде се не помињу Јечменице у таласима насељавања Златибора а по неким изворима они су у Доброселици и околини насељени око 1760-е године.Зна ли неко нешто о досељавању овог братства ?
Сремчевић - I2 - Y3120
Свети Никола

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Zlatibor
« Одговор #27 послато: Март 02, 2019, 11:05:20 пре подне »
Мислим даје бар 70процената становништва на Златибору дошло из Старог Влаха из Дробњака,од Бијелог Поља,Сјенице,Нова Варош,за Чајетину Ужице,Пожегу.То је била природна миграција са југа ка северу.Планине као створене за сточарство,воћарство и кириџилук.Нечуди што су кириџије путовале Златибором скоро до 20века,најпознатије кириџије у Србији.За презиме Куревија.Асоцира на Далматинско Ћурувија,у значењу призет.Много породица на Златибору је дошло из Далмације,заобилазно,преко Црне горе или Босне.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Zlatibor
« Одговор #28 послато: Април 11, 2019, 11:09:37 поподне »
Мислим даје бар 70процената становништва на Златибору дошло из Старог Влаха из Дробњака,од Бијелог Поља,Сјенице,Нова Варош,за Чајетину Ужице,Пожегу.То је била природна миграција са југа ка северу.Планине као створене за сточарство,воћарство и кириџилук.Нечуди што су кириџије путовале Златибором скоро до 20века,најпознатије кириџије у Србији.За презиме Куревија.Асоцира на Далматинско Ћурувија,у значењу призет.Много породица на Златибору је дошло из Далмације,заобилазно,преко Црне горе или Босне.

Да ли је убијени Београдски новинар, Славко Ћурувија, рођен у Загребу, пореклом са Златибора или Далмације?
« Последња измена: Април 11, 2019, 11:16:13 поподне Бећар »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Zlatibor
« Одговор #29 послато: Децембар 09, 2019, 07:00:23 поподне »
Поздрав Златиборци.  :)

Занима ме како и када је настало име засеока Бојановићи у селу Голово, да ли је познато по којим Бојановићима? Да ли је у овом селу у периоду од 1836. до 1863. било досељеника Јаћимовића или Аћимовића из села Радаљева код Ивањице?
« Последња измена: Децембар 09, 2019, 07:04:38 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Zlatibor
« Одговор #30 послато: Децембар 09, 2019, 07:25:20 поподне »
Да ли је убијени Београдски новинар, Славко Ћурувија, рођен у Загребу, пореклом са Златибора или Далмације?

 Ни једно ни друго него Горња Плоча код Госпића. За ове Ћурувије Акта Цроатика каже да су се некада презивали Будимлије.