Аутор Тема: Српски ДНК Пројекат- примједбе  (Прочитано 141019 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #260 послато: Децембар 05, 2017, 11:02:06 пре подне »
Jeднoм caм пиcao, aли eвo пoнoвићу:

- у тaбeли Cpпcкoг ДНК пpojeктa зa xaплoгpупу I2a- dinaric south, пoд peдним бpojeм 91 cтojи Paдoвaнoвић, Лучиндaн. Tpeбa дa cтojи зa мecтo пopeклa Цpвeни, Poгoзнa, Лeпocaвић. Jep je битнo збoг кacниje cтaтcтикe.

Oни имajу пpeдaњe и дa cу Poвчaни и Лoпaћaни и Вacojeвићи... Имajу кapaктepиcтичaн DYS389=11/29.
« Последња измена: Децембар 05, 2017, 11:05:01 пре подне Милош »

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #261 послато: Децембар 05, 2017, 11:02:49 пре подне »
Ја сам тестирани Кнежевић.
То што пише Бјелајско поље је је принципу грешка. Ја сам навео при тестирању да да су моји из Малог Цвјетнића а да има назнака да су старином од Бјелајског поља, па је то некако постаде моје матично место што није одговарајуће. Писао сам Броју 1 да се то исправи а он ми рече да ће бити исправљено у табели али није. Мени беш боде очи а прави и забуну код људи који познају Дрвар-Петровац. Ево лепе прилике да се то реши.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #262 послато: Децембар 05, 2017, 11:27:15 пре подне »
Ја сам тестирани Кнежевић.
То што пише Бјелајско поље је је принципу грешка. Ја сам навео при тестирању да да су моји из Малог Цвјетнића а да има назнака да су старином од Бјелајског поља, па је то некако постаде моје матично место што није одговарајуће. Писао сам Броју 1 да се то исправи а он ми рече да ће бити исправљено у табели али није. Мени беш боде очи а прави и забуну код људи који познају Дрвар-Петровац. Ево лепе прилике да се то реши.

Хвала. Сећам се да се помињао Цвјетнић. Значи ипак Кнежевић, Никољдан, Мали Цвјетнић/Дрвар.

И ови из Бјелајског Поља кажу да су доселили из Цвјетнића (даље Далмација), па се ту чини да је ситуација слична као и код неких Кецмана, који не знају да ли су ови из Унца прво селили у Бјелајско, или обрнуто.

Кнежевића је било и у Малом и у Великом Цвјетнићу и рекло би се да је реч о истој фамилији. Даља старина им је Отон у Северној Далмацији. За ове из Малог Цвјетнића се каже да су се разгранали и да их има са више презимена. Међу тим презименима постоји и презиме Пешевић. И код оних Кнежевића из Цимеша (Бјелајско поље) у загради стоји "Пешевићи", па нема сумње да су ове породице повезане.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #263 послато: Децембар 05, 2017, 12:00:49 поподне »
Шашиће (Мратиндан) не налазим конкретно у Бјелају ни 1925., ни 1991. Било их је у том крају једино у селу Бусије (досељени из Лике). Ту се јављају и на попису из 1991.

Презимме Ћуп је почетком 20. века забележено једино у Ведром Пољу (Петровац), док се 1991. већ јавља у више места у петровачкој општини (исељени у међувремену).

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #264 послато: Децембар 05, 2017, 03:04:20 поподне »
Jeднoм caм пиcao, aли eвo пoнoвићу:

- у тaбeли Cpпcкoг ДНК пpojeктa зa xaплoгpупу I2a- dinaric south, пoд peдним бpojeм 91 cтojи Paдoвaнoвић, Лучиндaн. Tpeбa дa cтojи зa мecтo пopeклa Цpвeни, Poгoзнa, Лeпocaвић. Jep je битнo збoг кacниje cтaтcтикe.

Oни имajу пpeдaњe и дa cу Poвчaни и Лoпaћaни и Вacojeвићи... Имajу кapaктepиcтичaн DYS389=11/29.

Ја сам тестирани Кнежевић.
То што пише Бјелајско поље је је принципу грешка. Ја сам навео при тестирању да да су моји из Малог Цвјетнића а да има назнака да су старином од Бјелајског поља, па је то некако постаде моје матично место што није одговарајуће. Писао сам Броју 1 да се то исправи а он ми рече да ће бити исправљено у табели али није. Мени беш боде очи а прави и забуну код људи који познају Дрвар-Петровац. Ево лепе прилике да се то реши.

Исправљено.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #265 послато: Децембар 20, 2017, 11:06:09 пре подне »
У табели СДК Баук има вредност 14 на маркеру DYS385b. Кад је објављен резултат, писало је да му је вредност на том маркеру 12. Негде мора да се поткрала грешка  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #266 послато: Јануар 11, 2018, 02:50:07 поподне »
ФТДНА је додао нови СНП (BY21835) на стабло N2 гране.

N2 стабло сад изгледа овако:


У табели још увек нису унете потврђене гране за Гломазића, Тешмановића, Узелца и Јокића. Тренутна подела братстава из Бањана и Пиве на родове је вештачка у великој мери, исто као што је била вештачка (сада већ бивша) подела на родове из Дробњака где није било никаквих или готово никаквих разлика на вредностима по маркерима. Најбољи пример је род Г где се налазе Гломазић и Јокић, а утврђено је да припадају различитим подгранама FGC28435. Уместо општег рода и родова од А до Ђ, мислим да треба да постоје само два рода:
- општи род FGC28435*
- род FGC28483 (Јокић и Узелац)
Ако би се откриле још неке гране испод FGC28435 (биле оне именоване или не), онда би тестирани били издвојени у засебни род (попут Тешмановића), док би све Бањане и Пивљане за сада држао у истом роду са Гломазићем. То је само мој предлог, можда постоји и боље решење, али свакако треба направити одређене измене.

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #267 послато: Јануар 11, 2018, 04:17:17 поподне »
У табели још увек нису унете потврђене гране за Гломазића, Тешмановића, Узелца и Јокића. Тренутна подела братстава из Бањана и Пиве на родове је вештачка у великој мери, исто као што је била вештачка (сада већ бивша) подела на родове из Дробњака где није било никаквих или готово никаквих разлика на вредностима по маркерима. Најбољи пример је род Г где се налазе Гломазић и Јокић, а утврђено је да припадају различитим подгранама FGC28435. Уместо општег рода и родова од А до Ђ, мислим да треба да постоје само два рода:
- општи род FGC28435*
- род FGC28483 (Јокић и Узелац)
Ако би се откриле још неке гране испод FGC28435 (биле оне именоване или не), онда би тестирани били издвојени у засебни род (попут Тешмановића), док би све Бањане и Пивљане за сада држао у истом роду са Гломазићем. То је само мој предлог, можда постоји и боље решење, али свакако треба направити одређене измене.

Слажем се да је оваква подела најбоља, нема смисла правити оволики број родова кад су хаплотипови јако слични, а тестирани на мањем броју маркера. Ако/када се у будућности буду тестирали СНП-ови/проширивали маркери лако ће се из општег рода издвојити они за које се утврди да су посебан род.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #268 послато: Јануар 11, 2018, 05:26:25 поподне »
У табели још увек нису унете потврђене гране за Гломазића, Тешмановића, Узелца и Јокића. Тренутна подела братстава из Бањана и Пиве на родове је вештачка у великој мери, исто као што је била вештачка (сада већ бивша) подела на родове из Дробњака где није било никаквих или готово никаквих разлика на вредностима по маркерима. Најбољи пример је род Г где се налазе Гломазић и Јокић, а утврђено је да припадају различитим подгранама FGC28435. Уместо општег рода и родова од А до Ђ, мислим да треба да постоје само два рода:
- општи род FGC28435*
- род FGC28483 (Јокић и Узелац)
Ако би се откриле још неке гране испод FGC28435 (биле оне именоване или не), онда би тестирани били издвојени у засебни род (попут Тешмановића), док би све Бањане и Пивљане за сада држао у истом роду са Гломазићем. То је само мој предлог, можда постоји и боље решење, али свакако треба направити одређене измене.

Слажем се са овом поделом, и видм већ је урађена промена на табели. Таква је подела урађена и на П189.2 ФТДНА пројекту. Само би додао да је и Делић позитиван на FGC28435.


На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #269 послато: Јануар 11, 2018, 05:40:20 поподне »
Слажем се са овом поделом, и видм већ је урађена промена на табели. Таква је подела урађена и на П189.2 ФТДНА пројекту. Само би додао да је и Делић позитиван на FGC28435.

Омаче ми се плус код Делића, исправљено је. :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #270 послато: Јануар 13, 2018, 09:04:00 поподне »
Паде ми на памет да можда не би било лоше да када се објављују резултати тестираних на форуму буде испод описа прослеђен и Yfull линк ка грани којој тестирани припада, наравно ако таква грана постоји на том сајту. Ово је нарочито корисно код неких не тако честих подграна. Пошто су I2a динарци најбројнији и често се понављају, ово код њих можда не би било неопходно. Пример:

Буха, Митровдан, Невесиње

Припада хаплогрупи I1-P109, највероватније њеној грани FGC21732. Несумњиво је повезан са Бачком из Далмације и Татарином из Барање. Свакако занимљиво јер је по свему судећи нађена "матица" на подручју Херцеговине овој двојици тестираних.

Ове Бухе су иначе даљим пореклом из Домрка код Гацка. У Домркама и у гатачком крају уопштено важе за једну од најстаријих, ако не и најстарију фамилију.

https://www.yfull.com/tree/I-Y13930/

Мислим да би овај додатак доста помогао људима око сналажења на филогенетским стаблима, нарочито када нека подграна има десетак различитих назива.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #271 послато: Јануар 14, 2018, 12:28:05 пре подне »
Паде ми на памет да можда не би било лоше да када се објављују резултати тестираних на форуму буде испод описа прослеђен и Yfull линк ка грани којој тестирани припада, наравно ако таква грана постоји на том сајту. Ово је нарочито корисно код неких не тако честих подграна. Пошто су I2a динарци најбројнији и често се понављају, ово код њих можда не би било неопходно.

Добра идеја.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #272 послато: Јануар 15, 2018, 07:03:37 пре подне »
Петровић груписан у кластер NN3 - R1a-Z280, је из Лозовика, (Велика Плана), видео сам му локацију на фтдна мапи.

Тестирани је можда од Шајковића;

Шајковићи (Станојевићи, Матковићи, Петровићи), 150 к., Слава: св. Никола. Њихов предак Јовша дошао од Косова. Данашњи потомци су седмо колено, и узимају се. Бежали преко и има их у Баваништу.

Ја сам негде прочитао., не сећам се у којој литератури... да су Шајковићи пореклом из околине Косовске Митровице и да су досељени у првој сеоби. Остало ми је то у сећању због њиховог ретког презимена.

У Дробњаковићевој монографији о истакнутим породицама се каже:

Има истакнутих породица које су у току генерације цене и поштују. Обично су то и најбогатији и најугледније куће: Шајковићи из Лозовика, Мајсторовићи из Азање, Лазићи у Селевцу, Ђаковићи у Кусатку итд.

Шајковићи су познати у целој околини. Куће су им још од старине на гласу. Нарочито су њихови стари били јако цењени и поштовани, јер су били добри и водили рачуна о селу. Причали су нам да им је ово презиме отуда што су њихови стари Турцима  платили неколико кеса и тако сељаке ослободили обавезе која се састојала у томе да конопцима вуку шајке које су Моравом пловиле.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #273 послато: Јануар 15, 2018, 09:05:31 пре подне »
Петровић груписан у кластер NN3 - R1a-Z280, је из Лозовика, (Велика Плана), видео сам му локацију на фтдна мапи.

Тестирани је можда од Шајковића;

Шајковићи (Станојевићи, Матковићи, Петровићи), 150 к., Слава: св. Никола. Њихов предак Јовша дошао од Косова. Данашњи потомци су седмо колено, и узимају се. Бежали преко и има их у Баваништу.


Хвала, Аксо. То би се онда добро уклапало са Радовановићем из Прокупља.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #274 послато: Фебруар 07, 2018, 09:46:07 поподне »
Видим у табели СДП, код тестираног Суботића (РН908) стоји за славу - "Арлијевдан".
Да не би било забуне о којој слави се ради, мислим да треба да се упише да је слава Свети Агатоник. Слави се 4. септембра по грегоријанском, односно 22. августа по јулијанском календару.
Арлијевдан је народски назив за овај празник.

http://www.pravoslavnikalendar.iz.rs/load/slave/arlijevdan.html

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%90%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #275 послато: Фебруар 07, 2018, 10:29:18 поподне »
Јањатов (N2) је уписан двапут у табели СДП (редни број 23 и 24).

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #276 послато: Фебруар 08, 2018, 12:42:40 пре подне »
Јањатов (N2) је уписан двапут у табели СДП (редни број 23 и 24).

Немарић Задар/ХР (N-TAT (род A) (тестираних: 1)) , N1-Z4762 , M231 L1034- , нема га више у табели N резултата СДП ?

Треба ли Црнчевићу (N2) уписати плус код FGC28435, као и резултате теста на DYS464a/b/c/d ако је до сада усаглашен став о упису којих вредности у табелу према добијених пет (13,13,14,14,14) а тестираних четири маркера код YSEQ, прије 8 мјесеци ?  :)

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #277 послато: Фебруар 08, 2018, 02:40:58 поподне »
Јањатов (N2) је уписан двапут у табели СДП (редни број 23 и 24).

У питању су двојица тестираних, очигледно јако близак род. :)

Немарић Задар/ХР (N-TAT (род A) (тестираних: 1)) , N1-Z4762 , M231 L1034- , нема га више у табели N резултата СДП ?

Треба ли Црнчевићу (N2) уписати плус код FGC28435, као и резултате теста на DYS464a/b/c/d ако је до сада усаглашен став о упису којих вредности у табелу према добијених пет (13,13,14,14,14) а тестираних четири маркера код YSEQ, прије 8 мјесеци ?  :)

Због неколико притужби донета је одлука да се хаплотипови свих Хрвата-католика и Бошњака-муслимана тестираних код ФТДНА уклоне из табеле (уколико нису дали изричит пристанак да желе да им резултат буде у табели). Црнчевићу је додат +. :) Што се тиче маркера DYS464, због ограничења тренутне табеле не могу се уносити вишеструке вредности, па мислим да је боље сачекати нову табелу (стиже ускоро) него "касапити" резултат. Забележене су наравно вишеструке вредности DYS464 за Црнчевића, Ђиласа, Стакића и Унчанина, и биће убачене и видљиве у новој табели. Само једно питање, зар није у питању шестострука, а не петострука вредност (13-13-14-14-14-14) ?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #278 послато: Фебруар 09, 2018, 12:32:01 пре подне »
У питању су двојица тестираних, очигледно јако близак род. :)

Ок, хвала!   :)

Само једно питање, зар није у питању шестострука, а не петострука вредност (13-13-14-14-14-14) ?

Јесте, шестострука. (13-13-14-14-14-14)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #279 послато: Фебруар 17, 2018, 05:19:12 поподне »
Имам једно питање око табеле везане за Српски ДНК пројекат.Мало сам листао и видео да је за I2PH908 направљена подгрупа која садржи за сада два рода која имају на маркеру 439 специфичну вредност 439=15.У питању су Јеличић из Засеља код Пожеге и Миловановић из Лучана,оба рода славе Томиндан.Видим да Јеличић није радио тест на 18 већ на 16 маркера,такође међусобно имају разлику на једном маркеру.Ја сам летос радио 18 маркера и у односу на Миловановића имам разлику на 4 маркера по 1 вредност а што је битно имам вредност 15 на маркеру 439 па сам се питао да бих и ја требао да будем пребачен у тај део табеле са Јеличићем и Миловановићем?Питање је можда глупо али како се још увек не разумем у генеологију надам се да ми нећете замерити. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*