Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196516 пута)

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #500 послато: Април 10, 2019, 09:29:09 поподне »
Да,добар податак за село Седларе.Глушци су у Седларе дошли из Марковини у Чеву,нашао сам податак дасу хаплогрупа И2а,повезују их са Вукојевићима из Седлара,ал нису род.Вукојевићи су И1 у13946.

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #501 послато: Јул 12, 2019, 12:09:56 пре подне »
U knjizi koju je napisao moj rođak Miljan Milošev Jokanović pominje se bratstvo Purovića(alb. Puraj) u Fundini u zaseoku Ledine.Nema ga u prezimenima koji imaju porijeklo vezano za Kuče u radu Rod Kuča na vašem sajtu.Vidio sam da Milačići ne pripadaju rodu Drekalovića nego da imaju drukčiju haplogrupu.Kojem plemenu su oni pripadali ranije u istoriji?

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #502 послато: Јул 12, 2019, 05:19:41 пре подне »
U knjizi koju je napisao moj rođak Miljan Milošev Jokanović pominje se bratstvo Purovića(alb. Puraj) u Fundini u zaseoku Ledine.Nema ga u prezimenima koji imaju porijeklo vezano za Kuče u radu Rod Kuča na vašem sajtu.Vidio sam da Milačići ne pripadaju rodu Drekalovića nego da imaju drukčiju haplogrupu.Kojem plemenu su oni pripadali ranije u istoriji?

Purovići su prema predanju doseljeni iz Mataguža i srodni su s Bećovićima iz Dinoše i Krnićima iz Podgorice. O Purovićima možeš naći kod Erdeljanovića u njegov rad o Kučima. Dakle, Bećovići i Krnići su testirani kao J1-M267 na 23andme tako da su i Purovići najvjerovatnije iste haplogrupe.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #503 послато: Јул 12, 2019, 02:22:11 поподне »
Purovići su prema predanju doseljeni iz Mataguža i srodni su s Bećovićima iz Dinoše i Krnićima iz Podgorice. O Purovićima možeš naći kod Erdeljanovića u njegov rad o Kučima. Dakle, Bećovići i Krnići su testirani kao J1-M267 na 23andme tako da su i Purovići najvjerovatnije iste haplogrupe.


Која крсна слава се веже за ово братство, односно њихове православне братственике (уколико их има)?

Која грана Ј1 хаплогрупе би се претпоставила за њих?

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #504 послато: Јул 27, 2019, 02:04:29 пре подне »
Što danas pročitah na CDM forumu da genetika nema veze. I da nijesu Kuči Srbi nego samo Crnogorci ili Albanci

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #505 послато: Јул 27, 2019, 03:07:31 пре подне »
Što danas pročitah na CDM forumu da genetika nema veze. I da nijesu Kuči Srbi nego samo Crnogorci ili Albanci
Има их и који се изјашњавају као Срби, а има оних који се изјашњавају и као Црногорци, као и свуда у Црној Гори (у свим племенима има оних који се изјашњавају или овако или онако, зависи од племена до племена којих је више). Али теза да је неко племе искључиво црногорско, а не српско је бесмислена, јер у ком год периоду да је неко племе ушло у српски корпус (у случају оних који имају старобалканску генетику , као Кучи), томе сигурно није претходила "црногорска" етничка припадност јер није постојала...У овом посту је "спин", тј. наводи се у смислу тезе о "црногорству" Куча, да је српство присутно тек од 18. века, а да се у турским дефтерима пре тога користи само "словени", али и да је тако, Турци нису користили "Црногорци" да би се то протумачило како Кучи нису Срби него Црногорци... (а после тога каже "црногорска племена су одбила да прихвате католичанство", и по неком аутоматизму је онда сва племена вероватно сврстао у Црногорце?) У процесу расрбљавања у Црној Гори, они који томе теже, узму оно шта им одговара из извора, а нешто се прећути, и онда може тако да филтрира и да "удеси" како му одговара...нема тог Црногорца који се тако изјашњава, а да му није претходила вишевековна српска етничка припадност
« Последња измена: Јул 27, 2019, 03:15:31 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #506 послато: Јул 27, 2019, 03:21:27 пре подне »
Има их и који се изјашњавају као Срби, а има оних који се изјашњавају и као Црногорци, као и свуда у Црној Гори (у свим племенима има оних који се изјашњавају или овако или онако, зависи од племена до племена којих је више). Али теза да је неко племе искључиво црногорско, а не српско је бесмислена, јер у ком год периоду да је неко племе ушло у српски корпус (у случају оних који имају старобалканску генетику , као Кучи), томе сигурно није претходила "црногорска" етничка припадност јер није постојала...У овом посту је "спин", тј. наводи се у смислу тезе о "црногорству" Куча, да је српство присутно тек од 18. века, а да се у турским дефтерима пре тога користи само "словени", али и да је тако, Турци нису користили "Црногорци" да би се то протумачило како Кучи нису Срби него Црногорци... (а после тога каже "црногорска племена су одбила да прихвате католичанство", и по неком аутоматизму је онда сва племена вероватно сврстао у Црногорце?) У процесу расрбљавања у Црној Гори, они који томе теже, узму оно шта им одговара из извора, а нешто се прећути, и онда може тако да филтрира и да "удеси" како му одговара...нема тог Црногорца који се тако изјашњава, а да му није претходила вишевековна српска етничка припадност
Znam ja to. Isto to imam u familiji. Kuč sam po majci a po ocu Pješivac. Za ove godine a nemam ih baš mnogo naučio sam da su Crnogorci dio srpskog etničkog korpusa tek tako nema etničkih Crnogoraca ali Srba ima sigurno. To rasbljavanje je toliko mentalno zaostalo da ludim od toga. U Skadar su zivjeli Srbi i Arbanasi. Ako Kuči nešto nijesu onda nijesu Crnogorci kao i sama Crna Gora koja je sastavljena od bratstava ili sa Srpskog ili Albanskog etničkog prostora. Kuči su mjesovito srpsko-albansko pleme kao i što je napisao Vukićević u svome radu.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #507 послато: Јул 27, 2019, 03:30:51 пре подне »
Znam ja to. Isto to imam u familiji. Kuč sam po majci a po ocu Pješivac. Za ove godine a nemam ih baš mnogo naučio sam da su Crnogorci dio srpskog etničkog korpusa tek tako nema etničkih Crnogoraca ali Srba ima sigurno. To rasbljavanje je toliko mentalno zaostalo da ludim od toga. U Skadar su zivjeli Srbi i Arbanasi. Ako Kuči nešto nijesu onda nijesu Crnogorci kao i sama Crna Gora koja je sastavljena od bratstava ili sa Srpskog ili Albanskog etničkog prostora. Kuči su mjesovito srpsko-albansko pleme kao i što je napisao Vukićević u svome radu.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
Апсолутно...Црногорци као нација су изданак из српског стабла у етничком смилу (они се нажалост  труде да пресеку везу са стаблом, како би оправдали своје право на нацију). Генетика не сече стабло, али нације које су настале из неких других (нове "националне" гране), да би оправдали постојање, замагљују и прећуткују све везе са својим етничким стаблом. А на простору Куча су постојали Срби и Албанци, а не "Црногорци"
« Последња измена: Јул 27, 2019, 03:37:42 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #508 послато: Јул 27, 2019, 03:58:43 пре подне »
U Skadar su zivjeli Srbi i Arbanasi.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
И Скадар је једино место на свету данас, где код оних који се осећају као Срби је заступљено православље, католичанство и ислам (чини ми се да је највише католика код оних који се изјашњавају као Срби у Скадру)...Можда зато што нису ушли у државу СХС? (то је парадокс, да је околност да нам није дозвољено да Скадар буде део наше државе, и поред касније асимилације, и то мало Срба који су тамо, нису подељени на нације чију припадност одређује вероисповест, а не језик...али то је друга тема, можда за "Срби у Скадру")
« Последња измена: Јул 27, 2019, 04:03:58 пре подне ДушанВучко »

Schützer

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #509 послато: Јул 27, 2019, 09:17:23 пре подне »
Za mene i dalje ostaje velika misterija daljeg porekla Kuca.

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #510 послато: Јул 27, 2019, 10:48:07 пре подне »
Takođe. Ali nekima imbecilima moraš objašnjavati neke stvari koje su sami po sebi objašnjene. Čuš genetika nije bitna ako se mijesaju. Koliko god da se neki muškarac miješa sa devojkama drugih nacija djeca nasleđuju haplogrupa po ocu. Ono što je onaj rekao je isto kao da DNK analiza za očinstvo je lažna jer se osoba zenila sa Arbanasima

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #511 послато: Јул 28, 2019, 06:56:28 поподне »
Vidio sam u tekstu Vukićevića da Zatrijebčani slave Zoju ili Malu Gospojinu 08.09. A to nije tačno nego njihova slava je prva subota u oktobru mjesecu.
Mene zanima pripadaju li Ljuljanovici Kučima tačnije da li se ko testirao od njih.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #512 послато: Август 30, 2019, 11:38:23 поподне »
Постоји ли подаци или назнаке о хаплогрупи породице Куч из Тутина?

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #513 послато: Август 31, 2019, 10:28:51 пре подне »
Калачи из села Засмрече код Рожаја јесу I1Z63-али не подграна L-1237,већ Y13946.Врло је упитно да ли тестирани Калач заиста потиче од Милачића из Куча,или су у питању старинци у селу Засмрече чије презиме Калачи су преузели Вушо Милачић и његови синови,те је временом дошло до сплемењивања.Врло слично презиме Калача постоји у општини Прача,Босна који тврде дасу из села Калац код Фатнице,Билећа,са којима се рођакају Калачи од Рожаја.Ови Калаче из села Комран немају никакве везе са Милачићима из Дрекаловића.Остаје велико питање да ли су и Милачићи I1Z63-Y13946,или су заиста потомци Лала Дрекаловог.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #514 послато: Август 31, 2019, 10:31:36 пре подне »
Мени још увијек није јасно како кучки Милачићи испадоше I1. Било би одлично када би се тестирала нека друга грана њиховог братства.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #515 послато: Август 31, 2019, 01:13:24 поподне »
Па нису ,,испали,, I1Z63.За сада још увек нема ниједног званичног резултата тестирања неког Милачића из Куча.Тек званични конкретни ДНК резултат тестираног Милачића може бити даље анализиран и тумачен.За сада се дошло до мишљења да су I1Z63,на основу породичне легенде,тврдње,која може али инемора да буде тачна као и код 50 посто других родова у Црној Гори.Дакле само конкретан тестирани презиме и резултат,па даљи закључци.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #516 послато: Август 31, 2019, 01:46:10 поподне »
Муслимани Калачи су тестирани у склопу тада Санџачког ДНК пројекта и испали су I1-Z63, а они су огранак Милачића-Дрекаловића, зато сам и рекао да се треба тестирати нека друга грана Милачића да би коначно утврдили шта је истина.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #517 послато: Септембар 05, 2019, 08:56:37 поподне »
Vidio sam u tekstu Vukićevića da Zatrijebčani slave Zoju ili Malu Gospojinu 08.09. A to nije tačno nego njihova slava je prva subota u oktobru mjesecu.

Податак да Затријепчани славе Зоју 8. септембра (тј. 21. септембра по новом календару) сам раније пронашао код Ердељановића (страна 299.):
Затрепчани сада прослављају Св. Николу само са својом чељади у кући, а узели су да славе са пријатељима Малу Госпођу (8. септ.), која им је уједно црквин светац.

Пре пар месеци је неко оставио сличан коментар на порталу:
Radivoje Bošković
22. јуна 2019. у 03:41
Zoja Zatrijebačka nije 13 dana prije našeg praznika Mala Gospojina već prva subota Oktobra mjeseca

Тада сам мало детаљније истраживао на интернету и пронашао сам да датум те славе заиста није сталан, барем у данашње време. Исправио сам то тада у чланку о Бањканима, а урадићу исто ових дана и у чланку о Кучима пошто треба и да додам неке нове резултате.

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #518 послато: Септембар 07, 2019, 02:09:08 пре подне »
Податак да Затријепчани славе Зоју 8. септембра (тј. 21. септембра по новом календару) сам раније пронашао код Ердељановића (страна 299.):
Затрепчани сада прослављају Св. Николу само са својом чељади у кући, а узели су да славе са пријатељима Малу Госпођу (8. септ.), која им је уједно црквин светац.

Пре пар месеци је неко оставио сличан коментар на порталу:
Radivoje Bošković
22. јуна 2019. у 03:41
Zoja Zatrijebačka nije 13 dana prije našeg praznika Mala Gospojina već prva subota Oktobra mjeseca

Тада сам мало детаљније истраживао на интернету и пронашао сам да датум те славе заиста није сталан, барем у данашње време. Исправио сам то тада у чланку о Бањканима, а урадићу исто ових дана и у чланку о Кучима пошто треба и да додам неке нове резултате.
To sam ja napisao. Nijesam ni ja do skoro znao mozda do prije godinu godinu i po.

Послато са SM-A105F помоћу Тапатока
« Последња измена: Септембар 07, 2019, 02:10:40 пре подне RasoRaso »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837
« Одговор #519 послато: Септембар 08, 2019, 07:57:31 поподне »
To sam ja napisao. Nijesam ni ja do skoro znao mozda do prije godinu godinu i po.

Врло је могуће да је дошло до промене датума прослављања те славе током прошлог века. Затријепчани су све до 19. века славили Никољдан, тако да ако је католичка црква успела да им наметне нову славу, промена датума је најмањи проблем.

У сваком случају, исправио сам то у чланку и допунио га према последњим резултатима који су недавно објављени:
https://www.poreklo.rs/2018/10/23/rod-kuca/

На албанском пројекту су објављена два резултата из Коћа, албанског племена у саставу Куча.

Gjeloshaj   Kuqi (Koje)   Koja e Kuqit, Mal i Zi   E1b-V13>Z5018>Z16661>BY165837

Миљан Јокановић је за њих забележио следеће:
Бакечевићи сада Ђељошевићи су најстарији становници у Коћима. Првобитно презиме су добили по неком далеком претку Бакечу, а сада Ђељошу Деде Зефова, који се налази на шестом кољену у њиховом родослову. Прије доласка наведених братстава у Коће, затечено становништво је било православне вјере, а касније су под утицајем нових досељеника пријешли у католичку вјеру. Према презимену дало би се закључити да су сродни са Бакочевићима на Косору. Стефан Дучић, у својој књизи: Живот и обичаји племена Куча на стр. 142. помиње вој. Амац Баку, који је живио 112 година. Исто тако се помиње Ахмед Бакоч. Од Бакечевића се у Штој иселило потомство Преље Јусуфова. Бакечевићи су првобитно славили св. Николу, затим св. Дмитра и Шћепана а сада св. Антона.

Ivanaj   Kuqi (Koje)   Koja e Kuqit, Mal i Zi   E1b-V13>Z5018>Z16661>BY165837

Ердељановић за Иванчевиће (сигурно се мисли на Иванаје) и Пуришиће наводи да су Срби старинци досељени из Кућишта код извора Рибнице, а Јокановић за ово братство пише следеће:
Ивановићи у Коћима или Иванај су досељеници из с. Кућишта, одакле су исељени због сметње Кучима у борби са Турцима. Били су насељени на Јабуци испод Личника. Одатле су пријешли у Коће. Преласком у Коће, из православне пријешли су у католичку вјеру. Називали су их раније Пуришићи. Презиме Ивановића су узели по свом претку Ивану, који се налази на почетном дијелу њиховог родослова. Славе св. Антона. Има их исељених на Омербожовиће.

Дакле, за још два староседелачка братства из Куча је утврђено да припадају истоименом роду. У овом случају се ради о поарбанашеним братствима српског порекла.