Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Истраживање породичног поријекла

<< < (40/45) > >>

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Izvinjavam se, ako možda tražim dlaku iz jajeta, ali samo me ovo zanima...

Da li su u haračke teftere upisivani muškarci starosti 79 + godina?
Ipak ljudi stariji od ovih godina nisu plaćali harač.

U tefterima gde su upisani moji preci, nema staraca 79 +, pa sam neko vreme bio mišljenja, kako starci nisu plaćali harač, da stoga nisu bili ni upisivani, ali i ako jesu, ipak je prosečan život bio kraći nego u savremenom dobu... Kako ima teftera i sa upisanom i neupisanom starošću, opet sam bio mišljenja da je popisivanje rađeno nesistematski i mesno parcijalno, pa negde su upisivali starosti, a negde ne i da je bio isti slučaj i sa starcima koji ne plaćaju harač.

Radojko Kojadinović (1746-1835) iz Selevca kod Smederevske palanke, jasenički obor-knez je bio upisan u harački tefter iz 1833. godine iako nije više plaćao harač, ali on je bio čuven čovek...

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%98%D0%BA%D0%BE_%D0%9A%D0%BE%D1%98%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

Platin:
Питање је колико су све те године биле тачне, али имам један сасвим јасан сопствени пример, један предак је на тефтеру уписан да има 85 година.

Драган Обреновић:
Да, многи кажу да је у харачким пописима било много лагања (додавања година) из разумљивих разлога.

Iєшɑ Влɑчɑнин:

--- Цитат: Драган Обреновић  Јун 26, 2022, 07:26:28 пре подне ---Да, многи кажу да је у харачким пописима било много лагања (додавања година) из разумљивих разлога.

--- Крај цитата ---

Sigurno je i toga bilo da su muškarci 70-75+ dodavali godine da bi pre prestali plaćati harač. Možda su čak i smeliji sredovečni ljudi tako malo dodali godine... Uglavnom mala deca mislim da nisu mogla (mnogo) da dodaju godine, zamislite detetu od 1 god., da neko doda godinu ili dve ili da detetu od 12 godina dodate 2 godine, ipak je to uočljivo...
Što je čovek stariji, lakše mu je prikačiti vizuelno godine...

Iєшɑ Влɑчɑнин:

--- Цитат: Platin  Јун 25, 2022, 10:52:54 поподне ---Питање је колико су све те године биле тачне, али имам један сасвим јасан сопствени пример, један предак је на тефтеру уписан да има 85 година.

--- Крај цитата ---

Da, i to je tačno... Ljudi su znali malo da krivotvore godinama starosti, a bilo je i nepismenosti i polupismenosti (1941. godine je u kraljevini Jugoslaviji bilo pismeno svega 43 % stanovništva), dobrog i lošeg sećanja...

Uglavnom otac oca roda mog, Ješe T. Smiljanića (1797-1853), Teodor Teša Smiljanić, nije upisan u haračke teftere, već samo u jedan tefter vlasnika domaćinstava iz 1832. godine, kao Teša Smiljanić, i više nigde. Njegov sin je upisivan u teftere kao Smiljanić i kao Teodorović i u jednom popisu domaćina kao Petrović. Zato i pitah ovo... Stoga pretpostavljam da je Teša živeo u periodu 1749-1832 i da se naposletku upisao u taj gore pomenuti tefter da bi ostavio trag i svoje ime za naredne generacije i da je kasnije i umro... Petar i Smiljana su bez sumnje bili njegovi roditelji.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију