Науке и научне дисциплине > Историја

Етнички идентитет муслимана у БиХ

<< < (32/33) > >>

Белобог:

--- Цитат: Imoćanin  Децембар 21, 2021, 12:24:09 пре подне ---Нисам ја то ни схватио тако озбиљно. Само сам хтио скренути мало пажњу на површност синтагме “окупатори” и “издајице”. Суштински мислим да се овдје ради о проблему уклапанја националног или културолошког наратива у оквире религије која је изражено над-национална, над-родовска и над-сталежна. Сличан проблем имају на примјер Иранци. Како укомпонирати велику персијску повијест у модеран ирански идентитет без прекорачења исламских оквира?

--- Крај цитата ---
Никако. Углавном зато што данашњи становници Ирана имају везе са античким Персијанцима таман колико и Банту црнци са викинзима.

ДушанВучко:

--- Цитат: Белобог  Март 08, 2022, 02:02:43 пре подне ---...зато што данашњи становници Ирана имају везе са античким Персијанцима таман колико и Банту црнци са викинзима.

--- Крај цитата ---
Поређење је без икаквог смисла, јер поредиш популацију на једној територији у различитим временским оквирима са нечим што нема везе једно с другим ни у територији ни у времену, ни у популацији која је боравила било када на тој територији

нцп:

--- Цитат: ДушанВучко  Март 08, 2022, 02:51:43 пре подне ---Поређење је без икаквог смисла, јер поредиш популацију на једној територији у различитим временским оквирима са нечим што нема везе једно с другим ни у територији ни у времену, ни у популацији која је боравила било када на тој територији

--- Крај цитата ---

Ето ти сад.

Јављам ти се.

ДушанВучко:

https://www.youtube.com/v/HlPmEJjabwE&ab_channel=arsYenije

Atlantische:
Прилог овој веома занимљивој и опуштајућој теми, а гледе најновијих токова развоја идентитета наше мухамеданске браће. Шехер Сарај'во од данас краси споменик краљу Твртку I Котроманићу. Ипак, сваки добронамерни и иоле упућенији човек примећује да на споменику фале неке кључне ствари, које би једном заинтересованом пролазнику или туристи подробније дочарали сву славу једне такве историјске личности. Приметно је да нису наведени пуно (хришћанско) име Стефана/Стјепана Твртка I Котроманића, као ни назив титуле којом се крунисао а која садржи име народа и земаља којима је владао.



Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију