Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Змијање

<< < (8/8)

drajver:

--- Цитат: Андријић  Август 28, 2020, 03:31:32 поподне ---Ово што сам рекао за Кривокуће је дезинформација и грешка. Матица свих Кривокућа са славом Василијевдан је заправо у селу Доњи Граци код Мркоњић Града, гдје постоји и читав засеок Кривокућа. Отуда су се исељавали у сусједно село Подрашница, Стричиће код Бања Луке, Гламочане код Лакташа и Мркоњић Град. Од Кривокућа из Доњих Граца потичу Ковачевићи у Доњим и Горњим Грацима и Подрашници. Досељени су по предању из Крњеуше код Петровца у Доње Граце, међутим тамо није било никаквих Кривокућа. Видио сам да су овим Кривокућама из Стричића у генетском смислу блиски Вигњевићи из Лике (Мазин код Грачаца) који са њима дијеле исту славу и двије породице са Кордуна (Пјевац и Зобеница) чија је слава такође Василијевдан. Можда су ове Кривокуће управо потекле од Вигњевића, пошто су им генетски блиски. Не искључујем ту могућност, ма да за то немам никакве доказе. У селу Врточе (одма поред Крњеуше) је било Вигњевића са славом Василијевдан, за које Петар Рађеновић у својој књизи "Бјелајског Поље и Бравско" из 1925 наводи да су досељени током друге половине 18.вијека из Горњег Лапца (Лика).

--- Крај цитата ---

Могуће да је ово предање тачно јер код Бјелаја,а недалеко од Крњеуше постоји старо селиште Кривокуће. Чини ми се да сам то помињао у свом тексту о крајишким Родићима. Треба да погледам,али ми је остало у сјећању.

АлМил:
Зна ли ко да ми каже нешто о Милунима ( Милуновићима) Ораховљани( Мркоњић Град) засеок Милуни, крсна слава Марковдан?

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију