Општа дискусија > Генерална дискусија о форуму

Менталитет у локалним оквирима

<< < (8/8)

Wolf Sagash:

--- Цитат: Делија  Јун 08, 2018, 12:44:59 пре подне ---Свака част на овоме што написа за себе и своје претке ,мора да си поносан на њих а што и не би уз све што.њима знаш.Немој да схватиш ово као иронију,стварно то мислим.
Ипак, као неко без икавих комплекса са поносом што сам одавде одакле сам, могу да ти кажем да мислим да овакав став и доводи до подела у народу на дођоше и староседеоце ,а између осталог до корака даље и настанка чак о других нација(Црногоеци су вазда били Српска Спарта и чисти Срби а ми смо.Цигани,Мађари и не знам.ни ја шта све  тако да не могу они тако.чисти бити Срби као.и ми).Јер кад неко дође и почне све ово да пише или прича(притом верујем да је све ово тачно што си рекао)друга страна се осети као да је ниподаштавана и да је она подцењена мишљу да је живела у меду и млеку и да ништа није радила ради виших националних интереса већ.само за себе и свој грош.Притом ,да ме не схватиш погрешно,ја нисам та друга страна,нити сам ово што си написао схватио као да си ти или да су твоји  преци изнад мене и мојих предака,или да сте ви Херцецовци изнад нас Банаћана јер ја наш народ гледам као једну велику целину где је сваки део дао свој допринос кроз историју и даје га и даље,али овако би се осетило 90%људи..и то не из Баната него где год причао,осим у својој Херцеговини где би то свако са одушевљењем то прихватио.Рецимо од одређених људи из разних крајева сам чуо да мисле да смо.ми из Војводине(мислим на Србе) Мађари,Немци да смо лењи,уз стереотипе да волимо да само једемо,спавамо ,чак и психофизичко-сексуалне стереотипе и вицеве, док ми са друге стране они у суперлативима причају о себи и својим.сународницима..то све и доводи до јаза између "дошљака" и староседелаца .Што се костију предака тиче не морам да одем.до Херцеговиме ,довољно је до сеоског гробља у Срему,до породичне капеле у којој су кости предака што су ми стрељани у логору као малолетници а неки су пали.на Сремском.фронту,као голобради момци...то важи за било.који крај,не само Херцеговину или Банат и.Срем јер смо нажалост као народ сви ми обрали.бостан-неко од Хрвата,неко од Шиптара,неко од Мађара или Бугара,непријатељи су били различити али поприлично темељити и синхронизовани.
Кад будемо знали да себе и своје кудимо(за оне ствари које очигледно не ваљају) а са друге стране друге да похвалимо за ствари које ваљају  том тренутку неће долазити до сукоба и подела којима смо.сви врло склони.То важи и за међуградске ,међурегионалне и какве год хоћеш.поделе.
Није што сам из Баната па да сам се зато одушевио али сећам се да си у једном.посту написао да су за тебе највећи Срби Банаћани..било то да си у праву или не ниси кудио друге а као и цига из народне пословице фалио.свог коња и на томе ти свака част.
Што се мене тиче да завршавам са одговором,по мени највећи Срби данас носу из краја одакле.сам.ја и одакле.су ми преци већ су највећи Срби данас Срби на Космету и у Републици Српској..не мислим на оне што.су продали станове и њиве и запалили за Београд и покуповали 5 станова и фотеље већ мислим на оне што под најтежим људским.условима живе и опстају под окупацијом непријатеља.Дал су из села или.из града потпуно је свеједно.
П.С. Није ништа лично ово што сам написао,ја ценим и тебе као.Херцеговца и твоје земљаке али сам хтео само да напишем ,на твом.примеру.како.може доћи до.неразумевања и нових подела и како.треба имати осећаје и за друге,нема љутње? Поздрав :)

--- Крај цитата ---
Став је ироничан, и написан као одговор на она залудна мненија"дошли дивљи и отјерали питоме"

Делија:

--- Цитат: Wolf Sagash  Јун 08, 2018, 04:01:28 поподне --- Став је ироничан, и написан као одговор на она залудна мненија"дошли дивљи и отјерали питоме"

--- Крај цитата ---
Не познајем те да бих на основу писања могао да закључим да је била иронија ,ето извињавам се на томе.Безвезе је и мени имати такав став јер је те људе мука натерала у великом броју слулајева али има и ових других случајева да буде где сам дошао ,овде ништа и нико не ваља..не ваља ни једно ни друго а нема ни потребе за таквим поделама и поређењима.:)

Лаф:
http://www.gminfo.rs/index.php/kolumna/10123-pranjanska-razglednica-dc

ДушанВучко:
Predgradje -Konjarnik
https://www.youtube.com/v/arGJuKMVg84
А кад сам већ споменуо Небојшу Бакочевића, ево га у једној од епизода "Предграђа" :)
Predgradje - Blok 29
https://www.youtube.com/v/ccQD3ADH5dQ

Свевлад:
Крајишник и Банаћанин.

https://www.youtube.com/v/C_UbJDYyTjY

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију