Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Иветићи

<< < (3/8) > >>

ogixxl:
4. Иветићи Гламочког поља

Контекст:

Родови Иветића у Гламочком пољу су бројни, а међу њима постоји уврежено мишљење да су староседеоци у тим крајевима. Нажалост, писана литература и историјски извори не говоре у прилог овој теорији. Постоје два извора која описују становништво у Гламочком пољу, и то: "Купрешко, Вуковско, Равно и Гламочко поље" од Боривоја Ж. Милојевића из 1923. Године и “Гламоч насеља и становништво" од Душана М. Никића из 1989. године.

Старије истраживања од Боривоја Милојевића из 1923. године очито указују да је становништво Гламочког поља релативно младо и да су ретки родови који су ту двеста и више година. Највероватнији пут миграције Иветића је био од села Бастаси у Ливањском пољу, преко планине Старетине, до првог села Халапић у Гламочком пољу.

Према књигама Иветића у Гламочком пољу је било у:
1. Петрово Врело - Иветићи старији досељеници непознатог порекла, славе Светог Стефана. (Миливојевић, 1923)
2. Хaлапић - Иветићи старији досењеници из Бастаса у Ливањском пољу, славе Светог Стефана. (Никић, 1989)
3. Рудићи - Иветићи млађи досељеници из Бастаса у Ливањском пољу, славе Светог Стефана. (Миливојевић, 1923)
4. Главица - Иветићи млађи досељеници. Славе Светог Стефана. (Никић, 1989)
5. Гламоч -  Иветићи млађи досељеници. Славе Светог Стефана. (Никић, 1989)

Миливојевић наводи да су Иветићи у Петровом Врелу старији досељеници непознатог порекла. Ово вероватно значи да су у Гламочко поље дошли из Ливањског поља или директно из Цивљана у периоду пре мање од двеста година.

Да су Иветићи заиста старији досељеници потврђују и случајеви венчања лица са истим презименом - Иветић. (Милош Иветић, "Трагом братства Иветић") Пошто су наши преци и црква били веома ригорозни када је у питању венчање међу сродницима, можемо закључити да су се ови сучајеви могли дестити само од седмог степена крвног сродства.

Никић у свом делу "Гламоч насеља и становништво" наводи теорију да су породице Иветића на овим просторима присутне још од раног средњег века (VII век) и да потичу од најстаријих становника овог поднебља Далмата, а као полазна родовска села наводи Цивљане, Бастасе и Петрово Врело. Пошто се у књизи нигде не наводе конкретни докази за ову тврдњу, а знамо из старијих извора токове миграције, ово је слободна интерпретација Душана Никића па самим тим припада домену мита.

Коришћена литература:

У "Контексту" текста су кориштени општи историјски извори и Wikipedia, поред већине тврдњи се наводе и тачне референце из којих су извучени.

Небојша:
Да окренем за тренутак причу на генетску страну. На 23andMe је тестиран неки Иветић из Босне, хаплогрупа E1b. Колико ми је познато, Иветићи у БиХ су искључиво Срби и то из западне Босне.

За СДД је тестиран: Иветић, Бастаси, Ливањско Поље, Св. Архиђакон Стефан, па ћемо видети да ли се резултати подударају.

ogixxl:
Надао сам се да ће се тестирати и један Иветић из Цивљана, тај би резултат много значио, али с обзиром да га ниси споменуо претпостављам да је одустао.

Ако сам добро упознат са хаплогрупом E1b она је староседелачка на Балкану (вероватно од Илира?). Чак и ако се то покаже тачним документи недвосмислено показују да Иветићи нису староседеоци на подручију Цивљана, Ливањског поља и Гламочког поља пре 1692. односно 1740., већ са неког другог подручја на Балкану. То је по мени и на основу свега реченог једини логичан закључак, или ипак грешим?

Само још да поменем један случај из књиге Милоша Иветића "Трагом братства Иветић" по коме Иветићи са надимком Таторићи из Горњих Пеуља уствари нису прави Иветићи него Тривуновићи, из истоименог засеока, које је бег из непознатих разлога преселио у Иветиће и истим презименом и "крстио". Да је оваквих случајева било могло би да се покаже и ДНК анализом.

Небојша:

--- Цитат: ogixxl  Мај 01, 2018, 09:36:52 поподне ---Ако сам добро упознат са хаплогрупом E1b она је староседелачка на Балкану (вероватно од Илира?). Чак и ако се то покаже тачним документи недвосмислено показују да Иветићи нису староседеоци на подручију Цивљана, Ливањског поља и Гламочког поља пре 1692. односно 1740., већ са неког другог подручја на Балкану. То је по мени и на основу свега реченог једини логичан закључак, или ипак грешим?
--- Крај цитата ---

За Иветиће из Западне Босне (Св. Стеван) се зна да су досељеници, али непознатог порекла. Генетика ће ту вероватно дати неке смернице за даље истраживање.

ogixxl:
Надао сам се да ће ДНК анализа доказати или порећи неке писане трагове, поред давања индиција за даља истраживања. Заправо, било би идеално када би брис за ДНК анализу урадили Иветићи пореклом из свих познатих изворишта као Цивљани, Ливањско поље, Гламочко поље, Грбаљ, Суторина и онда урадити поређење. Али није лако наћи људе који су спремни то да ураде. Да ли због неповерења, цене саме анализе или незаинтересованости.

Собзиром да ово сматрам хобијем, поред својих редовних обавеза, наставићу да постујем своја досадашња сазнања у нади да ће се и други припадници рода мало анимирати. Ипак смо у ери интернета, чак није неопходно урадити ДНК анализу, довољно је да се људи укључе у расправу и евентуално допринесу својим коментарима или причама својих дедова.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију