ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Археолошка открића

<< < (93/114) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: Vladimir_J  Јун 26, 2022, 10:51:32 поподне ---Хвала. Свакако би било занимљиво када би генетски били проучени пронађени скелети, као што је на крају чланка наговештено.

--- Крај цитата ---

Да, било би добро да се генетски профилишу археолошке културе гвозденог доба Балкана, с обзиром да иза њих обично стоје народи/племена која су и историјски посведочена и за које углавном знамо у коју већу целину су их старогрчки и староримски писци "класификовали" (Илири, Панонци, Трачани, итд.).

CosicZ:

--- Цитат: Драган Обреновић  Децембар 30, 2021, 02:10:15 поподне ---"National Geographic"
Најинтересантнија археолошка открића у Србији у 2021. години:

https://nationalgeographic.rs/istorija-i-kultura/arheologija/a38249/Arheoloska-otkrica-u-Srbiji-u-2021-godini.html

--- Крај цитата ---
И овде https://serbiantimes.info/kakva-godina-za-srpski-arheologiju-ovo-su-najinteresantnija-otkrica-foto/

--- Цитат ---Nalaz grobova i predmeta u njima iz ranog srednjeg veka u selu Maskare
U junu, tokom izvođenja radova na izgradnji novog auto-puta na Moravskom koridoru u selu Maskare kod Varvarina u centralnoj Srbiji, otkriveni su grobovi sa skeletnim ostacima 5 osoba iz razdoblja ranog srednjeg veka, koji najverovatnije potiču iz perioda 6-8. veka.
Grobovi su orijentisani pravcem istok-zapad, i pripadaju tipu sahranjivanja u nekropolama na redove, koji je karakterističan za period 6. veka. Prema arheolozima, zubi na ovim skeletima su savršeno očuvani, što je čest slučaj na ljudskim ostacima iz prošlosti kao posledica ishrane drugačije od savremene, sa znatno manje šećera i drugih materija koje negativno utiču na kvalitet zuba.

Grob iz kasnog srednjeg veka otkriven u Smederevskoj tvrđavi
Tokom iskopavanja kod Varoš kapije u Smederevu, jednoj od srpskih srednjovekovnih prestonica u prvoj polovini 15. veka, arheolozi su pronašli grob sa dobro očuvanim skeletom iz 16. veka.

Ostaci građevine, grobovi, grnčarija i novčići u Petrovoj crkvi
U septembru, tokom zaštitnih iskopavanja u okviru kompleksa Petrove crkve kod Novog Pazara u jugozapadnoj Srbiji, arheolozi su došli do nekoliko otkrića – ostataka nepoznate građevine, dvadesetak grobova, grnčariju i novčića iz 16. i 17. veka.

Iskopavanja na lokalitetu Hisar u Prokuplju, južna Srbija
Arheolozi su tokom leta na lokalitetu iskopavali ostatke drevne građevine u kojoj su našli predmete iz različitih perioda. Među ostacima građevine otrkivena je velika prostorija dimenzija 14 x 9 metara i dubine 3 metra, sa dobro očuvanim zidovima. Pronađena je slučajno tokom radova na rekonstrukciji srednjovekovne tvrđave na Hisaru.

Iskopavanja na lokalitetu Dvorine na Venčacu u centralnoj Srbiji i otkriće srednjovekovne nekropole
Tokom avgusta i septembra, nastavljena su iskopavanja ostataka velike srednjovekovne crkve na arheološkom lokalitetu Dvorine, koja bi mogla biti nepoznata zadužbina nekog srednjovekovnog srpskog vladara.

Otkriće 7000 godina stare ljudske lobanje na arheološkom lokalitetu Gradište
Otkriće 7000 godina stare ljudske lobanje na arheološkom lokalitetu Gradište u selu Iđoš kod Kikinde, Banat, severna Srbija, koja bi mogla sadržati material za DNK analizu drevnih ljudi.

Otkriće srednjovekovne crkve i nekropole na lokalitetu Crkveno brdo u selu Gornji Breg kod Sente, Bačka
Tokom iskopavanja otkriveni su ostaci crkve i grobovi u okviru nekropole oko crkve, najverovatnije iz razdoblja od 12. do 15. veka.

Doroti
"Doroti", 6800 godina stara figurina iz kamenog doba sa crvenim čizmicama, pronađena u ostacima praistorijskog naselja na lokalitetu Vitkovačko polje kod Aleksandrovca, centralna Srbija.
Ovo praistorijsko umetničko delo napravljeno od pečene gline pronađeno je u oktobru. Pripada Vinčanskoj kulturi iz razdoblja neolita – mlađeg kamenog doba, iz vremena oko 4800 godina pre nove ere, i predstavlja ljudsku figuru sa velikim stomakom i gluteusima.

Bronzana figura rimske boginje
Bronzana figura rimske boginje, najverovatnije Dijane, iz 3-4. veka nove ere, pronađena u selu Nepričava kod Valjeva, zapadna Srbija.
Otkrivena je tokom zaštitnih arheoloških iskopavanja na trasi saobraćajnice koja bi trebalo da poveže Valjevo sa novim auto-putem, u ostacima građevine, koja je bila deo vile rustike, porodičnog seiskog imanja iz rimskog vremena.

Naselje i nekropola iz srednjeg bronzanog doba na lokalitetu Paulje
Iskopavanja naselja i nekropole iz srednjeg bronzanog doba, od pre oko 3500 godina, na lokalitetu Paulje u selu Brezjak, Jadar, zapadna Srbija.
Na lokalitetu Paulje nalazi se velika nekropola stara oko 3500 godina, koju čine stotine grobova ukopanih u 50 veštačkih humki napravljenih od kamena i zemlje, prečnika od 10 do 30 metara, i do 3 metra visina.

Grob srednjovekovnog konjanika
Grob srednjovekovnog konjanika sahranjenog sa konjičkom opremom i naoružanjem iz razdoblja ranog srednjeg veka.
Tokom iskopavanja nekropole iz ranog bronzanog doba u Mokrinu u oktobru, tim srpskih arheologa došao je do inzenađujućeg otkrića. Pronašli su grob konjanika koji je sahranjen sa pratećom konjičkom opremom i oružjem. Ukop najverovatnije potiče iz ranog srednjeg veka (7-9. vek).

Hladnjak na Rudniku
Na Rudniku u centralnoj Srbiji – arheolozi su pronašli hladnjak iz 14. veka, korišćen od strane srpskog trgovca koji je imao domaćinstvo na lokalitetu Drenje-Kojovača na planini Rudnik, jednom od najvažnijih urbanih, trgovačkih i rudarskih centara srednjovekovne Srbije.

Ostaci palate u gradu Petrusu
U centralnoj Srbiji u okolini Paraćina, arheolozi su pronašli ostatke velike palate u srednjovekovnom gradu Petrusu u selu Zabrega u klisuri reke Crnice.
Među ruševinama zgrade otkrili su ostatke velike dvorane dimenzija 16x10 metara, koja je veća od prestone dvorane despota Đurđa u Smederevu.

Remezijana
Savršeno očuvana staklena boca stara oko 16 vekova među nogama pokojnika u netaknutom rimskom grobu iz 4-5. veka nove ere otkrivenom pre nekoliko meseci na prostoru istočne nekropole drevne Remezijane, današnje Bele palanke u jugoistočnoj Srbiji.

--- Крај цитата ---

Тимар:
У селу Козица, између Санског Моста и Кључа, у непосредној близини ријеке Сане, откривена праисторијска некропола с краја осмог и почетка седмог вијека прије нове ере.
 http://www.prijedordanas.com/?p=191208&fbclid=IwAR3XvJEVEm0S9KlX9IF8ud51eFn4Ycg4_Yd_x44024Us7X2SrEBjeuqdfOA

Зрно:
https://www.morski.hr/na-peljescu-pronadeni-tragovi-bitke-oktavijana-prvog-rimskog-cara/?fbclid=IwAR3GXdC_0WTk1ZU4XTmblUfKpzMfuXtoqQWJLJYnXD7cURgmFOTktFdE9oM

Више чланака о предримском становништву Пељешца, а имају и скелети.

Селаковић:
У ужичким Кремнима у току је истраживање римског логора из првог века:





https://zoomue.rs/rimski-vojni-logor-u-kremnima-video/?fbclid=IwAR2g9PpEosE5gogV__wgZTkQ8AOD2q7NJd_1WmtKUXMSdZDOeWd6fe_2ZYs

https://www.infopress.rs/drustvo/u-toku-iskopavanja-na-arheoloskom-loklaitetu-u-kremnima/?fbclid=IwAR2g9PpEosE5gogV__wgZTkQ8AOD2q7NJd_1WmtKUXMSdZDOeWd6fe_2ZYs

У овом селу иначе има доста римских остатака - једна значајнија некропола и више мањих, индивидуалних налазишта. Раније сам качио слику једног споменика са латинским натписом који се налази на гробљу мојих Селаковића:



Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију