Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу

<< < (2/36) > >>

Amicus:

--- Цитат: Nebo  Март 18, 2017, 03:34:40 поподне ---Да ли се односи на род човека који гласа или уопште - да ли зна за такве случајеве?
--- Крај цитата ---

Род, предак, дакле неки наврдеда, по било којој линији, чији си потомак. :)

Nebo:
Онда - није. Гласах.

Sergio:
У мојом породици постоји таква легенда. Додуше, у већини случајева се обавезо спомиње и мотив, а то је неслагање са правилом прве брачне ноћи. Ове две ствари често иду заједно.

Када се спомиње убиство Турчина, претпостављам да већина наших људи отприлике створи овакву слику у глави.  :)


Уље на платну: "Бајо Пивљанин убија Турчина" од Аксентија Мародића (1878)

Селаковић:
Код Селака у Сушици је предање да им је предак убио Турчина у Првом устанку или пред Устанак, да су га Турци стигли и убили, а удова и деца му утекну из Кремана у Сушицу. Ја сам био (и даље јесам) сумњичав према овој причи.

Много година касније, од Креманаца чујем причу да мора да смо ми у Сушици од једног од двојице браће Селака који су убили Турчина и побегли. Та њива се у Кремнима у Селацима зове Прогон, украј "Вашеришта". Турски попис показује да је мој предак Милић имао заиста брата Митра, са чијом евентуалном лозом не знам нити ико зна шта је било.

Зрно:
Ово је стварно српски феномен. Сигурно је било таквих случајева, али не толико, колико смо се наслушали.

А још имајући у виду да је много Срба у западне крајеве стигло захваљујући Турцима, који су их населили на пусту земљу. И да је православна црква била равноправна са католичком, а са хрватског гледишта чак да је фаворизована. Па кад су преузели Млечани и Аустријанци настало тотално покрштавање и унијаћење. Додајмо још приче о првој брачној ноћи и томе да Срби имају много турских гена, што је потпуно оповргнуто тестирањима.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију