Вјера и култура Срба > Народни обичаји

Менталитет?

(1/20) > >>

Селаковић:
Никад нисам био љубитељ трубача, али ево како се динароиди (не у смислу хаплогрупе) веселе уз трубаче на западу Србије у овом 21. веку:


--- Цитат ---ZA NEVERICU Evo kroz šta sve prolaze trubači na nastupima
Vladimir Lojanica | 02. 09. 2016 - 20:31h

Ništa nas ne sme iznenaditi - geslo je do kog čvrsto drže trubači užičkog kraja kad pođu da odrade svadbu ili kakvu drugu tezgu.

Valja im gimnastiku znati i gorke knedle gutati, jer pijani gazda, kum ili svat svakakvu akrobaciju znaju da zatraže.

Do majstora trube i prvog orkestra Guče Dejana Jevđića put je vodio kroz seosku šatru kod Bajine Bašte.

- Tek što je prošla mladenačka torta, pod šatru su uveli konja. Tražili su da kljusini, a veću u životu nisam video, muziciramo na uvo. Oni su mu sipali pivo u usta, a mi svirali "Tera konja Mitar rabadžija". To nam je bila inspiracija za našu autorsku pesmu "Divlji konj" - priča Jevđić.

Domaćin iz Lunovog Sela slavio je rogove na kući.

- Nas trojicu su popeli na tanke letve nepokrivene zgrade, jednog na merdevine, a bubnjara na strehu - seća se Igor Mitrić, vođa orkestra.

Naviknuti su trubači da oko njih fijuču kuršumi, ali Vidoje Filipović imao je i vatrenije iskustvo.

Slaveći rođenje ćerke, veseli tata kroz noć je odapeo "kašikaru" koja je zapela o granu i pala u dvorište. Trojica trubača ranjeni gelerima završila su u bolnici.
u istom dvorištu svirali mladencima i pokojniku: Orkestar Dragana Ostojića
Foto: Vladislav Mitić / RAS Srbija u istom dvorištu svirali mladencima i pokojniku: Orkestar Dragana Ostojića

Dragan Ostojić iz Zlakuse sa porodičnim orkestrom u istom danu svirao je za sreću mladencima i pokoj duše mladoženjinom dedi.

- Kad je došlo vreme da sa domaćinom namirimo račune, pozvao nas je u šupu. Kad unutra - mrtvac. Veli: "Ovo mi je otac, umro je pre tri dana, pritajio sam ga dok svadba ne prođe." Za dušu pokojniku odsvirali smo sve pesme i kola koje je voleo - veli Ostojić.

Ne zaboravlja on ni svadbu u Kremnima.

- Dva sata, jer je pijani čauš tražio, svirali smo po pljusku, u glibu do kolena. Posle su meni naredili da se popnem na šljivu, dvojici kolega na orah, basisti na štalu... Bubnjar nije uspeo da se popne na plast sena pa je pijani kum satarom isekao bubanj - priča Ostojić.

Po zapadnoj Srbiji prepričava se anegdota koju je doživeo orkestar iz Kosjerića.

- Gastarbajtera i njegovog prijatelja pratili smo stazama detinjstva, preko njiva, šuma, livada. Deset kilometara smo tabanali. Toliko su bili pijani da su se ularima vezali za zaprežna kola i povukli ih. Mi smo svirali, a oni teglili kola i rzali. Posle su nam instrumente pobacali u bunar - priča muzikant koji je avanturu naplatio dobrim bakšišem.

Svatovi srušili plafon, uništili trube

Sva najveća priznanja Dejan Lazarević je doneo iz Guče, ali se jednom kući vratio bez "alata".

- Na pauzi jedne svadbe trube i bubanj smo odložili u prizemlje. Od tutnjave iz restorana iznad gde je bilo slavlje odvalio se plafon i sve nam instrumente polupao - priča on.
--- Крај цитата ---

Небојша:

--- Цитат: Селаковић  Септембар 05, 2016, 09:02:51 поподне ---Никад нисам био љубитељ трубача, али ево како се динароиди (не у смислу хаплогрупе) веселе уз трубаче на западу Србије у овом 21. веку:

--- Крај цитата ---

Како из тог краја, а ниси љубитељ трубе?;) Неке од наших најлепших патриотских песама имају тај звук трубе, "Марш на Дрину", "Српска се труба с Косова чује", итд. :)

https://www.youtube.com/v/COZQpwXPgxw

Труба звучи добро и у "непатриотским" песмама (музика из филма "Точкови", виолина + труба)

https://www.youtube.com/v/Byt8XCNaIeA

А што се оног понашања тиче, мислим да нема превише везе са расним типом, менталитетом (мада Динарци јесу помало виолентни), већ са вишком алкохола. :)

Селаковић:

--- Цитат: Небојша  Септембар 05, 2016, 09:24:52 поподне ---Како из тог краја, а ниси љубитељ трубе?;) Неке од наших најлепших патриотских песама имају тај звук трубе, "Марш на Дрину", "Српска се труба с Косова чује", итд. :)

https://www.youtube.com/v/COZQpwXPgxw

А што се оног понашања тиче, мислим да нема превише везе са расним типом, менталитетом (мада Динарци јесу помало виолентни), већ са вишком алкохола. :)

--- Крај цитата ---

У патриотском смислу свакако ми се свиђа  ;) , додао бих на пример и "Онамо намо" као изузетан пример. Али у смислу "весеља" ми некако не лежи.

Бакс:

--- Цитат: Селаковић  Септембар 05, 2016, 09:41:00 поподне ---У патриотском смислу свакако ми се свиђа  ;) , додао бих на пример и "Онамо намо" као изузетан пример. Али у смислу "весеља" ми некако не лежи.

--- Крај цитата ---

Разумем те потпуно. И ја некако више волим да певам на весељима, а уз трубу то не могу. Може само да се игра, а ја баш и нисам за те ствари.
Мени некако труба делује више јужњачки. Моје село је насељено динарским добровољцима, и не знам да се ико икад проводио уз трубу. Или се позову тамбураши, или Цигани с виолином и хармоником, итд.

Amicus:
Ово више личи на хорор приче из Србије, него на нека весеља, али неки људи кад попију очигледно изгубе компас. ::)

Мени је баба пре коју годину причала како се у њеном селу у Барањи, у време окупације 1941-1944, женио неки Немац неком нашом, а да је неко од наших тражио од Цигана да певају Нико нема што Србин имаде, те да је тада отпевано и ово:

Србин има Милоша и Марка,
Шваба никог жалосна му мајка. ;D

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију