Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Грешке у годинама старости на попису 1863.

(1/3) > >>

Селаковић:
Овај пост посвећујем онима који су неискусни у копању по пописном материјалу из 19. века, као што сам ја био без икаквог искуства пре месец дана. Није много времена било потребно да утврдим да: године старости дате на, једином већински очуваном, попису становништва Кнежевине Србије из 1863. нису увек тачне. Описаћу како сам открио грешке, и највероватније је да оне потичу од самог пописиваног становништва, а не од пописивача.

Тип 1 грешке: Старији чланови домаћинства имају мање година него што пише.
Доказ:
а) Лазар Селаковић из Сушице код Ваљева - на попису из 1863. има 35 година - дакле закључио би неко да је био 1828. годиште. Међутим, много старији арачки тефтер из 1831. ми је открио да Лазар плаћа харач, значи да је старији од 7 година, а ако би тад лагали за године, лагали би само да је млађи (да не би плаћао харач), а не да је старији. Значи, из арачког тефтера следи да је Лазар 1824. годиште или старији.
б) Сава Селаковић из Сушице коф Ваљева - на попису из 1863. године има 28. година. Дакле, он би био, на пример, 1835. годиште. Међутим, Саве има на арачком тефтеру из 1831. (3 године стар) и 1832. (4 године стар). Следи, Сава је заправо 1828. годиште, а подаци о старости на попису 1863. греше за 7 година.
в) Јоксим Селаковић из Кремана код Ужица - на попису из 1863. има 30. година, што значи да је 1833. годиште. Међутим, Јоксим на арачком тефтеру 1832. има 4 године, дакле он је 1828. годиште.
И тако даље...
Није све тако страшно - на попису 1863. Продан Селаковић из Сушице има 64. године, што значи да је 1799. годиште - то се слаже са свим другим подацима и са надгробним спомеником. Костадин Селаковић из Кремана има 56. година, што значи да је 1807. годиште, што је у сагласју са свим другим подацима и са надгробним спомеником.

Тип 2 грешке: старијим члановима домаћинства, нарочито женама, приписује се округли број година.
Приметио сам да многи очеви, а нарочито мајке, на попису 1863. ретко кад имају 67, 72, 59 исл година, а да прилично често имају 55, 60, 65 и 70. Не могу да докажем да је у питању грешка, нарочито за жене (јер их пре 1863. скоро нема), али "мирише" на неко народно или пописивачево заокруживање. 
 

Селаковић:

--- Цитат: Селаковић  Март 08, 2016, 12:28:21 поподне ---
Тип 1 грешке: Старији чланови домаћинства имају мање година него што пише.

 

--- Крај цитата ---

Хтедох рећи, више година него што пише.

Никола Сремчевић:
Поздрав . И ја сам открио грешке у попису из 1863 године , конкретно везано за село Доброселица на Златибору где сам истраживао своје порекло . Нађох претке који су уписани да су имали по 7 и 11 година пто је немогуће морали су бити бар 20- 30 година старији у то време.Тако да сам уверен да је попис преписиван из старих пописа.

Platin:
Најбоље је упоредити податке из пописа са матичним књигама. Оне се у Србији воде од 1837. године, што може да звучи добро, али то при озбиљном истраживању се показује као кратак период.
Најбоље је ако је неко рођен после те године, али није лоше ни ако се прво затекне венчање.
Ако године нису записане, може се ставити момку да има барем 20, а младој барем 18 година - ако је први брак... за други је већ све могуће. Виђао сам други брак са преко 60 година, али и трећи пре тридесете, и то за младу.
Дешава се да године на запису венчања, поготово за младе, нису баш тачне.

Златан:
Ја такође имам једну недоумицу у вези година у попису 1863. године.

По породичном предању сам имао претка који је живео 100. година.
Исто му пише на споменику (Живео своји' 100 година"), уз датум смрти децембар 1929.

Међутим, на попису 1863. је уписан са 24. године, што значи да је рођен 1839. године.
С обзиром да му се први син родио 1863. године (из матичних црквених књига), а имао их је још 2, 1866. и 1867. године, његово рођење из пописа делује веродостојно и поклапа се чисто по неким логичним годинама рађања деца.

Међутим, ако је поверовати надгробној плочи, он је рођен 1829. године и децу је правио тек у 4. деценији живота.

Његова мајка је на попису имала (заокружених) 50 година, то значи да је рођена око 1813. године.

Ако је веровати попису, родила га је са 26 година.
Међутим, ако је веровати надгробној плочи, већ га је родила са 16 година.

Мало ме логика више упућује на тачност пописа овај пут, али исто тако може бити и грешка у годинама старости.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију