Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480517 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2120 послато: Јун 08, 2016, 11:07:42 пре подне »
Магазин,Митровдан, Џепе, Коњиц, Херцеговина

Припадају хаплогрупи I1-P109, дробњачком роду. Магазини-Магазиновићи су доста стара породица у Херцеговини. Чини се да им је матица на потезу Требиње-Дубровник (Сливница). Помињу се у документима још крајем 17. вијека и то као кнежеви који су довели народ из Херцеговине у Херцег-Нови. Ови коњички Магазини би требали да су поријеклом од јужнохерцеговачких. Магазина-Магазиновића има исељених у Босанску Посавину и Србију као трговаца. Тестирани помиње предање да су се раније презивали Милутиновић и славили Јовањдан.

Посебно ми је интересантна могућа веза између Магазина и требињске мулсиманске породице Хаџиахметовића. Нажалост, Хаџиахметовићи су тестирали само 12 маркера, али са Магазинима дијеле исту вриједност на маркеру 19=15, коју немају остали из дробњачког рода. Посебно због тога што су Хаџиахметовићи старином из Херцег-Новог.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2121 послато: Јун 08, 2016, 01:59:14 поподне »
Магазин,Митровдан, Џепе, Коњиц, Херцеговина

Припадају хаплогрупи I1-P109, дробњачком роду. Магазини-Магазиновићи су доста стара породица у Херцеговини. Чини се да им је матица на потезу Требиње-Дубровник (Сливница). Помињу се у документима још крајем 17. вијека и то као кнежеви који су довели народ из Херцеговине у Херцег-Нови. Ови коњички Магазини би требали да су поријеклом од јужнохерцеговачких. Магазина-Магазиновића има исељених у Босанску Посавину и Србију као трговаца. Тестирани помиње предање да су се раније презивали Милутиновић и славили Јовањдан.

Посебно ми је интересантна могућа веза између Магазина и требињске мулсиманске породице Хаџиахметовића. Нажалост, Хаџиахметовићи су тестирали само 12 маркера, али са Магазинима дијеле исту вриједност на маркеру 19=15, коју немају остали из дробњачког рода. Посебно због тога што су Хаџиахметовићи старином из Херцег-Новог.

Не знам има ли какве везе са овима Хрвоје Магазиновић (1913-2015), пореклом Задранин, познати орјунаш и љотићевац. После Другог светског рата остао у Југославији да робија казну од дведесет година, али изашао је после једанаест, из себе оставио је књигу мемоара Кроз једно мучно стољеће, а умро је прошле године у Београду?



Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2122 послато: Јун 08, 2016, 02:13:07 поподне »
Цитат
Не знам има ли какве везе са овима Хрвоје Магазиновић

Не би требало да има везе. Деда Хрвоје је био Далматинац.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2123 послато: Јун 08, 2016, 02:18:06 поподне »
Србија је имала и премијера Стевана Магазиновића, који је био и министар спољњих послова, као и Костантина "Косту" Магазиновића, који је такође у једном тренутку био министар иностраних послова.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2124 послато: Јун 08, 2016, 06:42:38 поподне »
Магазин,Митровдан, Џепе, Коњиц, Херцеговина

Припадају хаплогрупи I1-P109, дробњачком роду. Магазини-Магазиновићи су доста стара породица у Херцеговини. Чини се да им је матица на потезу Требиње-Дубровник (Сливница). Помињу се у документима још крајем 17. вијека и то као кнежеви који су довели народ из Херцеговине у Херцег-Нови. Ови коњички Магазини би требали да су поријеклом од јужнохерцеговачких. Магазина-Магазиновића има исељених у Босанску Посавину и Србију као трговаца. Тестирани помиње предање да су се раније презивали Милутиновић и славили Јовањдан.

Посебно ми је интересантна могућа веза између Магазина и требињске мулсиманске породице Хаџиахметовића. Нажалост, Хаџиахметовићи су тестирали само 12 маркера, али са Магазинима дијеле исту вриједност на маркеру 19=15, коју немају остали из дробњачког рода. Посебно због тога што су Хаџиахметовићи старином из Херцег-Новог.

Можда су од војводе Милутина Бањанског тј. у сродству са Славујевићима (Матовићима и Крушићима)?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2125 послато: Јун 08, 2016, 07:00:42 поподне »
1694. године Млечани уступају бившу турску земљу Сладоју и Павлу Магазиновићу у селу Волујцу код Требиња.. Хадџи Јово Витковић у Дубровнику 1707. године одређује епитропа своје последње воље Продана Војиновића Магазиновића.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2126 послато: Јун 10, 2016, 10:56:14 пре подне »
Колико је поуздан податак да Станишићи славе Савиндан? Ја имам (додуше још увек  непроверен) податак да Станишићи из Винића славе св. Петку као и остали Бкелопавлићи.

Станишићи из Винића, Бјелопавлићи славе свету Петку. Провјерен податак.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2127 послато: Јун 10, 2016, 11:08:23 пре подне »
Станишићи из Винића, Бјелопавлићи славе свету Петку. Провјерен податак.

Онда је могуће да је Станишић дао погрешне податке, јер Савиндан га приближава Дробњацима са којима иначе има генетичку блискост. Провјерићемо.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2128 послато: Јун 10, 2016, 11:48:50 пре подне »
Онда је могуће да је Станишић дао погрешне податке, јер Савиндан га приближава Дробњацима са којима иначе има генетичку блискост. Провјерићемо.
Ја имам утисак да се радио о Станишићу који је пореклом из Бјелопавлића, и да је то навео као своје најстарије порекло, а да је заправо однекуд друго.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2129 послато: Јун 10, 2016, 12:03:58 поподне »
Ја имам утисак да се радио о Станишићу који је пореклом из Бјелопавлића, и да је то навео као своје најстарије порекло, а да је заправо однекуд друго.

Овај Станишић из Винића је радио самном у Телекому и њему је и мајка од Станишића, али није Бјелопавлићка. Кум ми је Станишић из Бистрице код Бијелог Поља и он слави Аранђеловдан. Значи у ЦГ има неколико различитих родова Станишића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2130 послато: Јун 11, 2016, 12:08:42 пре подне »
Значи у ЦГ има неколико различитих родова Станишића.

Има колико хоћеш  :) Ево шта пише код Миљанића:

- Станишић, Паштровићи, доселили се од Ниша;
- Мишићи у Спичу (Сутоморе), Бар. Они су из Старе Србије. Једни касније и као: Зец.
- У Подгорици, потомци Станише, од чијих синова: Асана Милутиновић, од Ника и његових потомака: Јеленић, Брковић, Дакић и Милачић у Подгорици;
- Будва, грана Хераковића (потомци попа Станише Алексина Радоњића) са Његуша (Цетиње). Једни од њих и као: Миш;
- Драгоми До (Ћеклићи), Цетиње, један њихов огранак се презивао Аћимовић; Око 1860. год. преселили се у Котор;
- Никшићка Трепча, подручје;
- Роца (Подгорица);
- Беране;
- Његуши (Цетиње) од 1682. год. огранак Радоњића-Хераковића из групе Гувернадуровића. Од њих су у подручној Прекорници, Ластви (Тиват);
- Огранак Гвозденовића у Црмници;
- Комани (Подгорица), њихови сродници у Цуцама (Цетиње);
- Подручје Бјелопавлића (Малеша), потомци Малоншића, па једни као: Будаловић и Дракуловић. Има их исељених и у: Спужу, Подгорици, Никшићу, пордучје Романије. Једни су огранак Бубића.
- Буковица (Пљевља);
- Азања (Горњи Бихор) и Мојстир (Бијело Поље). Они су из подручног Ивања;
- Рошца (Бијело Поље). Они су огранак Раичевића из Васојевића;
- Војно Село и Брезојевице (Плав);
- Добриловина (Мојковац), по мајци Станиши, поријеклом из Роваца;
- Грачаница (Беране) из Братоножића, као што су у: Бишћанима (Зета) 1879. год. и Загарачу (Даниловград);
- Пипери грана братства Миш, сродни Пеуновићима;
- Мишићи (Грбаљ) 1614. год. од њих су у Тивту;
- Доњи Столив (Котор);
- Топла и Игало, Херцег-Нови, а у Херцег-Новом једни су из Главске (Требиње);
- у Зети као: Бишћанин или Балабанац;
- Даниловград из Бандића (Комани).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2131 послато: Јун 13, 2016, 06:17:04 поподне »
Стигли су резултати из ФТДНА.

СНП тест који сам радио на Z63 показује да сам позитиван.

Овако стоји "Your Confirmed Haplogroup is I-Z63"

Е сада ми реците што све ово значи?  :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2132 послато: Јун 13, 2016, 06:56:30 поподне »
Стигли су резултати из ФТДНА.

СНП тест који сам радио на Z63 показује да сам позитиван.

Овако стоји "Your Confirmed Haplogroup is I-Z63"

Е сада ми реците што све ово значи?  :)

Марко, ово само потврђује оно што смо претпостављали и раније на основу СТР резултата. Генетски су ти блиске крајишке Мацуре и породице с њима повезане, а још ближе ти је тестирани Шкреља из Ђаковице, који са тобом дијели и карактеристичну вриједност на маркеру 391=8.

Постоји још читав низ СНп-ова испод Z63 који одређују ову грану, а то су: Z63+, BY151+, L849+, S2078+, ZS1823+, V68+,Y16437+

Да би био сасвим сигуран могао би да тестираш све ове СНП-ове, али мислим да нема потребе, јасно се види из твоје СТР блискости са Шкрељом да сте један род.

Ова твоја грана је засад забиљежена међу гегијском популацијом сјеверне Албаније, а како је у њу ушла и кад, остаје отворено питање?

После Шкреље и Мацура, генетски ти је најближи Белорус Кудин, али веза са њим је 2300 година стара.

Како год, даље поријекло је свакако германско и то више континентално-германско.

Најбоље би било да оставриш везу са овим Шкрељом и да покушате да одгонетнете евентуалну везу између ваше двије породице коју генетички подаци јасно показују.


Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2133 послато: Јун 13, 2016, 08:04:39 поподне »
Синиша хвала ти пуно на овако опширном одговору.

Покушаћу да ступим у контак са овим Шкрељом, интересантно је како се све то поклопило.

А по неким подацима које видим ни у Албанији ова група није нешто посебно заступљена, гледаћу даље и тражићу, интересује ме одакле све то.
Пошто се о нама слабо зна и ето неких 200 година од прилике да знамо неко тачно поријекло и да се у неким пописима у ЦГ спомиње наше презиме али што је још раније било то се не зна, тако да остаје да тражим даље.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2134 послато: Јун 13, 2016, 08:11:21 поподне »
Синиша хвала ти пуно на овако опширном одговору.

Покушаћу да ступим у контак са овим Шкрељом, интересантно је како се све то поклопило.

А по неким подацима које видим ни у Албанији ова група није нешто посебно заступљена, гледаћу даље и тражићу, интересује ме одакле све то.
Пошто се о нама слабо зна и ето неких 200 година од прилике да знамо неко тачно поријекло и да се у неким пописима у ЦГ спомиње наше презиме али што је још раније било то се не зна, тако да остаје да тражим даље.

Марко, можда није згорег да обратиш пажњу и на помене старог племена Мацура у Црној Гори. То може да ти буде неки путоказ. Као и да ступиш у контакт са Албанцем Мједом из Скадра, који ти је близак као и Шкреља. Вјерујем да ћеш поређењем твојих, Шкрељиних и Мјединих породичних података доћи до циља.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2135 послато: Јун 13, 2016, 09:06:25 поподне »
Синиша хвала ти пуно на овако опширном одговору.

Покушаћу да ступим у контак са овим Шкрељом, интересантно је како се све то поклопило.

А по неким подацима које видим ни у Албанији ова група није нешто посебно заступљена, гледаћу даље и тражићу, интересује ме одакле све то.
Пошто се о нама слабо зна и ето неких 200 година од прилике да знамо неко тачно поријекло и да се у неким пописима у ЦГ спомиње наше презиме али што је још раније било то се не зна, тако да остаје да тражим даље.

Не само у Албанији, већ и на целом Балкану I-Z63 нема у значајним процентима. У неким балканским државама има је и до 2.5%, а у неким нема је ни толико.

Што се тиче конкретно ваше гране, Небојша је давно качио неке хаплотипове I-Z63 на теми "Albanci i Arbereši".

Y-STR variation in Albanian populations: implications on the match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descent

Геге (северна Албанија) - 165

Распоред: DYS19 DYS389I DYS389II DYS390 DYS391 DYS392 DYS393 DYS385a/b DYS437 DYS438 DYS439

14 12 28 23 10 11 13 13-14 16 10 11 - Мацуре
14 12 28 23  8  11 13 14-15 16 10 11 - Пукићи

Геге:

14 12 28 23 10 11 13 13–14 15 10 11
14 12 28 23 10 11 13 13–14 16 10 11
14 12 28 23 10 11 13 14–14 15 10 11                                          = 2.42%
14 12 28 23 8 11 13 13–14 16 10 11
14 12 28 23 8 11 13 14–14 16 10 11 (x2)

(удебљани хаплотипови су од твоје гране укупно четири хаплотипа) Друга двојица су такође потврђени СНП тестови Шкрељ и Мједан из Скадра, тако да и ако су ови хаплотипови само на 12 маркера нема сумње да су од ваше гране).


Тоске (јужна Албанија) - 121

Тоске:

14 12 28 23 10 11 13 13–14 16 10 11 (x2)                       = 1.65%

(Има је и на југу Албаније).


Такође из новијег истраживања овог пута на 17 маркера и тестирано је 119 појединаца Гега и ту можемо наћи 2 или 3 хаплотипа који су теби и Мацурама и оним двојицама блиски. То би било око 1.5 до 2.5% од 119 узорка. 

Исто тако су тестирани 104 Тоска и није нађен ниједан хаплотип од ваше гране.
 

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2136 послато: Јун 15, 2016, 03:50:20 поподне »
@Синиша
Ово ћу додатно да истражим јер сам нашао податак " Shkreli is basically Shkrel village near Shkodra in northern Albania. According to Edith Durham they had come from Bosnia" овај податак не мора да буде 100% тачан али на још неколико мјеста сам ово гледао, чак и у једној књизи коју сам читао везано за нека Албанска племена.

@Akca
Баш се подудара. Посебно ово што је Синиша написао на маркеру 391=8.

Контактирао сам овог момка он је уствари из Шкреља плпемена, сада чекам одговор. Можда нађем нешто занимљиво.  :)




Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2137 послато: Јун 18, 2016, 08:56:21 пре подне »
Сенте, Бачка, Србија

Припада хаплогрупи R1a, највејроватније грани M458 L260. Иако сам тестирани тврди да му је поријекло буњевачко и из Херцеговине, генетички резултати не показују у том правцу. Сем тога и само презиме Сенте није у списку буњевачких презимена. Наиме, презиме Сенте је географски веома локализовано на подручје Хрватског Загорја и града Златара. С обзиром да је L260 прилично присутан на подручју сјеверозападних крајева Хрватске, а да у Штокавској зони уопште није присутан, колико ми је познато није присутан пуно ни у кајкавској словеначкој зони, могли би закључити да су  групу R1a M458 L260 на ове просторе донијели Хрвати, вјероватно покупивши неки западнословенски слој на простору југозападне Пољске и сјевероисточне Чешке и Моравске на ком су боравили. У прилог томе иде и хаплотип Фучића са острва Цреса који је аутентично чакавски. На острво Црес , словенску хаплогрупу R1a M458 L260 су могли донијети само Хрвати.

Иначе R1a M458 L260 је најтипичнија хаплогрупа данашњих Лужичких Срба.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2138 послато: Јун 18, 2016, 01:12:33 поподне »
Сенте, Бачка, Србија

Припада хаплогрупи R1a, највејроватније грани M458 L260. Иако сам тестирани тврди да му је поријекло буњевачко и из Херцеговине, генетички резултати не показују у том правцу. Сем тога и само презиме Сенте није у списку буњевачких презимена. Наиме, презиме Сенте је географски веома локализовано на подручје Хрватског Загорја и града Златара. С обзиром да је L260 прилично присутан на подручју сјеверозападних крајева Хрватске, а да у Штокавској зони уопште није присутан, колико ми је познато није присутан пуно ни у кајкавској словеначкој зони, могли би закључити да су  групу R1a M458 L260 на ове просторе донијели Хрвати, вјероватно покупивши неки западнословенски слој на простору југозападне Пољске и сјевероисточне Чешке и Моравске на ком су боравили. У прилог томе иде и хаплотип Фучића са острва Цреса који је аутентично чакавски. На острво Црес , словенску хаплогрупу R1a M458 L260 су могли донијети само Хрвати.

Иначе R1a M458 L260 је најтипичнија хаплогрупа данашњих Лужичких Срба.

Сада ћу я мало заговарати НевГен Прѣдвиђач, односно његов новоиздати Р1а степен. :)
Уклапање од 47% и нѣйе тако мало, обзиром да ново уклапање дайе знатно мање врѣдности од ранийега.

Ево шта он дайе за хапловрсту Сента на 23 ознаке:

1      R1a Z282>M458>> L260>YP1337   83.85   47.25
2   R1a Z282>M458>> L260>>YP414   12.79   43.54
3   R1a Z282>M458>> L260>>Y4135   2.06   40.21
4   R1a Z282>M458>> L260>>Y2905   1.29   39.41
5   R1a Z282>M458>> L1029>YP417   0   27.84
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2139 послато: Јун 18, 2016, 09:20:01 поподне »
Синиша, зар не може овај тестирани бити Мађар?
Знамо да је у средњем веку у овој области постојала Велика Моравска, словенска кнежевина 9. века пре доласка Мађара. Зар не могу панонски М458 бити Словени моравског порекла, касније мађаризовани?
"Наша мука ваља за причешћа"